CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Lejen

[Dunia] Gadis Islam bawah umur disewa

Close [Copy link]
ultra78 posted on 7-8-2013 02:54 PM
syiah dengan kahwin mutaah, sunni pula dengan kahwin misyar. indah bukan

sejak bila pulak ulamak Sunni menghalalkan misyar???? Ada fatwa ke..Yusuf Qordawi, Syeikh Al-Azhar atau paling kurang Harussani???

Lainlah dgn Mutaah..Khomeini sendiri halalkan..siap dpt pahala lagi..siap anak mutaah lebih molia disisi Allah dari anak dari perkahwinan..

Isunya bukanlah perbuatan zina tersebut tapi perbuatan 'ulamak' menghalalkan apa yg haram. Ulamak sunni tak pernah menghalalkan zina (atau misyar atau apa nama sekalipun).  Maka yg berbuat zina sama ada tidak ditangkap mahupun ditangkap bakal berdepan dgn hukuman sama ada dunia atau akhirat.  Tapi cuba pi check apa fatwa Syiah ttg zina mutaah??

a_gen2 posted on 12-8-2013 11:52 AM
Mmg mutaah dibenarkan pada awalnya tapi Nabi Muhammad sendiri dah mansuhkannya. Hadis pemansuhan i ...

Sebab depa anggap ultimate source (i.e Quran) lebih tinggi dari hadith pemansuhan (kalau ada). Lagipun ada banyak juga hadith yang bertentangan antara satu sama lain.

Lejen posted on 12-8-2013 11:16 AM
Abis tu yang kes sekarang hamba abdi ni orang Islam jugak kan? Kita ni tak la hairan kalu China ka ...

mu tak kaji sejarah ke? masa zaman kegelapan eropah? tamadun mana yang paling berkembang? tamadun mana yang ada linggua francha? sampai sarjana eropah sanggup belajar bahasa arab kutip2 ilmu?

siapa yang mentamadunkan peradaban manusia dengan nilai2 islam? ulamak2 mana yang pengasas ilmu2 perubatan? astronomi? matematik dan mcm2 lg?

time frame tu mmg perlu, tp tak de lah sampai aku nak puja org eropah atas tiket kemajuan yang kau cakap. konon maju tp tetap juga ada pelacur, bohsia, rasuah, corruption..

kalau nk tahu pasal ketamadunan islam belajar lah sejarah .. islam ajar bina kemajuan dalam diri sendiri baru kemajuan dalam bentuk material dan lain2 dpt dilaksanakan dengan jayanye..

kalau tak de ketamadunan islam jangan harap lah doctor2 eropah dpt kembangkan ilmu perubatan, astronomi dan lain2 lg.. sebab pe tamadun islam berjaya pada masa dahulu sahaja? sebab mereka berkualiti, tunduk sujud sembah ALLAH kembali pada islam.. bukan mcm sekarang kih3. duk puja orang eropah kemajuan.

AdamBillionaire posted on 12-8-2013 02:21 PM
mu tak kaji sejarah ke? masa zaman kegelapan eropah? tamadun mana yang paling berkembang? tam ...

Hang nak cerita pasal Islam, tamadun dan invention ka?

Aku nak cerita pasal invention yang dikatakan berasal dari Muslim / Islam dahulu.

Numbering system.

The system of numbering in use all round the world is probably Indian in origin but the style of the numerals is Arabic and first appears in print in the work of the Muslim mathematicians al-Khwarizmi and al-Kindi around 825. Algebra was named after al-Khwarizmi's book, Al-Jabr wa-al-Muqabilah, much of whose contents are still in use. The work of Muslim maths scholars was imported into Europe 300 years later by the Italian mathematician Fibonacci. Algorithms and much of the theory of trigonometry came from the Muslim world. And Al-Kindi's discovery of frequency analysis rendered all the codes of the ancient world soluble and created the basis of modern cryptology

http://www.independent.co.uk/new ... e-world-469452.html

Algebra dinamakan sempena Al-Jabr, namun begitu asal usul algebra tu sebenarnya boleh ditrace semenjak tamadun babylon di mana depa buat calculation pakai algorithm.

