CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: buluhbetung

kisah MIL n BIRAS

stonez145 posted on 8-7-2013 01:57 PM
ni pendapat ja eh. selebihnya kau lebih tahu.

emm ayah mertua kau tengah sakit. suami kau anak bo ...

tq stonez...saya pun selalu fikr banyk sagt xsuke org,org pun belum tntu suke pergai saya kan..itu sebab saya kurg suke minta tolg org,kalau boleh memg saya elakkan.sebab saya xnak nnti bila org tu dalam sush saya xbolh tolg.

pasl meredah disetiap sudut tu awak xkisah takpe,ni kak ipa saya jnis cntoh tgok umh xkemas mula la report kat MIL cakp saya pemlas la,dudk ajela,mcm2 la,itu saya kurg suke

pasal biras saya nak selit sikit bayangkan dulu dia kt rumh nak mask xde telor,xde kicap call suami saya pergi kedai.saya hangin betul sebb saya sndri pun pergi sndri kedai,dia memg bnyak berbual.ade je cerita dia,kadang saya ngelak main dengn anak saya bby,so ade excuse kan..padan muke dia

saya faham berbakti pade org tua ni besar pahalanye,sebb saya dlu dengn arwah mak saya,saya ikut kemhuan dia,nk beljar jauh dia xbg,so saya turutkn.saya pun kadg dang kesian tgok FIL sebb kadang MIL tk masak sedangkn FIL kena makan ikut waktu sebb ade kencing mnis.tpi saya xsanggup nk hadapi karenah ipa duai lg2 biras saya ni n kak ipa yg sulong.

saya cuba cr jln yg terbaik saupaya suami dapt berbakti pade org tua dia semntra mereka masih ade..tq stonez

buluhbetung posted on 8-7-2013 12:55 PM
jauh juga dri tempt kerja ke rumah PIL..dalam 40mnt cmtu.suami anak bongsu,saya ade 2org anak.

...

caya tak, disebabkan perangai MIL aku yg suka check segenap rumah aku la, maka hasil positifnya, rumah aku sentaiasa kemas, pasal dulu byk kali dia datang singgah spotcheck diwaktu petang dengan alasan nak jumpa cucu, tapi gi buka pintu stor dan bilik air aku hik hik..

mungkin ini akan menjadi pemangkin kepada sifat susun atur yg hebat dan kekemasan hakiki ko nanti. dalam buruk, mungkin ada baiknya.

cuma cam aku, ada gak la aku tegur mil aku, aku cakap la , haah rumah memang sentiasa kemas camni, takut2 mak datang spotcheck dalam stor, dalam peti ais, takleh nak jangka. skrang dia dah slow down skit spot check spot check ni lepas aku tegur direct, tapi stiap aku buka peti ais/kabinet amik barang, kepala dia panjang juga menjengah.

TT aku rasa biras ko sedih ko tak layan dia. pasal tu dia gi kat laki ko. cuba ko layan dia plak, maybe dia boleh bertenang sikit

laki ko ngelat menjawab kan.. apa kata ko pun ngelat juga jawab. kata, mak tanya la abg. ko cakap berulang kali jawapan yg sama. Last edited by tipuware on 8-7-2013 03:36 PM

syasyafina posted on 8-7-2013 02:02 PM
husband TT anak bongsu kan, makanyaaa.. mmg ada lebih sket percentage die nak dok dekat ng mak die ...

syasya saya pun da buntu nk buat macam mne,berbakti pade org tua memg besar pahalanye,tapi keadaan lain yg buat kitorg jadi tertekan.

anak saya org lain jaga.kalau nk banding FIL n MIL,ok lg FIL..tapi saya ni jenis buat muke sket,kurg sopan kan pergai saya,tpi untk mengelakkan bnda ni perasan saya selalu main dengn bby saya yg baru 5buln.kalau perasan pun suami saya la..

bab biras berumhtgga tu yg buat saya tak suke sebab saya pun da dapt jgka kan,sebb dia tinggal jauh n weken dia pasti balik rumh PIL tido sana,bayangkan rumh saya disitu da tntu dia akan tumpg tido rumah saya kan..

