CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: fatim24

bunga adenium

Takde sapa2 nak jawab my soalan ke? Huhuhuuu....

Reply 299# MamaIlya

ye mamaIlya, ada yang saya tgk memang dia jadi besar, tapi tak le jadi cam frangipani tu. bergantung gak pada jenis, kalau obesum nanti bonggol2 dia jadi besar2 gile.. huhu..

finally baru dapat semai biji benih adenium & plumeria tuh.. now tgh berdebak bedebuk nunggu cambah ke idak... semai dlm bekas makanan plastik tu jer.. pakai tanam hitam campuran sabut tu (bukan tanah bakar), siram 2x sehari.. cambah ler hendaknyer...
biji benih roselle yg disemai serentak tu dah bercambah nampaknyer.. cinonet je sulur keluar dari biji benih tu.. nampak dari 2/3 benih... alhamdulillah...

Some pictures from Adenium Show to share, Penang Botanical Garden.. hehe..

http://afifiramli.com/adenium-show-penang-2010.html

Rate

1

alhamdulillah, pg td dah nampak conet hijau kuar dari tanah tempat semai adenium tu - adalah 3/4 tempat gak yg ada... harap harap terus bercambah besar...
tapi adnil sedih.. ada 3/4 benih roselle dah bercambah, satu dah naik 1.5 cm dah rasanya.. dah ada 2 daun cinonet dah.. tup tup pg ni tgk dah hilang ??? kucing makan ke ? sakit tul ati.. kl aku nampak, mmg selipar aku kasi kat ko... now yg lenlain tu lom nampak bercambah lagi..
ni dok risau adenium nih lak - plumeria lom ada penampakan cambah lagi.. sabar menanti...

Reply 305# adnil

tahniah ..tempek la picture.. moga besar dan sihat la hendaknye ye.. hehe..

Follow Us
Reply 306# profmoto

rima kasih prof.. tapi rasa nya still premature lagi.. baru je conet tecit sgt baru... jauh lagi perjalanan tu.. then harap xkan ada lah yg gatal mulut gi makan cam kena kat roselle tuh..

Reply 305# adnil

tahniah..tahniah..

Kucin makan?? biar betul?? kucin ni pon xde menda lain ke nk makan.. pokok cinonet pon nk sapu...

Reply 308# spiderlily

dulu saya bela kucing, memang kadang2 kucing makan rumput or daun2 terutama bila dia sakit. mungkin buat ubat kot. kalau kucing tu sakit, dia makan sebagai ubat..rela je la.. untung2 dapat pahala..

alhamdulillah, pg td dah nampak conet hijau kuar dari tanah tempat semai adenium tu - adalah 3/4 tem ...
adnil Post at 17-6-2010 09:32 AM

mungkin siput kecik2 kuning tu yg makan atau lintah bulan tu...

entah lah beb, siput mmg tak nampak, tapi kalau dia ngam mmlm xtau ler, aku tgk pg td.. so aku suspek kucing je.. kucing kat area umah aku nih (belaan jiran aku tu - adalah bebelas ekor rasanya) maharajalela... siap berdentang atas atap aku memalam bute.. nyakitkan ati.. ari tu dia pi beranak kat atas atap carporch jiran sblah aku.. satu hal la plak jiran aku panjat tangga bwk turun kittens tu - adalah 3-4 ekor...

mmg ada dgr kl kucing sakit perut ke apa, mmg dia akan bedal rumput.. tapi aku mohon ler, jgn lah ko ngam anak pokok aku itu...

Reply 309# profmoto

erm.. selalu nmpak kucin makan lalang n rumput je..

ni kira dia makan tunas daun adenium.. kiranya daun tu berkhasiat ler erk..

Reply 312# adnil

adnil.. try amik balang plastik (yg selalu org buat kuih tu).. amik yg besar n tinggi.. then potong atas n bawahnya.. tinggalkan bhg tepi je.. (kira jadik relung).. pastu pacakkan kat tanah/pasu... baru ler semai benih.. jadik kucin x leh nk ngap..

psst...biasa ler.. kucin ni kadang2 dia terdesak.. manusia kalo sakit ada doktor.. kucing ni kalo sakit kena cari ubat sendiri.. sian dia.. maap kan ler dia..

nk tanya.. aritu kan sy ada beli 1 pokok adenium.. pastu dh tukar pastu.. daun dia jadik kuning n gugur 1 persatu..
lepas tu sy kerat cabang dia.. sy tanam kat pasu lain (stelah bekas yg dikerat tu kering)..

tp sampai laaa ni xde tanda2 nk tumbuh tunas baru.. nape erk???

kalo yg ni mati.. tobat ler sy nk beli adenium ni.. mungkin x serasi dgn sy kot..

Reply 315# spiderlily

tak sure plak la tu. sebab yang saya pangkas semua naik je daun. cuba2 cek akar dia kot2 ada yang macam membusuk. kalau saya daun tak naik memang cepat2 saya cek akar dia. takut2 la ada yang mula membusuk, bolehla bagi CPR seawal mungkin.

spiderlily, takut dia terus bammmm je atas relung tu... xperlah, xde rezeki lah dgn biji benih yg itu.. ada lagi terabur atas tu.. harap harap ada lah yg naik lagi.. pas tu kena letak tempat tinggi sket lah kot
haah, cuba cek akar dia tu.. sama gak cam pokok moneyplant tu kan.. ari tu dah cam nak gol dah.. gie nursery, cina tu ajar cam tu gak.. bersihkan akar dia tu basuh,kl ada busuk, potongkan buang, pas tu keringkan jap... then tanam balik.. alhamdulillah.. sihat sejahtera dah pokok tu.. sib baik tak lesing jer ari tu..
adnil pas kerat batang tu adnil kering kan dulu tempat potong tu... dah kering baru cucuk kat tanah balik.. selang seminggu dua ada nampak tunas baru tu..

Reply 316# profmoto

kiranya sy kena bongkar balik adenium tu dari pasu dia ke??? pastu cek n ptong kalo ada yg busuk erk??

Reply 317# adnil

betul gak..
ok.. petang ni gak sy jalankan operasi membongkar balik tanah adenium tu..cek akar dia.. harap2 berjaya..

apepon time kasih atas info tu..

selamat berjaya