CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: silica_SiO2

Masalah bile berdua dgn anak kecik

silica_SiO2 posted on 16-4-2013 01:16 PM
hapdet..
anak ku daa masuk 7 bulann..
skrg ni die pandai wat perangai tanak duduk...nak berdukung. ...

7 bln tahan lagik.. ni anak aku yg da dkt 3 thn ni.. takleh brenggang.. konpem pasti melalak meraung mcm kena pukul kalo aku g mandi..  siap ckp kt aku 'mama jangan mandi tau'.. busuk laa mama ni syg ooii..

kalo aku tinggal berdua je dgn dia.. mmg time dia tido je laa aku mandi.. tu pon berdesup je aku mandi.. karang bangun kang cari aku xde.. melalak plak..

penmerah posted on 17-4-2013 08:22 PM
macam mana aku leh terkomen kat benang ni yek padahal aku takde anak?
aku nak baca pengalaman ibu2  ...

aku, kalau aku masak, mmg confirm aku leh masuk kategori "superwoman"
nasib baik aku tak masak ajek. so, sipi2 lah nak masuk kategori superwoman tu

aku kan lipat baju hari2. (sebab basuh hari2)
aku train anak aku, makan (dia le lapar sbb aku kena suap), makan lepas aku lipat baju.
jangan bising2 nak makan selagi aku belum abis lipat.

so, semlm, anak sulung aku diam aje main phone sementara aku abiskan lipat baju.
biasanya aku lipat baju dlm kul 8pm++.
so, dia makan dlm 830pm++ lah.
mmg dia bising pun semlm. so, aku ngomel2 lah. sapa nak lipat baju. asyik2 aku ajek. bla..bla.bla..bla.. (mcm bini bebel kat laki lah)
laki aku kan PJJ.

aku mmg stop production dah nie. tak teringin nak anak ramai kalau laki tak jaga sama.
semua atas bahu aku. tak kuasa lah nak pegang title "superwoman".

Hana posted on 19-4-2013 04:22 PM
aku, kalau aku masak, mmg confirm aku leh masuk kategori "superwoman"
nasib baik aku tak masak ...

makanan anak camner? ko masak tak?
kalo masak, super mak lah tu
aku tgk adik ipar blend nasik + ayam + sayur utk baby... macam banyak keje ajer nak sediakan makanan baby

errrrr bole tak ko jawab, makanan laki ko masak gak tak?

penmerah posted on 19-4-2013 07:40 PM
aku tgk adik ipar blend nasik  ...

hari bekerja, mak mertua sediakan.  
hari tak keje, aku la . so, super mak tak??

aku kan masak aku cakap tadi..   

semua hal remeh spt basuh baju, lipatt, gosok, mengemas etc etc semua aku.
keje laki aku satu je- mandikan anak.  
pitam le aku kalo masak pun aku.
gila kau kalo nak jadi superwoman??

penmerah posted on 19-4-2013 07:40 PM
aku tgk adik ipar blend nasik  ...

kalo aku la.
masak mknn baby tak susah..
campur je sume skali dlm puyuk...kacau..masak. = 10min
yg ssh...dah lepas masak..
nak basuh puyuk+belender = remeh weh.. = 10-15min,
average=30min

aku daa siap stok beras kisar, sayur2..so aku campak2 jah lam puyuk.
beras kisar sbb aku nak cpt masak. pagi2 nak cpt. walopon kene blend lagi pas tu
sbb bile die dah jadi bubur die masih berbintil-bintil haluss..baby tadak gigi blom buleh kunyah.

silica_SiO2 posted on 20-4-2013 11:28 AM
kalo aku la.
masak mknn baby tak susah..
campur je sume skali dlm puyuk...kacau..masak. = 10mi ...

huih ko nie memang supermak lar..aku time keje dulu pengasuh anak aku siap tak bg aku siapkan bubur tuk anak aku...semua dia buat...aku dl pun pjj gak gan suami aku...tp yg senangnye kalo aku balik keje pengasuh dah bg mkn kenyang2 kat anak aku...tp aku tak de nak memasak kat umah nye...ambik je anak aku bawak pegi kedai makan..makan kat kedai makan jer...abis citer balik umah kang dah sibuk gan kain baju pulak...penat sungguh dibuatnye

Follow Us
poyohabis posted on 20-4-2013 04:07 PM
huih ko nie memang supermak lar..aku time keje dulu pengasuh anak aku siap tak bg aku sia ...

hamboi2, takkan la takat masak bubur baby terus label supermak..
dah pengasuh tamau masak. mak nye kena masak la
tapi ok jgk la..atlist budak tuh mkn mknn mak die masak..
kalo pengasuh yg masak...tatau die masak apa..bkn kite nampak
melainkan die bgtau..

