CariDotMy

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5236|Reply: 21

harga barang makin naik, kat sapa & mana nak mengadu?

Salam...

sejak tahun 2013 nie, ai perhatikan mcm dah naik jer hampir semua barangan kat pasaran...apa yang ai nak ceritakan nie based on my tru experience..

cth:

1. ai selalu belikan susu dutch lady 0-12 utk anak ai...dulu rega dia 24.50rm utk 1kg..skrg dia dah tukar packaging, ada 2 pakej 650g dalam satu kotak, rega dia rm37..kalo 1kg dah rm27.50..(dah tak penah offer lagi). yang ducth lady 123 tu pulak kalo offer rm22.50, tak offer 24.50. dulu kalo offer rm19, rega biasa 22.50.

2. ai guna pencuci daia. dulu 3kg rm 12.90, then dia kurangkan isi jadi 2.5kg so memula buat offer 10.90rm. time tak offer jadi rega biasa...baru2 nie ai tgk rega naik rm13.90, tapi rega offer 12.90rm..apekah???!!!

3. beras pulak...kitorang beli beras nasional...sebab ssh nak jumpa, kitorang switch ke beras ekonomi nyaman (rm18 per 10kg)..then tetiba offer price rm18.90 9rega asal jadi rm19.90. semalam ai tgk offer price naik rm21.90, rega asal rm23.90!!!

4. sabun mandi kitorang guna yang liquid soap, beli new & trendy. dulu rm6.90 seliter, skrg dah rm9.90 seliter!!offer plak rm8.90..

ai tanya lah kat kawan ai yang keja kat KPDNKK, leh tak aku nak buat aduan pasal rega barang?then kawan ai kata barang2 mcm tu tak boleh sebab bukan barangan kawalan..barangan kawalan tu mcm minyak masak, tepung, gula..

so, bila ai ceritakan kat orang lain, (kat mak ai, makcik2 dan kawan2 yang semestinya pompuan...sebab kitorang yang beli barangan utk kegunaan family), dorang suruh ai samada tukar barangan (pegi ke brand lain) atau pegi ke tempat lain beli barang ataupun tunggu offer jer baru beli barang..

tapi, ai dah cuba tukar barang (daia ai tukar jadi bonux tapi seriously bonux itu dahla tak best bau dia, bila hujan (kain disidai kurang kering)berbau hapak!

then ai penah gak tunggu offer tapi mcm menanti buah durian gugur plak...kadang2 terpaksa beli sebab susu dah abis!

so korang, kalo mcm nie berlaku, korang nak ngadu kat sapa?

p/s, baru2 nie ai mengadu kat laki, ai ckp kat dia, naikkan elaun dapur ataupun kita kurangkan barangan dapur!

cari jalan penyelesaian leyapple. kalau mengadu? tak de solution? tak menjadi juga.. bg adam. leyapple kena cari multiple income utk cover cost barang dapur. by the way leyapple ni suri rumah? atau bekerja?

kalau suri rumah luangkan masa belajar internet marketing. adam cadangkan mula berniaga dengan dropship. kebiasaannye dropship hanya akan charge yuran ahli bg memastikan leyapple komitmen. dropship ialah satu jenis perniagaan yg ley apple tak perlu keluar modal. ley apple hanya perlu promote produk owner dropship dan dapat kan bayaran dari customer bank in pada owner dropship? dan owner dropship akan pos laju pada customer. kebiasaanye komisyen jualan untuk ley apple sekitar 10% hingga 30%.

menarikkan business dropship? mana2 suri rumah pun blh buat? event my junior form4 dh buat duit rm 400 lebih setiap bulan.. kalau leyapple seorang yg peramah? suka berfikir? suka menyampaikan? adam cadangkan buat blog dan website.. cari niche yg menarik. niche bermaksud segment pasaran segment traffik yang leyapple nak tembus.. contoh ley apple nak tembus pasaran kerja? jd kenalah buat website informasi kerja.. dari website dan blog ley apple blh buat multile income  contoh google adsense, advertisement,affiliate, ebook, pay per lead  dan macam2 lg.. ada teknik bagaimana nak menarik customer yang tengok website kita untuk click iklan? dan membeli produk di website kita..

