CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: MH37O

pelakon gred C suami kepada isteri tokey tudung yg BERJAYA

sayawifenikmie replied at 23-10-2015 03:47 PM
............... alaaaa .. relaks sudah ... buat apa mengelupur kalau dia salah pronounce pun ... ...

Yg pakat mengutuk pun, english tunggang terbalik.. tak boleh nak hadam manusia camni

setau aku zaman sekolah dulu kalau word lepas "the" tu hurup depan nya vowel, bunyik "di".
tapi kok ye pun, slang lain2 kan, patut ke ko hencap mamat ni?

contoh cikgu dulu ckp (akk pun xpenah pi sana luar negara kan. uhukkk sodehh). tapi contoh gini.
route - british = rut. us = raut
schedule - british = shedule. us =skeduel.

Iols kan dedolu ada join forum mat saleh n kkdg contact diorg minta brg free kt freecycle. Ayat english mmg hauk giler. So far blom pernah kena gelak or kena tegur oleh diorg.

apa lah dosa si pijo kat ko TT. isu sebutan pun nk kecoh. no harm pun eh.

engelish ni byk cara nk sebut. tak perlu nk rigid ikut sebijik mcm native speaker pun. omputih sendiri pun sebut mcm2 cara sesama sendiri. ini pulak engkau yg english as a second language duk heboh satu kampung. no big deal pun eh.

ko tu sebut MALAYSIA  belom tentu betol. puiiii la ko TT.

silap2 ko sebut perkataan "THE" tu pun dah tak betol... pptfffffff

itu belom ko dgr mat saleh sebut perkataan NO lagi.. mcm2 versi..

kecoh la ko TT...

Edited by jojoba_beads at 24-10-2015 07:34 AM
dewimalam78 replied at 24-10-2015 06:53 AM
Iols kan dedolu ada join forum mat saleh n kkdg contact diorg minta brg free kt freecycle. Ayat engl ...

mat saleh tak kan gelak engelish kite wlpn grammar hauk or sebutan lintang pukang. sbb derang tau kite bukan native speaker mcm derang.
malah derang kagum sbb kite boleh ckp 2 or lebih bahasa dari derang. yg penting mesej tu sampai.

bangsa sendiri je yg suka kutuk perlekehkan... no engelish= no urban aka kekampungan...

sepitsiput replied at 23-10-2015 02:04 PM
Masalahnya sebutan perkataan tu dimasukkan dalam bahasa diorg. Mcm durian tempeh rambutan tu sem ...

Tp ada jr melayu terlebih kuah

Kelang jd kleng..smpi melekat kleng veli
i rasa nama tmpt kna ikot sebutan tempatan..

Malu kot kalau kt portsmouth sbb port se maut...

Atau pheonix kita g sebut pi yo nix. Apsal bila omputeh sebut kuala lump pur kita nak rasa ok

Follow Us
sepitsiput replied at 23-10-2015 03:14 PM
Alah fizo bini mawar ni cakap melayu pun bunyi budu kuat. Xde la meols nk racist kt kelantanese..t ...

Teringat drama pondok pak ya.accent kedah mmg menjadi ka semua pelakon org kedah? I yang buta seni rasa drama pondok pak ya menjadi..huhuhu

Mmg sebutannya patutnye de wan. Tapi slalu je aku dengo omputeh sebut di wan and only . Tarak hal punnn..pizo tu antara retis yg jenih berusaha n suka mencuba jugak. Takdakla nak stick to lakonan je. Dia wat bisnes, motibasi, host. Cite dia dok numpang wet bini dia tu, dia pnya mslh..tp ok pe, dia bkn tumpang sesaja, dia wat jugak bisnes dia sniri. Dr dok mkan hasil bni ja tp diri sniri pn xwat apa cam tribewak tu. Ikhlas dariku, bukan karat bang pijo

..................inilah semangat yang sepatutnya ....... yang salah tu kita tegur cara baik ... bukan dikutuk diketawakan dihina hina ..........

masih ramai rupanya yang berhati mulia kat Gossip ni ..

psssss..... saya pun bila baca UNSUNG tu sebagai unsung ... bukan ansang ...... hehe

rosmahisham replied at 24-10-2015 01:27 AM
Pernah tbaca kt forum ni..katanye uitm..iols pon mcm x caya je dgr mawar ckp mcm tu slu keturuna ...

Yeke? Tak jugak kot...bgantung pd seseorang jugak..dlu kwn aku kemaen tkezut tgk aku speaking. Katanya 'eh, awk org kdh, tapi pandai cakap inggeris ek?' So, sentap jugak diriku. Kihkihkih.

alaa..bukan semua orang pandai speaking

kesian jugak kengkadang tu, Paradigm Mall jadi 'Paradigem' - kenangan dak ofc

aku kalo xtau sebut aku ckp je eh caner nak sebut ni eh..how to pronounce ... slamber buat mukax malu dulu dr termalu kemudian

Da jadi kelas english 101 ke ni

sayawifenikmie replied at 24-10-2015 09:14 AM
..................inilah semangat yang sepatutnya ....... yang salah tu kita tegur cara baik ... b ...