http://www.amazon.com/Concise-History-Mathematics-Dirk-Struik/dp/0486602559

Oleh itu, kita sebenarnya tak boleh kata algebra asal daripada Al Jabr hanya kerana dia "rebrand", kita juga tak boleh lupa tentang seorang ahli matematik terkenal  Diophantus of Alexandria (200 and 214 AD - 284 and 298 AD) di mana dia buat buku "Arithmetica" dan digelar bapa kepada algebra.

Dan juga sistem numbering bukanlah berasal dari tamadun Islam tetapi tamadun India sejak 30,000 BC.

Todays system of numbering evolved from the Indian Brahmi numerals which were developed in the beginning of the first century. Before their introduction, Arabs were still using the Greek numeral system, and even the Arabs themselves refer to what many mistakenly call "Arabic numerals" as "Hindu numerals

Sebenarnya ada banyak invention by so-called Islam / Muslim sebenarnya tidak betul secara faktanya.. ianya hanya suatu bentuk penipuan yang berterusan lalu orang anggap ia sesuatu yang benar.

Dan bila kita cerita pasal tamadun, setiap tamadun ada jangka masa sama seperti tamadun eropah (majority kristian), tamadun china (buddha/conficius), tamadun islam, tamadun india (hindu) etc di mana ada pegangan agam(doktrin agama) dalam setiap tamadun tersebut.. setiap tamadun ada sumbangan kepada dunia. aku tidak pernah nafikan tersebut.

Namun begitu, realitynya, pada masa kini, tamadun islam tidak segah dahulu, apa yang dapat kita lihat adalah semakin ramai manusia berfikiran liberal dan sekular. malah negara-negara sekular dan ramai golongan atheist / agnostik adalah negara yang paling aman di dunia menurut global peace index 2013.

Lejen posted on 12-8-2013 02:44 PM
Hang nak cerita pasal Islam, tamadun dan invention ka?

Aku nak cerita pasal invention yang d ...

kih3. mu tak kaji al quran ke?

dalam alquran dah cerita astronomi, ada maksud tersirat tersurat. ada cerita kajian kehidupan manusia dari air mani apa semua..

ayat ALLAH mana lagi kau nak sangkal wahai manusia?

apakah kau tak yakin islam tu agama benar? kau fikir ulamak2 besar bijak pandai tu mcm kau ke? duk belaja spm repeat paper math tak habis2 ?

at least ulamak2 islam ambil ilmu yang benar yang HAK. ilmu yang diturunkan pencipta semesta alam.

jenis tak mengaji alquran duk puja orang eropah jadi cmni lah jadinye..  zaman babylon ada cerita pasal air mani ke? ada cerita pasal kejadian manusia? ada cerita kejadian adam? ada cerita soal ibadah? soal  kebersihan diri? ada cerita soal ketamadunan sesuatu kaum?

ada cerita kejadian bumi dan alam? ada ke? ohh lupa. kau lebih percaya wikipedia dari kitab alquran.. tak pe teruskan usaha kau puji2 eropah yang kau sayang tu..

Lejen posted on 12-8-2013 11:04 AM
Aku nak tanya gak, nikah mutaah ni ajaran mana? Kristian ka Hindu ka?

Arab tu MAJORITY ISLAM ...

ok senang gini.

so artikel nih merujuk pada org islam ke? ke orang arab?

pasal perayaan tuh not directed to you unless the shoe fits.

Follow Us
AdamBillionaire posted on 12-8-2013 02:51 PM
kih3. mu tak kaji al quran ke?

Sebab aku kaji Al Quran lah aku boleh kata ada banyak saintifik error dan mathematical error dalam Quran.

Orang yang tak kaji depa mana nak nampak semua tu.

Hang nak cerita pasal astronomi dalam Quran?