kalau leyapple ni seorang yg suka memasak? adam cadangkan? buat ebook. mcm2 tajuk blh leyapple buat utk topik masakan contohnye ( makan sambil kurus, rahsia air tangan mak jemah, rahsia jutawan masakan, seni hiasan makanan, resipi puding asli )
banyakkan tajuk yg ley apple blh buat? pada pandangan adam apa2 tajuk blh buat. tp nasihat adam take at least 2 month untuk buat kajian utk dapatkan fakta. pengalaman org lain. idea org lain utk hasilkan ebook. pendapatan ebook? masa leyapple tido? solat? mandi? duit masuk dalam akaun bank. dan customer blh dpt link download automatik. semua tu blh di setting dalam sales letter ley apple.

nak income 5 angka? belajar amazon, ebay.. adam tak galakkan pergi ke kelas seminar dan mana2 kursus. sebab adam sendiri belajar dari orang lain secara percuma dan dari google. kebiasannye belajar dari kursus dan seminar? hangat2 tahi ayam sahaja. sebab memikirkan profit daripada memikirkan jalan untuk berjaya.. cara berfikir amat penting utk mencorang strategi perniagaan. salah cara berfikir habislah rancangan perniagaan. bila rancangan tak mantap? tiadalah sales. jd hasilnye sia2. so plan on ur own style... do the best be the best ok! wish good luck..

AdamBillionaire posted on 25-2-2013 12:58 PM
cari jalan penyelesaian leyapple. kalau mengadu? tak de solution? tak menjadi juga.. bg adam. leyapp ...

yeah...

betul penyelesaian ko nie..

aku teringat novel sophie kinsella plak...either to Cut Less or Make More Money..

tp aku nie tight with work la....

leylapple posted on 25-2-2013 02:22 PM
yeah...

betul penyelesaian ko nie..

masa takde? beli masa orang lain kalau masa tak de? jgn berniaga perniagaan yang perlukan banyak masa.. sebab akan rugi kan leyapple..

bg sy perniagaan fleksible sekali perniagaan online..daripada awk berforum duit tak masuk? baik awk berforum duit masuk? promote business awk.. promote pun ada cara.. teknik soft selling agar org yg membaca terus berminat nak beli produk dan servis awk..huhu..

kalau dh ok stabil. mula lah beli masa org lain. upah sorang pekerja utk uruskan packaging,utk uruskan order dari customer.. urusan stock dan payment awk uruskan. yg lain2 awk upah org. xperlu buka ofis pun.. tinggalkan stok kt rumah staf awk. dh boleh jalan business awk..

nanti dh maju blh upah atau belajar dgn staf sy cara buat website. sy sikit2 pandai lah.. tp utk advance website tak brape ingat.. sy biasa guna cms joomla. sebab lebih proper kemas berbanding word press..  huhu

compare with Singapore..how cheap!

compare with Somalia..how exspensive!

mmg akupun perasan.kita pikir xdgr pun berita harga brg naik.tp hakikatnya mmg naik.aku jenis beli brg catat harga.suka window shopping sebelum buat pembelian besar2 an.nak mgadu pun pada sape je.tp tu hakikatnya.kena je lah pasrah.

cthnya brg dapur je,xmasuk brg basah,lauk2 eh..dulu aku shopping g tesco rm300 tu cukup.skrg xcukup.naik rm500.kdg2 tgk lg pe aku beli erk.aku ni jenis bkira gak kdg2.lg xsuka ditipu.mcm sabun basuh daia aku pun perasan,harga makin naik.sabun lain pun ada je dulu 3kg,pastu bnyak jd 2.5kg.syampu..tukar packaging..konon2 improved new formula.tp ml dlm tu makin kurang.nuttela yg kecik tu pun dah naik harga.dulu rm13 je skrg rm17-rm18.

kalo pampers anak aku..aku beli kat kedai ubat je,dgn kedai kat umah aku ni,anak aku pakai drypers,xpun huggies.kat kedai ni murah.jual rm31.90 shj.kalo kat tesco drypers rm34.90..kat jusco rm38.90...kdg2 tesco ada diskaun dptlah juga harga rm31.90 tu.banyaklah brg naik.kicap kipas udang tu melambung tinggi.aku sekat tekak laki ku..cakap pakai kicap jalen je.hehe..sabun dettol makin mahal.ML makin kurang.aku jenis jimat,so aku beli gak.untuk laki aku pakai,dia jenis nak sabun cecair dettol je.so aku punya aku pakai sabun murah2 je.bio laki aku pakai dettol.dia pakai sorg so lmbat habis,aku dok umah ni mandi bkali2,jd pakai sabun murah je.susu budak pun naik aje.kdg2 tbayang alangkah indahnya kehidupan mcm cite extreme cuponing tu.