betul kata awak tu 1day kalau saya ade buat rumah disitu pasti kena tukr sebb kerana hrta duit ni lah boleh bt bergaduh kan,sebb bgi MIL dia cakap buat rumh guna duit MIL,so tiap buln kitorg just bayar duit ikut la 300 ke,200 ke macam tu,dia kata kalau pinjm bank da tntu ade bunga la,so better guna duit dia

selalunye was ap ni biras tu yg mula kan..entah la saya pun xthu nak bt dia macam mne,tp bile tgok hstory suami saya kdang dia xbalas pun.xmalu kan permpuan macam ni.jgn la ingt ikatan adik badik ipa duai ni dianggp biasa selalu lagi x boleh percaya,bak kate peptah tikam belakg punye org.

esyuefeei posted on 8-7-2013 02:41 PM
maksud hana tanah TT ke tanah rumah saya ni? klau tanah saya, mmg dah tukar nama suami, klau tak m ...

ishh banyk sagt la duit saya nak buat rumh sebijik tu..hehe

MIL dahulukn duit dia,tp buat rumah tambah2 je,bukan rumh sebijik baru..contoh idea MIL ambil biik dia satu so tmbah ruang tamu ,dapur n bilk lagi satu.da macam rumh kongsi pulak..

entah la ikut hati memang xmau,sian MIL asal balik rumh dia je tanye benda yang sama..sorry MIL saya sagt2 tak kuat..

tipuware posted on 8-7-2013 03:33 PM
caya tak, disebabkan perangai MIL aku yg suka check segenap rumah aku la, maka hasil positifnya, r ...

OMG macam tula lebih kurang MIL saya.yg kelakr kadang dia cakap nak bantal ambil dalm bilk punye lama sebb semua dia cek dalm bilk tu,ade masa kita rajin kan tipu ware,ade masa datg hari malas tu memg tk berkemas la,tkut time hari mlas tu la MIL datg,kan haru..

saya pernh terkena tgh bermalasan dirumah terkjut PIL depan pintu rumah,sambil masuk bilk air bukk paip kuat sket sebab nak gosok bilk air yg  agak kotor sket

wah selamber je awak tegur MIL,caya la.. btw awak kerja ke?saya kerja tu sebab kadang kurg masa nk berkemas lagi ad bby baru 5bulan.

saya rasa pun macam awak,saya malas layan biras saya tu sebab dia ganggu suami saya..xmau saya layan dia,kang lagi bnyk disurhnye ade je idea dia

buluhbetung posted on 8-7-2013 03:56 PM
OMG macam tula lebih kurang MIL saya.yg kelakr kadang dia cakap nak bantal ambil dalm bilk punye l ...

kadang2 kelakar teringat peel diorang. kita fkir baik aje la, maybe diorang nak pastikan anak laki diorang terurus. tapi saya perasan mil dah mula serap cara saya organize barang rumah. saya tgk, dia pun dah mula beli bekas2 yg hampir serupa cam saya, dah melabel barang2 dapur, label barang basah bila expired. mungkin saya telah beri dia inspirasi secara tak langsung .

baby 5 bulan lagi mudah mengemas TT pasal dia belum reti sepahkan barang. saya pun kerja, rumah 2 tingkat, anak dah dua. lagi penat nak kemas psl kawasan rumah saya berangin, so habuk dan debu memang cepat aje melekat kat lantai. . tapi rumah ni kalau taknak selalu kemas, pastikan jgn mudah bersepah. jangan banyak perabot, barang hiasan. biar minimalis aje, perabot pun jenis yg memang keperluan. kalau nnt ada duit lebih, beli vacum robot tu, biar robot tu buat kerja. hihi. dan paling penting, ambi pur kena ada kat rumah.. u never knowww

dulu saya ada satu tong besar hitam, bila tiba2 ada rombongan 'merisik' datang, saya punggah semua barang2 masuk dalam tu dan tutup, letak dalam stor. segala mak nenek mainan anak, bola semua letak dalam tu. so secara automatik rumah terus nampak kemas hihih. tapi sejak dah buat play room dalam rumah, mainan anak semua dah dalam tu, so memang dah takde mainan sepah2 kat ruang tamu. which is very good dan sangat memudahkan kerja kita

