CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: silica_SiO2

Masalah bile berdua dgn anak kecik

poyohabis posted on 3-4-2013 09:36 AM
anak 6 bulan dah leh duduk dah kan...kalo ada bath tup leh mandi rendam sama2 kalo tak pun letak d ...

tade lama nye mandi pon..
asal basah n besabun je..
sbb kalo tak bersabunn..bagus tayah mandi..

silica_SiO2 posted on 3-4-2013 09:48 AM
wah dasat nye n hebak nye... n takutt nye...
kenapa cepat sgt perkembangan ny ...

tu la pasal terlampau cepat perkembangan dia menakutkan kami semua...tak tau lar macam mana leh jadi macam nie...adik saya ckp coz sperm matangkot(lucas sikit) coz suami saya tua sikit dari saya...tak tau lar...adik saya yang doc pun ada buat test sikit kat anak saya nie...katanye anak saya nye perkembangan terlebih dua ke tiga tahun ke depan...tapi perangai kanak2 tu ada lar...cuma matang sikit...kadang2 tak rasa pun ada anak umur 4 tahun...kalo shoping sekarang nie dia pulak yang tentukan mana cantik yang saya kene beli...penat2...baju2 saya semua dah jd baju dia...besar2 pun dia pakai...tapi kami bagi jer dia kebebasan...kalo tak betul baru tegur...suami saya lagi teruk...baju raya ank saya pun anak saya boleh pilih sendiri...dari umur 2 tahun dia dah bagi kebebasan macam tu...geram pun ada...tak dapat nak gayakan dia gan cita rasa saya...anak perempuan kan kita seronok lar nak pakaikan dia macam2...alih2 ikut citarasa dia sendiri...

tu pengalaman saya...jangan ingat saya nak cakap besar lak yer...tapi ada anak yang kecik2 nie best kan...saya suka...cuma penat sikit lar....tak cukup tido...time anak tido jadi superwomen buat semua keje rumah cepat2...

poyohabis posted on 3-4-2013 10:06 AM
tu la pasal terlampau cepat perkembangan dia menakutkan kami semua...tak tau lar macam mana leh ja ...

takde la pikri ckp besar ke apa..
tapi mmg pelik sgt..
sgt2 advance...

silica_SiO2 posted on 3-4-2013 10:12 AM
takde la pikri ckp besar ke apa..
tapi mmg pelik sgt..
sgt2 advance...

tu la pasal...kat abg sulung anak aku dari mak lain pun pun selalu cakap tak macam umur sebenar...sambil2 geleng kepala...tapi memang sengsara lar masa memasak pun masa kecik2 dulu buat la penghadang tuk ke dapur...boleh sems saya memasak dia menanggis2 sambil berdiri kat pengadang...berjurai2 air mata...orang lain ada jer kat depan...menangis2 teruk gak...

Last edited by poyohabis on 3-4-2013 10:20 AM

semua org ada masalah ini. mula2 aku culture shock jugak.
solutionnya, mmg bawak anak tu ke bilik air (kalau time mandi)
tapi, kalau time nak membuang, sorry le..mmg kena dia melalak2 sehingga kita sudah urusan.

silica_SiO2 posted on 2-4-2013 02:36 PM
die nangis tak org tak dulikkan die?

mmg keje budak mmg menangis ajek. itu cara dia communicate dgn ko.
ko dulik ke ko tak dulik ke. mmg nangis ajek.
menangis tu ok. kalau DIAM tu bahaya.

Follow Us
silica_SiO2 posted on 3-4-2013 09:05 AM
tak merangkak ke?
Saya ade google psl merangkak..
ade yg tulis...merangkak ni part terpenting  ...

perghhh...boleh jalan pada umur setahun lebih hingga 3thn , cabaran lain pulak.

setiap peringkat anak membesar ada ajek cabaran utk mak.

