CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Badut.Sarkas

[Tempatan] Edisi RM turun : korang ada RM200k cash, what would you do?

Close [Copy link]
elle_april replied at 6-7-2015 05:04 PM
agen u explain mcm mana? iols parking dalam asb. teringin nak try public mutual tapi ramai yg caka ...

saya pernah terlibat secara tak langsung dengan Unit Amanah, memang betul sangat bergantung pada agent, kalau agent tersangat bagus in 10 years boleh darab 8 initial investment, macam,, masuk RM200k 2015 dapat RM1.6J 2025 in 10 years.., (boom! Millionaire) 800% tu performance... maknanya average 80% setahun gain..
hahaha tapi ni best case scenario laa (which is macam... impossible, tapi who knows), sebab setiap 8 ke 15 tahun akan ada big cycle dalam ekonomi biasanya, setiap cycle boleh buat switching fund dan buat duit, jadi kalau agent tu tidur taktau apa pasai ekonomi, lingkup laa duit client... ni yg byk jadi.. so hati2..,, kdg2 ejen tak faham komitmen dia macam mana.,, duit org tu,., bukan sikit.. ada je yang lebur saya tengok, agent tak switch fund.. nak tunggu naik balik harga.. tunggu next cycle pulak.. lagi 10 tahun mcm tu... naya-naya

kalau aku ada rm200k, sedikit daripadanya aku akan guna as deposit beli keta beberapa butir, wat bisnes kete sewa. Belen yang lain aku belum pikir lagi.

kalu aku ada 200k lak.. aku nk beli umah flat kecik2, buat umah sewa.. bila la nk ada 200k nii...

Byk nya duit tt..

aku n org2 kat opis ni asikla duk tnya pasai kulat cendawan nak beli...tp org yg buat biz kulat ni salu kata stok dia abis org booking...kedai mkn la..sini ada byk sifud restoran cina...sampai nak juai kat org biasa2 ni x dpt katanya...

ang invest buat biz cendawan ni...tgk area jugak ada kedai mkn byk x ... or kut2 depa pun ada suplier dah ...

cuma org tu abaq kt aku nk mula2 buat campuran tanah habuk bagai tu renyah la...

salam and good morning to everyone.. banyak idea korang.. malam tadi aku dah bincang ngan sepupu aku.. dia sekarang lam proses takeover sebuah saloon.. i am thinking of invest sikit dalam tu.. cadang nak beli the whole business and lease it to my cousin..

errr.. saloon tak efek kalau recession right?

clarizsa replied at 6-7-2015 07:09 PM
wah kayanya tt.. silap i bukak thread nih.. i miskin ade rm20 je dlm purse... hmmm

percaya tak about 8 years ago, after aku kawin, lam masa seminggu lam poket aku ada rm20 je.. sib baik wife aku ada untuk bagi moral support

Follow Us
Anak_Nogori replied at 6-7-2015 05:15 PM
Nasihat saya..jangan ternak ayam..krn makanan ayam spt jagung, pelet terlalu mahal.

kalau ada t ...

option ni pun saya ada tanya.. bela lembu.. tapi pengetahuan saya zero! tapi minat memang ada.

entrepreneurY replied at 7-7-2015 03:47 AM
saya pernah terlibat secara tak langsung dengan Unit Amanah, memang betul sangat bergantung pada a ...

ada logik gak your view.. saya ada invest both public mutual ngan cwa.. agen public tu cam haram.. pas beli terus ilang ntah mana.. tak update saya.. saya terpaksa call agensi diorg.. lain ngan yg cwa tu.. selalu email saya latest statement.. every 3 months jumpa saya bgtau strategi seterusnya.. walaupun kadang saya rasa dia nak komisen je

axl_bach replied at 7-7-2015 01:02 AM
owh, mmg ramai yg gulung tikar ker bisnes ternak ayam nih?? bukan bekalan ayam negara masih sub pa ...

yg ramai gulung tikar tu..mcm saya ckp awal2 tulah..kos makanan terlalu tinggi..spt pelet dan jagung diimport...semua barang yg diimport menjadi mahal krn ringgit telah jatuh.

penternak yg masih bertahan tu adalah penternak yg sudah lama, berpengalaman, modal yg banyak, market yg luas dan ternakannya dlm skop yg besar..seekor kalau dia untung 20sen pun, bila jumlah jualan dlm kuantiti yg banyak...dia boleh untung.

kalau kita ternak kata dlm 100 ekor..kalikan lah 20sen...berbaloi ke?..

setelkan hutang...pastu bt online jual tudung

Anak_Nogori replied at 7-7-2015 08:29 AM
yg ramai gulung tikar tu..mcm saya ckp awal2 tulah..kos makanan terlalu tinggi..spt pelet dan jagu ...

so in other words, if you wanna do it you have to do in a bigger scale.. betul? or else lupekan cos its not worth it..

aku syak kalau camni, harga ayam akan makin naik..