hr tu p seminar SME..... ade speaker tu usahawan melayu yg berjaya.... tp englishnya amat sendu wpun katanya pernah keje di oberc....
tp aku puji confident level tu.... dan dlm masa yg sama aku tergelak.. bile die sbut "mouth to mouth promotions"..... kwn tu dah berjaya aku baru nak start gigih gelak wpun sendiri tak bagus pun hahah.... tp bg aku tu reaksi normal je.... bkn niat hina pun....
yg penting yakin..... ade peserta yg join ni ask soalan.... die tanya "how you advertisement your product"..... skali lg aku tahan nafsu nak gelak
pointnya most melayu english tak bagus.... especially bab berckp....  aku sendiri pun tak bagus..... wpun report tulis omputih..... tp tulis n ckp lain...
technical english lain.... ckp lain...... nanti nak masuk kelas english balik...... klau post kt fb status camni....ade la menyampuk.... kelas omputih snggup byr.... kelas mengaji tak nak pi... nanges

VirginLady replied at 24-10-2015 09:50 AM
alaa..bukan semua orang pandai speaking

kesian jugak kengkadang tu, Paradigm Mall jadi 'Paradigem ...

yg paling aku ingat kakak ipar.... nak p gu.ess kjp.... terpinga2 aku.... menda tuh

Thanatus replied at 24-10-2015 01:16 AM
Obviously ada org tak pernah dgr "stressed" or "strong" form of the .. kan?

hang lecturer phonetics ka?
Hahaaa ikutkan  kalo deal dgn foreigners mcm2 negara, janji maksud sampai kira ok dah. Org US, UK, Europe pun mcm2 bunyi, tu x masuk lagik negara2 APAC & ASEAN. Tak pnh lak nk perlekeh accent english org... Tp kat Malaysia kna perlekeh English org br superior walaupun english sendiri ke laut sulu...

Hehe

Orang melayu malu nak cKap english sbb takut salah
N rasa kelakar bila melayu lain tak pandai English

Tapi tak malu bila tak tahu simpulan bahasa atau peribahasa yang asas2
Tak tahu beza syair dengan pantun
Tak malu bila orang melayu pura pura tak tahu cakap melayu

Yang penting nak nampak urban di mata masyarakat

Kawanw aku dak sabah n cina taiping
Byk pelat ckp english, rojak2
Muet pun band 2
Tapi konpiden tinggi, presentation tip top berbanding dak2 melayu ...

Duta lover replied at 24-10-2015 10:31 AM
Hehe

Orang melayu malu nak cKap english sbb takut salah

tak dinafikan org melayu ni suka perlekeh org klau speaking dicop poyo la hahah....

Edited by sayawifenikmie at 24-10-2015 10:58 AM
dino replied at 24-10-2015 10:21 AM
hr tu p seminar SME..... ade speaker tu usahawan melayu yg berjaya.... tp englishnya amat sendu wp ...

............exactly ... memang kadang2 kita nak tergelak .. tapi macam tu je la .. takderlah nak menghina mencebek cebek bibir mengata ngata .... kannn ..... even dari tulisan .. kita boleh baca "memek muka" dan "nada" mereka yang yang negatifffff je ni ......  misti ala2 makcik2 bedah mengumpat tepi tingkap  tepi longkang sampai bibir terjuih juih (exagerating) ...kann ....

kak lid pun .. kerja .... semua in english .. meeting .. lapuran ... kertas kerja ... semua in english ... memang  basic sangat la ... tapi penulisan teknikal ni tak payah bahasa berbunga2 .... bila bercakap .. kak lid mengaku tak fasih tak fluent ... (walau ramai mat salleh  kata my BI is excellent ... katanyaaa )

kalau buat presentation .. sokmo berlatih menyebut perkataan  "prior" .. "present" .. dll yg ada kemungkiann besar akan tersalah sebut ..... tai kalau kat luar negara sinun .... tak dak sapa nak boder ... why boder why boder gamaknya kata mat mat salleh tu ....

so ..... jangan malu jangan givap bercakap orang putih ...walau grammar ke laut sebutan ke laut ....  kipidap dongibab ukenduit ... bak kata ayahanda rani kulop.

syukur sangat my doter belajar luar negara ... so insyaallah dia tak akan ada masalah bahasa kelak ..... malah bila dia balik nanti .. saya nak suruh dia belajar bahasa mandarin pulak ....

dino replied at 24-10-2015 10:33 AM
tak dinafikan org melayu ni suka perlekeh org klau speaking dicop poyo la hahah....

Masa dulu
Aku tgh present
Lecturer pharmaco aku melayu pompuan
Gelak kaw2 bila aku tersalah sebut 1 perkataan
Aku x ingat perkataan apa

Dak melayu lain dlm kelas pun bukan men menghanjeng x hengat

Padahal aku antara melayu dlm kelas tu yg dpt muet band 5
Hahahah yg takyah g kelas English ke wat video bodoh2 cam org lain
Just tersalah sebut

In d end ...yg dok gelak2 kat haku tu
Sampai final year pun masih x improve
Siap masa jawab soalan fyp
Tanya examiner balik..can i answer in malay..?
Choyyy sgt..hahaha

sayawifenikmie replied at 24-10-2015 10:40 AM
............exactly ... memang kadang2 kita nak tergelak .. tapi macam tu je la .. takderlah nak ...

klau bahasa mandarin bleh kuasai lg tiptop la kak..... kat opis ni HR sorg ni leh ckp mandarin.... ternganga jap hahah....
tp btul buang la jauh2 rasa malu... biar la org gelak pun..... yg gelak bkn pandai n maju mana pun
mcm adik aku sorg..... english die aku tahu sdg2 je.... tp confident..... cina pun gitu.... tp cina ade mslh sebutan......  my boss tu slalu je kite silap paham.....
die sebut 'or' aku dgr 'all' ..... die sebut 'prize' aku dgr 'price'.....