Follow Us
kerajaan tak mampu buat apa pun..

sebab tu consumerism kat mesia kena kuat...yang mana harga mahal..kita boikot...itu saja cara nak ajar peniaga

fire_place posted on 25-2-2013 04:42 PM
mmg akupun perasan.kita pikir xdgr pun berita harga brg naik.tp hakikatnya mmg naik.aku jenis beli b ...

itulah...

aku pun jenis yang suka bajet sebelum berbeli..kadang2 aku rasa terkejut bila kuantiti barangan tak sama dgn nilai yang telah dibelanjakan...

mcm semalam aku g supermarket, beli beras+diapers+2 tin susu pekat+sepeket kecik kunyit dah rm72.50! mcm nak tergelak jer tgk resit..

tu pun aku dah tukar jenama diapers dgn jenis beras...

leylapple posted on 25-2-2013 05:41 PM
itulah...

aku pun jenis yang suka bajet sebelum berbeli..kadang2 aku rasa terkejut bila kuantit ...

tulah..kdg2 bila bayo harga tu mcm xmunasabah pulak.ekceli aku cemburu gak bila akak aku shopping brg kat tempat dia murah.baju,brg dapur dll.hem..cthnylah eh..kat sini.baju jenama disney xpun jkids utk basahan anak aku je rm15.90.tu pun kualiti ok2 jelah untuk org xbduit mcm aku..akak aku kat tempat dia ada sale baju gap,baju early days,zara dan sepasng tshirt kanak2 yg cantik bila diconvertkan still bawah rm10..bila balik berangkut baju,kasut untuk aku n anak aku.kat sini nak beli..pikir 2,3 kali gak.akak aku sdiri dok sini nak beli baju anak diapun tbeliak mata,ckp mhl sgt.suar jln kanak2 je jenama biasa rm60-rm80..tu sbb 80% baju ank aku,akak aku belikn kat tmpt dia.

kdg2 stress sgt2.beli sayur je kat pasar amik ape je sgt..dah mahal.nak nangis rasanya.kesudahanya aku tpksa guna taktik kotor nak dpt harga murah,senyum n pg sorg2 kat kedai sayur,dpt rege murah.bwk suami aku g pasar mmg xdpt lah rege murah.pg sdiri je..dpt juga 2 keping ikan merah free.beli udang dia bg lebih.sbb tu bg aku nk kearah negara bpendapatan tinggi,tp harga brg pun makin tinggi,belum yg lain2.jd nilai duit tu alahai..xtau lh nk ckp.

fire_place posted on 25-2-2013 06:05 PM
tulah..kdg2 bila bayo harga tu mcm xmunasabah pulak.ekceli aku cemburu gak bila akak aku shopping  ...

akak ko duduk kat mana?

kadang2 aku terfikir jugak..kalo aku yang bergaji mcm nie dah rasa nak nanges bila beli barang, mcm mana lagi org2 yang lebih kurang pendapatan nya dari aku eh?

aku sungguh2 cuba nak muhasabah diri sendiri...ini rezeki Allah bagi...org lain pun sama jugak merasa tapi tak komplen pun...

so kalo lah ada tips2 lagi,meh kita share..

leylapple posted on 25-2-2013 06:12 PM
akak ko duduk kat mana?

kadang2 aku terfikir jugak..kalo aku yang bergaji mcm nie dah rasa nak  ...

akak aku dok spain.ada gak famili aku yg dok us..dok arab,dok jepun(3 ni ada kos lain yg mahal)tp akak aku paling ok kot.pasal dia dah merata tempat duduk..so tau kos pebelanjaan ni.

