CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: shalin2011

DILEMA: SUAMI @ MAK?

ikot jela somi kang laki cri lain....laki aku pon tentera gak....tu blum kene posting bila naik pangkat g

Tempat seorang isteri di sisi suami, itu fakta. Mak ke datok ke abang ke bapa ke dah tak ada apa-apa dah selepas seorg pompuan tu kahwin. Semuanya tanggungjawab suami dan jangan bukakan terlalu banyak ruang kosong untuk suami bila dia tinggal bujang. Itu satu tauladan dan pengajaran besar aku dapat dari perkahwinan aku. Tambahan pula suami muda lagi, sedangkan yg tuapun perlukan isteri.

Org tua zaman dulu-dulu kalau anak perempuan kahwin siap suruh anak perempuan berhenti kerja supaya dapat ikut suami ke mana saja dia pergi. Org sekarang utamakan kerja dan mak bapa dulu. Mungkin zaman sekarang duit nombor satu, mak bapa nombor dua dan suami tak tahulah nombor berapa.

Untuk TT yg makpun tak uzur mana, hanya tak sanggup berpisah dgn anak tu sbb manja tu eloklah biar mak anda berdikari. Sama juga dgn abang awak yg tak tahu apa fungsinya sebagai anak lelaki dlm rumah tu. Dah namanya menumpang tinggal dgn mak, tanggungjawan dialah untuk jaga mak, bukannya kena basuh berakpun.

Lainlah kalau mak tu uzur, berpenyakit macam mak kaka, kami bg dia pilihan untuk tinggal dgn mana-mana anak yg dia suka sbb dia mmg tak mampu tinggal seorg. Kalau masa dia sihat jgn haraplah dia nak ikut anak-anak, lagi suka dia dok rumah seorg diri, asyik keluar dgn kawan-kawan pi dengar ceramah agama sana sini, mengaji dan betulkan bacaan Quran, ikut geng baca yassin dan berzanji. Satu aktiviti yg sihat utk golongan umur lanjut ni.

Sebagai anak kita tetap ada tanggungjawab pada ibubapa, telefon selalu, tanya khabar, balik ziarah dan penuhi apa-apa keperluan dia dlm rumah. Jgn fikir banyak sangat, your mother tu manja jah.

Rate

1

Ikut suami...tempat isteri kat sblh suami... Abg sulong tt tu buat apa jer... Dia xboleh jaga ker? Itukan tanggungjawab dia

Innrukia replied at 21-3-2015 05:39 PM
Tanggungjwb anak lelaki utk jaga mak & sedara pompuan. Tp yg sebaliknya jd skrg hatta majority ibu2  ...

yup Inn...betul tu...dlm kes TT ni abang dia pun tinggal dengan mak dia kan?
agaknya abg dia tu lepas tanggungjawab sbb selama ni TT dok take over tanggungjawab dia? :0 tau tau lah kaum lelaki ni..bila pompuan dah start galas tanggungajwab dia..terus dilepaskan cenggituh je
mmg sedih tgk mak kita sorang2...tp selagi bergelar isteri...tempat kita sebaiknya disisi suami
buat TT...tanya lah dari hati ke hati dengan husband tu,...husband redha seredha redha nya kah kalau PJJ?
takut dlm diam makan hati...tak pepasal hati yang kosong tu diisi orang lain...

Pelik org skang mharapkan ank pompuan jaga sedangkan ada anak laki yg patot jaga.. Bear in your mind kakak2.. Adik2..once anak pompuan dah kawen biarlah die ikot somi... Dr kecik patot semaikn betapa berat tggjwb anak laki nt.. Ni dimanjakan sgt smpi tak bole harap... Dunia dah   terbalik

Risma replied at 21-3-2015 08:41 PM
sepatutnye benda2 cenggini diselesaikan sebelum kawen.............. patutnye seboleh2nye elakkan car ...

aku nak dapat yg sorang ni pun nasib2 je dapat,ni kan pulak nak soh pilih2 yang dok dekat,yang sekampung?erm..btw,thanks for your advice...

Follow Us
genUmi replied at 21-3-2015 09:45 PM
isu sensitif ni walau dalam islam trang2 isteri mesti disisi suami

dalam hati tu memang nak cakap trus terang ngan mak,tapi bila tengok muka dia,alahai...tak sampai hati rasa...tapi bila sembang ngan suami,dia bersungguh2 cerita pasal masa depan kami berdua...