ikot kan malas...budk tu salu buat hal pagi2 nak manja nak berdukung
macik kdg2 malassssss amat.
sekali je masak pon, simpan tuk sehari makan.
last week ku ngelat jgk, kasik nestum pes time kasik, budak tu mcm tanak telan
mak haku gigih sgt suh kasik nestum tuhh..

silica_SiO2 posted on 22-4-2013 09:38 AM
hamboi2, takkan la takat masak bubur baby terus label supermak..
dah pengasuh tamau masak. mak  ...

pd aku rajin la tu msk bubur...dah la bangun pagi kelam kabut nak siap pegi keje...adeh lar nasib baik pengasuh aku dulu dia yg mskkan bubur...kalo tak pengsan gak aku nak memasak bubur pagi2...penah gak aku ms mula2 bawakkan  bubur tuk anak aku...pengasuh tu ckp tak perlu bawak coz dia mskkan bubur tuk anak aku n anak dia mkn nasi gan suami dia...

poyohabis posted on 22-4-2013 09:46 AM
pd aku rajin la tu msk bubur...dah la bangun pagi kelam kabut nak siap pegi keje...adeh lar nasib  ...

setiap hari aku gigih nak bgn awal
tp tak awal jgk..
pastu rushing nak gi keje
aku penat gile pagi2 kejar masa..
sbb lewat 30min sebulan atlist potong elaun..
elaun tuh riban2 jgk..sayangg jgk duit..
menjak 2 menjak kalo aku sarapan kat umah...
masak mlm bekal g keje n mkn pagi..
huuuu..kelamkabut gile..nyawa2 ikan sampai kat opis.
kalo tak bekal, ssh nak kuar tapau n malas kuar.
tp kalo terpaksa...tapau je.

budak bgn aku mandikan dulu...
sbb rase tak sedap nak hantar die comot2..

tapi pengasuh haku berkire hamat.
ujung mggu tanak jaga
aku usung budak tuh pi pasar pi soping segala
supermak takkkk????
(ala2 kak ton comey takkkkk???)

silica_SiO2 posted on 22-4-2013 10:14 AM
setiap hari aku gigih nak bgn awal
tp tak awal jgk..
pastu rushing nak gi keje

amboi pengasuh ko kumain lar yer...jaga jer la yer...masak bubur tak nak...ari sabtu pun tak nak jg...aku pulak awal2 dah bgtau ari sabtu aku keje...jd kalo dia sanggup jaga anak aku...br la aku letak...dia kata tak per..siap ari raya pulak dia nak jaga...sayang nak berpisah gan anak aku...adeh la aku raya lar nak menayang anak kat saudara mara semua...nsb aku baik ler pengasuh aku ok marah lak kalo aku mandikan anak pagi2 buta...tkt demam katanye...dia mandikan anak aku kul 9pg katanye...tak kisah ler aku kadang2 balik buat sportcheck elok jer dia jg anak aku...kira aman skt nak keje...bape ratus ko byr kat pengasuh ko...aku biasa bagi dlm 450...dia mintak 400 jer tp disebabkan aku nie kdg2 blk lambat kan...jd bagi ler lebih sikit...

poyohabis posted on 22-4-2013 10:55 AM
amboi pengasuh ko kumain lar yer...jaga jer la yer...masak bubur tak nak...ari sabtu pun tak nak j ...

mahal nye RM450.huuu
ku bayar RM300 jah
tp mmg ade tnya dei kalo anta sabtu or ari mggu kire camne
die tadek ckp apa2..
tapi mmg ku pikir..kalo die ok2, aku tambah brg RM100
antar dlm 2jam hari mggu just gi pasar soping brg basah..
daan aku pon takla anta skdr anta.opkos aku beli2 la buah2 tgn tuk die.

silica_SiO2 posted on 22-4-2013 12:11 PM
mahal nye RM450.huuu
ku bayar RM300 jah
tp mmg ade tnya dei kalo anta sabtu or ari mggu kire cam ...

instead kau pegi pasar weekend, why dont kau pegi pasar lepas balik keje before amek baby tu?

dulu, masa aku anak sorang, aku pon sama ajek mcm situasi kau. husband aku masa tue posting dkt vietnam. aku xde maid and hantar anak dkt babysitter.

tp babysitter aku baik....dier tak kasik aku mandikan anak aku pepeagi b4 anto sbb dier kater sejuk (aku gi kerja <7am nak beat jam masuk kl )..and then, baju anak pon aku tayah basuh. baju anak permanent taruk dkt rumah babysitter sbb dier kater tayah aku sesusah pepagi anto with baju and pempes and watnot. taruk ajek permanent dkt rumah dier, so biler aku anto, aku just anto baby. food pon sama. dier kater bio dier yg masakkan....tak elok makan nestum bancuh2 tue sumer utk early infant....so, she prepared home made meal for my baby.

