CariDotMy

Forgot password?
 Register

View: 12129|Reply: 11

minta pendapat: buat pinjaman potongan gaji melebihi 60%

Post time 29-11-2014 12:05 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Assalamualaikum dan Selamat sejahtera kawan2..
Sekarang ni ada ditawarkan pinjaman peribadi utk penjawat awam sehingga potongan gaji 75%. Saya yang terdesak ni tanyalah pada ejen yang brkenaan bagaimana utk pinjaman tersebut sebab payslip saya dah trtolak hampir 60%..beliau menyatakan sy boleh buat pinjaman rm50k..yg dapat nanti rm25k dgn bayaran / pemotongan angkasa rm650 sebulan. saya kata bos@Ketua jabatan mesti xnak sain borang yg potongan gaji melebihi 60% and dia kata jgn risau. apa yang die perlukan adalah cop jabatan dan 'sign cop' atau mana2 salinan tandatangan ketua jabatan pada surat lama.
Apa yg merisaukan saya apa tindakan yg saya akn terima
1)tindakan pd saya yg membuat potongan gaji melebihi 60%??
2)adakah tindakan sy memberikan tandatangan tadi merupakan pemalsuan tandatangan ketua jabatan dan apa tindakan yg sy akn terima jika iya?

harap kwn2 boleh bantu..terima kasih

Bank mane tu..bahya tu nak cop&sign palsu cth ketua jabatan bagai..yg urus tolak gaji dr jab kewangan..so if jab kewangan query nnti tak ke kantoi.. Last edited by tagas on 30-11-2014 10:38 AM

tagas posted on 30-11-2014 10:36 AM
Bank mane tu..bahya tu nak cop&sign palsu cth ketua jabatan bagai..yg urus tolak gaji dr jab kewanga ...

saya rasa ni loan dari koperasi ni..maybe mereka nk edit payslip ke ape ke.,kawtim borang ke itu sy xpasti..yg kena kueri tu dh pasti tp setakat ni yg sy tau xde plak tindakan keras sbb kebanyakan lebih 60% dgn pinjaman rumah pelbagai. bila d kueri kite bagi rasional n tnjuk sebab, tnjuk ad bisnes lain just kena pantau je..kalau kes sy ni kalau d queri n nk bg tunjuk sebab ape he3 n sy xpasti kalau kite bg org tu tandatangan bos adakah satu bentuk pemalsuan

jangan nak menambah hutang
kalau perlu, jimat dan sekat belanja
tak pasal2 nanti ko gak susah

keperluan kewangan orang berbeza-beza cik..harap2 orang yang menambah hutang tu digunakan ke arah kebaikan..susah memang iye sbb hutang bertambah...cth mungkin org berhutang sebab perubatan ahli keluarga yg tinggi kosnya.untuk masa depan mereka or hidup atau mati..org tu akan buat apa saja yg difikirkan paling baik untuk keluarga mereka.maybe mereka dh habis jimat,sekat belanja semua kita xtau.xde bergaya dgn smartphone pun maybe. btw thanx beri peringatan & nasihat

asyraftech posted on 30-11-2014 11:47 AM
saya rasa ni loan dari koperasi ni..maybe mereka nk edit payslip ke ape ke.,kawtim borang ke itu s ...

better don't... nak buat pinjaman buat ikut saluran yg betul...

recently my sis yg bekerja di HR di sebuah jabatan kerajaan terpaksa buat laporan polis sbb ada staff guna nama dan tandatangan dia utk loan application... tipu gaji dan beberapa dokumen lain....
staff tersebut disyorkan berhenti kerja secara sukarela.. . minta transfer pon takde jabatan lain nak amik...

Follow Us
dulu ada staff kat department aku tiru sign bos untuk dokumen dapatkan loan bank.. bank call office untuk clarify then baru la dapat tau pasal hal nie.. so end up staff tu dapat surat amaran

so nasihat aku xyah la nak tiru sign bos untuk kepentingan diri sendiri atau orang lain.. walaupun org bank tu kata jangan risau, kalo kene apa2 tindakan ko jugak yang kene bkn orang bank tu..

..beb pikir panjang sebelom ko nak buat pinjaman..skang memang best dengar dapt puluh2 ribu.tengok time nak bayar nanti..ko rase ko mampu tahan..dua tiga bulan boleh lepas tu...ak pun offer pinjaman jugak..so dah biase dah tengok mcm2 gelagat penghutang nie...mase pinjam cerita boleh byar bla bla..lepas dua tiga bulan mcm peel2 keluar...so nasihat ak kalo nak pinjam pikir panjang sampai ke tembok china..satu lagi nak paslukan tandatangan tak yah la we..buat masalah dikemudian hari je..

nak buat pinjaman, janganlah tiru sign ketua jabatan..
guna saluran yg betul..
tak dapat ketua jabatan, dpatkan sign pegawai gred 41 ke atas dah valid dah..
potongan 60% tak salah kalau termasuk dengan hutang rumah..
cuma gov pantau sebab tak nak bg staff gov terlibat dgn mslh keberhutangan melampau..

yg salah ialah pemalsuan tandatangan..

kalau tak mendesak, lebih baik tak payah buat personal loan..

kalo x apply loan tu hidup boleh terhenti dan TT duduk bawah jambatan ke?

meminjam ni tempting tau...

hari ni up to 75% salary, esok lusa 99.99% lak cemane???

maybe keperluan kewangan TT menyebabkan TT mengambil keputusan sedemikian..

kalau boleh, TT buat audit pengurusan kewangan TT

dari menambah hutang, baik mengurangkan perbelanjaan mana yg patut...

check balik, henpon ade berapa, patut tukar pelan telco yg lebih murah or cemane?

astro tu, kalo rase takat nak tgk supersports seminggu sekali sanggup bayar hampir rm200 sebulan, berbaloi ke?

tgk food consumption, kalo dah every week nak p tony romas, chillis dsb, baik hentikan

beli barang dapur banyak2, masak di rumah dan bawa bekal ke tempat kerja

kereta n motor ade berapa? kalau x perlu, kurangkan liabiliti..harga minyak pun macam tak berapa nak betul je kan?

berapa banyak casual trips TT buat dalam seminggu? kalau boleh kurangkan, kite kurangkan..

after all, hutang menyelamatkan kita dalam jangka masa pendek, tapi makan kite balik in the long run

tapi..

mengubah tabiat perbelanjaan mmg sukar lagi payah, namun boleh menyelamatkan kita dalam jangka masa panjang...

Rate

1

jangan main2 yeop ada staf kawan aku baru kena tatatertib sbb palsukan tandatangan...xde maaf....belanja berhemat bro...jgn bnykkan hutang....

personal loan adlh hutang yg jahat (bad debt) jd jangan hutang....kalo rumah ok....ingat katakan TIDAK pada personal loan jika  x betul2 prioriti.....