CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 40482|Reply: 140

Pengalaman & Risiko Sebagai Seorang Penjamin...

Post Last Edit by freekey at 15-6-2010 23:59

Tadi dah try search pasal topik ni. Yang jumpa pasal Mat Afrika Cari Penjamin

Anyway, kalau dah ada topik seumpamanya, maaf.. minta mod merge kan aje

OK, so tertarik nak bincang pasal ni lepas baca topik seumpamanya kat bod Masalah Peribadi

Katanya sekarang kalau beli kereta, tak payah ada penjamin lagi eh?

Anyway, kenapa tinggi sangat risiko menjadi penjamin?

Abistu, kalau semua taknak jadi penjamin. Who will be?

Rate

1

Kenapa penjamin pula yang perlu menjelaskan hutang-piutang si peminjam?

Kalau penjamin just bagitau si peminjam tu tinggal kat mana.. Mintak polis keluarkan arahan reman, takleh ke?

Reply 2# freekey

hahaha.kacau freeky lg....mn leh wat repot polis....bkn kes jenayah...tu pasal hutang la....lain la along...
kalo katakan org yg berhutang tu ati kering mmg xnak bayar....mcm mn pun bende tu pun akan blk kt kita....
kenapa tinggi sgt jd gerento?sebab gerento dlm bahasa melayu maknenye penjamin....so...kita menjamin org tu blh bayar walau apapun....my xperience la kan.... ada utang kete dlm 21k ngan bank islam...dh bertahun gak la x bayar wat tau jer...sebab at 1st igt "masalah aku ker" bile nk amik kete baru la tau"mmg masalah ko"...huhu....

NASIB BAIK BANK ISLAM XDE INTEREST SO MAINTAIN JE LA UANG 21K TU.... dan Alhamdulillah aku dikurniakan kakak yg baik lg mulia...dia bayar kan monthly...x byk sikit pun xpe...janji bayar...walaupun 50 henggit sebulan....baru la blh amek kete...

kita pny tanggungan 65% dr hutang (21k) +13,650 kan..?
kalo bayar lump sum mmg 13,650 tp kalo bayar sikit2 maknenye kt kena bayo abis.....terpaksa kau wat camtu...sebab nnt berat nk bwk 21k tu kt padang masyar....

p/s: gigih tol freeky bukak thread....

Rate

1

terima kasih martiena for your response..

tapi sayangnya, saya belum kurang jelas lagi dengan penerangan awak pasal hutang awak tu.. nanti nak kena baca balik..

and well.. did i get it right here.. u dah berazam nak menganiaya kan guarantor when you said this? hmy3: hmy3:

Originally posted by someone at 00-0-0000 00:00 AM
my xperience la kan.... ada utang kete dlm 21k ngan bank islam...dh bertahun gak la x bayar wat tau jer...sebab at 1st igt "masalah aku ker" bile nk amik kete baru la tau"mmg masalah ko"...huhu....

couldn't be kan?

Reply  freekey
  hahaha.kacau freeky lg....mn leh wat repot polis....bkn kes jenayah...tu pasal hutang la....lain la along...
kalo katakan org yg berhutang tu ati kering mmg xnak bayar....mcm mn pun bende tu pun akan blk kt kita....

martiena Post at 15-6-2010 13:24

ok pasal ni..

kalau difikir secara logik.. ia juga boleh dikategorikan sebagai jenayah secara senyap what?

dekat bod PP tu ada yang citer.. mak dia pulak yang terpaksa bersusah payah bayar hutang.. sedangkan yang si peminjamnya bersenang lenang pakai barang branded bagai. motif??? :@ :@ :@

kalau takda.. i nak usulkan perkara ni ke Parlimen lah..

Post Last Edit by azradiza at 15-6-2010 13:42

kalu peminjam dapat surat naik court sebab utang tak bayo, penjamin pun akan dapat surat jugak.... ni jadi experience aku yg penah jadik penjamin lah...

dua2 akan dapat bad credit record ... tak caye, try check ccris ...

Follow Us
kalu peminjam dapat surat naik court sebab utang tak bayo, penjamin pun akan dapat surat jugak.... n ...
azradiza Post at 15-6-2010 13:40

kesudahan seterusnya setelah mendapat surat in your case?

kesudahan seterusnya setelah mendapat surat in your case?
freekey Post at 15-6-2010 13:42

memula ingat nak settle jer semua ( walaupun org lain punye hutang kan) and loan tu dah tertunggak more than a year, tapi last2 aku call je bank , tanye diorang camne nak proceed .... coz aku tak rase aku patut lepas tangan je sebab name aku dah naik dlm ccris as bad credit record ... sib baik bank bleh tolak ansur ... die kate suh si peminjam tu call bank sendiri, then they will restructure the loan ... aku inform peminjam tu pasal bank nak restructure then aku wait n c lah ... then aku follow up ngan bank n found out peminjam tu dah call bank and made a new agreement ngan bank ... sib baik.... baru awal thn ni utang tu settle ( dapat surat dari bank, si peminjam tu couldn't be bothered nak inform aku pun.. ) ... since then aku blum check lagik with ccris whether record aku dah clear ke blum...

