CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: hantukiller

Pertikaian berkaitan Hadith 'Manzil'

Pandangan Uncle :

1. Kaji adakah ianya dibenarkan Syara' ?
(yg ni bagi Tuan mnm77 @mnm77  ulaslah...boleh Tuan ya..    (dah nampak dlm tulisan2 Tuan....Ucle nak kena compile )

2. Uncle lihat...Tuan gambir mempersoalkan drp sudut 'SUNNAH"...sebab...Rasullullah s.a.w tak buat..?

Tuan gambir munkin faham....perlu 100% sama dengan apa yg Rasullullah s.a.w perbuat?..begitu?

Uncl Owl;

Gini, sekiranyer amalan tu ingin di sandarkan pada rasullullah yer ikut lah semampu boleh..nak sama mustahil,,
tapi bila dah keluar dari sunnah, jelaskan aje..sunnah begini2 dan begini2..dan amalan manzil ini sudah di modified untuk tujuan begini2 dan begitu2..dan iayer sudah keluar dari amalan rasul cuma bacaannyer sahaj yg di bawa...kalo begitu penjelasannyer maka fahamlah rakyat marhean oooooo begituuuuu....selamatlah org yang membawa dan org yg dibawa dari satu fitnah...boleh gitu??

Dalam soal ini.....KITA KENA FAHAM & BOLEH BEZAKAN...APA DIA IBADAH KHUSUS & APA DIA IBADAH UMUM...

Kalau Tuan gambir kata....Solat..tak boleh takbiratul ihram 2 kali....sebab Rasullullah s.a.w tak buat 2 kali..tapi..sekali je..ini kita faham....

uncl owl
Yang tu..Uncl Owl lebih pandai..saya tiada bantahan..

Tapi...kalau berdoa?.....berzikir? dsbnya (yg bukan dlm kategori Ibadah Khusus)...

adakah benar benar salah?.....

Uncl.Owl..
berzikir berdoa tu bukan ibadat khusus..boleh aja bila2 masa dengan apa2 cara sekali pon.
tapi contoh: manzil yg di sandarkan kepada nabi..sedangkan nabi tidak buat utk pendinding, bagai tu..
apa pula istilahnyer yer..???

mari kita bincang...

Uncl. Owl..
bincang xpe kalo salah tolong tegur..
saya budak baru belajar..

gammbir33 posted on 20-5-2014 04:26 PM
Assallamualaikum warahmatullahi wabarakatuh

Uncle jawab yg ini dulu ya Tuan..
Solat dlm ayat2 tuh x di jelaskan pon solat apa kan kan..
di sebabkan berkenaan dengan hajat, ulamak merumuskan ianyer solat hajat lah..

adekah maksud sebenarnyer, solat sunat? solat taubat? wallahuaklam.

Menurut pandangan kita ASWJ....kalau kita bukan mujhtahid....maka wajib kita mengikuti Imam Mujhtahid...
melainkan Tuan gammbir33 memang "Imam Mujhtahid" ....Uncle kira....wajib juga Tuan mengikuti pendapat Imam2 Mujhtahid....seperti perintah Allah....bertanya pada 'Ahli Ilmu" kalau tak tau..

Menurut Imam Imam Mujhtahid yg 4.. (Imam Abu Hanifah, Imam Malik, Imam Syafie & Imam Ahmad R.A )...spt dinyatakan oleh Syekh Abdul Rahman Al Jaziri.... Solat Hajat adalah disepakati oleh ke emapt empat Imam Mazhab....

MUNKIN....Tuan gammbir33 lebih senang mengikut pandangan Syekh Nashiruddin Al Albani..spt ramai ulama ulama Saudi...maka Uncle katakan Tuan bermazhab Al Albani     sptmana Uncle bermazhab Syafie....betul begitu Tuan...?..sebab Tuan menolak pendapat Jumhur Ulama mazhab yg 4.... (melainkan Tuan memang Ulama bertaraf Mujhtahid...Uncle mintak maaf..& Uncle akan akui Tuan mengikuti Rasullullah s.a.w semata mata tanpa perantaraan Ilmu Ulama ulama yg lain... )

Menurut pandangan kita ASWJ....kalau kita bukan mujhtahid....maka wajib kita mengikuti Imam Mujhtahid...
melainkan Tuan gammbir33 memang "Imam Mujhtahid" ....Uncle kira....wajib juga Tuan mengikuti pendapat Imam2 Mujhtahid....seperti perintah Allah....bertanya pada 'Ahli Ilmu" kalau tak tau..

Menurut Imam Imam Mujhtahid yg 4.. (Imam Abu Hanifah, Imam Malik, Imam Syafie & Imam Ahmad R.A )...spt dinyatakan oleh Syekh Abdul Rahman Al Jaziri.... Solat Hajat adalah disepakati oleh ke emapt empat Imam Mazhab....

MUNKIN....Tuan gammbir33 lebih senang mengikut pandangan Syekh Nashiruddin Al Albani..spt ramai ulama ulama Saudi...maka Uncle katakan Tuan bermazhab Al Albani     sptmana Uncle bermazhab Syafie....betul begitu Tuan...?..sebab Tuan menolak pendapat Jumhur Ulama mazhab yg 4.... (melainkan Tuan memang Ulama bertaraf Mujhtahid...Uncle mintak maaf..& Uncle akan akui Tuan mengikuti Rasullullah s.a.w semata mata tanpa perantaraan Ilmu Ulama ulama yg lain... )

Uncl.Owl
OOOpppppssss..tarik brekkkk..cepat betul pecutnyer

jgn laju2 uncl..nanti BP naik..salahkah saya bila cakap pasal solat hajat tu..
kan awal2 saya dah terangkan, nak buat boleh xnak buat pon boleh, hak masing2
saya x tentang dan larang pon..

jangan pula dgn sbb solat "sunat" hajat boleh uncl Owl kategorikan saya sebagai Wahabi..hehehe

saya masih dlm mazhab syafei..dalam bab sunat nak buat yer boleh, xnak buat xpe...

gammbir33 posted on 20-5-2014 05:25 PM
Menurut pandangan kita ASWJ....kalau kita bukan mujhtahid....maka wajib kita mengikuti Imam Mujhtahi ...

tak ada apa...

Tak..Uncle tak tuduh wahabi...tak ada sebut pun..

Cumanya..Uncle cuma bagi tau..pendapat yg Tuan bawa.. (dalam masalah "Solat Hajat" ) berlawanan dgn pendapat Imam Syafie (juga mazhab yg 3 lainnya)...& bertepatan dgn Imam Al Albani.....tu je...

PERBINCANGAN : Boleh tak berdoa tidak seperti yg Rasullullah s.a.w ajar ?

(Uncle ambil "perbincangan" ini sebabTuan gammbir33 menolak kita membaca "Manzil " (sekumpulan ayat ayat Al Quraan ) sebagai satu bentuk kafiat/ cara berdoa kepada Allah swt...sebab ...cara yg Rasullullah s.a.w berdoa(Mengubat ) dengan membaca Ayat Ayat Al Quraan (yg kemudiannya  dinamakan "Manzil' ) telah TIDAK SAMA dg cara yg Rasullullah s.a.w amalkan.  )

- hadits Rifa`ah bin Rafi’ RA, dia berkata
,”Aku pernah shalat di belakang Rasulullah SAW, lalu aku bersin.
Aku pun berdoa,
Alhamdulillah hamdan katsiran thayyiban mubarakan fiihi kamaa yuhibbu rabbuna wa yardha
[Segala puji bagi Allah dengan pujian yang banyak lagi baik dan diberkati, sebagaimana yang dicintai dan diridhai Rabb kita].”
Setelah selesai shalat, Nabi SAW bertanya,
”Siapa tadi yang berbicara dalam shalat?”
Tak seorang pun menjawab. Nabi SAW bertanya untuk kedua kalinya dan tak seorang pun menjawab. Lalu Nabi SAW bertanya untuk ketiga kalinya, maka Rifa’ah menjawab,

”Saya wahai Rasulullah.”

Nabi SAW lalu berkata,
”Sungguh ucapan itu telah diperebutkan oleh tigapuluh ribu lebih malaikat untuk dibawa naik [ke langit].”

(HR Bukhari, Nasa`i dan Tirmidzi).

Imam Syaukani berkata,

”Hadits ini dapat dijadikan dalil bolehnya membuat dzikir yang tidak diriwayatkan dari Nabi (ghairu ma`tsur) dalam shalat, asalkan dzikir itu tidak menyalahi apa yang diriwayatkan dari Nabi (ma`tsur).”

(Nailul Authar, Beirut : Dar Ibn Hazm, 2000, hlm. 472).

Nampaknya sahabat Rasullullah s.a.w telah berbuat bacaan doa yg tak diajar Rasullullah s.a.w.

Adakah sahabat tersebut dikatakan berbuat Bidaah Dollalah munkar ...yg balasannya neraka sahaja?

Tak kan ?

...kalau dalam solat pun boleh...apa lagi tidak dalam solat!
ke macamana?

Last edited by burungantu on 20-5-2014 05:45 PM

eh.....dah kidnap thread dah ni....

pulang balik pada OB & HK lah...