Until, when he reached the setting of the sun, he found it [as if] setting in a spring of dark mud, and he found near it a people. Allah said, "O Dhul-Qarnayn, either you punish [them] or else adopt among them [a way of] goodness. (Quran 18:86)
Matahari terbenam dekat dark mud.

By the sun and its brightness.

And [by] the moon when it follows it
(Quran 91:1-2)
bulan dan matahari mengelilingi bumi.

And when the stars fall, dispersing, (Quran 81:2)
bintang boleh jatuh.

Hang nak cerita pasal asal usul manusia?

He is created from a drop emitted- Proceeding from between the backbone and the ribs: (Quran 86:6-7)
reproduction organ manusia ni di antara backbone dan ribs?

Ulamak pandai pandai belaka dan depa pun mengkaji Al Quran jugak, namun depa tidak dapat terima reality kesilapan yang terhadap dalam rujukan Quran dan Hadith.

Aku tak tau la kenapa hang nak kata aku ni pro eropah sedangkan di eropah pun ada gak orang islam. aku cuma nak terangkan kebenaran sahaja.

modern sains kata semen production hanya 5% daripada testis dan epididymes, seminal vesicle 46-80%, prostate gland 13-33% dan selebihnya bulbourethal dan urethral glands 2-5%.

adakah organ-organ di atas ni di antara backbone dan ribs?

Sebab tu la kena faham apabila ada orang kata sains dan al quran bercanggah, bukan bermakna depa ni anti islam, tetapi hakikatnya memang sains bercanggah dengan islam.

snipersnake posted on 12-8-2013 03:07 PM
ok senang gini.

so artikel nih merujuk pada org islam ke? ke orang arab?

Tak payah susah susah nak belit. Nikah Mutaah dalam artikel tu asal ajaran mana?

Kalau dan arab tu majority islam, higher chances jugak pelaku dan mangsa adalah orang islam. but, dalam artikel pun cerita pasal nikah mutaah.

hang nak konar mana lagi?

Lejen posted on 12-8-2013 03:09 PM
Sebab aku kaji Al Quran lah aku boleh kata ada banyak saintifik error dan mathematical error dalam ...

sains bercanggah dengan islam? kiranye kau nak cakap ilmu menipu lah turun al quran mcm tu?? kiranye ilmu sains tu lg hebat lah dari al quran ye??

kiranye kau agungkan pendapat saintis daripada al quran mcm tu? beraninya kau ni..

AdamBillionaire posted on 12-8-2013 03:16 PM
sains bercanggah dengan islam? kiranye kau nak cakap ilmu menipu lah turun al quran mcm tu?? ...

dah memang islam dan sains bercanggah takkan kita nak cakap sebaliknya.

saya berpendapat jika tuhan ada (tuhan tidak mungkin membuat kesilapan) bahawa kebarangkalian zaman penulisan Quran dan pengumpulan Quran ada missing link atau sengaja dibuang atas sebab yang tertentu.

Lagipun cara pengumpulan Al Quran sendiri pun ada perbezaan pendapat di kalangan ulamak.

Aku tak kata sains tu sempurna. tapi sains adalah kaedah untuk kita mencari kebenaran.

Lejen posted on 12-8-2013 03:12 PM
Tak payah susah susah nak belit. Nikah Mutaah dalam artikel tu asal ajaran mana?

Kalau dan arab ...

takder konar. aku tanya kau sekarang, mula2 aku tanya arab semua muslim ke, kau dah jawab MAJORITY.

then aku tanya artikel nih pasal org muslim ke, kau tak jawab.

senang je soklan tuh. aku mmg perasan kau mmg anti arab, aku pon tak kisah, sampai ada thread unta kau bukak. janji unta = arab pada kau ye tak?