Innrukia replied at 21-3-2015 05:39 PM
Tanggungjwb anak lelaki utk jaga mak & sedara pompuan. Tp yg sebaliknya jd skrg hatta majority ibu2  ...

kadang2 memang tak paham ngan pendirian mak ni...

cmf_blingblings replied at 23-3-2015 11:55 AM
Tempat seorang isteri di sisi suami, itu fakta. Mak ke datok ke abang ke bapa ke dah tak ada apa-apa ...

memang kadang2 tak faham ngan mak ni.dia dengar ceramah agama,p kuliah agama,aktif marhaban,berzanji semua tu.boleh mengajar orang mengaji lagi,tapi bab ni dia macam tak tau hukum pulak.anak2 laki memang dari awal hidup depa mak buat semuanya.sebab tu yang sulung jadi lepas tangan camtu.bila yang no 2 kahwin,pindah keluar dari rumah sikit pun dia tak bising.kalau camtu,boleh la sy isi borang tukar tu secepat mungkin.selama ni dok rasa serba salah je nak pilih mana satu...

Edited by Hana at 24-3-2015 09:39 AM

orang kata, tentera nie playboy. byk gf sana sini. orang kata lah.
sebenarnya ada sebilangan. sebilangan lagi tak. ikut nasib jugak.

TAPI, ko sendiri misti kena tahu laki ko tu ada kebarangkalian ada gf tak?
kalau YA - then ikut lah. isi borang transfer cepat2.
kalau rasa2 tidak-suami jenis loyal - then takpayah. - ini kata aku lah.

Pertama sekali, tentera tak kan duduk setempat. paling lama pun 2 tahun. (ini pengalaman aku la) lain orang, lain la kot. ko kena tanya mcm mana kitaran laki ko akan berpindah. setahun sekali ke 2thn sekali ke. ikut bos ke. etc..etc..
tentera ini akan sentiasa berpindah randah. setiap bulan april, aku rasa berdebar2.
selain berpindah randah, tentera jugak akan pergi operasi - 2-3 bulan. kekadang, pergi kursus-kalau ada. tentera ni tak macam pekerjaan orang lain. rutin & duk setempat diam2.

suami aku tentera. tentera darat. suami aku jarang gi operasi tapi, dia selalu outstation & kursus.
aku? superwoman lak jugak (angkat bakul sket kecuali tak masak ajek )
aku duduk dekat dgn MIL & parents aku. aku tak ikut suami.  keje aku penting lagi. sebab aku ni takde kebolehan, tak pandai, tak terer, lembab, malas nak pikir, nak balik on dot 530 or awal lagi ,dah tua-malas nak bersaing dgn orang muda2 sbb aku keje swasta. swasta skrg, org baru taraf contract dulu, kena tunjuk hebat libat baru jadi permenant-zaman itu dah berlalu utk aku daa.. jadi aku decided nak keje sehingga bos aku paksa aku ambik MSS (Mandatory Seperation Scheme)

kalau ada apa2 hal, aku ada backup system yang kuat sini. suami tu tak boleh realible pun sebab keje dia.
lebih baik aku bergantung pada keje aku & keluarga mil & parents aku.

masa aku ngandung & nak bersalin anak first, laki aku tak boleh balik on time pun sbb dia under operasi.
so, adalah penting kita dok dekat2 dgn "backup system"

tanak le aku kena berdikrari sorang2-without backup system-that is soo not me. wp me kawen dgn tentera.
orang lain yang boleh super duper berdikrari sorang2, lantak le.

kesimpulan aku nak cakap ialah, fahami putaran kitran laki ko tu berpindah/gi operasi/kursus berapa kali dlm setahun.
tanak nanti, wp dah duduk sama dgn suami tapi, sebenarnya serupa ajek dgn PJJ sebab laki ko selalu takdak. haa..itu maksud aku la. (aku vote for PJJ )
wp laki ko keje kategori gomen tapi, dia tak sama keje gomen umum mcm keje ofis.

Rate

1

Edited by intriQue at 24-3-2015 11:11 AM

Betul apa yg sesetengah forumer tulis kat sini. Tempat sorang isteri adalah disisi suami. Fakta. Tanggungjawab menjaga ibu adalah atas bahu anak2 lelaki. Bukan atas bahu anak perempuan yg sudah bersuami. Fakta jugak. Ibu TT kena faham situasi TT.  
Dan para isteri pun kena faham MIL kita adalah no. 1 dlm hidup suami kita.
Bwk lah berbincang dgn ibu dan adik beradik (abg, adik lelaki) pasal siapa pula yg akan merebut peluang meraih rahmat temankan ibu TT yg dok sorang2 tu.

Mmg agak susah org tua nak ikut duduk dgn kita. Mereka lebih selesa tinggal di rumah sendiri. Tapi dlm situasi mcm ni kena ada tolak ansur.

Rate

1

Malas nak baca komen banyak-banyak. Sepatutnya masalah TT ini bukan dilema, tak wujud pun masalah jika semua orang dalam keluarga, mak, abang, TT dan suami faham taggungjawab masing-masing. Ikut kepada ajaran agama, siapa imam dalam keluarga? Fahamkan tentang pembahagian harta, kenapa anak/saudara lelaki dapat bahagian lebih harta?

