CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 15693|Reply: 19

Kena Tipu Online Scammer. Tolong!!

Hi.

Seperti tajuk diatas, aku nak minta pendapat korang macam mana aku nak dapatkan duit aku semula RM 800 setelah ditipu online scammer. Aku dah buat laporan polis pada 8 Julai lebih kurang jam 2:30pm. Aku buat spt cara yg diviralkan dalam WhatsApp ni:

1. Yang kita kena buat ialah, jangan update Facebook. Tak guna update dan viralkan di laman Facebook. Dengan cara itu tidak akan memberikan jaminan wang anda dikembalikan.

2. Kita perlu buat laporan polis. Dalam laporan polis itu tak perlu nak berhujah panjang lebar seperti:

-Barang tak sampai

-Peniaga dah lari

-Peniaga menipu

Dan yang sewaktu dengannya.

Ini kerana, kalau dalam laporan dinyatakan sebab-sebab di atas, peniaga online pun boleh buat laporan polis menafikan dakwaan itu. Akibatnya, kes ini tidak akan selesai, masing-masing nak tunjuk diri mereka yang betul.

Kes-kes seperti ini juga bukan tanggungjawab polis ataupun bank. Mereka ada banyak kerja-kerja lain yang hendak diselesaikan. Kes-kes seperti ini adalah remeh bagi mereka. Jadi jangan hairan jika kedua-dua pihak ini tidak mengambil tindakan jika laporan polis yang dibuat mempunyai alasan-alasan di atas tadi.

Jadi, apa yang perlu kita buat? Sudahlah kena kencing, bazir masa pula. Petrol pun dibazir ke sana sini buat report.

3. Semasa membuat laporan polis, tulis seperti ini,

“Saya telah memasukkan wang ke akaun yang salah. Report ini bertujuan untuk rujukan pihak bank,”

Ayat di atas perlu dimasukkan dalam laporan. Jika tidak, pihak bank tidak akan sesekali melayan masalah anda.

Bila dah buat laporan polis seperti ini, terus ke bank dan tunjukkan laporan polis itu. Tindakan bank ialah mengarahkan pihak berkenaan (peniaga online) memulangkan wang anda.

Ramai yang bertanya sama ada cara seperti ini boleh berjaya?

Jawapannya, sudah tentu boleh! Kalau orang salah bank in RM20,000 ke akaun anda, apakah ianya tidak perlu dipulangkan? Anda ingat anda boleh keluarkan wang itu dan update di Facebook,

“Yay!! Ada orang tersalah bank in pada aku RM20,000! Best giler aku! Aku nak shopping beli banyak-banyak barang!”

Dalam mimpi boleh, realitinya tak boleh. Wang itu perlu dipulangkan semula. Jika tidak, tunggu saja surat mahkamah atau yang sewaktu dengannya.

Insha Allah dengan cara ini wang anda akan dikembalikan.

4. Teruskan berbelanja secara online dan jangan lupa kongsikan kaedah ini kepada rakan-rakan anda agar mereka tidak tertipu lagi.

Kemudian, aku dah pergi Maybank sambil tunjuk laporan polis tu. Tapi, pihak Maybank kata aku yg salah, (ya, aku mengaku aku pun salah). Dan duit tu tak pasti boleh dapat semula ke tidak katanya. Laporan polis tu jugak tak boleh digunakan di mahkamah. Jadi, aku ambil keputusan untuk minta tolong kawan aku sebab ayah dia kerja sbg pegawai bank.

Persoalannya, penipu tu akan dapat surat warning ke kalau dia tak pulangkan? What if aku tak dapat langsung duit aku?

Rate

1

Kalau ada sesiapa yg mahir untuk trace IP address phone yg digunapakai oleh scammer ni, please tell me ASAP.

Kalaulah aku jumpa penipu ni depan, dah aku debik2 muka dia. Tak pun sunatkan dia lagi sekali. Hansuang punya scammer!