Follow Us
TT, pasal bunyi cengkerik ko jgn ingat alasan tu x logik, coz aku memula duduk kg mmg x tau bunyi cengkerik camne takut giler aku.Rumah aku dekat ngan MIL n buat atas tanah yg MIL kasi juge.Byk yg x best duk dekat, sbb aku suke berjln  shopping n MIL aku x suke..abis aku kena ceramah selalu..tapi ade aku kisah, janji somi aku pun suke cukuplh.Jgn nk fikir ape org suke n nk kita buat.klu tension mil kepoh sgt ingat je yg dia dh kasi tanah dh cukup baik..coz tanah mahal oo.so nasihat aku buat je rumah, nanti kalo ade duit lebih, belilah umah tmn pulak.

aku sebenarnya kagum ngn msyarakat cina malaysia kmpung aku,
wat rumah cuma sebjik..tanah bersepah..
tapi anak cucu,menantu duk sama2 satu rumah

tarak sorg pn buat rumah kt tepi dpn belakang kiri kanan rumah tu..
semo duk setempat, ada skali aku nmpk dorg besarkn rumah tu adala, jadi memanjang.

bila aku tanya napa tak buat rumah sebelah tuk anak menantu?, psl apek ni slalu jln2 pagi dpn rumah..
"duit maa..kene jimat, " padahal anak tu keje bos ada 2 kedai, untung bersih dlm 20k ke 30k sebulan..

yg melayu pula, anak  keje kilang, gaji tk smpai 2k , tanah pusaka sekangkang kera, buat juge rumah kat tepi rumah maknya, tmbah lagi belaja nk buat rumah , & mcm2 bil lagi..dhla maknya duk sorg2..

aku bukan mengata sesiapa, tapi alangkah bagusnya kalu melayu ada mindset cmni..

batmana posted on 8-7-2013 04:28 PM
wat rumah cuma sebjik..tanah bersepah. ...

memang elok konsep tu.
tapi cina boleh la. melayu islam payah sikit.

sebab menantu perempuan depan abang dan adik ipar kena tutup aurat litup.
boleh buka pun kaki dengan tangan paras bawah siku saja.
jadi kalau duduk 1 rumah ramai2, berat la 24 jam kena pakai tudung. camtu.

tapi kalau 1 tanah luas tu, ada rumah mak, lepas tu rumah anak2 keliling, tu selalu melayu kita buat.
kampung belah mak saya camtu, belah ayah pun camtu.
cumanya rumah mak tu akan berkembar dengan rumah anak bongsu/anak yang memang jaga dia.
agak best la camtu sebab hari2 semua anak, menantu, cucu boleh p tengok tok, boleh main2 dengan tok.
lauk tak pernah takda. sorang anak hantar 2,3 lauk. buah la apa la.
last2 skali kami cucu yang duk makan
paling best masa kenduri dan raya. dah macam pesta dalam 1 tanah besar tu.
yang duduk jauh2 tu, pilh ja nak tido rumah mana. hehe

cina ni, mak sya pernah tanye, diorang simpan duit utk time mati nnt.. majlis kenduri mati 7 hari 7 malam tu mau makan puluh ribu, tak masuk beli tanah kubur lagi, lagi tinggi bukitnye, lagi mahal.. pasal tu kerja mcm gila, kumpul duit sebab sekali mati habis puluh2 ribu..

stonez145 posted on 8-7-2013 04:45 PM
memang elok konsep tu.
tapi cina boleh la. melayu islam payah sikit.

kalo nk kenduri pun senang kan.. dah siap2 meramaikan keadaan dah.. sedara mara jauh pun tak yah sewa homestay bagai.. hehe.. travel time pun jimat..

