CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 6185|Reply: 17

Dr Rozaimi Ramle - Ilmuan Hadis Malaysia

Edited by obelisk at 12-3-2016 10:32 PM

Dr. Ustaz Rozaimi Ramle - Hadith

Pada awalnya Dr Rozaimi beliau bukanlah minat dengan bidang hadis. Kecintaan beliau ketika itu terhadap ilmu usul fiqh dan syariah sangatlah tinggi. Seperti mana yang kami update sebelum ini, degree Dr Rozaimi di Jordan ialah dalam bidang FIQH WA USULUH dan beliau mendapat keputusan yang cemerlang dalam takhasus ini.

Kemudian, apabila pulang ke Malaysia, beliau "terpaksa" mengambil takhasus hadith ketika masters di UIA kerana tiada pilihan dan pada awalnya beliau ambil bidang hadith ini kerana terpaksa sahaja sedangkan jauh di dalam diri beliau ketika itu masih mencintai ilmu usul dan fiqh ketika itu. Selepas itu, takdir Allah mencampakkan kecintaan terhadap ilmu hadith dalam diri beliau sehingga beliau amat minat dalam bidang ini. Beliau pergi semula ke Jordan untuk menyambung pengajian dalam bidang hadis di sana peringkat Phd serta bertalaqi dengan ramai masyaikh dalam bidang hadis. Alhamdulillah cgpa Dr Rozaimi dalam bidang hadis di peringkat Phd di Jordan ialah 3.98.

Tujuan kami para admin menulis perkara ini ialah kerana sebahagian orang mereka menyangka orang yang bergelumang dalam bidang hadith,mereka ini kononnya jahil di dalam bidang usul dan fiqh. Mereka juga dituduh selalu tafsir hadith secara literal tanpa merujuk kepada tafsiran ulamak muktabar.Ilmu ini terlalu luas, sepatutnya kita bersama-sama berdakwah untuk menyampaikan Islam dengan kefahaman yang benar di muka bumi ini.Semoga kita semua dirahmati Allah. (admin)

----------------

Diskusi Ustaz Engku Ahmad Fadzil & Dr Muhamad Rozaimi : Penilaian Bid' ah Hasanah Adakah Satu Kesesatan  

https://www.youtube.com/watch?v=yvN9pkeX_fw

Mcm ada sorg penceramah ni selalu ckp, Islam itu dynamic. Ilmunya sgt luas. Dan setiap org yg belajar ilmu dalam Islam tu, berbeza-beza pandangannya. Maksudnya masing-masing belajar sudut yg lain, sbb dinamiknya Islam itu.

Dia contohkan mcm satu pemandangan gunung ganang yg sgt luas dan cantik. Dan ada beberapa org pelukis yg nak lukis pemandangan tersebut. Setiap pelukis melihat pemandangan yg sama tapi hasil lukisannya berbeza. Ada yg lukis gunung, ada yg lukis awan dan langit, ada yg lukis pokok2. Tapi semua lukisan tu dtg dr pemandangan yg sama.

PhD pun ada CGPA ye..baru tahu..ingatkan siapkan thesis terus kautim gitu..huhu...

tingginya CGPA beliau...terernya....

aku baca dr rozmee tadi terkejot aku tau

degree Dr Rozaimi di Jordan ialah dalam bidang FIQH WA USULUH dan beliau mendapat keputusan yang cemerlang dalam takhasus ini.

Takhasus tu maksudnya apa ye? subjek is it...

ellejo replied at 13-3-2016 12:10 AM
haha..you ingatkan Dr Rozmey Jusmate is it...

Follow Us
fuh
depa semua terer2 belaka yeee
aku juga yg ciput2 kat sini

tapi aku dok hayati sangat2 PESAN NABI NI
; JIKA ADA YANG MEMUJI SESEORANG, SERAKKAN PASIR PADANYA

AMAL YANG SEDIKIT IKUT SUNATURASUL LEBIH BAIK DR AMAL YG BANYAK TAPI BIDAAH

APA YANG AKU PERINTAHKAN, JALANKAN YG AKU TEGAH TINGGALKAN

BERKATA BAIK ATAU DIAM.......

LAGHO kot dok sembang ttg bidaah hasanah ni
yg SUNNAH NABI pun tak terlarat nak dikerjakan kannnnn
belum lagi SUNATULLAH -  lagi le tak mampu kan kann kannnn

ellejo replied at 13-3-2016 12:10 AM

Samalah kita

Edited by baulu at 13-3-2016 04:39 PM

Sy pernah tunjuk salah satu video DRR pada seseorg yg pandai nk keluar sesuatu hukum/fatwa mengikut kaedah ASWJ.

Dlm video tu, DRR ada nasihat bab jgn upload gmbr2 mkn sedap2 kt fb. Jadi yg sy rujuk ni kata, mana boleh sorang ustaz ckp mcm ni. Klu nk berhukum biar jelas dgn hujah2nya.

