CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: astina

SABIC / YANSAB offer at Yanbu, Arab Saudi

Reply #320 mek71's post

no worry, melayu sejati ......

Reply #301 mek71's post

pasal blacklist tu la mek, mengikut firasat aku la, yang blacklist tu cuma sabic jer kot. So maknanya apa2 offer keje subsidiaries sabic after ni memang ko di 'haram'kan masuk kot kekeke   sebab masa aku interview yansab itu hari, kalau tak silap aku, HR sabic tu ada explain sket pasal selection untuk post2 sabic ni...diaorg sendiri juga yang akan interview, kalau tak pun list untuk selected candidate tu akan go through sabic recruitment juga before dia accept untuk keje kat mana2 subsidiaries dia....

Pasal brader ahmad hanafiah tu, aku suggest baik tak payah contact dia, dulu email aku saja2 jer dia delete tak baca siut jer mamat sorang nii:@ . Sama jer macam Indian supervisor yansab yang interview aku last time,dia tanya, aku jawab,pas tu dia buat2 dek mcm tak nak dengar hampeh tul....nasib baik aku dah belajo psychology dgn pak arab so boleh la aku buat cara professional hahahaha...last2 pak arab gm untuk plant aku nak masuk tu juga yang accept aku....

pasal sabic european (Ibn Zahr) tu, aku ingat company tu for sure kat area saudi juga, sebab tu dia pakai nama ibn zahr, kalau kat europe dah tentu takder bunyi arab kekekeke

pasal position keje kat sini pula, aku ada la juga terjumpa kes engineer yang downgrade dari higher position kat malaysia jadi lower position kat saudi (atau just normal engineer). And dari apa yang aku borak2 dgn dorang ni, eventhou position dorang rendah, atleast gaji yang dorang dapat lebih dari apa yang dorang dapat kat Malaysia. So f one assumed position is important for him, better not to accept any offer from saudi la, concentrate jer keje kat Malaysia, lagi higher posibility untuk naik pangkat. "gitu dia khabo" tapi kalau dah luck dapat offer higher position nak tunggu apa lagi, accept jer la....

keje dgn Optimal pun ok juga cuma kena tahan dia punya empowerment la....workload/responsibility berkadar songsang dengan gaji. Tu formula aku boleh share tapi movement to higher position tu memang ada....

Reply #322 desperado's post

saya pulak yg excited baca petua2 ko nih. kejap ni baru cakap ngan hasben, aritu intebiu kat mandarin, kena tunggu dlm 2j ramai gak org, dia kata chances tak blh nak agak, harap boleh dpt lah. pasal downgrade, dia tak kesah asal masyukkkkkk. pangkat tinggi tapi gaji ciput dgn lbh tanggungjawap, apa barang!

Kalu dok silap dari post2 yang lepas dalam forum ni mu ni Awang Ali kan.

Aku dok dang ngan mu tapi nama mung agak famous, tersebut gak lah kiranya kat aku kerja sekarang.  Walaupun dah berhenti nama mung sekali sekala disebut dalam cerita2 hikayat 'commisioning' dsb dari kalangan batch2 lama puak mtce kat kilang aku ni.  Satu kilang kat tk.  Tapi tak ingat lak mung ni hero ke sebaliknya dalam hikayat tersebut, cerita2 lama masa aku mula join, masa tu mungkin mung baru berenti, masih fresh dalam ingatan dan kasih sayang diorang.

Tapi tak taulah kot ada orang lain nama Awang Ali gak.  Terima kasih atas nasihat dan perkongsian anda.

Fuhhh fames arr mu awang ali..ehheheh amacam ada Putatan ke KL?

Reply #324 mek71's post

ya marhabambam!!!hehe

bila sebut pasal kasih sayang tu yang aku lemah tu, mcm gay pula bunyinya hahaha

biasalah la mek, kawan kena ramai...kroni lagi ramai lg bagus...
mana org tak kenal, kalau dh keje kat Optimal dah sampai tahap keje mcm babsss tanah, bila ada keje main sondol jer....but atleas ok la, ada juga aku experience keje kat optimal dgn kengkawan different background hehehe

Kat area Jubail atau Yambu sekarang ni aku assumed takkan ada masalah besar dah kalau nak datang pun sebab dah ada Malaysian people especially kat Jubail tu. Aku ingat lagi masa mula2 aku sampai kat Jubail May last year, aku dengan other 5 org kawan aku . Masa tu Malaysian kat Jubail tu ada juga tapi masih tak kenal. Yang bestnya nasib baik la ada warga Indonesia yang baik hati bawa kita org jumpa salah sorang malaysian yang dah lama keje kat Jubail. Dari 1st Malaysian ni la kita org kenal the other Malaysian family. Salah seorang member aku dah more than 13 years stay n keje kat Jubail. Yang buat aku impress kat dia ni sebab dia chinese, so korang imagine la even Malaysian chinese pun boleh survive stay n keje kat Saudi sbegitu lama, inikan kita yg dah sure 1 agama dgn pak arab ni.

