CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: obelisk

[Tempatan] Masalah Guru Duka Lara Akan Diatasi – Mahdzir

vespa_oren replied at 28-11-2015 08:45 PM
Kawan aku citer msa dia mohon rayuan kt ppd psl pertukaran

Ada cikgu tu ckp sy nie dh lma dudk be ...

Setahun... awal sgt setahunn kawen dah berjauhan...padan kena gelak ppd. sedangkn syarat nk tuka kena 3tahun berkhidmat yg dah bkwin bru leh tuka.. x sempat tgk anak bila pndai bcakap.. bila pndai bjalan.. kwn aku dah msuk 3 thn berjauhan..baby dia, mertua yg jaga. Nk balik kmpg pnya pyh... kesian aku tgk. Sbb kdg2 ckgu yg cmni, xda motivasi mngajar.. kpala ingat anak je. Aku tgk kdg2 dia bt keja pn bingung. Balik2 tnya aku bnda yg sama. Padahl dah tanya bnda yg sma 2hari lepas.ni bru kwn aku.. yg satu daerah mngajar.. lain lg crita. Mcm2 kes

Tak boleh ke buat selection tempat posting awal2 sebaik sahaja pelajar register kursus perguruan tu...

Maknanya, sebaik sahaja mendaftar KPLI atau mana2 kursus pendidikan, mereka terus pilih sendiri nak berkhidmat di mana...  jadi along the way, sapa2 yang nak bercinta/kahwin dah boleh buat penyisihan pasangan awal2 kalau berpotensi bertugas/komitment di tempat berbeza... yang dah berkahwin boleh buat perancangan awal nak menetap di mana..

Untuk tempat yang kurang menjadi pilihan guru2, kementerian turun padang cari calon pelajar dan groom supaya boleh jadi guru... guru pedalaman digalakkan/diwajibkan balik ke tempat asal.. tak payah nak feeling2 duduk di bandar senang lenang.. balik didik anak bangsa sendiri...

dan juga letakkan 5% contingency untuk kemungkinan guru2 ditugaskan di luar kawasan pilihan mereka terutamanya guru2 bujang..  

mujer_in_espejo replied at 28-11-2015 10:21 PM
Lol.. penjawat awam bukan bleh suka2 berhenti pakcik oi.. laaahaaiii..kecuali buat kes.. amik dada ...

behenti la. tak sruh pon ko buat hal. yg buat hal msa brkhidmat sbagai penjawat awam lantak pi dorg la tak kena buang.

milo_888 replied at 28-11-2015 10:46 PM
Tak boleh ke buat selection tempat posting awal2 sebaik sahaja pelajar register kursus perguruan tu. ...

kalau pemilihan btol2 okay takde ko nmpk guru ni kbykan dari kelantan, kedah, johor . mmg takde kjer la dorg. krajaan da amek bkrja pon byk songeh.

aku slalu usya pages menteri pelajaran baru nie..slalu baca yg org post kt wall die..kesian sorg akak ni dari awl kawen smpai anak 5 rayuan tukar xpnah dapat.. jge ank2 sesorg sme..banyak gak la lagik.. kesian cikgu..

caprut replied at 28-11-2015 10:06 PM
senang je. berhentila. mrengek plak penjawat awam aka guru ni. ohh yeah, kita bkn ckgu, mne kita pha ...

cikgu tadika pon tekanan jugak kalau bawah gomen nie..sme je scop keje mcm cikgu skolah kcuali gaji la kecik x beso mcm cikgu skola.. cikgu tadika swasta aku xtau la kot x stress ke

Follow Us
cikgu & relocation issue berpesah teda...
sendiri buat kptsn jadik cikgu end up salahkan org len

mummy_vouge replied at 28-11-2015 10:55 PM
cikgu tadika pon tekanan jugak kalau bawah gomen nie..sme je scop keje mcm cikgu skolah kcuali gaj ...

mksod aku yg ggih hadap kjer krajaan. pastu da dpt ada je alasan. itu la, ini la, dorg tk sggup pndah kjer swasta dgn tekanan dkat swasta lg kjer tak tntu lg, pencen takde

milo_888 replied at 28-11-2015 10:46 PM
Tak boleh ke buat selection tempat posting awal2 sebaik sahaja pelajar register kursus perguruan tu. ...