Tanggungjawab isteri hanya kepada suaminya. Menjaga ibu bapa yang sudah tua bukan tanggungjawab anak perempuan tetapi anak lelaki yang bijak mendidik isterinya supaya berbakti kepada mertuanya. Simple sahaja hidup ini. Kebanyakan anak menjadi derhaka bukan atas kemahuan mereka tetapi kerana sikap ibu bapa itu sendiri. Dalam kes TT ini, sikap ibu yang beri "hint" TT tak boleh pindah mengikut suami sebenarnya pencetus TT kemungkinan bakal menjadi isteri derhaka.

Rate

1

Berdoalah sebagai ibu bapa kita tidak menjadi antara ibu bapa yang mmbebankan anak-anak. Redha, berlapang dada, sudah tua nanti kalau rasa tak ada anak nak jaga, tinggal sahaja di rumah orang tua. Habis cerita.

Edited by Crystal_Apple at 24-3-2015 12:07 PM
lr7 replied at 21-3-2015 05:09 PM
tt i feel you..i pnah gadoh besar dgn hubby conflict hubby n mak..dia kata i lebihkn mak dr dia..t ...

ye...betul2 saya pon penah gak alami situasi gitu tp dulu2 time permulaan je...Sy x menafikan bahawa ikatan sebuah rumahtangga tu.. always maintain steady gitu tanpa ada sedikit pun perbalahan mahupun pergaduhan/salahfaham dan sebagai nya....
Harus kita sematkan pd diri bahawa hanya kasih sayang sahaja dapat mengatasi segala nya(maksud saya segala bermaksud konflik atau percanggahan pendapat atau salah faham)...

KITA MAMPU MENGUBAHNYA.. (ayat power kan..kan..)Sewaktu dulu..,banyak masalah taw dan seringkali ader je salah faham antara mak/suami dan saya.Sampaikan saya stress nk balik rumah taw..(time tu awal2 selepas perkahwinan)so sgt2 rasa tension .Dah lar stay serumah pastu setiap kali ader jer drama!

Saya mula pikir balik...hmm sampai bila lak nak bermasam muka sesama sendiri cm ni?mane silap nyer?cam mane nak settle letak satu noktah tuk masalah ni... Yelar..kita hidup kena happy..kan..kan..Akhirnya..i dapat gak pikir dgn waras Ubat nyer....adalah BINCANG DIPLOMASI PENTING..jadi saya buang segala ego,buang kedegilan saya dan saya bawa berbincang...so hanya heart to heart talk..(eye contact penting)boleh bantu solve problem.Semua masalah ada penyelesaian so jangan risau.Kena bertabah..!!!INI KEHIDUPAN!ASAM GARAM KEHIDUPAN!
Lebihkan mendengar sebelum bercakap... perlu tolak ansur.Saya rasa kedua2 nyer penting.Ibu dan suami harus diutamakan...equall tetapi pabila kita berhadapan ngan situasi yang terdesak...kena pikir tol2 tanpa myakitkan ati kedua2 insan tersayang.
Bw Bincanglah...

Rate

1

shalin2011 replied at 23-3-2015 10:45 PM
memang kadang2 tak faham ngan mak ni.dia dengar ceramah agama,p kuliah agama,aktif marhaban,berzan ...

good, kita boleh aja pantau mak kita dr jauh ...mak-mak zaman sekarang celik IT

Serah aja pd Abg kamu... Nt pembahagian harta ikot faraid okeh walhal Abg kamu tidak jaga si IBU.......

kena tengok level nafsu TT la ... kalo jenis hari2mau, elok ler ikut laki ... kalo lama2 sekali mau, elok minta izin jaga mak aje la ...

Hana replied at 24-3-2015 09:21 AM
orang kata, tentera nie playboy. byk gf sana sini. orang kata lah.
sebenarnya ada sebilangan. se ...

yang suka dikolom bapok dan merodok lobang kunyit  pondan pun ramai golongan Abang Terap nih ...

Edited by KetupatNona at 16-10-2015 06:21 AM
kudajantan77 replied at 30-3-2015 11:07 AM
yang suka dikolom bapok dan merodok lobang kunyit  pondan pun ramai golongan Abang Terap nih ...
...

abislah abang terap HANA kena buat akuan bersumpah pasnih.....

Hang nih pun horsey...awat pi pecah lobang????

sarahmirza replied at 24-3-2015 11:41 AM
Berdoalah sebagai ibu bapa kita tidak menjadi antara ibu bapa yang mmbebankan anak-anak. Redha, berl ...

Hang  dah buat reservation utk diri sendirik kat rumah tumpangan orang tua, odah????

Tentu dapat good deal sebab buat early birds pre advance booking, kan,kan,Kan???

12
Return to list New