tulah..kdg2 aku menginsafi diri gak.aku kdg2 jd persoalan dlm diri ni..kita nak belanja brg asa dah tdesak,bagaima pula org yg lagi susah.aku ni ,kalo nak raya nak pakai duit,aku kan suri rumah.mmg aku jual kuih raya.kira dpt topup2 lah.biasanyapun ada mik tempahan sikit2.tp kwn aku bijak.dia suri rumah,nak bg anak tadika yg bagus,bi.so dia mohon jd guru tadika kat tempat tu.bygkan dia cuma perlu bayar rm780 je.harga sbenar je rm2100.aku respek gak dia.selain tu dpt gaji bulan2 yuran bulan je pun dpt separuh.bg aku ibu yg xkeje,nk dpt pdidikan yg baik utk anak,leh gak wat gini.

lg satu aku suka cari bhn pengganti.yg lebih sedap atau lebih kurg sama.mcm stakat ni pernah je guna brgan cap jusco.minuman coklat dia,famili aku pun suka.ipar aku ckp sedap..jenama apa ni,aku ckp je jusco.tu pun stelah jiran aku dulu cite,aku cuba.n bg aku lg sedap dr milo.biskut kosong dia pun sdp.span basuh pinggan jusco aku paling suka,murah.2kpg rm2.10 je.tahan lama.dulu pakai scotch brite,mahal..tp xtahan gak.kulit popia pun jenama jusco.lebih bagus dr kulit popia jenama lain.mudah lipat.xcpt keras.aku kalo brg pengganti ni aku suka cari kat jusco,selain murah,kualiti dia bg aku agak bagus.kalo jenama gantian jenama pasaran lain,aku xbkenan.coz kualiti dia xberapa.aku bnyak gak cuba jenama pasaran ni.tp jusco aku paling prefer.

hmm,sbnrnya aku yg tak duk kat bndr besar ni pon hadapi mslh yg sama je..
kengkawan aku ckp,aku jimat duit tol, jimat duit minyak kereta sebab
takde tol dan tmpt keje dekat.. so,kononnyaa aku boleh jimat bykkk bila duk sini..
hakikatnya sama sahaja...
tp hrga brg2 kat sini mahal ke murah ke (brgan tertentu) kene redha pasrah je sbb
tak byk pasaraya pilihan..

mcm aku,aku beli pampers,susu anak kat tmpt lain..
brg2 harian mcm beras, lauk pauk, syur,kunyit debu,sabun bagai kat tmpt lain..
semuanya sbb hrga dan stok brg..

kat tmpt aku hrga beras masih sama kat mana2 cuma kene hati2
sbb aku penah beli stok beras lama agaknya,
bila balik bukak, tgk byk giler kutu beras..

susu anak aku dutch lady 123 1kg (perasa madu)
kat pasaraya A, jual rm21.90, kat pasaraya B jual rm22.90
kat pasaraya C jual rm23.90 (akan jadi rm20++ kalau ada diskaun)

pampers anak aku pakai jenama pet pet saiz L pack jumbo
(56pcs), hrga berbeza2 kat setiap pasaraya, pasaraya A jual rm32.90,
pasaraya B rm33.90, pasaraya C rm34++ (akan jd 30++ klu ada diskaun)

bila tak banyak pasaraya, sekali shopping aku kene pergi
2-3 pasaraya utk puaskan bajet aku..
kalau semua brg aku bedal kat satu pasaraya je jwbnya ada bajet yg akan
lari..

bunga_lestari posted on 26-2-2013 09:49 AM
hmm,sbnrnya aku yg tak duk kat bndr besar ni pon hadapi mslh yg sama je..
kengkawan aku ckp,aku jim ...
bila tak banyak pasaraya, sekali shopping aku kene pergi
2-3 pasaraya utk puaskan bajet aku..
kalau semua brg aku bedal kat satu pasaraya je jwbnya ada bajet yg akan
lari..
kes ko mcm aku jugak..selalu pegi 2-3 supermarket...

sampai lak aku bising, kata sama jer semua barang tu semua...mmg lah sama barang2 tu tapi rega tak sama hokay~

kadang2 ai rasa mcm pegawai kpdnkk lah pulak..pantau rega barang2...

leylapple posted on 26-2-2013 09:56 AM
kes ko mcm aku jugak..selalu pegi 2-3 supermarket...

sampai lak aku bising, kata sama jer semua ...

tulaa, laki aku pon ckp mcmtu, dia malas nak bawak
aku byk2 tmpt sbb nak parking sekian hal, dukung anak sekian hal..
tp aku jelaskan dia psal hrga tulaa jgk..