Mmg ada borang sblm posting kena isi utk pilih daerah mana. Tp tu la ikut opsyen. Dan permintaan dlm borang tu jauh skali ditunaikn sbb klu mmg dah daerah xda opsyen tu, xkn kpm nk hntr jg? Cnth kelatan.. ngeri kebal nk masuk sbb mmg padat guru. Mybe org kltn rmi sgt jd guru. Jd kbnykn opsyen2 dorg ni campak ke sbh n srwk. Dan ya, mmg skg kpm byk amik bdk2 lpasan spm dr pedlmn masuk IPG. Dorg ni mmg lyak pun. Dan mmg rmi pn bdk IPG asal borneo postg daerah msg2. Cuma, yela.. borneo luas, x ckup guru.  Phm2 la. N fyi, KPLI skg dah takde. Mansuh klu x silap la. Kdg2 lepasan kpli ni byk songeh komplen mcm2. Bgusla xda lg. X wujud profesion keguruan skadar pilihan kedua sbb xdpt keja lpas graduate kat U.

caprut replied at 28-11-2015 10:49 PM
kalau pemilihan btol2 okay takde ko nmpk guru ni kbykan dari kelantan, kedah, johor . mmg takde kj ...

Then kementerian kena buat pengumuman la.. tempat mana kurang, tempat mana berlebihan... ada strategic planning, proper matching based on supply and demand.. announce awal2 berapa ramai guru diperlukan di mana.. buat forecast short term, medium term dan long term... biar public tahu.. kira2 ada chart di website dan umum boleh nampak pergerakan turun naik/perubahan... dan pemohon decide sendiri nak apply atau tidak...

Jadi sapa2 yang nak jadi guru awal2 dah tahu nak posting di mana... kira take it or leave it.. tak payah tamatkan kursus kalau tak dapat tempat yang dikehendaki.. daripada menyusahkan orang kemudian hari...

Buat kempen galakkan permohonan jawatan guru daripada kawasan yang kekurangan kakitangan... kalau dari awal tak bagi posting sana sini, tak perlu pun sistem traffice light tu... dan kalau traffic light pun buat tempoh tertentu.. dua tahun? tiga tahun?..

Sebenarnya, Malaysia kekurangan guru atau jumlah cukup tapi posting tak teratur?

tiap tahun masalah sama jer...hehe

ak cadangkan...lepas ni pengambilan cikgu di IPG ke maktab..selain dbuat berdasarkan keperluan silibus/matapelajaran....pengambilan perlu dibuat berdasarkan kekosongan negeri

klu  sabah banyak kekosongan..ambik ramai orang sabah...bagi dorang berkhidmat di sabah

Kalau  johor banyak kekosongan...ambik banyak lagi orang johor..bagi dorang berkhidmat di johor...

Skurang2 ia boleh mengatasi masalah cikgu nk balik ke negeri asal...nak jaga org tua

Klu nak bersama asben/wife...kena pikir kaedah lain plak....

mujer_in_espejo replied at 28-11-2015 11:02 PM
Mmg ada borang sblm posting kena isi utk pilih daerah mana. Tp tu la ikut opsyen. Dan permintaan d ...

Maksud saya, posting tu ditetapkan sebaik sahaja daftar kursus... bukan bila habis kursus... jadi sepanjang dua tiga tahun belajar, mereka dah boleh bersedia untuk ke tempat posting... kalau dari awal dah tau tempat pilihan/kampung halaman sendiri tiada tempat, mereka boleh quit kursus dan cari kerja lain... supaya tak menyusahkan orang terutamanya pelajar2 yang dapat cikgu yg mengajar separuh hati...

Kalau dah ada pengambilan di kalangan pribumi Borneo utk berkhidmat di tempat mereka sendiri bagus la.. patut kempen diperbanyakkan lagi... marketing tu penting.. itu la kelemahan orang melayu yang majority menerajui badan kerajaan.. marketing dan PR kurang sikit.. kalau aggressive kempen ramai yang sedar kewujudan peluang jadi guru...

Kalau masih tak cukup guru di Borneo sementara anak bangsa mereka complete studies, boleh je hantar guru semenanjung secara berkala.. dua tahun, tukar.. dua tahun, tukar sampai cukup supply guru mereka...

U sebut Kelantan tepu dengan guru, saya rasa boleh faham.. sebab mereka mmg semangat persaudaraan kuat.. biasa guna cable org dalam jugak.. saling bantu membantu...

cikgu anak ramai...
cikgu kena pakai mpv...
ada cikgu minta sedekah ke nak bagi anak makan.,nak beli mpv cikgu minta derma ke.

xde kan, so ada masalah..xde kan,..
cikgu pakai bergaya pun jadi masalah kpd pendengki2..
cikgu pakai tudung paritdah pun depa dengki..kutuk..
mcm cikgu tu minta duti depa, mcm cikgu makan rasuah..