Islam tu datang dengan sirahnya sekali. bukan semata2 ayat quran dan hadis. semua yg berlaku ada sebabnya tapi biasalah org dari answeringislam.org mana paham benda2 nih semua.

ingatlah, apabila mukjizat nabi diperlekehkan dan dimainkan, terimalah dan siaplah azab Allah untuk penghinanya, seperti kaum Aad, Tsamud dan lain2. kalau tak sekarang, akan datang. tak kena kat si penghina, kena kat keturunannya. tapi kurang2 org answeringislam.org tuh berani gak kata Al quran, nabi muhammad dan sunnahnya serta Allah itu palsu, yg melayu2 murtad nih dlm cari especially tak berani lg nampaknya takpalah mana tau itu tanda masih ada sikit lagik sinar iman dlm hati.

snipersnake posted on 7-8-2013 11:08 AM
nabi ada ajar nikah mutaah ke?

Islam ajar nikah mutaah

Lejen posted on 12-8-2013 03:23 PM
dah memang islam dan sains bercanggah takkan kita nak cakap sebaliknya.

saya berpendapat jika  ...

kau ni doctor ke cai?

atau pak ustaz? aku ni biasa2 je kerja berniaga.

kalau kau doctor kau graduate mana?  atau kau dpt info dari google? dan sumber maklumat kau dpt tu betul ke?

kalau kau rasa alquran tu salah bengong? kenapa nabi pesan pegang dua pekara? alquran dan hadis kalau nk selamat dunia akhirat?

takkan sesat umat ku selagi berpegang al quran dan hadis? jadi kau nak cakap rasulullah s.a.w. penipu? sedangkan para sahabat, arab jahiliah sendiri mengaku nabi seorang yang paling jujur! kalau di katakan ada emas di sebelah bukit uhud sekali pun orang arab tetap percaya!

tp kau? baru sikit dengar istilah2 saintifik dan kena kencing bulat2 duk percaya 100% sains.. haktuih lah kau. kitab sains kau tu bukan dpt selamatkan kau kat akhirat nanti..

kebenaran tu dalam islam.  kisah kejadian manusia dari air mani, seketul daging, tulang apa semua. ada saintis dpt jawab masa zaman arab? semua cakap penipu.. semua ckp membohong. abad ke berapa baru jumpa penemuan kejadian manusia dari setitis air mani?

apa kau nk jawab? mana saintis zaman rasulullah kau banggakan tu? mana saintis anugerah nobel? kenapa tak boleh jawab? kenapa tak boleh rungkaikan kejadian bumi dan alam semesta? kenapa tak boleh jawab mana terletaknye nyawa manusia? kenapa?

ada benda dalam hidup boleh di kaji, ada benda belum terbuka ilmu untuk dikaji, semua dengan izin ALLAH. kalau tak tentu saintis2 caprut kau banggakan dah boleh bg fakta tentang kejadian air mani pada zaman babylon.. haha. tp syg zaman babylon saintis kau banggakan tu  tak pandai  ilmu sains lg..

aku nak soal kau, mana terletaknye roh manusia dalam anggota tubuh badan? di jantung? di otak? atau di mana saja? ada orang sakit jantung tp tak mati, ada orang sakit otak masih bernyawa. cuba jawab?

lg satu nak tanya, kau ni belajar tak rukun IMAN? ada 6 pekara? apa dia rukun iman? kalau tak tahu belajar. kalau kau beriman dengan rukun iman kenapa kau boleh pertikaikan kebenaran alquran? as sunnah? adakah kau puak2 pulau pinang people yang anti hadis atau pun syiah caprut?

harap kawan2 dalam forum berhati hati dengan manusia begini. golongan yang jadikan ilmu LOGIK AKAL sebagai asas pegangnagn HIDUP. bukan jadikan kepercayaan rukun iman dan islam sebagai pegangan hidup. golongan yang rasa bijak pandai..

nak ubat HIV pun tak mampu ada hati nak puji saintis caprut.. kesian..

mohon rakan2 dalam forum yang adam kasihi berhati hati dengan golongan persendakan islam ni. tujuan matlamat mereka nak hancurkan akidah pegangan umat islam.