Comments

Harap uncle pun dapat teruskan, saya mungkin tak sempat komen semua...  Post time 20-5-2014 07:03 PM

Follow Us
gammbir33 posted on 20-5-2014 03:48 PM
Sedara Mnm, berulang kali saya sebut…nabi baca quran..
Berulang kali juga saya sebut, membaca quran adelah untuk memuji dan mengesakan Allah..
Nampaknyer sedara terlepas pandang rasanyer..
Perkataan manzil tu sendiri adelah rekaan org dahulu…

Kalau perkataannya yang dipertikaikan, itu istilah yang sedara tak boleh terima. TAK JADI MASALAH. Kalau sedara tak mahu sebut manzil, sedara sebut apa untuk ayat-ayat yang disebut di bawah ni?
فَعَوَّذَهُ النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ بِفَاتِحَةِ الْكِتَابِ وَاَرْبَعِ ايَاتٍ مِنْ اَوَّلِ سُورَةِ الْبَقَرَةِ وَهَاتَيْنِ الْآيَتَيْنِ وَاِلَهُكُمْ اِلَهٌ وَاحِدٌ وَايَةِ الْكُرْسِيِّ وَثَلَاثِ ايَاتٍ مِنْ اخِرِ سُورَةِ الْبَقَرَةِ وَايَةٍ مِنْ الِ عِمْرَانَ شَهِدَ اللَّهُ اَنَّهُ لَا اِلَهَ اِلَّا هُوَ وَايَةٍ مِنْ الْأَعْرَافِ اِنَّ رَبَّكُمْ اللَّهُ الَّذِي خَلَقَ السَّمَوَاتِ وَالْأَرْضَ وَاخِرِ سُورَةِ الْمُؤْمِنِينَ فَتَعَالَى اللَّهُ الْمَلِكُ الْحَقُّ وَايَةٍ مِنْ سُورَةِ الْجِنِّ وَاَنَّهُ تَعَالَى جَدُّ رَبِّنَا وَعَشْرِ ايَاتٍ مِنْ اَوَّلِ الصَّافَّاتِ وَثَلَاثِ ايَاتٍ مِنْ اخِرِ سُورَةِ الْحَشْرِ وَقُلْ هُوَ اللَّهُ اَحَدٌ وَالْمُعَوِّذَتَيْنِ

Yang tu BUKAN rekaan orang terdahulu. Orang lain sebut 'manzil' merujuk kepada ayat-ayat dari matan hadith yang panjang kat atas tu.

Sedara nak tahu, istilah/perkataan 'sembahyang 5 waktu' pun tiada disebut dalam Al-Quran dan Hadith. Akan tetapi orang Melayu Islam, kita, faham, bila cakap 'sembahyang 5 waktu', itu merujuk kepada 'As-Solaah'.

Adakah sedara nak pertikai istilah, atau amalan?

Sedara MnM
Saya sentuh pasal ayat pengasih tu pon sebb ramai ustaz2 ustazah sarankan kat org awam amalkan, sama juga dengan manzil tu…keyakinan kepada ayat melebihi keyakinan kepada tuan punyer ayat. Tapi xpe, simpan tepi dulu.

Yang bukan dari Sunnah, saya tak akan pertahan bila sedara TUDUH rekaan. Ok, letak tepi dulu pasal ayat pengasih tu. Ayat 'manzil' itu dari Sunnah, sedara hanya tak setuju dengan istilah kan? Bukannya dengan hadith tu kan?

Sedara MnM.
Memohon perlindungan daripada Allah dari kejahatan setan2 tu di panggil istihazah…maknanyer kite berdoa meminta perlindungan..bukannyer membaca al-muawatain untuk istihazah…Al-muawwitain tu surah dari quran, bacalah dengan membesarkan/mengesakan Allah..sedangkan dlm surah2 tu pon Allah firman “ Katakanlah (wahai Muhammad) aku berlindung dengan Rabb Manusia”..maknanyer berdoalah/mintalah perlindungan dari Allah, bukan dengan perantaraan Almuawwitain tu…

Nampaknya sedara dah pertikai pula Al-Mu'awwizatain. Al-Mu'awwizatain tu apa? Minta dengan siapa? Boleh tolong jawab?

Adakah yakin dengan kebenaran KALAM ALLAH dikira perantaraan yang menyesatkan? Sedara tak tahukah Nabi beramal dengan Al-Muawwizatain?

Kenapa sampai macam tu sekali sedara pertikai?

Tapi kalo nak amalkan seperti yg sunnah tunjukkan yer silakanlah..pastikan niatnyer kerana Allah, bukan kerana nak pagar diri, sebb seme tuh Allah dah janjikan dah pon..

Sememangnya beramal dengan Sunnah tentulah niat kerana Allah! MOHON PERLINDUNGAN ALLAH. Ini yang ditunjukkan oleh Nabi. Takkan ikut Sunnah niat pohon bantuan Syaitan pula! Nabi tak buat macam tu! Itu bukan Sunnah kalau niat bukan kerana Allah!

Sedara MnM
Boleh jelaskan tak?? Cemana “beramal dengan manzil bermakna minta pada Allah” sedangkan niatnyer bukan kerana Allah…kerana nak dinding diri,kerana takut di kacau setan Dll lagi..
Ingat sunnah nabi baca ayat2 quran tu bila berdepan kes seperti hadis tu..
Nabi x baca siang malam “manzil” tu…nabi xde niat baca manzil tu utk pagar diri/harta/keluarga…nabi x buat..tapi cuba tengok apa yg pengamal manzil buat..sama tak dengan nabi buat??

1.Sedara jangan keliru dengan amalan-amalan perawat, yang sesetengahnya anggap manzil tu macam tangkal atau mantera. Letak jauh-jauh kefahaman yang tu. Bersihkan fikiran, dan baca betul-betul apa yang saya tulis ni.

NIAT MOHON PERLINDUNGAN ALLAH

2. Sedara kena tahu yang Al-Muawwizatain terkandung dalam manzil, yang mana Nabi BIASA AMALKAN. Nabi tak kata wajib, tak timbul isu mesti buat siang malam. Al-Mu'awwizatain itu Sunnah yang mustahab, yang mana semakin banyak kita MOHON PERLINDUNGAN ALLAH, semakin disukai Allah. Sudah tentu Allah suka orang yang MOHON (DOA) pada Allah. Tiada ketetapan 100 kali atau 1000 kali atau sejuta kali. Buatlah sebanyak mana yang dikehendaki. Amalannya sama, bilangan itu tak jadi masalah. Ini bukan ibadah khusus.

Sedara MnM..
Senang aje..bagitahulah..nabi baca quran bukan “manzil”..

Kenapa lah sedara ni tak mahu faham yang dimaksudkan manzil itu ayat Al-Quran yang Nabi baca? Memang manzil itu dari Al-Quran, maka saya tak boleh kata Nabi tak baca, kerana itu boleh termasuk dalam fitnah terhadap Nabi yang saya sangat pertahankan.

Sedara tak mahu sebut istilah manzil, tak apa. Cuba beritahu saya apa yang sedara nak sebut pasal di bawah ni:
فَعَوَّذَهُ النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ بِفَاتِحَةِ الْكِتَابِ وَاَرْبَعِ ايَاتٍ مِنْ اَوَّلِ سُورَةِ الْبَقَرَةِ وَهَاتَيْنِ الْآيَتَيْنِ وَاِلَهُكُمْ اِلَهٌ وَاحِدٌ وَايَةِ الْكُرْسِيِّ وَثَلَاثِ ايَاتٍ مِنْ اخِرِ سُورَةِ الْبَقَرَةِ وَايَةٍ مِنْ الِ عِمْرَانَ شَهِدَ اللَّهُ اَنَّهُ لَا اِلَهَ اِلَّا هُوَ وَايَةٍ مِنْ الْأَعْرَافِ اِنَّ رَبَّكُمْ اللَّهُ الَّذِي خَلَقَ السَّمَوَاتِ وَالْأَرْضَ وَاخِرِ سُورَةِ الْمُؤْمِنِينَ فَتَعَالَى اللَّهُ الْمَلِكُ الْحَقُّ وَايَةٍ مِنْ سُورَةِ الْجِنِّ وَاَنَّهُ تَعَالَى جَدُّ رَبِّنَا وَعَشْرِ ايَاتٍ مِنْ اَوَّلِ الصَّافَّاتِ وَثَلَاثِ ايَاتٍ مِنْ اخِرِ سُورَةِ الْحَشْرِ وَقُلْ هُوَ اللَّهُ اَحَدٌ وَالْمُعَوِّذَتَيْنِ

Sila berikan satu perkataan merujuk matan hadith di atas untuk memudahkan perbincangan. Boleh?

Usah buang masa berjidal pasal ISTILAH. Saya harap sedara faham 'manzil' dari penjelasan saya. Terima atau tidak, itu terpulang. Jika sedara faham, dan masih tolak setelah faham penjelasan saya, maka itu menunjukkan sedara TOLAK hadith dan ayat Al-Quran.

Sedara MnM;
Xpe ikut suka sedara lah, nak paham bende tu manzil pon yer..

Kalau ikut sedara pula, sedara sebut apa ya kalau tak mahu sebut ayat-ayat dalam hadith tu sebagai 'manzil'?

Sedara MnM;
Mungkin dalam tak sedar pengamal manzil akan berasa begitu..berasa wajib baca manzil baru “power”..baru boleh itu, ini,..sama juga dengan kebanyakan kes2 gangguan setan yg berlaku, kebanyakkannyer bila dah di ganggu baru sibuk hafal manzil..pasang cd rukyah..yg konon2nyer ade power utk halau setan2 tu..tu kenyataannyer..

Sedara gambir,

Saya TAK BERHUJJAH dengan cara pengamal manzil yang sedara temui. Sebab salah faham dan salah niat yang menyebabkan fitnah berlaku, ini yang Syaitan mahu timbulkan. Supaya tinggal Sunnah.

Sedara MnM;
Kalau kata ikut sunnah..yerrr ikut yg betul2 sunnah, jgn ikut yg mengada2kan sunnah..

Jangan pula tabur FITNAH, yang ada dalam Sunnah dituduh diada-adakan. Itu juga permainan Syaitan supaya manusia bermusuhan, Syaitan yang gembira.