Mungkin video tu dah lama kot sblm dia dpt qualification in hadith kot. Dulu2 sy suka tanya ustaz/ustazah atas dasar nk tau, level sanad hadith yg dia ada. The acid test: Apa yg dibaca rasulullah slps solat dhuha.... ustaz/ustazah yg ada jwpn ni mmg exceptional.

But penulis artikel ni weird..... mcm mana seorg yg nak mendalami ilmu usul fiqh (and I supppose dia nk master dlm ilmu nak keluar hukum hakam) boleh kata DRR tak meminati bidang hadith? Klu tak cukup qiraat, tak boleh tafsir Quran, tak minat hadith, macam mana nak terjun bab2 hukum hakam? Sy rasa penulis artikel kena reword artikel dia.

baulu replied at 13-3-2016 04:32 PM
Sy pernah tunjuk salah satu video DRR pada seseorg yg pandai nk keluar sesuatu hukum/fatwa mengikut  ...

Dr Rozaimi cuma nasihatkan x sesuai up status makanan tu kat public...sebab kita xtau orang2 miskin yang mungkin berkenan nak makan tapi dia tak mampu.

Kalau nak up kat friends yang kita dah betul2 kenal xpa.

Tu memang satu nasihat yang baik. X perlu dalil...guna akal pun dah cukup.

Pasal doa lepas sembahyang Dhuha...doa tu bukan dari Nabi Muhammad. Doa tu dari seorang wanita badawi.

Sy pernah tunjuk salah satu video DRR pada seseorg yg pandai nk keluar sesuatu hukum/fatwa mengikut  ...

I tertarik yg apa dibaca tu, apa yg dibaca?

Edited by baulu at 27-3-2016 07:47 AM
Dasawarsa replied at 27-3-2016 12:40 AM
Dr Rozaimi cuma nasihatkan x sesuai up status makanan tu kat public...sebab kita xtau orang2 miski ...

Sy pun argue mcm tu jugak. Tapi kata org alim tu, cara tu tak berdisiplin terutama org yg masyarakat belajar & rujuk hal2 agama.
Klu nak kata makruh, kata makruh, nak kata haram kata haram, itu cara dlm Islam. Hatta baju kita pakai pun ada hukum....hari pki kot ada hukum, hari pki mcm rasulullah ada hukum etc.

Anyway, yg doa tu mmg sy setuju & sy bukan rujuk doa tu. Dulu2, setiap kali pi kedai buku nak cari buku2 bab solat sunat, sy benchmark kan doa solat dhuha yg rasulullah ajar. Memang takde setakat sy dok tengok.

mbhcsf replied at 27-3-2016 04:25 AM
I tertarik yg apa dibaca tu, apa yg dibaca?

Allahummaghfirli watub 'alayya, innaka antat tawwaabur rahim. X100

baulu replied at 27-3-2016 07:42 AM
Sy pun argue mcm tu jugak. Tapi kata org alim tu, cara tu tak berdisiplin terutama org yg masyar ...

Dalam Islam, setiap hal yang takda dalil yang larang, adalah diharuskan. Ni general.
Dalam hal ni, Dr Rozaimi berjaga2 dengan hukum...dia tak terus jatuh hukum makruh, haram. Dia cuma tak galakkan. Sebab kita taktau sapa yang mgkin terkesan dgn post kita tu. Saya dulu masa belajar xda duit...sehari makan tak sampai rm4. Bila buka fb tgk kwn2 post mkn sedap, mmg sedih jgk.

Ni yang Dr Rozaimi nak jaga. Sebab tu saya faham apa yang Dr nk capai sebab saya sendiri penah lalu benda ni dulu.

Tapi kalau sapa2 taknak ikut saranan Dr Rozaimi tu, terpulang.

Dasawarsa replied at 27-3-2016 10:30 AM
Dalam Islam, setiap hal yang takda dalil yang larang, adalah diharuskan. Ni general.
Dalam hal ni ...

Itu lah pointnya, nak suruh berhati2, nak larang, tak boleh main cakap saja, especially coming from someone yg dianggap a scholar dlm ilmu hadith oleh sebahagian dari masyarakat.

Setakat kita2 ni, nak larang atas akal, adat, common sense bolehlah. Tapi takkan DRR level kita ni dak?

video pasal upload gambar makanan ialah video kontot cuplikan video yg panjang...
sah sah beliau sekadar bercakap sebagai selingan dlm kuliah tentang hal lain (bukan makanan) yg panjang dan berguna
kalau kita berniat mau ambil video itu sebagai pegangan hidup---mestilah kita tontonya dulu
bila dah menonton kita akan reti bahwa video itu takder mende pun---just nasihat aje
takder hukum apa pun
rilex lah---

Saja nak foward

rora maza jamilin dan badut2 wahabiol ni
nabi saw dah pesan 1400 dulu
ulamak2 suk sesat yg ade folowers jahil bodo
sblm dejei keluar, merekalah
berhukum fatwa, nama tugas malaikat pun hancur, tauhid pon xlepas