kononnya islam ni tak relevan. kononnya islam ni agama kitab karangan manusia alquran.. mohon berhati hati sangat. mohon doa moga hati tak di pesongkan.

benda ni mmg berlaku dalam masyarakat hari ni. dalam melayu pun ada. jgn di sangka melayu tu islam.. harap momode @ NIXAR dan momode2 lain ambil tindakan terhadap multinick yang usaha nak pesongkan akidah umat islam dalam forum. terima kasih.

snipersnake posted on 12-8-2013 03:32 PM
takder konar. aku tanya kau sekarang, mula2 aku tanya arab semua muslim ke, kau dah jawab MAJORITY ...
takder konar. aku tanya kau sekarang, mula2 aku tanya arab semua muslim ke, kau dah jawab MAJORITY.

then aku tanya artikel nih pasal org muslim ke, kau tak jawab.

senang je soklan tuh. aku mmg perasan kau mmg anti arab, aku pon tak kisah, sampai ada thread unta kau bukak.  janji unta = arab pada kau ye tak?
Yang konar adalah kau. aku dari asal tanya nikah mutaah ni asal mana kau tak jawab. nikah mutaah tu ada dalam artikel tu.

memang pun arab tu majority islam. aku tak pernah konar. tajuk thread aku adalah pasal gadis ISLAM yang disewakan (based on nikah mutaah).

So artikel ni memang pasal muslim sebab hanya ajaran muslim syiah yang ada nikah mutaah. ianya takda kaitan dengan kristian, hindu, buddha etc.

Aku buka pasal thread unta pasal unta punca penyakit yang ada di Arab Saudi sana. tu pun salah ka?

Islam tu datang dengan sirahnya sekali. bukan semata2 ayat quran dan hadis. semua yg berlaku ada sebabnya tapi biasalah org dari answeringislam.org mana paham benda2 nih semua.
orang-orang dari answeringislam dan answeringchristianity adalah golongan attacker yang ada kalanya tak betul semuanya. dan aku tak merujuk kepada both sides sebab biased.

tapi macam biasa, aku dah biasa dengan tuduhan kafir, merujuk wikipedia, merujuk sains, sesat, merujuk answeringislam etc walaupun semua tu hanya tuduhan tanpa bukti.

since islam datang dengan sirah. kena terima hakikat bahawa nikah mutaah ada dalam SIRAH ISLAM

ingatlah, apabila mukjizat nabi diperlekehkan dan dimainkan, terimalah dan siaplah azab Allah untuk penghinanya, seperti kaum Aad, Tsamud dan lain2. kalau tak sekarang, akan datang. tak kena kat si penghina, kena kat keturunannya. tapi kurang2 org answeringislam.org tuh berani gak kata Al quran, nabi muhammad dan sunnahnya serta Allah itu palsu, yg melayu2 murtad nih dlm cari especially tak berani lg nampaknya  takpalah mana tau itu tanda masih ada sikit lagik sinar iman dlm hati.
Aku tak tahu la tang mana hinanya pasal artikel ni.. aku tak nampak artikel ni hina nabi atau hina islam atau hina Allah. kalau ada hang post kat aku sebab aku tak nampak.

kalau hang nak melayu2 murtad (seperti yang hang claim, bukan aku) terbuka kritik korang belajar dulu handle situasi maznah dan SIS. baru dua jenis manusia macam tu dah gelabah dan demo sana sini, lagi nak suruh golongan free thinker ni mencabar secara terbuka.

kat india, us, UK etc boleh buka sesi islam vs christian secara terbuka. kat malaysia ni aku ingat tunggu puluhan tahun baru minda terbuka kot.