Sedara MnM;
Ade saya tolak hadis?? Xde kan, ade saya buat tambahan dlm sunnah?? Xde kan..sbb tu saya ttp katakana nabi baca quran bukan manzil…antaranyer biar jelas dan tiada pengubahan dlm hadis tu..adekah dengan sebb tu..saya boleh di tuduh antihadis??..emmmm pelik gak tuh

Saya tak tuduh, melainkan jika benar sedara tolak AMALAN Sunnah yang disebut dalam hadith tu. Jika sedara tak tolak hadith tu, tak timbul isu sedara tolak ayat-ayat yang Nabi baca dalam merawat penyakit tersebut, yang disebut dalam hadith tu, dan yang dirujuk sebagai manzil.

Sedara MnM,
Sebenarnyer itulah kenyataannyer, bila ayat quran di baca kerana itu dan ini begitu dan begini,..pemahamannyer tidak tapi percaya ayat memberi bekas…

NIAT MOHON PERLINDUNGAN ALLAH.

Saya TAK berhujjah atas pemahaman YANG SALAH. Harap faham dan jelas.

MnM sebagai ustaz kat CARI forum nih, perlu beri penjelasan dan pemurnian terhadap bende2 nih…pahami alquran..sama dengan almuawwitain tu juga..pahaminyer, sebenarnyer ia adelah doa meminta perlindungan, tetapi apa yg kebanyakan org paham???..baca 3 kul boleh halau setan….nampak tak??

NIAT MOHON PERLINDUNGAN ALLAH bila ada gangguan Syaitan, menerusi amalan Sunnah. Inilah yang terbaik.

Sedara MnM,
Maaf lah aku masih mengatakan “manzil” tu rekaan org dahulu,..sbb nabi baca quran, masa nabi xde lagi “Manzil” tu…

Sedara gambir,

Mohon maaf sedara hanya sekadar berlembut bahasa (saya terima), akan tetapi sedara menunjukkan seperti sangat memahami apa yang Nabi buat berkaitan rawatan penyakit 'gila' yang disebut dalam hadith tu. Dengan rendah diri, saya nak tanya sedara dan harapnya sedara boleh jawab dengan ikhlas.

Apakah yang sedara faham dari apa yang Nabi bacakan itu ketika merawat? Apa tujuan Nabi baca, dan apa ayat-ayatnya? Boleh jelaskan?

Dalam hadith tu, Nabi baca Al-Quran kan? Adakah seluruh Al-Quran dibacakan ketika Nabi merawat?

Last edited by mnm77 on 20-5-2014 07:16 PM

Assallamualaikum warahmatullah

sebab guru Uncle Tuan mnm77 mintak Uncle sambung, Uncle sambung lah sikit lagi.

O.K , PERKARA UTAMA YG DIPERTIKAIKAN, MANZIL.

Persoalan : Apakah yg dinamakan "Manzil" ?
dah jelas dah...kumpulan Ayat Ayat Al Quraan ...maksudnya...bacaan Al Quraan.

Persoalan : uncle mintak...jelaskan/fahami...

PERSOALAN NO.1

Bolehkah melakukan rawatan dengan bacaan Al Quraan?.

Apa yg Uncle lihat...pertikaian yg hangat adalah berkenaan pihak Tuan HK & Tuan gambir yg beranggap mengubat dengan membaca Al Quraan khususnya sekumpulan Ayat2 yg digelar "Manzil" adalah TAK BOLEH. betul? ....

TAK BOLEHNYA....cuba kita lihat drp segi Syara' ....BOLEH KE TIDAK?

Uncle terjumpa satu tulisan drp P.M Dr Asri (MAZA) uncle petik :

Jika perbomohan itu sesuatu yang dikaitkan dengan membaca jampi atau disebut sebagai ruqyah dalam bahasa Arab,
maka pada asasnya kita perlu jelas bahawa amalan berjampi dengan syarat-syaratnya yang betul adalah dibenarkan dalam agama.

Bahkan Rasulullah s.a.w. melakukannya dan dianggap sebagai sunnah untuk beramal dengannya.

Di dalam Sahih Muslim, dalam kitab al-Salam, ada bab yang disebut sebagai Istihbab Ruqyah al-Maridh (Bab digalakkan menjampi orang yang sakit).
Imam Muslim meriwayatkan hadith-hadith yang menunjukkan Rasulullah s.a.w. berjampi dan menyuruh sahabah berjampi,
termasuk menyuruh isteri Baginda iaitu `Aishah r.a.

Dalam riwayat daripada Jabir bin `Abdullah, Baginda menyuruh berjampi dengan katanya,
“Sesiapa yang dapat memanfaatkan saudaranya maka lakukanlah.”

Kata al-Imam an-Nawawi dalam Syarh Sahih Muslim:
Adapun jampi dengan dengan ayat al-Quran dan zikir-zikir yang diketahui, tidak dilarang bahkan sunnah.”

PERKARA UTAMA YG UNCLE NAK TEGASKAN DISINI.....HUKUM ASAS MENJAMPI DENGAN BACAAN AL QURAAN (termasuk membaca Manzil le tu)..HUKUMNYA TIDAK DILARANG BAHKAN SUNNAH! ...rujuk syarah Imam Nawawi .

Jadi.....Untuk menolak suatu yg sunah...Uncle nak kena baca balik pertikian pertikian yg ditimbulkan ....takut salah faham....

tapi bagi Uncle...yg jelas..daripada sudut hukum Syara'....membaca Al Quraan sebagai usaha perubatan dihukumkan BOLEH malah Sunnah.

PERTIKAIAN : Ibadah kena Iklas .

Uncle melihat dibyk tempat...antara yg ditimbulkan pertikaian...membaca Al Quraan sebagai "Ibadah" jadi..kena Iklas....baca..tanpa mengharap apa apa balasan Allah swt...tak iklas..

Uncle timbulkan sebelum ni "Solat Hajat"...sebagai amalan....Iklas....JUGA BAGI MEMINTA DIMAKBULKAN HAJAT...

Tak mau lihat "solat Hajat" tak pa...baik...apa kata SOLAT ISTISQA'.

Solat Istisqa' dilakukan solat ni....secara khusus, spesifik.....memang dilakukan semata untuk mintak Allah swt turunkan HUJAN..

Adakah "solat" kena seiklas iklas....maka tak boleh ada niat atau hasrat lain...melainkan Ibadah semata?....tanpa mengharap apa apa balasan drp Allah?

Tapi...Tujuan & khafiat & apa yg Rasullullah s.a.w buat & hendak dengan melakukan Ibadat Solat Sunat Istisqa' ni adalah secara khususnya <EMANG NAK MINTAK HUJAN!

Adakah dengan sebab 'Mintak Hujan" maka AMAL IBADAH SOLAT ITIQA" NI TERTOLAK?..SEBAB TAK IKLAS...MENGHARAPKAN BALASAN HUJAN?

Ke macamana????

Atau..larangan..& WAJIBNYA IKLAS ni hanya tertentu pada amalan "membaca Manzil" je...yg tak dibenarkan mengharapkan apa apa balasan...melainkan IKLAS semata mata..& amalan amalan lain BOLEH TIDAK IKLAS?

Munkin Tuan @mnm77  boleh tolong tambah huraian/bagi pandangan...

Uncle pun penin bab iklas ni..

Comments

cantik dah tu uncle... teruskan, saya juga gembira baca hujahan uncle yang banyak manfaat ilmu  Post time 21-5-2014 09:20 AM

Munkin ada yg akan balas..Uncle merepek apa?..Orang kata ..Baca Al Quraan  (termasuk Manzil) ..tak boelh "pasang niat lain"..iklas je....dia cerita "solat "...apa cerrr...?

Uncle..meng"UMUM " kan perkara "Ibadah" dlm soal "Iklas"...tapi..kalau nak juga dlm bab bacaan Al Quraan..O.K lah...cuba lihat yg ni pulak...

Imam Ahmad, at-Tirmidzi, Muslim dan An-Nasa-I meriwayatkan dari Suhail bin shalih, dari ayahnya, dari abu hurairah bahawa Rasulullah SAW  bersabda :

“ Janganlah kamu menjadikan rumah kamu sebagai kuburan,
sesungguhnya rumah yang di bacakan Surah Al Baqarah tidak akan dimasuki syaitan “ At tirmidzi mengatakan : hadis ini hasan sahih

SUBJEK dlm hadith ini adalah : RUMAH

dibacakan Surah Al Baqarah pada "RUMAH"......ini KAFIAT....

Maksud : Rumah tak jadi macam kuburan dan Rumah tak dimasuki Syaitan.

Hadith tersebut terang terang menyebut membaca di rumah (Subjek)...TERKAIT DG SATU SUBJEK (RUMAH)..

Kalau maksud suruhan bacaan Al Quraan ...tanpa sebarang maksud utk subjek.....sudah tentu tak lah Rasullullah s.a.w sebut 'RUMAH YG DIBACAKAN"....

& tak ada sebarang sandaran dgn rumah dsbnya.....hanya Ibadah & Iklas & tak berkait sebarang maksud.

SATU LAGI HADITH..

Dari Abdullah bin Mas’ud, ia berkata bahawa Rasulullah SAW telah bersabda :

“ Semoga aku tidak mendapatkan salah seorang daripada kamu meletakkan salah satu kakinya diatas kaki yang lain sambil menyanyi dan meninggalkan surah Al Baqarah tanpa membacanya, sesungguhnya syaitan akan lari dari rumah yang dibacakan surah Al baqarah. Sesungguhnya rumah yang paling kosong adalah rumah yang hampa dari kitab Allah ( Al-Quran ) “
Hadis riwayat An-Nas-I dalam kitab al-yaum wa al-lailah

RUMAH JUGA.....