cmf_shalom replied at 28-11-2015 11:16 PM
tiap tahun masalah sama jer...hehe

ak cadangkan...lepas ni pengambilan cikgu di IPG ke maktab..se ...

yup... itu yg saya maksudkan... buat berdasarkan supply & demand.. tapi kena announce jumlah kekosongan awal2 supaya pelajar2 pendidikan yg baru nak apply dah boleh agak kemungkinan posting di mana lepas complete studies...

kira forecast kena buat proper dgn mengambil kira guru bakal pencen, bakal habis kontrak, etc.. utk pengetahuan umum dan announce dlm website..

fire_place replied at 28-11-2015 08:24 PM
Interview- sggup dihantar ke pedalaman? Luar drpada negeri awak?? Sanggup2, sy sanggup..sbb cinta sy ...

Ooo mg ada interview mcm tu ditanye? Kwn iols dpt ke pedalaman sabah..die tak pergi.buat rayuan tros dpt posting kl.mcm sng je

mummy_vouge replied at 28-11-2015 10:52 PM
aku slalu usya pages menteri pelajaran baru nie..slalu baca yg org post kt wall die..kesian sorg aka ...

Hingga anak 5 mmg harus lah kesian,ni kawin baru setahun dua dah mengada.sapa suruh awal2 sanggup.

Lg satu nak marah sgt. Marah rakan sepenjawat yg juga cikgu,tp guna kabel nak dapatkan pertukaran.aku boleh ckp sbb sil aku dulu cikgu gak,berjauhan dgn suami ada 3 org anak,lebih kurang 4 tahun..lpstu suami bhenti keje pegi tempat bini cari keje,hampir 4 bulan suami jd suri rumah baru dpt kerja .tp skrg dia dh lama gak pindah masuk dlm kementerian sbgai jawatan penting lah dlm tu.

Yg aku xsuka cikgu sendiri sggup cari kampung sil aku,dtg masa raya..minta jasa baik dia nak tukar tempat.xadil lah mcmtu org lain isi borang kau pulak potong jln org,bukan dia sorg je kn cikgu yg guna kaedah kabel mengkabel ni.nasib sil aku sengih n ckp ikut saluran yg betol dia pun pernah merasa,xadil untuk org lain cara gini.

milo_888 replied at 28-11-2015 11:22 PM
yup... itu yg saya maksudkan... buat berdasarkan supply & demand.. tapi kena announce jumlah kekos ...

yup...itu adalah antara langkah drastik yg boleh dipikirkan..

Bagi negeri yg dah tepu..xde demand...mcm KL..ker selangor...dorg kena redho la...xde peluang utk jd cikgu ..shingga ada keperluan kelak..

TAPI kalau dorg nk juga jadi cikgu....bagi kes yg BETUL BETUL BERMINAT (bukan disebabkan dah xde kerja lain)...untuk kes ini perlu ada akujanji/perjanjian khas...yg dorg bsedia utk dihantar kemana2 negeri yg ada kekosangan...so dorg kena rehdo la dihantar kemana2 nnti...

poison_paradise replied at 28-11-2015 11:27 PM
Ooo mg ada interview mcm tu ditanye? Kwn iols dpt ke pedalaman sabah..die tak pergi.buat rayuan tr ...

Kawan sekolah aku pun sorg dia kat pedalaman,tp sbb dia ckp sanggup mmg situ lah dia dpt..skrg dok meroyan kat wall fb

Yg sorg lagi ni ckp sy terus terang sgt ckp sy kalau ditempatkan dipedalaman sy xboleh,lepastu dia bagi alasan dgn cara yg baik..dia mula2 takut siap cakap habislah nanti aku itu lah ini lah.tp diterima je.dapat lg mengajar kat sekolah lama kitaorg.dulu belajar situ,skrg jd cikgu situ.kwn aku budak johor 3 org yg jd cikgu,3 org dapat kat daerah sendiri.

fire_place replied at 28-11-2015 10:01 PM
Bg tahu realiti je.
Terasa ke makcik oi??

who makcik?
siap wt karangan cter mngenai kronologi msa mtk ckgu
ko pnh mtk tp xlyak ke cmne?
ex bf ko ckgu pstu lupa bli pad tuk ko msa period ke?
pstu meroyan sni xpuas ati mcm sakai
jap lg pi mtk sape2 tarik puting pjg2 kasi sedar kehinaan sndri

jemjem replied at 28-11-2015 11:36 PM
who makcik?
siap wt karangan cter mngenai kronologi msa mtk ckgu
ko pnh mt ...

Xsuka jgn baca,sendiri baca sendiri sentap.kihkih..
Dh pg amik pil skrg n periksa betol2 kau yg perlukan pad atau aku ya makcik.