CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 134803|Reply: 10

KAHAK MENGANDUNGI DARAH

Salam semua....sy nak tanya lah....hari khamis yg lepas sy mengalami batuk, sakit tekak (sampai ilang suara), selesema....hari jumaat sy batuk....tapi dalam KAHAK tu ada DARAH SETITIK sikit jer....sy mula risau.....memula ingat nak g kinik...pastu bila lah kot2 eosk dh ok....bila sabtu sy batuk ada lagi darah pd kahak tu tp x banyak sikit jer...hari ahad batuk lagi tgk2 ada lg darah....terus sy refer ke hspital....doktor tu cuma bagi sy ubat batuk....katanya kalo esok batuk kuar darah lagi kita buat cek kahak....takut sy kena TB....disebabkan sy keja KL....sy x pegi lah...ke hsptal KKB...sy terus ke HKL....sy cerita pd doc HKL tu....katanya kadang2 pallet darah turun pun...kahak boleh berdarah jugak...

sb kalo TB darah yg keluar mesti banyak dan tanda2 lain macam

1. batuk berdarah
2. susut berat badan
3. berpeluh waktu petang/malam
4.batuk lebih 2 minggu...

so tanda2 di atas mmg sy x der....cuma yg no 1 tu......so doc kat HKL tu suruh cek darah...nak tahu pallet darah sy ok ke x.....

keputusan darah dh dapat.....result sy ok...(alhamdulillah).....doc kata myb TEKAK SY LUKA.....so doc HKL bagi ubat antibiotik.....dan ubat batuk n selesema sambung yg doc KKB bagi....katanya kalo batuk sy x ok sampai 2week datang semula...kalao dh ok.....ok ler tu..

ubat tu sy makan waktu malam jer....sb bila makan ubt mengantuk macam mana nak keja...nanti pulak....so kahak still ada...semalam dh x der darah pd kahak....tapi hari ni (selasa) ada pulak darah sikit.....dan tekak rasa perit...

doctor2.....tlg lah jawab pertanyaan sy....sb sy x tahu ....betul kah tekak sy luka.......sb sy takut juga kalo2 terkena kuman TB....tp doc HKL kata kalo TB darahnya banyak bukan setitik n sikit2 mcm pd kahak sy...(seperti diceritakan oleh sy)....

jadi sy minta pandangan pada para ilmuan dan para doktor2 dan kawan2 yg berpengalaman ttg hal ini....sb sy mmg benar2 x tahu.......andai benar...kata doc tekak sy luka....x la sy risau sangat....sb bila ternampak dlmm kahak tu ada sedikit darah sy mula ilang mood......terpikir macam2..

Last edited by safia on 6-11-2012 01:19 PM

kalau badan panas sgt pun boleh menyebabkan kahak berdarah.. aku selalu kena, especially kalau aku demam & selsema..

minum air suam banyak2 okeh...!

Kalau susat sgt nak turun, cari wong lo kat ---> teh herba kat kedai cina tu. shopping compleks byk.. mmg pahit, tapi kejap je badan ko dah sihat.

kalau badan panas sgt pun boleh menyebabkan kahak berdarah.. aku selalu kena, especially kalau aku demam & selsema..

owh ya ka...tq banyak2....aku takut la sb x penah kena...mcm ni.....ko mmg selalu kena ker...ko x g cek doc...?....kahak aku ada la setitik dua cm tu darahnay.....x lar mcm.....MENCURAH2 TURR...TQ YA

safia posted on 6-11-2012 04:20 PM
owh ya ka...tq banyak2....aku takut la sb x penah kena...mcm ni.....ko mmg selalu kena ker...ko  ...

Salam
symptom kahak dalam darah memang merupakan salah satu tanda penyakit tb. Sesetgh org juga akan mengalami susut berat badan, demam malam, berpeluh2etc. Tapi bukan setiap pesakit yg didiagnose tb akan mengalami semuaaaa simotom tu. dgn hanya mengatakan darah dlm kahak sikit maka bukan tb, sy rasa bukan sesuatu yg betul. Keranasaye mempunyai pesakit yang ada tb, tp batuknya bukan berkahak pun.
ppossibility tekak berdarah pun mungkin tp susah nak ckp sbb saye tak tgk tekak anda.

nasihat saya, jika anda sudah makan ubatbatuk, antibiotic tapi masih ade batuk berpanjangan, darah walaupun sikit, pergilah ke klinik kesihatan kerajaan untuk buat screening tb. Sekarang statistik pesakit tb semakin ramai.

untuk maklumat kesihatan, boleh layari vitaminto@blogspot.com

pergilah ke klinik kesihatan kerajaan untuk buat screening tb.

slm....tq sb sudi balas pos sy......tu yg sy risau....sb sy ada baca x semua simpom ada pd pesakit...ada yg jadi pembawa....setahun kemudia baru tahu....dia ada virus tu.....sy dah pegi ke hospital kerajaan HKL   tp doctor kata tekak sy luka....ok kalau lepas dua minggu sy masih batuk....sy akan pergi lagi sekali ke HKL....

sy x dapat buka blog tu lah kenapa ya? Last edited by safia on 6-11-2012 05:20 PM

cepat2 berikhtiar dengan produk sne..............insyaallah.....sne kapsul dn seabuckactiv......www.produksne.com.my

Follow Us
Moga Allah sembuhkan penyakit @safia itu segera ya.Jaga diri dan jaga kesihatan.

smga TT cepat sembuh,, slu rajin daptkn rawatan ye..

SALAM SEMUA terima kasih sb sudi doakan sy....sekarang ni...sy masih selesema tp x kuat dah, masih batuk....pun x berapa kuat dah....kahak masih ada sikit2....Alhamdulillah dh x der darah....harap2 ....penyakit sy ni sembuh....dalam masa terdekat...kalau dekat 2minggu x sembuh2....sy akan ke ke hspital untuk menjalani rawatan susulan....doa2kan sy ya...

Assalamualaikum.
Pagi ni waktu saya nak angkat wuduk untuk solat Subuh, saya berkumur. Saya dapati ada darah dalam kahak. Mula2 ingatkan gusi saya berdarah, saya tengok kat cermin, gusi tak berdarah. Bila saya keluarkan kahak dari saluran trkak, makin banyak yg keluar. Saya tak batuk, saya tak selsema dan saya tak demam. .tapi krnapa kahak saya mengandungi darah yg banyak. Saya takut kalau2 kena tb atau ada sakit berbahaya.

Kalau ada sikit darah dlm kahak....mungkin trachea lining luka....kalau byk barulah x normal. As for now...makan ubat batik....supaya kurangkan batuk. Nak makan yg traditional pun xde mslh...dh cuba madu+peppermint?, then elakkan tempat berhabuk& mknn yg gatal2....semoga cepat sembuh