Bukankah apa yg Uncle faham drp tulisan Tuan Tuan.....keiklasan membaca Surah Al Baqarah atau apa apa surah....tak boleh berhajat...

kenapa dikaitkan dgn RUMAH?

p/s : & manzil sebagaian besarnya adalah Surah Al Baqarah

Salam OB

Teman karib sepusat sembelihan dok terngiang&#178; di telinga tu
ke mana&#178; pn dingekornya dia...bila la nk tenang.
- pastikan yg dirujuk tu ahli zikr dan bkn pengamal-buta

Kata 'rawat' tu juga merujuk kata kerja (x termasuk berpentomin, jaja obat, etc. )
sbhgn drpd usaha/ikhtiar melawan/hilangkan sakit, selain rehat/riadah dan sabar
yg awalnya didahului dgn nama Rabb dan diakhiri dgn syukur dan redha

Kata 'sakit' plk merujuk tanggungan/beban/belitan ke atas diri peri badi - zahir dan batin
maka, jiwa yg tenang tu bebas drpd sakit-penyakit...

Tp, yg ni kok lain plk gomannya?
Ngak tau apa sakit tempias fitnahnya Dajjal
kompius plk mana Dajjal, mana Yakjuj dan Makjuj
- sifat yg mana mencirikan kedua&#178;nya gtu?
Bertambah&#178; terpleot akan mana hawa, mana nafsu
Dgn kompiden plk tu mengompemkan bunuh, bunuh, bunuh
- Apakezassstnya ini?

Bila bacakan ayat&#178; Al-Quran, Al-Kitab, At-Tanzil, Al-Huda
terus adja kata x berkesan hanya krn x nampak apa yg disembuhkan
(kalo x mintak gamba, mesti nk bideo punya... Bukti ada? )

Dh pe'el jururawat set&#178; ni dok ratib tauz&#179; kulu-kiliaq
kemdian makin tebiat kunyah manzil&#179; kiliaq-kalu
- tiada rawatan selain zassst! adja gamaknya le ye...

Obat, obat, obat...

p/s: Tolong submit permohonan sblm merejam, tp xmboh dianya kata lg syok melagho berpentomin bunuh&#179;?

(Rejam, tau ka dianya tu rejam? )
- mustahil dijwbnya...stakat teka&#178; dan lari

hantukiller posted on 17-5-2014 03:26 PM
hehehe

tawajuh kene baca baca manzil, mentera, ruqyah, pantun...kannnnnn.... kebergantungan pada selain Allah

Bukan dengan bahasa hati kan

Baca manzil kena tawajjuh pada Allah... yang tak tawajjuh tu yang tak faham lah....

Zaastt pula macamana? Tawajjuh pada Allah atau tak?  

tak ada apa...

Tak..Uncle tak tuduh wahabi...tak ada sebut pun..

Cumanya..Uncle cuma bagi tau..pendapat yg Tuan bawa.. (dalam masalah "Solat Hajat" ) berlawanan dgn pendapat Imam Syafie (juga mazhab yg 3 lainnya)...& bertepatan dgn Imam Al Albani.....tu je...

Uncl Owl;
Ehh yer ke sama ??? kalo sama salah ke??...
Saya katakana solat hajat tu “sunat”, maknanyer ikut suka hati lah, nak buat ke tak nak buat…hak masing2 kan kan…
Kalo geng2 albani x moh buat solat hajat yerrrr xyah buat..x salah pon.
Kalo geng2 4 mazhab nak buat yerrr buatkan aje.. x salah pon ..
Dah tu x de masalah lah kan..uncl kan…
Ok tutup kes

PERBINCANGAN : Boleh tak berdoa tidak seperti yg Rasullullah s.a.w ajar ?
uncl.Owl
Jawabnyer Bolehhhhhh..xde sekatan dlm berdoa..

(Uncle ambil "perbincangan" ini sebabTuan gammbir33 menolak kita membaca "Manzil " (sekumpulan ayat ayat Al Quraan ) sebagai satu bentuk kafiat/ cara berdoa kepada Allah swt...sebab ...cara yg Rasullullah s.a.w berdoa(Mengubat ) dengan membaca Ayat Ayat Al Quraan (yg kemudiannya  dinamakan "Manzil' ) telah TIDAK SAMA dg cara yg Rasullullah s.a.w amalkan.  )

Uncl. Owl..
Pembetulan dari pemahaman Uncl pada kata2 saya..yer..gini

Saya menolak ayat2 quran yg rasul baca tu dlm kes rawat tu di namakan “manzil”..bukan menolak ayat quran atau hadis nabi tu..saya katakana nabi baca quran manakala uncl. Kata manzil..

Persoalannyer apa kesan dari 2 istilah tu??
Umum tahu Alquran kalam Allah yg diturunkan kepada nabi. Manakala..
Manzil adelah nama istilah rekaan org dahulu yg bertujuan merujuk kepada ayat2 untuk rawatan dan pendinding bagai tu.

Walau bende yg sama tapi sbb istilah berlainan maka niat pengamal juga akan jadi lain..

Baca quran yer quran lah, dlm quran ade zikir,ade cerite, ade peringatan dan mcm2.
Baca manzil untuk tujuan2 yg maklum tuh..boleh paham

- hadits Rifa`ah bin Rafi’ RA, dia berkata
,”Aku pernah shalat di belakang Rasulullah SAW, lalu aku bersin.
Aku pun berdoa,
”Alhamdulillah hamdan katsiran thayyiban mubarakan fiihi kamaa yuhibbu rabbuna wa yardha
[Segala puji bagi Allah dengan pujian yang banyak lagi baik dan diberkati, sebagaimana yang dicintai dan diridhai Rabb kita].”
Setelah selesai shalat, Nabi SAW bertanya,
”Siapa tadi yang berbicara dalam shalat?”
Tak seorang pun menjawab. Nabi SAW bertanya untuk kedua kalinya dan tak seorang pun menjawab. Lalu Nabi SAW bertanya untuk ketiga kalinya, maka Rifa’ah menjawab,

”Saya wahai Rasulullah.”

Nabi SAW lalu berkata,
”Sungguh ucapan itu telah diperebutkan oleh tigapuluh ribu lebih malaikat untuk dibawa naik [ke langit].”

(HR Bukhari, Nasa`i dan Tirmidzi).

Imam Syaukani berkata,

”Hadits ini dapat dijadikan dalil bolehnya membuat dzikir yang tidak diriwayatkan dari Nabi (ghairu ma`tsur) dalam shalat, asalkan dzikir itu tidak menyalahi apa yang diriwayatkan dari Nabi (ma`tsur).”

(Nailul Authar, Beirut : Dar Ibn Hazm, 2000, hlm. 472).

Nampaknya sahabat Rasullullah s.a.w telah berbuat bacaan doa yg tak diajar Rasullullah s.a.w.

Adakah sahabat tersebut dikatakan berbuat Bidaah Dollalah munkar ...yg balasannya neraka sahaja?

Tak kan ?

...kalau dalam solat pun boleh...apa lagi tidak dalam solat!
ke macamana?

uncl. Owl,

Sekali lagi silap paham penerangan saya….zikir, doa boleh ajeee bila2 masa..

Kalo Uncl.katakan Manzil tu satu cara berdoa atau berzikir yer teruskanlah..pastikan niatnyer berzikir dan berdoa kepada Allah..

Tapi kebanyakannyer bila baca manzil trus niatnyer seperti maklum tu..sbb tu saya lebih suka sebut baca quran..

Jazakallahu khairan katsira..Uncle mintak Tuan Tuan pantau/tegur/betulkan mana mana yg Uncle tulis...

pasti byk kesilapan drp kejahilan Uncle..

Uncle lanjutkan...

Sebelum ni...kita tulis :

PERSOALAN NO.1

Bolehkah melakukan rawatan dengan bacaan Al Quraan?.

& Uncle rumuskan ...HUKUM ASASNYA BOLEH MALAH SUNNAH

remark : Adakah sesiapa nak bangkang?...munkin Uncle ada salah faham...harap Tuan HK /Tuan gammbir dapat jelaskan.."Hukum asasnya"...BOLEH....Setuju?

PERSOALAN NO.2

Tuan gammbir tulis :

*
pasal pengamalan manzil dan percaya kepada "power" ayat tuh adekah jatuh syirik???
bagi saya belum syirik lagi, cume imannyer saja goyah..sbb hati masih percaya Allah maha kuasa tapi goyah kerana yakin dengan ayat2 tuh sahaja Allah kabulkan permintaannyer, sedangkan Allah xperlukan pon ayat2 tuh untuk melakukan sesuatu apa pon.

Maksud saya nampak di mata ialah boleh di rasa,dikaji,ditropong pandek kata boleh sains kan lah yer uncle yer..

baca manzil kerana nak kan pagar diri,pendinding contohnyer...
adekah pengamal nampak pagarnyer?? batu,besi,papan,cahaya,aura, atau cemana?? atau hanyer jin yg dtg untuk pesongkan niat pengamal yg lama kelamaan akan percaya 100% ayat memberi bekas.

Tuan gammbir mempersoalkan :

1.percaya Allah maha kuasa tapi goyah kerana yakin dengan ayat2 tuh sahaja Allah kabulkan permintaannyer, sedangkan Allah xperlukan pon ayat2 tuh untuk melakukan sesuatu apa pon.

-  YA.
-Kalau percaya ayat2 tuh sahaja Allah kabulkan permintaan.-YA itu sesat..
-Allah tak perlukan ayat2 tuh utk melakukan sesuatu apa pon.-YA

UNCLE SETUJU 100% kenyataan ini...

TAPI

Uncle tak faham...kenapa Tuan gammbir meletakan kesalah begini hanya pada amalan pembacaan Manzil?