seingat aku masa kerja bank dulu, kalau "A" lewat buat bayaran atau skip untuk buat monthly instalment kereta untuk bulan tersebut, system akan automatically generated a reminder letter to both peminjam & a cc copy to the gurantor.
same goes to letter notice of demand & summon, both guarantor & peminjam akan terima.
Untuk kes kete yang kena tarik, kena lelong, kalau peminjam gagal buat bayaran baki lepas kete kena lelong (BALANCE AFTER SALE), automatically, si penjamin ler yang kena settlekan baki hutang tu or nama akan blacklist

ie: Total loan amount + interest+cost summon + upah tukang tarik kete +towing+ cost sewa stor selepas kete kena tarik - jumlah bayaran yang peminjam dah pernah buat - harga kete yang dah berjaya dilelong

Jumlah loan kereta dengan bank   : rm80,000
+ Interest                                      :rm9,000
+ Kos saman/iklan dalam paper        :rm1,200
+ Upah penarik kereta                     :rm500.00
+ Towing                                       :rm500.00
+ sewa stor  (per day basis)             rm300.00
Total                                              rm91,500.00

- Jumlah bayaran yang pernah dibuat rm20,000
- harga kete yang dah dilelong           rm40,000

Total balance after sale                   rm  31,500        

*Balance yang peminjam @ penjamin perlu settlekan kpd bank rm31,500.00*

For heaven sake...jangan ler nak pandai2 jadi penjamin...risiko sangat2 tinggi...tak kira ler, penjamin untuk awek ker, pakwe,nenek angkat ker...gelap masa depan & tercekik peluh kena bayar hutang...

Footnotes: priki nak jadi penjamin si kurus kerrrr??

Rate

1

setahu aku penjamin blh d ishtihar muflis lau
peminjam lari....nnt penjamin kena byr semua
yg d pinjam oleh peminjam....

( berdasarkan kejadian ayah kwn aku )

Good Topic Priki....

sebenarnya aku pun ada cerita jadi penjamin ni....hampir setiap bulan selama 3tahun hati aku dup dap...dup dap..tak senang....bermula dr itulah Blood Pressure aku naik takmo turun2....idup jadik penjamin ni sebenarnya amatlah menyusahkan jika peminjam tak bayar.....

nanti aku ceritakan ...sbb mungkin agak panjang lebar....

Dan utk pengetahuan Priki...sememangnya ada term yg menyatakan bahawa Penjamin akan turut terbabit dalam menyelesaikan bayaran baki jika peminjam lari atau x bayar....MALANGNYA ramai penjamin tak tahu dan kebiasaanya mereka TAK BACA TERM halus2 tu....yg depa tahu....mungkin ada habuan skit dr peminjam ....itu yg mereka kejar.....ini kisah aku sendiri....dan aku memahaminya....

nanti lepas Solat Maghrib kang aku cerita secara panjang lebar

percaya atau tak.....sekali terkena..biasanya kita akan serik sampai ke akhir hayat kita utk tak jadik penjamin....

betul tak ???

seingat aku masa kerja bank dulu, kalau "A" lewat buat bayaran atau skip untuk buat monthly instalme ...
FARRAZOOL Post at 15-6-2010 03:20 PM

inilah antara post berilmiah dr poremer....you deserve +40 kredit Zol..

Reply 12# medangmru

aku rase mcm tu jgk....tp xtahu la kalau2 ade yg tegar...
atau terpaksa jd penjamin kan...

senang je Kayam nak bg alasan...

" Sorry lah..bukannya takmo jadik Penjamin....tp nama aku dah blacklist sbb jadik penjamin kat member aku..."

Priki...kalau edit skit tajuk-Risiko sebg seorang panjamin dan Pengalaman...heheheh

Post Last Edit by medangmru at 15-6-2010 19:49

Antara Risiko terbesar menjadi penjamin ialah ....Risiko nama di senarai Hitam oleh Institusi kewangan...selepas itu risiko seterusnya bak rantai ...bilanama dah di senarai hitam :-

1.  Nak buat Personal Loan tak lepas
2.  Nak Apply kad Kredit tak lepas
3.  Nak Buat pinjaman kereta tak lepas ( kecuali dlmkes2 tertentu )
4.  Nak Buat Pinjaman rumah apatah lagi...
5.  Nak jadik penjamin tak lepas
6.  Risiko Plg dasyat ialah....Di MUFLISKAN...terutamanya jika baki tertunggak peminjam mencapai
    paras tertentu..