But from what I feel n see, working abroad ni lain sikit dr working in homecountry kita sendiri. Dia ada different sentiment, its more like 'I'm coming from Malaysia" or "Im coming from South East Asia" punya feel...its not like I'm a malay, chinese, indian or what ever races is....sebab tu Indonesian people boleh masuk dgn Malaysian, and most kabayan (Philipino ppl) easily accept Malaysian....Aku tak pernah jumpa Singaporean lagi keje kat Saudi ni tapi masa aku keje kat another country macam tu juga sentiment nya...they all heppy 2 meet people from the same region....so ini just my opinion aku share dgn others forumer la moga2 bermanfaat....

apa2 pun semoga berjaya la hendaknya kepada semua2 yang 'in progress' nak ke Saudi ni, rasanya banyak dah forumer bagi tips pasal keadaan kat Saudi, cuma aku nak shara 1 perumpamaan yang aku modified sikit untuk sapa2 yang nak keje kat oversea ni, kalau "Hujan emas di negeri org, hujan batu d negeri sendiri" baiklah kita beramai2 pegi negeri orang, dapat emas boleh jual kat negeri sendiri. Emas pula 1 aunce ~RM2900 sekarang ni, lumayan tu pak! bisa jadi jutawan gitu....

Harehak, aku skarang ni dh ada kat kampung ar jadi tokey kaya skejap hahahaha sorry ar aku tak sempat nak hello kamal sebab aku tak singah kL hari tu....direct balik ke kampung halaman terchenta.....InsyaAllah kalau aku turun kL aku hello2 ar....

okay semua....gud luck
maasalamah

[ Last edited by  desperado at 5-5-2008 07:28 PM ]

Follow Us

Reply #326 desperado's post

Fuhhh panjang lebar tuuuu..hehehehhe ayat tang aku suke mcm ko ckp kat aku dulu la HUJAN EMAS DI NEGERI ORG,HUJAN BATU D NEGERI SENDIRI"BAIK G NEGERI ORANG...aku masih simpan lg peribahasa ko tu sebagai panduan..

Kelas bahasa arab komunikasi

Sesiapa dari kawasan Kemaman/Kerteh yang berminat boleh PM saya bagi nama & h/p no.  Bingcang ngan Ust. Nik Nasri (ex TATI), dia kata dia boleh buat 3x seminggu selepas isyak (sejam ke 1.5 jam kot gitulah).  Tentative malam Isnin, Selasa & Jumaat weekly.  Tempat belum ditentukan tapi sekitar Cukai lah.  Yuran kena nego kediang ngan Ust., depending on the students number.

Nak cari 7-8 orang yang betul2 bersungguh & komited tak tuang kelas (ok celup-celap skit pun takpe asal yuran bayar he..hee).  At least 3/4 bulan lagi kot sebelum kita terbang.  Dapat basic buat bekal dah cukup baik, boleh develop further praktik kat Saudi nanti.  Nak cepat pandai bleh try gaduh ngan boss dalam bahasa dia.  Tapi yelah macam Indian expat kat Mesia kita kat sana dok ketek gak kot ngan boss, cari makan beb.

Tarikh tutup permohonan Jumaat 9hb May.  Kalu OK terus start minggu depan.

Reply #328 mek71's post

Ginilah kot malas nak register forum ni.  Yang nak join email je ke saya hanyda71@streamyx.com

Reply #329 mek71's post

aloh laa mek kalu dok gi arab buleh join jugok ko... hehehe

ada sapa2 yg dapat ke pada interviu baru2 ni?

Balas #164 astina\ catat

thinkplus slow giler .kawan joe yg 1st batch ada 7org tp baru sorang je yg dpt visa.:@

Balas #331 buahcinta\ catat

kawan2 joe smalam n nari interview kat jb ramai gak yang dapat. Macam dah nak pupus jer budak2 technician kat pasir gudang ni diaorang hangkut...

Reply #332 JoeAnakSening's post

yag 1st batch tu interviunya bila?

Reply #333 JoeAnakSening's post

agaknya jawatan yg lebih rendah depa decided masa tu juga. yg lebih tinggi cam engineer lambat sikit kot? or memang my husband tak dapat? he..he..he.. interviu sabtu lepas, katanya tunggu seminggu, dah almost 1 week dah.

Betul ke? Kalau rasa memang nak silakan, doh orang lain yang nak gi senyap je.  Takde sorang pun reply lagi.  Tak berminat ke, nanti boleh impress pak2 Arab tu sikit.  Kalau tengok pada Joe's post #333 Visa lambat gila, gi kelas ni sempat fasih Arab dulu kot baru Visa dapat.

Sapa2 yang tahu kekawan yang pergi boleh tolong war2 kan di luar sana.

Balas #336 mek71

Sorry #336 atas ni balas kpd dhania's #330.

kalu my husband aritu..diorang tak yah nak tunggu 1 week pun..tak kira la jawatan rendah ker CEO ker..kat situ gak dia akan
suruh decide...biasanya KIV,  kalu ader kouta kosong baru dia panggil.. .cam member husband baru2 nie g interview post automation Engineer and Pak arab suruh sign terus lepas interview...takde tunggu2 dahhh.....berdoa jela mintak2 sangkut

[quote]Originally posted by mek71 at 8-5-2008 11:31 PM

Mek7,  buat kelas katne ehhh??? husband saya cam nak join...ader 2 bulan lebih je nie sblum bermastautin di Saudi..Insyaallah

Reply #335 buahcinta's post

hr  ni my laling g intvw kat jw marriot.dia g smlm bertiga dgn kwn2...yg sorang tu dh dpt pun cuma nak negotiate gaji aje...klu x silap kwn dia tu  post engineer...sebnrnye pg smlm hubby x jd nak g sbb kwn dia yg sorang lg tu parents xbg kkerja jauh2 ni..maybe sbb yg sorg lg tu nak g jugak..nk bincang psl gaji..tu yg jadi g ...tunggu dia blk ptg nnt..br blh update....

klu ikut google earth ..IBN ZAHR tu dkt2 area AL jubail jugak..