CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5437|Reply: 23

MUET

Edited by knnk at 4-2-2016 11:14 PM

Hi, hello saya nak tanya, macam mana ya nak atasi masalah gugup bila berhadapan dengan public?I mean, bulan Februari ni saya bakal menduduki MUET and the first test is speaking.Jadi saya nak minta tolong forumer2 sekalian, on how to handle anxiety and also stress in front of the crowds?Saya ni once saya kat depan, saya akan terus gugup and in the end jadi blank.So I end up, spurting out nonsense.Jadi saya takut ia akan affect my marks, sebab setahu saya, markah speaking adalah paling banyak sekali berbanding yang lain-lain tu.So, mintak jasa baik forumer2 sekalian any tips ke apa untuk cara atasi masalah gugup and care to share your experience on MUET.Any suggestions are welcomed!Thank you.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Maaf kerana lambat reply and I'm sorry I cannot reply satu-satu all your comments.Hehehe (excited and malu pula sebab ramai juga yang sudi komen)To all forummers yang susah payah ja reply and give suggestions/tips, I cannot thank you enough.Thank you so much ya .Ahahaha, tu lah even my sisters pun kata yang penting practice.Practice.and PRACTICE!Oh, and baru saya tahu allocation marks for speaking paling rendah.Selama ni, saya ingat speaking yang paling banyak.Anyway, terima kasih semua untuk yang bagi cadangan and berkongsi pengalaman .Wish me luck on this upcoming 24th feb.Terima kasih sekali lagi!may God bless.

ye ke markah speaking paling banyak?

bukanke  pembahagian markah tertinggi dalam MUET ialah pada komponen
pembacaan 120 markah
penulisan pula ialah 90 markah.
pendengaran dan pengucapan 45 markah.

Preparation & practice....

MUET speaking lah dapat markah paling sedikit.

MUET sy ambil tahun 2003, igt2 lupa. Tp bkn ke allocation speaking marks plg cket bbanding yg lain?yg sy igt bila speaking ni ade group of four. Jd,practice la bckp ngn kwn2 in English dlm khidupn sharian.so by doing that, adik akan dpt confidence utk berinteraksi. Jgn risau,takut n over thinking. Lapangkn hati, baca doa ape yg patut, relax dan sematkn dlm kepala yg adik boleh buat. Baca situasi/subject tu line by line..dan read nst newspaper a lot sbb grammar n vocab dlm nst ni bagus dsamping dpt general knowledge dlm keadaan semasa.
Bagi sy, Viva presentation lg mcbar sbb kene present dpn 10-15 lecturer.MUET is just beginning.

Practice practice practice..cari partner utk practice...

Follow Us
Tak payah gugup dik, sebab yang tiga tu pon komfem gugup jugak.

kalau ko rasa ko xleh nak score kat speaking, ko score kat reading. kat situ jer 120 marks. and score kat listening and writing.

selamat...... melain kan ko mmg bercita2 nak dpt band 5 and 6 ko kena gigih la practice

first thing yang i buat bila nak public speaking, bila dah berdiri depan crowd tu, ambil masa diam seminit dua, tengok semua crowd..sambil senyum la of course..kang tengok sambil buat muka masam tak guna jugak tapi ni pengalaman i masa amek public speaking la kat uni dulu

masa muet pulak tak sempat nak tengok sebab bz prepare point tapi muet ramai mana sangat crowd pon..satu group 4 orang speaker dengan 2 orang examiner..6 orang je..cakap je la camne pon

ye ke markah paling banyak kat speaking i rasa paling banyak kat reading comprehension tu..i kantoi kat writing

Ahaa.. MUET.

Ni xpayah amik pun takpe kann. Tumpang masalah berkaitan Muet, tp masalah fail Bi sbnrnya.

Dedolu penah test Muet ni.. Bkn exam la. Bila dengar, satu hape pun xpaham bahagian listening. Soklan writing lak takpaham bentuk soklan. Mau nangess.

Hi dik, awak ambik MUET dekat sekolah or kat uni?

Adik jgn gugup sgt k, sebab yg lagi 3 tu tak semestinya cakap fluent pun. And kalau dorang terer pun, dorang takkan gelak kat adik pun. Banyakkan practice dgn kawan2. Google pasal current issue in Malaysia pastu baca articles tu so boleh dapat new vocabs, baca kuat2. Kalau tak pandai nak pronounce, boleh search kat google translate.

Masa presentation nanti, kalau ada peluang bercakap or mencelah, cakap jer. Tp jgn pulak sampai tak bg peluang dekat org lain. Contoh mcm kawan sorang tu hilang idea, or senyap tak tahu nk ckp apa boleh la mencelah bg pendapat.
Good luck!

practice practice practice.

cari kawan untuk berlatih.

kalau tak berlatih depan cermin.

TT,

Speaking punya markah la paling sikit. Paling banyak dekat reading pny part dik. Jadi tak perlu nak gelabah sgat

utk speaking MUET, mcm forumer2 lain dekat atas cakap, banyakkan practice. bila awak byk practice, kegugupan tu akan hilang sedikit demi sedikit.. nervous? tak perlu nk nervous sgt, awak bkn buat public speaking pun, nk duduk atas platform cakap seorang-seorang.

Speaking muet kan dlm group, jd awak tak perlu nk ketaq sgt.. Anggap je time tga exam tu mcm awak tga sembang dgn kawan2 (cuma kali ni smbg dlm english), jadi tak la rasa nak gugup sgt.

Anyway, good luck utk exam MUET. Seriously, ianya tak sesusah yg anda sngkakan (berdasarkan pengalaman sendiri). Cuma kena banyak practice (utk speaking) dan banyak buat latihan (utk writing/reading/listening)..

You can do it! Caiyok!

aku dlu MUET score kt writing...yg len hancus...hahaha...nasib bek lulus...bile aku bandingkan result ngn abg aku...abg aku pon terperanjat writing aku lg tinggi dri die...tp die nyer band lg tinggi dri aku...kalau ambik MUET dkt sekolah untung skit la...sbb partner kite semue kite kenal...pon tahap2 kite gak...xde la nk segan sgt...

Speaking muet aku bukan gugup, tapi bz perah idea cari point nak counter discussion.

Jangan takot sangat. I speaking dapat markah rendah je tapi still dapat band 5 sebab markah reading paling banyak. So just enjoy jela speaking part dalam muet tu. Orang lain pun bukan terer sangat. Jangan cakap laju laju. Give yourself time untuk susun ayat. Goodluck !

dulu iols pun nebesss masa speaking. lagi tiga orang terrer speaking pulak tuuu..

sblm muet uols rajin-rajin la speakinggg.. good luck uols.

Siksa kan sis, masuk/grad medic/law kena score band 5. Nasiblah dah buat awal dulu. Tapi kan sis saya percaya adik2 zaman skang faham dan boleh bercakap in english, cuma kurang yakin jek. Goodluck ok. Jangan difikir sangat gemuruh tu.

berlatih depan cermin dan kat pantai atau tempat2 awan..hehe

12Next
Return to list New