aku pon rasa mcmtu jgk, aku jd pegawai kpdnkk tak bertauliah..

sbb keje biasa2 je, rakyat marhaen je, kenelaa pilih2 tmpt utk beli brg2
yg dlm bajet..

tp pd siapa kita nak mengadu mmg susah.. tak semua brg naik blh mengadu..
kerajaan sndiri pon tak amik peduli.. hmm.... Last edited by bunga_lestari on 26-2-2013 10:13 AM

citer pasal sabun daia baru teringat, last week saja2 jenjalan tesco, tgk sabun daia packaging dlm kotak yg dpt free pinggan sebijik tuh rm15.50! padahal kedai biasa kurang 5 sen rm12 ajer..
jenis aku, jln mana2 kedai mata msti dok melilau..check brg2 yg biasa aku beli..tgk hrga..kalo hrga ok, bole beli kt sana, kalo hrga cekik darah, pangkah siap2..tapi masalahnyer laki aku.. msti dok membebel penat ikut aku jalan..padahal aku nk jimatkan duit belanja..
paling ok, kalo rajin g beli brg kat 2-3 kedai..sbb tiap kedai hrga x sama..mcm aku, brg tiap2 bulan aku beli kat pasaraya biasa yg dkat dgn umah ajer..sekalipun x prnah aku g shopping brg utk sebulan dkat pasaraya besar mcm tesco,care4,giant..sbb lpas aku survey2 kebanyakan brg dorang hrga lg mahal drpd pasaraya kecik..

kita org ppuan mmg lg pro bab belanja brg dapur nih..x mcm org llaki..nak2 laki aku.. konon dia ckp apa2 brg nk pakai, apa2 brg nak makan, biarlah yg jenis 'elok' pnya..aku wat x tau ajer, aku bantai beli apa2 yg aku rase ok n bole pakai walau ntah apa2 jenama..sbb apa ada pd jenama?? asal kualiti bagus dh ok..

kuzaime posted on 26-2-2013 03:21 PM
citer pasal sabun daia baru teringat, last week saja2 jenjalan tesco, tgk sabun daia packaging dlm k ...

akku lak kadang2 rikki2 jugak kat newspaper supermarket mana yang ada offer rega murah...

tapi kes daia naik rega mmg sakit ati tul

leylapple posted on 26-2-2013 03:28 PM
akku lak kadang2 rikki2 jugak kat newspaper supermarket mana yang ada offer rega murah...

tapi  ...

betul2..kdg2 ada jgak intai sale kt paper..adalah kdg2 2-3 jenis brg yg biasa beli tp murah skit kt sana..masalahnyer laki aku adohaii..bnyk beno alasan....kalo bole dia nak beli smua brg dkat 1 kedai ajer..x penat konon..kalo ikutkan aku 5-6 kedai pun x apa jnji bole save skit duit belanja..kang kalo belanja dh over x dapekk pulak aku nak selit2 skit wat beli brg makeup etc.. paling pnting kena jgak selit2 wat belanja masa emergency..

kuzaime posted on 26-2-2013 09:52 PM
betul2..kdg2 ada jgak intai sale kt paper..adalah kdg2 2-3 jenis brg yg biasa beli tp murah skit k ...

itulah...laki aku pun sama...pokpekpokpek bising....

tp dia tak tau besar tanggungjawab nak memastikan duit belanja tu sampai ke ujung bulan

leylapple posted on 27-2-2013 09:31 AM
itulah...laki aku pun sama...pokpekpokpek bising....

tp dia tak tau besar tanggungjawab nak mem ...

betul2..gamaknyer mmg kaum laki2 org nih mmg sama ajer peel dorang kot?? tp cuba tgk kalo nak beli brg dorang sndiri, kaki kita pulak yg letih mengikut..

lg 1 tips nk brjimat, ikut pengalaman aku sndiri, masa beli brg dapur, jgn bawak anak skali..hahaa..kang bnyak bnda yg x perlu dibeli tp trpksa beli..mainan etc..nk shopping pun hati senang x risau dorang merayap ntah kemana..tp bg parents yg x ada sapa2 yg nak jaga anak utk dorang kluar sekejap shopping brg dapur trpksa pasrah ajerlah..

12Next
Return to list New