kekadang tue aku penat giler2 dan emosi rasa x stabil mcm nak marah, nak menangis aper sumer ada..so, aper aku buat, aku balik ajek rumah dari ofis tue, aku tak gi amek anak terus. instead, aku mandi2 scrubb2ing,  aku siap2 hal ehwal aku dulu...aku tido gak barang 15-30 minit....dah segar sket, baru aku pegi amek baby.jd, tadekla aku nie tak tentu arah sgt lps stress kerja stress nak ngadap anak pulak.and then dulu aku ada support system dari other mothers. once in a blue moon kitorang akan buat ladies day out just to reenergize and keep us sane.do all the ladies' thingy.........aku antola anak dkt babysitter walau aku cuti. aku citer dkt akak tue, mujurla, i have wonderfull babysitter then...akak tue byk tolong aku...

ada some other time, weekend...dier mintak izin nak bawak anak aku jenjalan. aku plak, rasa mcm nak tido ajek the whole day....coz kepenatan kerja hari2...so, bagaikan org mengantok disorong bantal lah bila ada org offer nak entertain di hujung minggu...mmg akak tue baik sgt...haih....biler tulis gini, i shall pay her a visit...anak aku pon dah 7 yrs dah.....

silica_SiO2 posted on 22-4-2013 12:11 PM
mahal nye RM450.huuu
ku bayar RM300 jah
tp mmg ade tnya dei kalo anta sabtu or ari mggu kire cam ...

aku byr lebih mula2 asal rm300 tp puas ati sangat2 dia jg anak...lgpun ari sabtu tu aku keje dr 8-6...jd rs tak salah pun byr lebih...coz puas ati..anak aku tak penah demam pun ms dia jg...kalo lepas cucuk kat doc pun tak demam memang bgs sgt2 lar...kalo dia beli brg2 dpr dia belikan sekali anak aku nye biskut...tu yg lepas tu aku up kan sendiri duit byr pengasuh...sama2 puas hati la kan...lgpun dia tak ambik anak org lain...jg anak aku seketul tu jer gan anak dia yg dah msk tadika...

tina^^ posted on 22-4-2013 01:57 PM
instead kau pegi pasar weekend, why dont kau pegi pasar lepas balik keje before amek baby tu?

d ...

wah bahagia nye baca cite akak...
siap buleh balik2 duluuu, mandi2 dulu, tido dulu..rehat dulu..

pengasuh ade ckp..ko pergi pasar mlm instead of pasar pagi minggu..kedai jual brg2 fresh or pasaraya takde on theway
tempat keje n umah saya. so harap pasar malam...macik tak suke.panas+penat jalan.
saya malas berjalan pasar malam leceh..tgh2 jual ikan sayur, tepi2 hujung2 deretan bajuuuuuuuuuuuuu
melambak..penat macik nak jalan...pastu jln kene cpt2..balik keje pon kol 6pm dah..1jam nak joging pasar mlm???huuu..macik tak sanggup. kalo amik budak time maghrib2 bising plak pengasuh.
kalo pasar pagi, park je kete, jalan 2-3 tapak, dah jumpe ikan sayur ayam daging.so kire nye masih mampu laa nak
gendong budak tuu...sbb 2-3 tapak je jalan.kalo malas amat, tak payah pergi. mkn je  apa yg ade kat umah.

Dulu mmg die janji nak masakkan utk budak, die mandikan, die basuh bajuu...
ye die basuh baju...die mandikan...tapi penah ku antar pas gi jab..tak mandi lagi die macam mengeluh..tak mandi lg?
setat dari hari tuhh..saye cube sedaya upaya kasik mandi b4 antar. bab mknn plak...dah cukup 6 bln..die buat2 lupe plak die janji nak masak..ade saye ofer nak kasik stok mknn sayur ikan beras segala..pon senyap sajok. baju die menten basuh la. tapi tak plak simpan stok umah die. apa pon..rase saya masih OK, eben penat gile rushing sana sini...dulu b4 somi pi thailand tuh...ade deal ngn die nak amik budak lepas saya balik umah mandi etc..die mcm tak gembira...sebab ambik lambat.

pikir2 asal die jaga elok sudah...tapi yg last saturday mmg terasa jgk la, 1st time after budak 7mths..daa janji amik jam 4, lebih 2 jam dari biasa, sbb saye keje saturday 1/2 day alternate..kol 3.30 dah sms suh cpt balik kot saye lengah2 ke hape...alasan nak gi sepital...sooooooooo tak logik. ku iye2 kan jah.kebetulan plak kete jem, gear takleh masuk, end up lewat 30min.so kesimpulan kat sini, kalo weekend jgn kacau die la...ikot kwn2 suh tukar pengasuh jah, tp budak tuh dah mesra sgt ngn macik tuh anak banak..budak plak dah eknal org..lg plak ye laa, bkn sng nak carik pengasuh.baidewai akak ni jiran lama saya, so mmg kami kenal each other.