Hana posted on 3-4-2013 03:15 PM

setiap perin ...

betul2 lain anak lain cabarannye...yang penting bila kita dah jadi emak nie baru la tau macam mana susahnye jadi mak...makan kelam kabut...tido tak cukup...kalo demam lagi kelam kabut dibuatnye...bila shoping pun kelam kabut mengejar anak laju berlari kesana ke mari...

Hana posted on 3-4-2013 03:11 PM
semua org ada masalah ini. mula2 aku culture shock jugak.
solutionnya, mmg bawak anak tu ke bilik a ...

kaloa de org lain tak jadi masalah sgt..
ade org tolong tgkkan kejap je sementara kite mandi
or urusan di bilik air..
kalo tak..mmg kena tunggu die tido je baru mandi la..
cume..masa kecik2 dulu...baby banyakk tido..
kenyang je selesa..tido la...
(tp anak hakuu sama jgk..susaaaaaaaaaaaah sgt nak tido--ade yg ckp masa pegnen kite sendiri yg payah tido or salau tak tido mlm)
skrg ni daa byk skill die ada..so nak main n tanak tido laa.
bile budak main..mak die pon kena main sama..krg terjatuh laa..luka lebam laa...
part yg paling ai suke gile..bile duk duk main2 kann..kite panggil2 nama macam die menyahuuut..
bkn la jpwn die ye ke apa..means ade bunyi laa...

poyohabis posted on 3-4-2013 03:24 PM
betul2 lain anak lain cabarannye...yang penting bila kita dah jadi emak nie baru la tau macam mana ...

tapi ..org naaak jgk ade anak ramai2..

Hana posted on 3-4-2013 03:15 PM

setiap perin ...

kak hanaaa..cabaran yg camne tuh 1-3taun tuh?
ce cite sikit..

Hana posted on 3-4-2013 03:13 PM
mmg keje budak mmg menangis ajek. itu cara dia communicate dgn ko.
ko dulik ke ko tak dulik ke. ...

tul tu kalo dia tak nangis kita pulak yg risaunye...tapi baby nangis comel kan...beria2 menanggis volume paling kuat sekali dia org guna...suka ingat time anak baby dulu...comel jer...nak marah pun tak jd marah

silica_SiO2 posted on 3-4-2013 03:26 PM

ye lar...mcm aku nie dulu awal2 bersalin dah tak nak dah anak..sengsara ms mengandung 9 bulan tak boleh mkn muntah jer kejenye...tapi keje ok pulak tak de apa2...dah la asyik kene boxing jer dari baby dlm perut aktif jer dia tendang menendang...perut mak kecik dah maknye halus...adeh lar...bersalin lak operate...memang trauma sungguh lar....tapi bila anak dah umur 4 tahun nie...dah pegi tadika mula la teringat2 zaman anak nie baby...comel jer muka dia...sesuci2nye la masa tu...dengan teringat kelam kabutnye kehidupan masa tu...teringin lak beranak kecik...

silica_SiO2 posted on 3-4-2013 03:26 PM

itu kategori superwoman tu..ko mampu?

silica_SiO2 posted on 3-4-2013 03:24 PM
kaloa de org lain tak jadi masalah sgt..
ade org tolong tgkkan kejap je sementara kite mandi
or  ...

aku nie dok dgn orang lain (MIL & SIL & BIL) tapi, peak hour hari bekerja spt 7-8pm, masing2 kat bilik masing2. kalau aku balik lewat akibat jem, mmg masakk le. (skrg dah pandai, kul 520pm dah cabut dari ofis)
aku pulak segan nak ketok pintu, soh tengok2 kan. aku tau le masing2 tgh kumpul amalan ibadat masing2.
takpela. nasib baik aku tak alim. miss le apa2 yang patut. burn le apa2 yang patut.
kalau aku kejar masa utk mandi + solat maghrib,nnt aku yang stress. utk ilangkan stress, aku ikut ajelah kesenangan aku utk handle.

silica_SiO2 posted on 3-4-2013 03:27 PM
kak hanaaa..cabaran yg camne tuh 1-3taun tuh?
ce cite sikit..