Cuba buat ujikaji.....letakan perkataan yg Tuan gammbir tulis ni pada perkara lain....Uncle buat begini...

percaya Allah maha kuasa tapi goyah kerana yakin dengan SOLAT ISTISQA' tuh sahaja Allah kabulkan permintaannyer, sedangkan Allah xperlukan pon SOLAT2 tuh untuk melakukan sesuatu apa pon.

Jadi...kita wajib tinggalkan solat sebab itu membawa kepada amalan solat 100% memberi bekas?

NOTA : Gantikan apa apa amalan sekali pun yg Uncle"merahkan" dgn apa apa amalan sekali pun.....Tetap akan membawa maksud YG SAMA....BUKAN MANZIL SAHAJA!

Last edited by burungantu on 21-5-2014 12:12 PM

Bagi Uncle....."erkara Fizikal"...Nature's Law....Hukum Adat...Law of physic atau SUNNATULLAH....Adalah lebih bahaya sekiranya Tuan membuat pertikain tentang HAKIKAT ....sebab dalam kenyataan yg uncle quote kat atas..ianya percampuran antara "Hukum adat (sunatullah) dan Hakikat!

Uncle letak perkataan MAKAN pada tempat "merah"..kita lihat..

"percaya Allah maha kuasa tapi goyah kerana yakin dengan MAKAN tuh sahaja Allah kabulkan permintaannyer (JADI KENYANG), sedangkan Allah xperlukan pon MAKAN MAKANtuh untuk melakukan sesuatu apa pon.

Perkara Sunatullah seperti MAKAN MEMBERI KENYANG  
bagi Uncle...LEBIH MUDAH MENYEBABKAN SYIRIK daripada perkara perkara yg seumpama Ibadah doa, bacaan Manzil dsbnya ..

Berapa ramai yg dalam tak sedar...mensyirikan Allah swt dengan MAKANAN!

Kalau nak jaga bahaya begini....JANGAN MAKAN!

Sepertimana alasan Tuan ...Allah tak memerlukan kpd kita membaca Ayat Al Quraan .....begitu juga....Allah tak memerlukan kepada "MAKANAN" utk memberi kita kenyang!..& YAKIN BAHAWA MAKAN PADA HAKIKATNYA MEMBERI KENYANG...JUGA SYIRIK!

Malah inilah yg lebih banyak berlaku dalam masyarakat!
(percaya 100% kepada "sunatullah" hingga menggap ianya "memberi bekas"...padahal...Tauhid kita...kena faham..Hanya Allah sja yg ada "Qudrat" & Iradat".....makan itu syariat
sama lah spt amalan amalan lainnya...SYARIAT!

HAKIKAT : HANYA ALLAH!

Uncle sebut begini..sebab...Bila Tuan tulis "ayat Al Quraan" bukan yg "MEMBERI BEKAS"...INI AYAT HAKIKAT!

Bila Tuan mempersoalkan PERKARA HAKIKAT.....Ia akan pergi jauuuuuhhhhhh..........

sampai Tuan kena faham...drp  'La..illaha illah'..........---------->  .

Tapi...yg tu kita stop....sudah...takut lebih meminingkan  

(Sebab tu Ulama suruh faham betui betu aqoid 50   ....SUPAYA TAK TONGGANG LANGGANG & CAMPUR ADUK BEGINI!  )
Tapi sekarang...org lebih ramai yg tak mau pakai dah sifat sifat 20..tak nak belajar dah..
ejek ejek ...Ujud ada..lawan tak ada...so...sudah lawan sudah tak ada...

malang sungguh...

natijah drp "kebijasanaan (konon) ..meninggalkan basic basic agama ..konon obselit dah aqoid 50...sekarang faham rububiah , uluhiah , asma wa sifat cukup.......TAK CUKUP TUAN!

saling complimentry sebenrnya..

sekarang ramai dah yg tak belajar Aqoid 50...betul tak?

Last edited by burungantu on 21-5-2014 12:19 PM

KENAPA UNCLE MENYEBOK....(dan Uncle yakin...sebab yg sama Tuan @mnm77  pun masuk campur ):

- Bila seorg mengadu..."ada masalah gangguan" atau "Saka"..atau 'Perubatan"....
ada pihak yg memberi nasihat supaya membaca Ayat Ayat Al Quraan sebagai usaha & doa...
TAPI...dibidas dengan kata kata......BACA AYAT..LEBIH BYK SETAN DATANG...

- BACA AL QURAN khususnya himpunan ayat ayat yg diberi nama manzil akan menyesatkan.

SUDAHNYA????

Org yg bermasaalah tu akan teraba raba dalam kegelapan & masalah....

APA KESANNYA :

1. Wajib hanya cari Tuan HK SAHAJA untuk jalan penyelesaian?

2. Elakkan drp perkara perkara spt yg Rasullullah s.a.w suruh..membaca ayat ayat Al Quraan sebab ianya adalah membawa kesesatan....Dan Usahalah kot lain...?

3. Biasa Uncle lihat..."Bidas" tu terhenti kat situ sja..hingga si yg bertanya tanya balik...."Ayat ayat tak boleh"?...
Tak disebut pun apa sebabnya..
Apa altenative nya...

4. ORG YG DALAM MASALAH NI...LUAR JANGKA......
tak mustahil & byk berlaku......sebab YG SUNAH & DIBENARKAn dikata memesong & menambah masaalah.....CARI YG LAILAH!

SAMI SIAm?

TOPEKONG?

Jangan terkejut...ramai juga yg p berubat dgn Tok Cha.....Sami Hindu dll lagi!

Dah Islam tak leh bantu!

Bukan semua orang mampu nak p jumpa Tuan HK kat JB tu! atau Tuan gammbir (kat mana? ..tuan bagi alamatlah mcm Tuan HK...at least...boleh juga kami datang berubat )...

Kalau perkataannya yang dipertikaikan, itu istilah yang sedara tak boleh terima. TAK JADI MASALAH. Kalau sedara tak mahu sebut manzil, sedara sebut apa untuk ayat-ayat yang disebut di bawah ni?
&#1601;&#1614;&#1593;&#1614;&#1608;&#1617;&#1614;&#1584;&#1614;&#1607;&#1615; &#1575;&#1604;&#1606;&#1617;&#1614;&#1576;&#1616;&#1610;&#1617;&#1615; &#1589;&#1614;&#1604;&#1617;&#1614;&#1609; &#1575;&#1604;&#1604;&#1617;&#1614;&#1607;&#1615; &#1593;&#1614;&#1604;&#1614;&#1610;&#1618;&#1607;&#1616; &#1608;&#1614;&#1587;&#1614;&#1604;&#1617;&#1614;&#1605;&#1614; &#1576;&#1616;&#1601;&#1614;&#1575;&#1578;&#1616;&#1581;&#1614;&#1577;&#1616; &#1575;&#1604;&#1618;&#1603;&#1616;&#1578;&#1614;&#1575;&#1576;&#1616; &#1608;&#1614;&#1575;&#1614;&#1585;&#1618;&#1576;&#1614;&#1593;&#1616; &#1575;&#1610;&#1614;&#1575;&#1578;&#1613; &#1605;&#1616;&#1606;&#1618; &#1575;&#1614;&#1608;&#1617;&#1614;&#1604;&#1616; &#1587;&#1615;&#1608;&#1585;&#1614;&#1577;&#1616; &#1575;&#1604;&#1618;&#1576;&#1614;&#1602;&#1614;&#1585;&#1614;&#1577;&#1616; &#1608;&#1614;&#1607;&#1614;&#1575;&#1578;&#1614;&#1610;&#1618;&#1606;&#1616; &#1575;&#1604;&#1618;&#1570;&#1610;&#1614;&#1578;&#1614;&#1610;&#1618;&#1606;&#1616; &#1608;&#1614;&#1575;&#1616;&#1604;&#1614;&#1607;&#1615;&#1603;&#1615;&#1605;&#1618; &#1575;&#1616;&#1604;&#1614;&#1607;&#1612; &#1608;&#1614;&#1575;&#1581;&#1616;&#1583;&#1612; &#1608;&#1614;&#1575;&#1610;&#1614;&#1577;&#1616; &#1575;&#1604;&#1618;&#1603;&#1615;&#1585;&#1618;&#1587;&#1616;&#1610;&#1617;&#1616; &#1608;&#1614;&#1579;&#1614;&#1604;&#1614;&#1575;&#1579;&#1616; &#1575;&#1610;&#1614;&#1575;&#1578;&#1613; &#1605;&#1616;&#1606;&#1618; &#1575;&#1582;&#1616;&#1585;&#1616; &#1587;&#1615;&#1608;&#1585;&#1614;&#1577;&#1616; &#1575;&#1604;&#1618;&#1576;&#1614;&#1602;&#1614;&#1585;&#1614;&#1577;&#1616; &#1608;&#1614;&#1575;&#1610;&#1614;&#1577;&#1613; &#1605;&#1616;&#1606;&#1618; &#1575;&#1604;&#1616; &#1593;&#1616;&#1605;&#1618;&#1585;&#1614;&#1575;&#1606;&#1614; &#1588;&#1614;&#1607;&#1616;&#1583;&#1614; &#1575;&#1604;&#1604;&#1617;&#1614;&#1607;&#1615; &#1575;&#1614;&#1606;&#1617;&#1614;&#1607;&#1615; &#1604;&#1614;&#1575; &#1575;&#1616;&#1604;&#1614;&#1607;&#1614; &#1575;&#1616;&#1604;&#1617;&#1614;&#1575; &#1607;&#1615;&#1608;&#1614; &#1608;&#1614;&#1575;&#1610;&#1614;&#1577;&#1613; &#1605;&#1616;&#1606;&#1618; &#1575;&#1604;&#1618;&#1571;&#1614;&#1593;&#1618;&#1585;&#1614;&#1575;&#1601;&#1616; &#1575;&#1616;&#1606;&#1617;&#1614; &#1585;&#1614;&#1576;&#1617;&#1614;&#1603;&#1615;&#1605;&#1618; &#1575;&#1604;&#1604;&#1617;&#1614;&#1607;&#1615; &#1575;&#1604;&#1617;&#1614;&#1584;&#1616;&#1610; &#1582;&#1614;&#1604;&#1614;&#1602;&#1614; &#1575;&#1604;&#1587;&#1617;&#1614;&#1605;&#1614;&#1608;&#1614;&#1575;&#1578;&#1616; &#1608;&#1614;&#1575;&#1604;&#1618;&#1571;&#1614;&#1585;&#1618;&#1590;&#1614; &#1608;&#1614;&#1575;&#1582;&#1616;&#1585;&#1616; &#1587;&#1615;&#1608;&#1585;&#1614;&#1577;&#1616; &#1575;&#1604;&#1618;&#1605;&#1615;&#1572;&#1618;&#1605;&#1616;&#1606;&#1616;&#1610;&#1606;&#1614; &#1601;&#1614;&#1578;&#1614;&#1593;&#1614;&#1575;&#1604;&#1614;&#1609; &#1575;&#1604;&#1604;&#1617;&#1614;&#1607;&#1615; &#1575;&#1604;&#1618;&#1605;&#1614;&#1604;&#1616;&#1603;&#1615; &#1575;&#1604;&#1618;&#1581;&#1614;&#1602;&#1617;&#1615; &#1608;&#1614;&#1575;&#1610;&#1614;&#1577;&#1613; &#1605;&#1616;&#1606;&#1618; &#1587;&#1615;&#1608;&#1585;&#1614;&#1577;&#1616; &#1575;&#1604;&#1618;&#1580;&#1616;&#1606;&#1617;&#1616; &#1608;&#1614;&#1575;&#1614;&#1606;&#1617;&#1614;&#1607;&#1615; &#1578;&#1614;&#1593;&#1614;&#1575;&#1604;&#1614;&#1609; &#1580;&#1614;&#1583;&#1617;&#1615; &#1585;&#1614;&#1576;&#1617;&#1616;&#1606;&#1614;&#1575; &#1608;&#1614;&#1593;&#1614;&#1588;&#1618;&#1585;&#1616; &#1575;&#1610;&#1614;&#1575;&#1578;&#1613; &#1605;&#1616;&#1606;&#1618; &#1575;&#1614;&#1608;&#1617;&#1614;&#1604;&#1616; &#1575;&#1604;&#1589;&#1617;&#1614;&#1575;&#1601;&#1617;&#1614;&#1575;&#1578;&#1616; &#1608;&#1614;&#1579;&#1614;&#1604;&#1614;&#1575;&#1579;&#1616; &#1575;&#1610;&#1614;&#1575;&#1578;&#1613; &#1605;&#1616;&#1606;&#1618; &#1575;&#1582;&#1616;&#1585;&#1616; &#1587;&#1615;&#1608;&#1585;&#1614;&#1577;&#1616; &#1575;&#1604;&#1618;&#1581;&#1614;&#1588;&#1618;&#1585;&#1616; &#1608;&#1614;&#1602;&#1615;&#1604;&#1618; &#1607;&#1615;&#1608;&#1614; &#1575;&#1604;&#1604;&#1617;&#1614;&#1607;&#1615; &#1575;&#1614;&#1581;&#1614;&#1583;&#1612; &#1608;&#1614;&#1575;&#1604;&#1618;&#1605;&#1615;&#1593;&#1614;&#1608;&#1617;&#1616;&#1584;&#1614;&#1578;&#1614;&#1610;&#1618;&#1606;&#1616;