Edited by medangmru at 10-7-2015 08:59 PM

M7ntak maaf la.....mmg payah sbb kes2 camni......teoot polis mcm x guna je......depa perli lagi ada.....depa tak amik peduli la.....depa klasify kes ni mcm kes kes budak2 kecik je.......dah pernah kene tahun 2008...smpai ke la.......xder respon pun......

minta maaf tak dapat nak komen macam mana nak dapat duit balik
tapi aku leh komen macam mana nak beli online....

to be honest....sebelom nak beli barang even kat facebook...siasat dulu sedalam2 nya

aku pernah beli handphone online gune fb....Alhamdulillah..sebanyak dua kali..xde kene tipu lagi

bagaimana mengenal trusted seller?

first! belilah pada online seller yang betoi2 dah ader ramai follower and review

second...tengok follower dia tipu ke betoi...macam mana nak tau? contoh; kalo tgk kat fb...likes post dia sikit jer...tapi follower pulohan ribu riban; likes 10 je...x logik tul...pastu bile ader orang komen dia x balas pon....kalau ader komen positif lak dua tiga ketul je yang komen......tak logik tol...

ketiga....hang kene gune google image yang digunakan....sebab si scammer akan meminjam gambar dari trusted seller....tapi description berbeza....n jika berbeza tengok nombor dua balik....

namun jika description sama sebijik....sekali lagi tengok nombor dua....

n elakkan lah beli di mudah sebab takde rating macam ebay amazon lelong tuh....

kalo nak beli gak di mudah...gune la cod...n bawak teman....kang keno rampok aku tak tahu...

sekian!

Alhamdulillah....InsyaAllah...so far pembelian secara online masih selamat.

Rate

1

arrowtotheknee replied at 10-7-2015 02:20 AM
Kalau ada sesiapa yg mahir untuk trace IP address phone yg digunapakai oleh scammer ni, please tell  ...

anta email survey kat dia.....nanti dia jawab survey tuh dapat la ip address dia....tapi kalo dia x jawab.....redha je la...bukan rezeki anda..huuu

merrissa replied at 11-7-2015 08:35 AM
anta email survey kat dia.....nanti dia jawab survey tuh dapat la ip address dia....tapi kalo dia  ...

Dia takde emel. Dia guna WeChat je. So, how la ai can trace that asshole?

Follow Us
medangmru replied at 10-7-2015 08:56 PM
M7ntak maaf la.....mmg payah sbb kes2 camni......teoot polis mcm x guna je......depa perli lagi ada. ...

Agaklah. Masa aku report tu, yg ambil report aku tu okay je bang. Yg lagi sorang, macam #jilake sikit.

arrowtotheknee replied at 11-7-2015 11:19 AM
Agaklah. Masa aku report tu, yg ambil report aku tu okay je bang. Yg lagi sorang, macam #jilake si ...

Bygkan polis tu punya dajal tanya aku,,,,kalau telur tu sangkut gamaknyabya telur2 tu pun ilang.......x bangang le..

medangmru replied at 11-7-2015 04:17 PM
Bygkan polis tu punya dajal tanya aku,,,,kalau telur tu sangkut gamaknyabya telur2 tu pun ilang... ...

Uish... Apa main telur telur ni?

so TT how?? any progress..

kalo da tersalah msok akaun ni mmg sadis

len la duit sngkot dlm mesin deposit tu..

sehari je setel eheheh..

bole tak bgtaw apa nama seller hamjad tu
so takdelah tipah tertipu lagik..

Boleh bagi details kes penipuan macam mana.

Di web mana, facebook ke, mudah, instagram, ada website ke.

Barang apa? Tangible or intangible - handphone, services? Macam mana dia advertised?

Payment method? Macam mana buat pembayaran, atas nama individu atau company?

Encik/Puan guna debit card/credit card? Boleh provide details macam mana kes penipuan ni terjadi. InsyaAllah boleh tolong bagi pendapat/tips.

ladybearpink replied at 16-7-2015 10:18 AM
Boleh bagi details kes penipuan macam mana.