well, aku tak kata hang hina islam bagai. yg terasa buat apa. sapa yg hina tu siaplah, itu je yg aku nak cakap. kita nih tidoq mlm nih, belom gerenti esok pagi bangkit buleh subuh etc. so sesapa yg hina tuh bersiap sedialah

hang pon dah jawab soklan hang sendiri, aku pon tak deny apa2 ;)

kalau 'terbuka minda' tuh menandakan kita kena memperlekehkan dan merendah2kan hukum Allah dan sunnah Rasulullah, baiklah aku tutup minda aku nih. beza org yg beriman ialah rasa rendah diri pada Allah. itu je. bila dah rasa rendah diri, baru la Allah bg iman. bila Allah dah larang, ikut je le. bila Nabi dah benarkan, ikut suka la nak buat ke idak. yg hina sapa yg ikut buat apa. tapi biasalah, banyak je aku jumpa muslim2 murtad nih, especially dlm sector kerajaan dan paling sedih banyak perempuan, tapi bila aku tanya, adakah Allah dan rasulullah itu palsu, terdiam depa.

tak berani pon sebenarnya. bercakap je hebat. bertuhan kan sains dan teknologi. esok harap2 sains dan teknologi tuh dapat bagi syafaat masa kat padang masyar nanti, oooppss... lupa pulak...org mcm tu mana percaya padang masyar bagai. tak nampak = takder pada depa.

Iblis pon tak pernah mengatakan Allah itu bukan tuhan, Allah itu tidak sempurna dan sebagai. manusia je berani buat benda2 mcm nih. itu sebab masa Firaun mengaku dia tuhan, iblis dgr menggigil takut terkencing2. manusia h manusia

Lejen posted on 12-8-2013 03:49 PM
Yang konar adalah kau. aku dari asal tanya nikah mutaah ni asal mana kau tak jawab. nikah mutaah t ...

usahkan nak tunggu puluhan tahun kak, sedangkan sudah 1400 tahun ugama mureka dipersoalkan pun mureka masih tak boleh terima inikan pulak nak tunggu diorang nak open minded.

DeMax posted on 12-8-2013 03:35 PM
Islam ajar nikah mutaah

Nikah Mutaah diamalkan Shia dan Misyar diamalkan Sunni. Kedua-duanya adalah perkahwinan sementara. Lepas tu cerai. Oleh itu, ia dipertikaikan sebagai amalan untuk tujuan seks. Ada yg jadikannya suatu perlindungan atau menghalalkan pelacuran seperti isu yg dibawa dalam benang ini.

Seharusnya, kedua2 amalan ini dihapuskan

AdamBillionaire posted on 12-8-2013 03:43 PM
mohon rakan2 dalam forum yang adam kasihi berhati hati dengan golongan persendakan islam ni. t ...

sokong.

dulu2 masa aku mula join forum nih, mmg galak la berdebat dgn non muslims pasai depa hina Islam. yelah, tak heran la sbb depa non muslims. la nih, kita kena bertegas pulak dgn muslims yg menghina agama mereka sendiri. agaknya urban sgt menghina Allah dan Rasulullah. Mereka lupa, tak semestinya the next second mereka trus bernapas. Lupa yg setiap helai napas tuh Allah yg bg. Tapi hebat2 hujah mereka, masih tak berani mengatakan bahawa Allah itu mitos semata2, sunnah nabi itu kolot molot. masih takut.

lain lak aku nampak;

ada link missing Christian girls bla bla bla

terus aku google,

dapat ni;

http://www.ipsnews.net/2013/04/missing-christian-girls-leave-trail-of-tears/

CAIRO, Apr 16 2013 (IPS) - When a young Christian girl goes missing in the Egyptian port city of Alexandria, her family will call on a certain Muslim sheikh in the nearby town of El-Ameriya.

The local Salafi leader, whose ultra-conservative views condone the marriage of girls as young as nine, has a history of abducting Coptic Christian girls and forcing them to convert to Islam and marry Muslim men, claim rights activists.

And so the sheikh and his associates are the natural starting point for any investigation into missing underage Christian girls. And, according to activists, that is usually where they find them.

“Whenever a young girl disappears in the area the trail leads to this sheikh,” says Mamdouh Nakhla, chairman of the Al Kalema Organisation for Human Rights.