tapi betulll...feeling pas balik keje, panas+penat+lapar, terus menerus nak ngadap budak..huuuuuuu penat seh...rase nak baringgg, nak mkn duluuu...budak plak masa tuh la nak berkepit ngn kite. nak basuh bekal, botol susu die lagi..nak minum air pon tak sempat...kalo lepas die kenyang2 die tido, alhamdulilah..kalo die ngamok2..huuu..rasa nak tampar2 punggung.. sungguh ku tak sabar. tp skrg dah ok sikit, bile time saye solat, buh tepi or buh dlm cot die ok..mcm die dah paham kot..mak die ade kat situ.eben nak mandi jap pon, buh dlm walker..die pusing2 dlm bilik pon still ok, tak nangis n die hepi main..alhamdulilah.

skrg ni rase betul2 rindu nye masa single..nak tergolek terbaring, jln tamo balik ke..hepi sensorang...skrg..24 jam bz je semedang...bz+penat sehhh...

silica_SiO2 posted on 22-4-2013 02:47 PM
...

ha ah best tau kalo dpt pengasuh yg ok nie...apa kata ko cari2 kat tempat2 ko mana tau ada org yg lagi ok ke...kadang2 sebab pengasuh ko ingt ko arap kat dia sangat tu yg jd mcm tu...aku tak suka pengasuh mcm pengasuh ko nie...mcm tak ikhlas jaga jer...

silica_SiO2 posted on 22-4-2013 02:47 PM
...

alah silica, kalau ada hari penat teramat dan rasa mcm nak biol tue...ko balik ajeklah rumah senyap2 dulu....do the necessary lepas tue baru kuar balik amek anak. usahler kabo dkt akak tue....ko pon tau berbudi bahasa kan, bukannyer nak tido terbongkang sampai ke malam....nak melepaskan lelah aje....mmg penat kalau sengsorang handle anak and household.

abt foods tue....kau buatlah stock utk every 3 days.....jd tak perlulah nak kelam kabut masak stp pagi. kalau kau masak tiap hari pon, come dinner or lunch, akak tue ttp kena re-heat foods prior to feeding the baby, right? so, masaklah stok sesiap...senangkan kerja dier...1 bekas, 1 feeding. u kira baby makan berapa kali - bfast, lunch, teatime & dinner (kalau terlambat)...so, sehari 4 bekas.
3 hari, sedozen...

abt shopping groecery tue...tayahler gi pasar malam. kau belanja dapo sesiap on ur own tanpa perlu bawa baby.. seingat aku, aku tak penah angkut baby pegi shopping groceries. aku angkut baby (alone) utk window shopping ajek. itupon, aku rasa nak nangis dlm hati tgk family org lain outing mcm keluarga bahagia - ada baby, mummy and daddy complete.......those days la....hihihiih

tina^^ posted on 2-4-2013 02:29 PM
i dulu sorong stroller dalam rumah.

so, bila i mandi i parking stroller depan pintu toilet.

good idea

anak aku skang ni baru 9 bulan.ko tau apa aku buat? aku bukak baju dia n pampers dia.aku biarkan dia merangkak dalam toilet.makesure toilet tu kena kering selalu n bersihla.kalau setiap kali aku nak mandi mesti aku kena buat mcm ni.dia pun sukala tak melalak2 mcm kena pukul.

so,bila dah lepaskan dia merangkak dlm toilet tu,aku dgn senang hatinya boleh lelama mandi.memang dengar mcm tah apa2,tapi itu je cara untuk baby aku

aku kan keje kat shah alam tapi, umah kat area sempadan shah alam/klang
kalau aku kuar ofis kul 545pm, misti sampai umah pengasuh tu dalam 620 or 630pm.
pastu, by 630pm tu, biasanya tinggal 2-3org budak lagi.

penah jugak (a few time) aku ambik anak aku at 7pm sebab aku stuck dlm jem ( kuar ofis kul 6pm). tinggal anak aku sorang ajer.
aku tak sampai hati nak biarkan dia lama2 kat umah pengasuh.
tapi, bila sampai umah, anak aku buat perangai , aku pun jadi RAKSAKSA. RASA NAK HANTAR DIA BALIK AJER.

tina^^ posted on 22-4-2013 01:57 PM

d ...
kekadang tue aku penat giler2 dan emosi rasa x stabil mcm nak marah, nak menangis aper sumer ada..so, aper aku buat, aku balik ajek rumah dari ofis tue, aku tak gi amek anak terus. instead, aku mandi2 scrubb2ing,  aku siap2 hal ehwal aku dulu...aku tido gak barang 15-30 minit....dah segar sket, baru aku pegi amek bab

dah banyak masa tu, kul berapa gi ambik anak? kul 8pm ke?