Di web mana, facebook ke, mudah, instagram, ada webs ...

Thru WeChat Moment.

Beli handphone.

Guna bank transfer from Bank Islam to Maybank. Saya masih simpan bukti resit.

Saya bayar atas nama individu. His name is Law H** Chek, but he's using someone else's identity. Dia masih aktif mencari mangsa, I believe. Dan sentiasa bertukar identiti -- yg pasti selalu guna identiti perempuan.

Harap encik/puan boleh bantu sebaik mungkin. TQ very much.

Online scams that should be aware of (in Msia)
http://bit.ly/1LnDE59

arrowtotheknee replied at 20-7-2015 08:31 PM
Thru WeChat Moment.

Beli handphone.

Saya kerja bahagian fraud kat bank *nama bank dirahsiakan, bukan local bank Malaysia dan saya tak jaga market Malaysia, jadi saya tak mahir dengan undang undang Malaysia.
Kalau di Europe - Uk, Au, kalau kena scam macam ni, gov provide online portal untuk report. Kita akan adv customer untuk report kat gov portal tu, so ada team yang akan investige dan take action untuk mencantas scammers mcm ni. Kalau kat Malaysia mungkin serupa macam Suruhanjaya Komunikasi Dan Multimedia Malaysia (SKMM), Tribunal Tuntutan Pengguna Malaysia (TTPM) atau Pusat Khidmat Aduan Pengguna Nasional (NCCC).

Bagi procedure bank saya, acccount si scammer tu akan ada di remark atau flag lah yg mengatakan account holder ni possible scammer, if customer buat police report, police officer tu akan call bank, baru bank akan bagi details alamat, nama, no phone si scammer ni, sbb bank tak boleh bagi details account holder sebarangan kat org, hanya pada authorized person je. Dan, police akan take over from there. Sebab ni online scam yang awak sendiri transfer, kalau ada kawan kawan awak yang curi kad bank awak, atau org curi kad bank awak pastu buat transfer, bank akan investigate dan refund customer.

Tetapi, boleh cuba luck untuk report kat Maybank - report untuk bagitau Maybank yang one of their account holder ni scammer, just untuk flag kan account dia. Mungkin Fraud Team Maybank ada procedure dia sendiri.

Mungkin boleh refer link ini untuk online scam malaysia - http://www.carigold.com/portal/f ... x.php/t-478900.html

Harap membantu

Rate

1

丁叮 replied at 21-7-2015 01:46 AM
Online scams that should be aware of (in Msia)
http://bit.ly/1LnDE59

Thank you. Nanti saya jenguk web tu.

ladybearpink replied at 21-7-2015 11:52 AM
Saya kerja bahagian fraud kat bank *nama bank dirahsiakan, bukan local bank Malaysia dan saya tak  ...

Wow, tq for sharing the great information!

Tadi kawan saya kata kita boleh ambil borang salah masukkan duit pd no akaun.

Nanti saya akan cuba cara awak. Harap2 menjadi kedua-dua cara ni. TQ! (Y)

arrowtotheknee replied at 22-7-2015 12:32 AM
Wow, tq for sharing the great information!

Tadi kawan saya kata kita boleh ambil borang salah  ...

cuba report SKMM kalau tak dapat jugak duit. I buat report dgn CFM & kpdnkk cepat gila dorang setelkan. Tapi utk masalah online seller ni SKMM boleh tolong rasanya. Dorang pun setel cepat jgk.

elle_april replied at 4-8-2015 05:00 PM
cuba report SKMM kalau tak dapat jugak duit. I buat report dgn CFM & kpdnkk cepat gila dorang sete ...

skmm tgh sebok dengan 1mdb...........

kodokbawang replied at 5-8-2015 11:37 AM
skmm tgh sebok dengan 1mdb...........

staff bawahan kena buat2 ada kerja jugak