Dan...lebih teruk jika isteri kita nak buat loan..disebabkan kita sebagai suami dah kene blacklist....silap2 terpalit sama...Loan isteri di Tolak...Itu yg aku tahu sesetengah member aku yg dah disenarai hitam...dalam Form Loan yg bini dia nak apply tu sanggup letak "Masih Bujang"...walhal dah kawin sbb takutkan loan bini tak lepas...

PEngalaman ngeri aku sebagai Penjamin :-

Kisah berlaku pd tahun 2000...masa tu br bekerja dan bila confirm , ramai yg berebut2 amik Loan ngan bank Rakyat... Masing2 buat Cross Guarantor...maksudnya...aku jadik guarntor ko..ko jadik guarantor aku,,,,

Tp aku masa tu belum tahu implikasi jadik Penjamin...takder la wat cross Guarantor ...buat ngan member lain...tahun eprtama pembayaran ok...masuk tahun ke-2...Member yg aku jamin tu resign....dia janji bagai nak rak suh aku jgn risau pasla pembayaran...so aku cool la...

lepas 3 bulan dia blah....pertengahan 2001...aku start dapat surat dr Bank Rakyat bgtahu yg peminjam tak bayar...masa tu aku still contact dia lagi...aku paksa dia bayar...dia bayar....Fuhhhhhhhhh.....

ingatkan dah settle.....dua bulan lepas tu...dapat lagi surat yg dia ropenya tak bayar.....ropenya dah tertangguh selama 5 bulan tak bayar....masuk bulan ke-6 kalau dia masih tak bayar....sampai surat saman....Aku tunggu...akhirnya dapat surat Lawyer...suh aku bayar sbb Peminjam takder respon...:@...

Aku pg Bank Rakyat dan tanya jalan terbaik utk settle....Pegawai Bank Rakyat bgtahu yg aku kene bayar supaya derang boleh stop Surat lawyer tu...Aku bayar utk 4 bulan...dekat2 RM800 gak....sambil tu aku try call dia....mcm haraam dan lahanat sbb dia dah tukar No HP...

Aku check ngan HR pasal data peribadi dia dan dapatlah no Telefon kakak dia dan alamat parent dia kat Kampung ( sipa no Telefon Lagi )..

apo laie...aku start misi aku...aku call kakak dia beberapa kali....tp masih tak jalan sbb kakak dia takmo terbabit....aku tulis surat + call Org tua dia....Org tua dia hanya mengeluh....Last2 aku dapat panggilan warning dr kakak dia supaya jgn ganggu Mak Bapak dia sbb Itu adalah urusan peribadi aku dengan Peminjam...

Aku give-up...tiap2 bulan dapat surat dr Bank...selang 3 bulan aku dapat surat lawyer...apa yg mampu aku buat aku bayar lah skit2 sampailah ke angka RM4000

Mungkin doa aku termakbul....akhirnya dia call aku dan nak jumpa...itupun selepas 3 tahun...dia bayar utang dia yg aku bayar kat Bank Rakyat tp hanya RM50.....aku bayar RM4000 dia hanya bayar RM50..Cisssssssss lahanat....

hampir setipa bulan aku turun naik Bank Rakyat Angkasaraya....akhirnya aku dapat berita gembire yg isteri peminjam setuju utk buat loan ( bini dia keje Gomen )....so baki tertunggak kira setel....

Fuhhhhhhh....selepas 3 tahun lebih sikit aku menanggung azab dan sengsara....sejak dr itu mmg sorrylah aku nak jadiik penjamin...Pengalaman mengajar kita ...

Reply  freekey

hahaha.kacau freeky lg....mn leh wat repot polis....bkn kes jenayah...tu pa ...

p/s: gigih tol freeky bukak thread.
martiena Post at 15-6-2010 01:24 PM

thread priki kebanyakannya Unik....tak ramai yg terpikir ...that's Good sbb memeriahkan BOD Aduan dan pendapat ni...

Reply 18# medangmru

Mod...be it a lesson...next time..jangan main2 dengan bab gurantor pinjaman duit, kete, rumah...kazen aku pun pernah sikit masa dulu masam muka dengan aku coz aku tak mao jadi gurantor dia untuk buat personal loan coz she's urgently need a large sum of cash untuk pegi melancong ke UK..

Memang payah to say "no" bila dorang mintak tolong jadi penjamin la, hapa la, especially kat org2 yang rapat dengan kita...tapi, kita kena fikir panjang..nowdays, memang payah sangat nak percayakan orang lain,lagi2 bila melibatkan duit...

Adik beradik pun boleh bercakar pasal duit...