In a recent case, a 13-year-old Coptic Christian girl from a village near Alexandria was allegedly kidnapped and held for over a week as her abductors tried to force her to renounce her religion.

According to her testimony, she was drugged unconscious while in a taxi on her way home from school. She woke up in a secluded house with two Salafi sheikhs and an elderly woman. Her abductors forced her to wear niqab, a full veil covering the body and face, and beat her when she refused to convert to Islam.

Girgis claims she was released nine days later when the sheikhs became nervous after her family organised large demonstrations for her return. The Salafis turned her over to police, who feared the girl’s testimony would spark sectarian clashes, and so tried to convince her to claim she had wilfully gone to a sheikh seeking to convert to Islam.

“The only thing unusual (about this case) was that the girl was returned,” says Nakhla. “In one case I investigated a kidnapped girl was allowed to call her parents, but in all others the girl was never heard from again.”

Christian rights watchdogs say abductions and forced conversions of young Egyptian Coptic girls have been going on for decades right under the noses of local authorities. But the frequency of the kidnappings has increased alarmingly since the uprising in 2011 that toppled dictator Hosni Mubarak and brought an Islamist-led government to power.

More than 500 Christian girls have been abducted in the last two years, according to the Association of Victims of Abduction and Forced Disappearance (AVAFD), which documents the disappearances. A growing number of cases involve girls between the ages of 13 and 17.

AVAFD head Abram Louis claims the abducted girls are taken to ‘safe’ houses, where they are manipulated or blackmailed into converting to Islam and forced to marry Muslim men, often to serve as second wives.

“If we inform the police where the kidnapped girl is being kept, they inform the Salafis, who then move her away to another home and then we lose all trace of her,” Louis said in a recent interview.

“Egypt has laws in place to protect girls under 18, but Salafis do not accept them,” says Amal Abdel Hadi, head of the New Woman Foundation. “To them, a girl is only a minor until she has her first period.”

However, Salafi leaders have categorically denied any role in abducting Christian girls or forceful proselytising. They claim that so far as they know, the girls converted to Islam of their own free will, in some cases after falling in love with a Muslim man.

Ishaak Ibrahim, a religious rights researcher at the Egyptian Initiative for Personal Rights (EIPR), says inter-faith love affairs and conversions are dangerously provocative issues in Egypt. Rumours of such have led to outbreaks of sectarian violence.

He says many of the alleged abductions involve young Christian girls who appear to have converted to Islam to escape bad relations with their families, or after having engaged in pre-marital relations (taboo in conservative Egyptian culture) with Muslim men.

“The girls appear to have chosen to change their religion,” Ibrahim told IPS. “But because the family is ashamed, and because the police don’t investigate to find their daughter, the family chooses the easiest solution, which is to say the girl was kidnapped by Muslim extremists.”

Such cases only present a problem when the girl is a minor, he says, as Egypt’s Child Law criminalises the marriage of any girl under 18, even if by her own free will.

But Nakhla, who is representing the families of 20 missing Coptic girls, says there are clear signs that young girls have been coerced into converting and marrying.

Referring to one recent case, he asks if it makes sense that a 15-year-old Christian girl would suddenly choose to convert to Islam and serve as a second wife, without any legal rights, to a firebrand Salafi sheikh over 40 years her senior. The girl has never spoken or written to her parents since her disappearance – unusual behaviour in a country where family ties run deep.

“In Egypt it is a crime to marry a minor, and you can’t legally change your religion until you’re 18… yet the government refuses to investigate these cases and arrest those responsible,” complains Nakhla.

While Ibrahim argues that all Egyptians should have the right to change their religion at any time, he says authorities also have a responsibility to ensure that women – particularly minors – are protected from coercion and exploitation.

“The family should be allowed to meet their daughter and get her to explain what she wants in the presence of the public prosecutor,” he says.

Salafi leaders have rejected any state intervention, and have warned against attempts by parents and human rights organisations to return the girls to their families.

boleh jadi bahan nanti kalau ada poremer kata orang Islam tak buat lagu tuh.