Sedara MnM
Ayat2 tu petikan dari Alquran..namanyer ayat al-quran…tu aje.

Yang tu BUKAN rekaan orang terdahulu. Orang lain sebut 'manzil' merujuk kepada ayat-ayat dari matan hadith yang panjang kat atas tu.

Sedara MnM
Istilah manzil tu rekaan org dulu2, merujuk kepada petikan2 ayat quran yg dibaca dengan niat yg sedia maklum…(gangguan)

Jadi lebih selamat sebut jeee..ayat quran atau alquran

Sedara nak tahu, istilah/perkataan 'sembahyang 5 waktu' pun tiada disebut dalam Al-Quran dan Hadith. Akan tetapi orang Melayu Islam, kita, faham, bila cakap 'sembahyang 5 waktu', itu merujuk kepada 'As-Solaah'.

Adakah sedara nak pertikai istilah, atau amalan?

Sedara MnM;
Saya pertikaikan pengamalannyer..bukan hadis tu, bukan ayat2 tu..
Realiti pengamalan pengamal2 manzil x seperti nabi,..nabi baca ayat quran tu semasa merawat sakit “gila” tu..nabi x jadikan ayat2 quran tu pendinding, malah jauh sekali jadikan tangkal gantung di tengkuk.

Sedara MnM
Saya sentuh pasal ayat pengasih tu pon sebb ramai ustaz2 ustazah sarankan kat org awam amalkan, sama juga dengan manzil tu…keyakinan kepada ayat melebihi keyakinan kepada tuan punyer ayat. Tapi xpe, simpan tepi dulu.

Yang bukan dari Sunnah, saya tak akan pertahan bila sedara TUDUH rekaan. Ok, letak tepi dulu pasal ayat pengasih tu. Ayat 'manzil' itu dari Sunnah, sedara hanya tak setuju dengan istilah kan? Bukannya dengan hadith tu kan?

Sedara Mnm,
Sedar tak, bila di sebut manzil, niat pembaca bukan membaca quran, tetapi baca ayat2 pendinding bagai..walau sebenarnyer ianyer petikan quran..

Sedara MnM.
Memohon perlindungan daripada Allah dari kejahatan setan2 tu di panggil istihazah…maknanyer kite berdoa meminta perlindungan..bukannyer membaca al-muawatain untuk istihazah…Al-muawwitain tu surah dari quran, bacalah dengan membesarkan/mengesakan Allah..sedangkan dlm surah2 tu pon Allah firman “ Katakanlah (wahai Muhammad) aku berlindung dengan Rabb Manusia”..maknanyer berdoalah/mintalah perlindungan dari Allah, bukan dengan perantaraan Almuawwitain tu…

Nampaknya sedara dah pertikai pula Al-Mu'awwizatain. Al-Mu'awwizatain tu apa? Minta dengan siapa? Boleh tolong jawab?

Sedara MnM;
Pulak dahhhh…mana ade pertikaikan almuawwitain tuuu..hadoiii..gini, meh saya tepekkan satu surahnyer.

1] Katakanlah (wahai Muhammad): “Aku berlindung kepada (Allah) Pemulihara sekalian manusia.

[2] “Yang Menguasai sekalian manusia,

[3] “Tuhan yang berhak disembah oleh sekalian manusia,

[4] “Dari kejahatan pembisik penghasut yang timbul tenggelam, -

[5] “Yang melemparkan bisikan dan hasutannya ke dalam hati manusia, -

[6] “(Iaitu pembisik dan penghasut) dari kalangan jin dan manusia”.

Nampak tak?? Surah An-nas tu berupa Doa kite kepada Allah mohon perlindungan dari kejahatan manusia dan jin…maknanyer kite berdoa dengan doa yg telah di ajar oleh Allah kepada nabi dan di rakamkan dlm quran..

Bukannyer kite di ajar bila takut setan “baca” al muawwitain tu..sekadar baca.???

Adakah yakin dengan kebenaran KALAM ALLAH dikira perantaraan yang menyesatkan? Sedara tak tahukah Nabi beramal dengan Al-Muawwizatain?

Kenapa sampai macam tu sekali sedara pertikai?

Sedara MnM,

Saya xde sebut perkataan sesat pon,..adekah nabi beramal/membaca almuawwitain tu sebagai pendinding diri dari setan?? Sedangkan setan nak menyerupai nabi dlm mimpi pon x mampu inikan pula menganggu nabi..membisikkan was2 pada nabi??

Atau nabi baca quran kerana kasih dia pada tuhannyer??

Tapi kalo nak amalkan seperti yg sunnah tunjukkan yer silakanlah..pastikan niatnyer kerana Allah, bukan kerana nak pagar diri, sebb seme tuh Allah dah janjikan dah pon..

Sememangnya beramal dengan Sunnah tentulah niat kerana Allah! MOHON PERLINDUNGAN ALLAH. Ini yang ditunjukkan oleh Nabi. Takkan ikut Sunnah niat pohon bantuan Syaitan pula! Nabi tak buat macam tu! Itu bukan Sunnah kalau niat bukan kerana Allah!

Sedara MnM,

Minta perlindungan dari Allah banyak caranyer antaranyer beramal dengan sunnah tu mmg terbaik, tapi ikutlah sunnah baca quran kerana Allah, mohon perlindungan dari Allah,

Jangan pula meletakkan almuawwitain tu syarat sebagai untuk mendapat perlindungan dari allah,..sebb tu ramai yg sekadar baca sahaja tanpa ade rasa kerana Allah,,tetapi kerana nak pendinding,penghalau setan bagai..sedangkan Alquran tuuuu..bukannyer jampi serapah.

Sedara MnM
Boleh jelaskan tak?? Cemana “beramal dengan manzil bermakna minta pada Allah” sedangkan niatnyer bukan kerana Allah…kerana nak dinding diri,kerana takut di kacau setan Dll lagi..
Ingat sunnah nabi baca ayat2 quran tu bila berdepan kes seperti hadis tu..
Nabi x baca siang malam “manzil” tu…nabi xde niat baca manzil tu utk pagar diri/harta/keluarga…nabi x buat..tapi cuba tengok apa yg pengamal manzil buat..sama tak dengan nabi buat??