susah nak citer. setiap anak, tak sama. pastu, terlalu panjang. nnt takleh nak tekan submit. takpe. nnt ko alami sendiri le.

poyohabis posted on 3-4-2013 03:24 PM
betul2 lain anak lain cabarannye...yang penting bila kita dah jadi emak nie baru la tau macam mana ...

orang perempuan ajek yang asyik kena kelam kabut.
orang lelaki aka bapak/ayah takdenya. spt mana perangai bujang tu spt itu le akan carry sehingga dah kawen hingga beranak pinak. kalo jenis balik lambat, mmg akan terus balik lambat.
kita jugak leh, kena rushing mcm driver formula F1 utk ambik anak. pastu sampai umah tu, rasa ada tangan 2 nie tak cukup.

aku nie, dgn laki PJJ nya, takat 2 orang ajelah.

aku tgh berangan, bila 2 anak aku dah pandai basuh berak/kencing & mandi sendiri, boleh la aku lepak2 sket.
balik lewat ke..gi gym dulu ke.. or
balik pastu baca2 majalah2 ke.. main2 FB ke..sementara anak2 aku siapkan diri. aku siapkan diri pastu kuar gi makan malam.
time waktu2 best spt Awal muharram ke..nak gi surau ke..dok kat sejadah lama sket ke..

dah fedup dah rushing setiap kali balik ofis. nak balik lepak2 dah. malas dah nak jaga anak tanpa ada laki.

Hana posted on 3-4-2013 03:46 PM
susah nak citer. setiap anak, tak sama. pastu, terlalu panjang. nnt takleh nak tekan submit. takpe ...

ha ah kan...yang pastinye bila anak dah dapat kaki nanti abis la ko berkejar kehulu kehilir...belum lagi anak ko dapat mulut...berceloteh tak henti2 pening pala dibuatnye nanti...time anak2 dah pandai nak bergaya sendiri kan...masa tu pun ko leh jd pening...tunggu jer la saat2 tu nanti dengan gumbiranye

poyohabis posted on 3-4-2013 03:28 PM
tul tu kalo dia tak nangis kita pulak yg risaunye...tapi baby nangis comel kan...beria2 menanggis  ...

comel ke?
saye penah pukul/tampar punggungd ie kalo nangis2 taktau apa sebab
takmo menyusu..takmo tido..daa sapu minyak angin...da dukung2.dah masukb uai melalak2 lagi
ku tampar sekali due..ku biar jah.
lam 10min ku gi ambik smula..
bile die daa tido keletihan tu rase nyesal plak tampar punggung die...
sesungguh saya tak sabar..
bapak die lagi penyabar...
bapak die yg salu gigih mujuk n dukung die
ku tak mampuuu..8kg mau dukunnnnnnnnng

Hana posted on 3-4-2013 03:50 PM
orang perempuan ajek yang asyik kena kelam kabut.
orang lelaki aka bapak/ayah takdenya. spt mana  ...

ala aku duk pindah ikut suami aku ms anak aku berumur setahun lebih...sama je kelam kabutnye...kalo anak aku nangis nanti suami aku tanye nape nangis...kalo nak ke ibu aku yg tengah mandi nie diketuk2nye pintu kata anak cari aku...cuma tak kelam kabut sangat coz aku tak keje...kalo time keje dulu...memang kene guna kuasa dua lar nak uruskan semua...ada sekali aku pegi buat rebonding rambut ms nie anak aku dah umur 3 tahun...suami aku kata ok dia jg anak aku...masa aku balik suami aku citer...ms aku tengah buat rebonding tu dia n anak kat umah...anak aku nak susu...suami aku buatkan air susu...dia campurkan air panas n air limau nipis...katanye dia tak perasan pun tu air limau  nipis...leps tu dia rs mcm pelik jer...yg anak aku nampak susu dia dah siap...terus sambar jer la menghisap...tu belum lagi hall penuh gan kulit kauci dia org makan ms aku buat rebonding tu...adeh lar...baru kejap je aku tak de kat umah tongang terbalik umah dikerjakannye...