TT... MIL pun pernah suarakan jugak perkara yg sama pada me.... cuma dia tak cakap skrg la... dia cakap nnti dah pencen buatlah rumah kat tanah hak anak dia... dia nak anak2 dia semua buat rumah sebelah menyebelah tanah kat kg tu.. dia dah bahagi2 kan tanah2 tu lot2 banglo utk semua 12 org anak2 dia... bayangkanlah kalau semua buat rumah.... kiri kanan depan blkg la ipar duai ku... hadoi la... duduk jauh2 skrg ni pun .. jumpa setahun tak sekali pun leh gaduh... bayangkan lah kalau dah duduk berjiran nnti... idak ler me.. bior le me duduk rumah teres kat bandaraya ni jer.. setidak2nyer dekat ngan anak2 me.... huuhuuhh.... tapi me tak la jawab kat dia 'tak nak atau seangkatan dengannya... me jawab... 'lambat lagi mak... tgk la nnti caner'....

amyza82 posted on 8-7-2013 04:16 PM
TT, pasal bunyi cengkerik ko jgn ingat alasan tu x logik, coz aku memula duduk kg mmg x tau bunyi ce ...

betul tu,sebb kan selama ni rumh yg saya duduk jadi tempt lalu lalang knderaan,xdapt bayangkan klu time sunyi degr bunyi cengkerik dan seangkatan dengnnye.da tentu nnti anak saya pun takut kan.

keras jugak hati awak ye,kena bebel dengn MIL lagi tpi buat xkisah.saya xnak nnti jadi macam forumer sorg lagi share cerita dia 'menyesal pindah dekt rumh PIL' mcm tula kisah dia lebh kurg,awak ade bc tak?

sebab saya xnak nnti da dudk situ privcy xde,nnti tkut sedikit sebnyk suami saya akan degr cakap mak pak dia lagi dari saya,tkut ape semua dia nk buat mntk perndapt diorg,so saya as his wife takde fungsi nnti,saya tak mau jadi macam tu

Sayamama posted on 8-7-2013 08:18 PM
TT... MIL pun pernah suarakan jugak perkara yg sama pada me.... cuma dia tak cakap skrg la... dia ca ...

OMG banyaknye 12 ank nak dudk satu lot sekli,ermm tak syokla nanti msti ade bermasam muka,ade je xpuas hati nanti.leps tu kena ank ipa xmakan dia boleh surh pergi rumh itu ini sebb da bnyk pilihn kan.paling xseronk nanti kalau kicap,telor,garm abis tk payah pergi jauh sebb rumah ipa duai dekt2 je..pinjam dulu kaedahnye,xpun minta sikit.

ok jugak sayamama bg alasan macam tu,mcm saya ni tak tahu la nk cakap sebb dlam kalangn adik beradik suami kami la baru ade anak2,yang lain semua lebh dari 2 da ade sek rendh so satu hal kalau nk pndah so semua kena tukr jugak kan,tu sebb saya n suami la selalu jadi tempat.

MIL pula bila kami balik rumh dia,dia pun bawa kami rumh yg tengh buat tu tnjuk la semuanye,cara dia bercakap tu macam PASTI sagt saya duduk situ.cnth ha ni ruang tamu bolh letk tv,peti ais,ni bilk nnti kau letk katil,sni almri.sini meja makan,sini tempt kasut.saya ye kan aje

buluhbetung posted on 9-7-2013 02:39 PM
OMG banyaknye 12 ank nak dudk satu lot sekli,ermm tak syokla nanti msti ade bermasam muka,ade je x ...

Tau tak per.... kalau adik badik jer tak ada hal la kot... nnti kalau masing2 dah bermenantu, bercucu bagai... mcm2 hal lain timbul..... org kata biarlah jauh sket.. bau wangi jer.. kalau dekat bau taik ayam yg kuat...

tanah dia mmg luas.... 2 ekar tak silap... so skrg MIL tanam buah2an... ada pokok durian, langsat, duku langsat, rambutan, manggis, buah hutan tu pun ada.. apa ek.. haa.. buah tampoi.... mmg

x ok jgk sebenarnya...aku ada kwn cina cmni dulu...
1 rmh tggl ngn fmly pak cik, fmly dia & tok nenek...
dia ckp xsuka nk blik rmh awal...sbb kdg2 stress sbb bising..
kalau pak cik mak cik dia gaduh pn ble dgr...

12
Return to list New