1.Sedara jangan keliru dengan amalan-amalan perawat, yang sesetengahnya anggap manzil tu macam tangkal atau mantera. Letak jauh-jauh kefahaman yang tu. Bersihkan fikiran, dan baca betul-betul apa yang saya tulis ni.

NIAT MOHON PERLINDUNGAN ALLAH

2. Sedara kena tahu yang Al-Muawwizatain terkandung dalam manzil, yang mana Nabi BIASA AMALKAN. Nabi tak kata wajib, tak timbul isu mesti buat siang malam. Al-Mu'awwizatain itu Sunnah yang mustahab, yang mana semakin banyak kita MOHON PERLINDUNGAN ALLAH, semakin disukai Allah. Sudah tentu Allah suka orang yang MOHON (DOA) pada Allah. Tiada ketetapan 100 kali atau 1000 kali atau sejuta kali. Buatlah sebanyak mana yang dikehendaki. Amalannya sama, bilangan itu tak jadi masalah. Ini bukan ibadah khusus.

Sedara MnM,
Boleh saya tambah sikit,, baca almuawwitain dengan kerana Allah, buang jauh2 nakkan pendinding seme tu, jangan khuatir janji Allah xkan mungkir..

Sedara MnM..
Senang aje..bagitahulah..nabi baca quran bukan “manzil”..

Kenapa lah sedara ni tak mahu faham yang dimaksudkan manzil itu ayat Al-Quran yang Nabi baca? Memang manzil itu dari Al-Quran, maka saya tak boleh kata Nabi tak baca, kerana itu boleh termasuk dalam fitnah terhadap Nabi yang saya sangat pertahankan.

Sedara tak mahu sebut istilah manzil, tak apa. Cuba beritahu saya apa yang sedara nak sebut pasal di bawah ni:
&#1601;&#1614;&#1593;&#1614;&#1608;&#1617;&#1614;&#1584;&#1614;&#1607;&#1615; &#1575;&#1604;&#1606;&#1617;&#1614;&#1576;&#1616;&#1610;&#1617;&#1615; &#1589;&#1614;&#1604;&#1617;&#1614;&#1609; &#1575;&#1604;&#1604;&#1617;&#1614;&#1607;&#1615; &#1593;&#1614;&#1604;&#1614;&#1610;&#1618;&#1607;&#1616; &#1608;&#1614;&#1587;&#1614;&#1604;&#1617;&#1614;&#1605;&#1614; &#1576;&#1616;&#1601;&#1614;&#1575;&#1578;&#1616;&#1581;&#1614;&#1577;&#1616; &#1575;&#1604;&#1618;&#1603;&#1616;&#1578;&#1614;&#1575;&#1576;&#1616; &#1608;&#1614;&#1575;&#1614;&#1585;&#1618;&#1576;&#1614;&#1593;&#1616; &#1575;&#1610;&#1614;&#1575;&#1578;&#1613; &#1605;&#1616;&#1606;&#1618; &#1575;&#1614;&#1608;&#1617;&#1614;&#1604;&#1616; &#1587;&#1615;&#1608;&#1585;&#1614;&#1577;&#1616; &#1575;&#1604;&#1618;&#1576;&#1614;&#1602;&#1614;&#1585;&#1614;&#1577;&#1616; &#1608;&#1614;&#1607;&#1614;&#1575;&#1578;&#1614;&#1610;&#1618;&#1606;&#1616; &#1575;&#1604;&#1618;&#1570;&#1610;&#1614;&#1578;&#1614;&#1610;&#1618;&#1606;&#1616; &#1608;&#1614;&#1575;&#1616;&#1604;&#1614;&#1607;&#1615;&#1603;&#1615;&#1605;&#1618; &#1575;&#1616;&#1604;&#1614;&#1607;&#1612; &#1608;&#1614;&#1575;&#1581;&#1616;&#1583;&#1612; &#1608;&#1614;&#1575;&#1610;&#1614;&#1577;&#1616; &#1575;&#1604;&#1618;&#1603;&#1615;&#1585;&#1618;&#1587;&#1616;&#1610;&#1617;&#1616; &#1608;&#1614;&#1579;&#1614;&#1604;&#1614;&#1575;&#1579;&#1616; &#1575;&#1610;&#1614;&#1575;&#1578;&#1613; &#1605;&#1616;&#1606;&#1618; &#1575;&#1582;&#1616;&#1585;&#1616; &#1587;&#1615;&#1608;&#1585;&#1614;&#1577;&#1616; &#1575;&#1604;&#1618;&#1576;&#1614;&#1602;&#1614;&#1585;&#1614;&#1577;&#1616; &#1608;&#1614;&#1575;&#1610;&#1614;&#1577;&#1613; &#1605;&#1616;&#1606;&#1618; &#1575;&#1604;&#1616; &#1593;&#1616;&#1605;&#1618;&#1585;&#1614;&#1575;&#1606;&#1614; &#1588;&#1614;&#1607;&#1616;&#1583;&#1614; &#1575;&#1604;&#1604;&#1617;&#1614;&#1607;&#1615; &#1575;&#1614;&#1606;&#1617;&#1614;&#1607;&#1615; &#1604;&#1614;&#1575; &#1575;&#1616;&#1604;&#1614;&#1607;&#1614; &#1575;&#1616;&#1604;&#1617;&#1614;&#1575; &#1607;&#1615;&#1608;&#1614; &#1608;&#1614;&#1575;&#1610;&#1614;&#1577;&#1613; &#1605;&#1616;&#1606;&#1618; &#1575;&#1604;&#1618;&#1571;&#1614;&#1593;&#1618;&#1585;&#1614;&#1575;&#1601;&#1616; &#1575;&#1616;&#1606;&#1617;&#1614; &#1585;&#1614;&#1576;&#1617;&#1614;&#1603;&#1615;&#1605;&#1618; &#1575;&#1604;&#1604;&#1617;&#1614;&#1607;&#1615; &#1575;&#1604;&#1617;&#1614;&#1584;&#1616;&#1610; &#1582;&#1614;&#1604;&#1614;&#1602;&#1614; &#1575;&#1604;&#1587;&#1617;&#1614;&#1605;&#1614;&#1608;&#1614;&#1575;&#1578;&#1616; &#1608;&#1614;&#1575;&#1604;&#1618;&#1571;&#1614;&#1585;&#1618;&#1590;&#1614; &#1608;&#1614;&#1575;&#1582;&#1616;&#1585;&#1616; &#1587;&#1615;&#1608;&#1585;&#1614;&#1577;&#1616; &#1575;&#1604;&#1618;&#1605;&#1615;&#1572;&#1618;&#1605;&#1616;&#1606;&#1616;&#1610;&#1606;&#1614; &#1601;&#1614;&#1578;&#1614;&#1593;&#1614;&#1575;&#1604;&#1614;&#1609; &#1575;&#1604;&#1604;&#1617;&#1614;&#1607;&#1615; &#1575;&#1604;&#1618;&#1605;&#1614;&#1604;&#1616;&#1603;&#1615; &#1575;&#1604;&#1618;&#1581;&#1614;&#1602;&#1617;&#1615; &#1608;&#1614;&#1575;&#1610;&#1614;&#1577;&#1613; &#1605;&#1616;&#1606;&#1618; &#1587;&#1615;&#1608;&#1585;&#1614;&#1577;&#1616; &#1575;&#1604;&#1618;&#1580;&#1616;&#1606;&#1617;&#1616; &#1608;&#1614;&#1575;&#1614;&#1606;&#1617;&#1614;&#1607;&#1615; &#1578;&#1614;&#1593;&#1614;&#1575;&#1604;&#1614;&#1609; &#1580;&#1614;&#1583;&#1617;&#1615; &#1585;&#1614;&#1576;&#1617;&#1616;&#1606;&#1614;&#1575; &#1608;&#1614;&#1593;&#1614;&#1588;&#1618;&#1585;&#1616; &#1575;&#1610;&#1614;&#1575;&#1578;&#1613; &#1605;&#1616;&#1606;&#1618; &#1575;&#1614;&#1608;&#1617;&#1614;&#1604;&#1616; &#1575;&#1604;&#1589;&#1617;&#1614;&#1575;&#1601;&#1617;&#1614;&#1575;&#1578;&#1616; &#1608;&#1614;&#1579;&#1614;&#1604;&#1614;&#1575;&#1579;&#1616; &#1575;&#1610;&#1614;&#1575;&#1578;&#1613; &#1605;&#1616;&#1606;&#1618; &#1575;&#1582;&#1616;&#1585;&#1616; &#1587;&#1615;&#1608;&#1585;&#1614;&#1577;&#1616; &#1575;&#1604;&#1618;&#1581;&#1614;&#1588;&#1618;&#1585;&#1616; &#1608;&#1614;&#1602;&#1615;&#1604;&#1618; &#1607;&#1615;&#1608;&#1614; &#1575;&#1604;&#1604;&#1617;&#1614;&#1607;&#1615; &#1575;&#1614;&#1581;&#1614;&#1583;&#1612; &#1608;&#1614;&#1575;&#1604;&#1618;&#1605;&#1615;&#1593;&#1614;&#1608;&#1617;&#1616;&#1584;&#1614;&#1578;&#1614;&#1610;&#1618;&#1606;&#1616;

Sila berikan satu perkataan merujuk matan hadith di atas untuk memudahkan perbincangan. Boleh?