Badut.Sarkas replied at 7-7-2015 08:22 AM
option ni pun saya ada tanya.. bela lembu.. tapi pengetahuan saya zero! tapi minat memang ada.

...

Ok...ko kata ko masih bekerja...gini...saya kasi jalan.

cari sedara atau org kg yg memang dipercayai dan rajin menternak...ko keluarkan lembu..induk lembu tu ko punya..bila keluar anak...anak pertama tu yg bela tu punya..anak kedua..ko punya...dan seterusnya dan seterusnya berganti2...cara ni dah lama org kg buat...dipanggil lembu diperduakan..even kambing pun boleh buat...tapi ko kena pantau jugak.

Emas aku peram dah 3 tahun..tak naik-naik harga spot..better jual je then duit tu peram lak dalam asb/th..at least ade gak dividen..tapi la ni nak tunggu meeting pasal Greece tu..mana tau harga meroket plak..

Anak_Nogori replied at 7-7-2015 08:32 AM
Ok...ko kata ko masih bekerja...gini...saya kasi jalan.

cari sedara atau org kg yg memang diper ...

bagus idea ni.. saya ada sedara yang penah ada pengalaman ternak kambing and lembu.. but few years ago dia jual semua stok.. this would one of the option.. cume bab nak pantau tu.. at least smggu sekali kena gi la kot ladang tu.. right?

Badut.Sarkas replied at 7-7-2015 08:32 AM
so in other words, if you wanna do it you have to do in a bigger scale.. betul? or else lupekan co ...

betul.

tapi..kalau kita belum ada pengalaman..buat cara kecil2lan dulu...byk pengalaman dan market semakin luas..baru buat dlm skala yg besar..tapi jaranglah yg berjaya..atas faktor yg saya katakan tu tadi.

Ye...memang harga ayam akan naik..ramai tak tahu masalah penternak ayam ni..mereka tahu nak murah je..cuba lah jadi penternak pulak..then baru tahu.

Badut.Sarkas replied at 7-7-2015 08:38 AM
bagus idea ni.. saya ada sedara yang penah ada pengalaman ternak kambing and lembu.. but few years ...

right....jangan biarkan...kita cuma keluar modal beli induk dan bapanya saja.

salah satu sebab kita perlu pantau, kita tahu perkembangan lembu tu...berapa ekor dah beranak...samping tu..kita belajar selok belok menternak lembu...apa masalah besarnya..marketnya dimana?..tahu harga pasaran berapa...so..bila ko dah bersara...boleh ko buat dlm skala yg besar pula....kira sya kasi ni utk ko mula bertapak je...berlajar dari pengalaman...insyaallah kalau ko betul2 komit...ko pun boleh berjaya..silap2 ko ada ladang besarsatu hari nanti..

beli asset...

Anak_Nogori replied at 7-7-2015 08:42 AM
right....jangan biarkan...kita cuma keluar modal beli induk dan bapanya saja.

salah satu sebab  ...

thank you very much AN! you gave me a new spirit!

perhaps i can do this as a long term investment..

apa yang saya nampak skrg.. dari 200k tu lebih kurang 20k to 30k nak allocate utk saloon for my cousin..

balance tu maybe projek lembu like u said.. this will involve another of my cousin and his father.. alang2 wat bisnes baik sambil tu tolong sedara mara sendiri.. at least i can trust them..

Badut.Sarkas replied at 7-7-2015 08:50 AM
thank you very much AN! you gave me a new spirit!

perhaps i can do this as a long term investme ...

with that 200k...macam2 peluang ada...soalnya nak ke tak nak je...cabaran bisnes tetap ada waima jual air tebu sekali pun.

bila nak masuk bidang bisnes ni...dont play play lah..and dont trust people 100% even your family sekali pun...percaya lah...they can play you..sebab tu saya selalu sebut...pantau pantau pantau..

sama sama...apa yg saya tahu...saya kasi tahu...simpan ilmu bawak kemati pun dapat apa?..

kalau sara beli rumah cash dlm bajet tu pastu bagi sewa kat org.