Sedara MnM,
Boleh aje, sebut aje nabi baca ayat quran ..dah setel

Usah buang masa berjidal pasal ISTILAH. Saya harap sedara faham 'manzil' dari penjelasan saya. Terima atau tidak, itu terpulang. Jika sedara faham, dan masih tolak setelah faham penjelasan saya, maka itu menunjukkan sedara TOLAK hadith dan ayat Al-Quran.

Sedara MnM,
Jgn cepat menghukum, tiada satu pon ayat yg menunjukkan saya menolak quran dan hadis,
Saya Cuma berbicara pasal kefahaman sahaja..

Sedara MnM;
Xpe ikut suka sedara lah, nak paham bende tu manzil pon yer..

Kalau ikut sedara pula, sedara sebut apa ya kalau tak mahu sebut ayat-ayat dalam hadith tu sebagai 'manzil'?

Sedara MnM,
Saya sebut nabi baca ayat quran..tu je..

Sedara MnM;

Mungkin dalam tak sedar pengamal manzil akan berasa begitu..berasa wajib baca manzil baru “power”..baru boleh itu, ini,..sama juga dengan kebanyakan kes2 gangguan setan yg berlaku, kebanyakkannyer bila dah di ganggu baru sibuk hafal manzil..pasang cd rukyah..yg konon2nyer ade power utk halau setan2 tu..tu kenyataannyer..

Sedara gambir,

Saya TAK BERHUJJAH dengan cara pengamal manzil yang sedara temui. Sebab salah faham dan salah niat yang menyebabkan fitnah berlaku, ini yang Syaitan mahu timbulkan. Supaya tinggal Sunnah.

Sedara MnM,
Sekiranyer sedara mengamalkan seperti sunnah yer saya tiada bantahan, maknanyer bila di minta merawat pesakit “gila” dan di bacakan quran tu kepada pesakit…yer itu sunnah..
Tapi bila baca sebb yg lain yg banyak di war2kan tu yer sunnah kah tu??

Sedara MnM;
Kalau kata ikut sunnah..yerrr ikut yg betul2 sunnah, jgn ikut yg mengada2kan sunnah..

Jangan pula tabur FITNAH, yang ada dalam Sunnah dituduh diada-adakan. Itu juga permainan Syaitan supaya manusia bermusuhan, Syaitan yang gembira.

Sedara MnM,
Maksud mengada2kan sunnah tu, contohnyer baca quran dengan niat/sebab nakkan pendinding diri/keluarga/harta bagai tu…nabi x buat..tapi pengamal manzil buat.

Sedara MnM;
Ade saya tolak hadis?? Xde kan, ade saya buat tambahan dlm sunnah?? Xde kan..sbb tu saya ttp katakana nabi baca quran bukan manzil…antaranyer biar jelas dan tiada pengubahan dlm hadis tu..adekah dengan sebb tu..saya boleh di tuduh antihadis??..emmmm pelik gak tuh

Saya tak tuduh, melainkan jika benar sedara tolak AMALAN Sunnah yang disebut dalam hadith tu. Jika sedara tak tolak hadith tu, tak timbul isu sedara tolak ayat-ayat yang Nabi baca dalam merawat penyakit tersebut, yang disebut dalam hadith tu, dan yang dirujuk sebagai manzil.

Sedara MnM,
Sebenarnyer itulah kenyataannyer, bila ayat quran di baca kerana itu dan ini begitu dan begini,..pemahamannyer tidak tapi percaya ayat memberi bekas…

NIAT MOHON PERLINDUNGAN ALLAH.

MnM sebagai ustaz kat CARI forum nih, perlu beri penjelasan dan pemurnian terhadap bende2 nih…pahami alquran..sama dengan almuawwitain tu juga..pahaminyer, sebenarnyer ia adelah doa meminta perlindungan, tetapi apa yg kebanyakan org paham???..baca 3 kul boleh halau setan….nampak tak??

NIAT MOHON PERLINDUNGAN ALLAH bila ada gangguan Syaitan, menerusi amalan Sunnah. Inilah yang terbaik.

Sedara MnM,
Maaf lah aku masih mengatakan “manzil” tu rekaan org dahulu,..sbb nabi baca quran, masa nabi xde lagi “Manzil” tu…

Sedara gambir,

Mohon maaf sedara hanya sekadar berlembut bahasa (saya terima), akan tetapi sedara menunjukkan seperti sangat memahami apa yang Nabi buat berkaitan rawatan penyakit 'gila' yang disebut dalam hadith tu. Dengan rendah diri, saya nak tanya sedara dan harapnya sedara boleh jawab dengan ikhlas.

Apakah yang sedara faham dari apa yang Nabi bacakan itu ketika merawat? Apa tujuan Nabi baca, dan apa ayat-ayatnya? Boleh jelaskan?

Sedara MnM,
Maaflah saya x amal “manzil” tu..pasal ayat2nyer MnM lebih tahu, nabi baca ayat quran yg diwahyukan padanya, semua gerak geri,perkataan nabi adelah sunnah dan panduan yg Allah turunkan kepada kite,..nabi baca quran yg di wahyukan tu setelah mendapat aduan kes gila tu dengan berkat/mukjizat nabi dan berkat ayat2 quran tu maka sembuhlah sakit si pesakit tu…

Saya betulkan semula, saya tidak menolak sunnah, tapi kalo sedara MnM nak kecam saya sebagai Anti hadis juga…yer saya xde upaya serahkan aje pada Allah

Dalam hadith tu, Nabi baca Al-Quran kan? Adakah seluruh Al-Quran dibacakan ketika Nabi merawat?

Sedara Mnm,
Al-quran tu kan ade 6 ribu lebih ayatnyer, setiap ayatnyer juga di panggil quran..emmm..kalo rujuk pada hadis tu, seperti yg di nyatakan lah ayat2 qurannyer…x salahkan selesa guna kata ayat quran dari guna kata manzil..kan kan kan

Assallamualaikum

Maaf Uncle menyampuk kat sini   ....jangan marah ye...   

Uncle petik kenyataan Tuan gammbir33

Sedara MnM
Istilah manzil tu rekaan org dulu2, merujuk kepada petikan2 ayat quran yg dibaca dengan niat yg sedia maklum…(gangguan)

Jadi lebih selamat sebut jeee..ayat quran atau alquran

pssst.......Tuan gammbir tau kan Tuan mnm77 tu guru Al Quraan Uncle di sini?....

Awat nyaaa lahhh...nak jadikan isu "NAMA " Manzil....tu....Nak mudahkan nak tunjuk ayat ayat Al Quraan yg mana satu yg dibaca...itu je...  

pssst   ....: Nama ...RESM OTHMAN   ...yg kita duk sebut pun...Ciptaan org dulu dulu!
Merujuk projek pengumpulan Al Quraan zaman Syadina Othman R.A....jadikan satu NAMA (Resm Otman)..& Musnah/bakar semua yg lain lain

BEGITU JUGA NAMA NAMA SURAH.....yg sahih Rasullullah s.a.w namakan sendiri..hanya beberapa Nama Surah.....Yg lain lain pun , penamaan nama surah adalah dinamakan oleh kalangan Sahabat R.Anhum..

& sebabnya Uncle segannn   kalau org yg mengajar Al Quraan mcm Tuan mnm77 pasti biasa dgn istilah MANZIL....iaitu ...errr...kiramacam pembahagian Ayat Ayat Al Quraan....memang dlm istilah Ilmu Al Quraan kita panggil MANZIL....

hehhee....so....sebab tu Tuan mnm77 tak ganjil dgn "istilah" Manzil....kita (Uncle sendiri lah! ) yg tak pandai Al Quraan je yg tak tau..

p/s : kata "Manzil"...ni kalau drp segi makna...maksudnya "tempat kediaman/rumah" ..betul ke Tuan ? @mnm77

burungantu posted on 20-5-2014 11:38 PM
Assallamualaikum warahmatullah

sebab guru Uncle Tuan mnm77 mintak Uncle sambung, Uncle sambung la ...
Apa yg Uncle lihat...pertikaian yg hangat adalah berkenaan pihak Tuan HK & Tuan gambir yg beranggap mengubat dengan membaca Al Quraan khususnya sekumpulan Ayat2 yg digelar "Manzil" adalah TAK BOLEH. betul? ....

TAK BOLEHNYA....cuba kita lihat drp segi Syara' ....BOLEH KE TIDAK?
Jawabnya salah, sangat salah!!!

Bila masa saya ada kata tak boleh mengubat dengan membaca AlQuran terutama Manzil????

Yg saya pertikaikan ialah mengamalkan manzil, mengamalkan faham tak mengamalkan manzil dengan keyakinan boleh menghalang gangguan syaitan!!! sebab nabi tak amalkan pun, nabi hanya guna sekali, itupun untuk merawat penyakit gila, malah saya sarankan jika jumpa pesakit gila, gunalah manzil, itu adalah sunnah, kene ikut!!!

Tapi apa yg berlaku sekarang? manzil boleh itu ini, siapa ajar????

Ada Allah kata ayat Quran boleh beri perlindungan, boleh sampaikan hajat, boleh digantung kat leher untuk elak gangguan sihir???? ada???

burungantu posted on 21-5-2014 12:17 AM
Munkin ada yg akan balas..Uncle merepek apa?..Orang kata ..Baca Al Quraan  (termasuk Manzil) ..tak b ...

Benarkah rumah yg dibaca Al Baqarah tidak dimasuki syaitan????

Jika benar, apa buktinya, dan sila huraikan bagaimana Al Baqarah tu bekerja sehingga syaitan tak mampu masuk, dan sekiranya dirumah tersebut terhenti seketika pembacaan tersebut, ketika terhentinya bacaan tersebut, bolehkah syaitan menyelusup?

Syaitan jenis apakah yg terkesan dengan pembacaan tersebut, seolah AlBaqarah tidak diturunkan pada sekelian alam(terutama syaitan)????