CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: InVendeTTa

Aku Makin Goyah Dalam Agama...Tolong Bagi Nasihat

perangsuci posted on 3-8-2012 02:03 PM
so camne ko nak tau agama yg ko percaya itu betul kalau takleh pakai logik???

aku tak tau orang lain percaya mcm mana... orang Islam percaya konsep Hidayah Allah...so Hidayah ni boleh datang dalam pelbagai bentuk...tgk la rezeki masing2 macam mana....

tapi as for me, walaupun aku masih byk kelemahan dalam mempraktikkan hukum2 agama, aku percaya agama aku betul bila aku dapat tanda2 yang jelas dari Allah...

u tak nak bawa ni ke board agama ke ?

perhaps more input?

oh senang je masalah ni

u confuse banyak mazhab?

okay now
bila confuse

u back to basics

mazhab ? or sects?

well

okay  -

u just focus on

a) sunni - sunnah wal jamaah  je  so not difficult
b) yg 73  mazhab tu dan 1 hanya betul tu - rasanya bukan mazhab  tu...ada dalam satu hadith   itu perlu you discuss dengan ustaz bertauliah
yg gang gang kat universiti tu better  but not too bog down on that sebab

i) u kena pegang rukun Islam dan Iman
tahu tu dan berguru je dengan ustaz biase dulu

JANGAN DOK joint mana movement kalau basic tak kuat

kalau usrtah tu bolehlah usrah umum tapi i perefer yg JIM tu or  yg sederhana

i rasa itu yg i suggest

u joint tabligh well ....mmg lah info overload.

tetambah basics  kita perlukan pemantapan

so  ambil benda relax relax

pi kat ustaz kat masjid

or ustazah

majlis agama - tanya kelas fardhu ain, kelas agama

boleh je

so it is not the end of the world

kalau kat KL ni

i am sure banyak masjid yg offer kelas agama

just call them jer

Last edited by mbhcsf on 3-8-2012 09:59 PM \n\n

perangsuci posted on 3-8-2012 02:01 PM
aku sendiri pon kagum sbnrnya tgk gambar masjid kat acheh tu. esp kat melauboh tu. jawapannya muda ...

aku fikir benda ni je, kun fayakun, Allah kata jadi maka jadilah. dan setiap kejadian itu pasti ada prosesnya dan sebabnya. dan aku kurang arif mengenai sejarah, jadi aku rasa aku tak layak explain banyak2 sebab ilmu aku tak sedalam anak ustaz.

InVendeTTa posted on 2-8-2012 12:50 PM
Jemaah tabligh yang aku join sekarang so far x nampak sesatnya lagi
agak 'ringan' berbanding yg a ...

ko ni bekas kaki blue kaki main pompuan, aku heran nape ramai yg jenis macam ko ni suka join tabligh.tabligh tu geng pendakwah. apa kejadahnya ko yg baru nak bertobat terhegeh hegeh nak menasihat org len pi masjid sume? betulkan diri tu dulu. belajar banyak2 agama tu dulu.

aku bukannya bagus pon tp aku menyampah dgn org yg bekas jolok poen pompuan tiba2 bajet bagos ada hati nk itu ini ketuk pintu umah org soh pi mesjid. dh tu ego taknak dengar ustad cakap. semua ustad yg tak masuk dgn tabligh dikatanya sesat. tu yg balik2 73 golongan. sikit2 73 golongan.

tak payah la sibukkan kapala hotak ko dgn 73 golongan sesat tu. dosa ko perosak anak dara org tu ntah dh diampunkan allah ke belum. teringat lagi masa aku join tabligh, kemain lg sorg brader ni dok perli2 budak yg tak berapa nak commitment dgn tabligh sbb sibuk belajar. dia tu dh kaki minom, kaki pompuan mana nk adanya kelayakan utk carik kerja. sijil tarak. nak kata org keja dunia konon. dah ko tu melantak makanan hasil derma org kg, derma jwtnkuasa surau utk org dakwah tabligh tu apa cer?

memang jahanam puak2 bekas kaki pendosa yg belagak suci ni.

aku harap ko tak amek hati, cuma aku rasa xyah la ko nk belajar dkwah2 ni. betulkan agama ko tu dulu. pi dengar ceramah ustad azhar idrus lagi baik. ni puak2 tabligh bukan suka dgr ustad azhar ni, siap maki lagi ustad tu. bangang punya tabligh

mazhab ade 4 je sayang..
syafie,hambali,maliki,hanafi...
tak nak la was2..hati kena tetap...
yg menyebbkan awk was2 adalah kerja syaitan...islam yg org malaysia amalkan antara yg paling terbaik tau kat dunia...
sbb tu negara kita masih aman damai makmur harmoni..
sbb mendpt keredhaan Allah...

Follow Us
kudajantan77 posted on 30-7-2012 02:53 PM
ko gay ker dulu?

peh. asyik meratib ghey je ko ni.

kalau ikut cerita tt yang dia penah share dulu2, dia tak gay. dia sangat suka pompuan.

bismillah,

saudara,

apa yg saudara alami adalah lumrah....once kita masuk study agama saja, kita akan diuji....

alim2 ulamak yg bukak beribu2 kitab, lebih kompleks permasalahan yg mereka temui.......

sy sendiri yg tak berapa alim nie turut mengalami masalah yg sama mcm anda....mmg pening....tapi sabarlah....

apakah Tuhan tak tahu yg kita sedang bersabar???

semoga setiap kekusutan anda mengampunkan dosa2....

oh TT takde nafsu nak citer tragedi perubahan die kat aku.. sape lah aku kan..

Cuba ko buat ulangkaji khutbah terakhir Rasulullah saw.

Perfect kan rukun Islam.....
Perfect kan rukun Iman.....
Sesungguhnya setelah itu jangan lah kamu gusar.

mynameisdot posted on 3-8-2012 02:08 PM
aku tak tau orang lain percaya mcm mana... orang Islam percaya konsep Hidayah Allah...so Hidayah n ...

taufik &hidayah, iman, terbukak hijab semua tu kata2 retorik org agama utk tutup kelemahan besar yg agama dia hanya berasaskan fantasi & tanpa bukti walaupon sebesar abuk pon

awekcinta posted on 4-8-2012 12:35 AM
mazhab ade 4 je sayang..
syafie,hambali,maliki,hanafi...
tak nak la was2..hati kena tetap...

bukan nak was2 atau tidak. factnya islam mempunyai pelbagai mazhab. yg popularnya cuma 4

Tahniah, teruskan berubah,,, apa2 pun kalu nak belajar, aku galakkan ko berguru, jgn terlalu bergantung pada buku, bila ko ada sesuatu yg tak jelas, nanti pemahaman ko jadi lain, amalan pun jadi lain, bila ada guru dia akan bimbing ko. Tak berguru tu yg ko jadi keliru. " belajar tanpa guru ni ibarat bergurukan syaitan" akal kadangkala dikuasai nafsu, & jangan terkena penyakit was2.

Kaji & lihat sejarah ulamak2 & sahabat nabi, tidak bergantung pada buku sahaja, mereka semua berguru, lebih dari seorang guru....
kenapa perlu berguru ada sebab nya.

Disebabkan sukar nak cari ulamak kat malaysia ni, aku sajeskan ko berguru dgn guru pondok berbanding ustaz2 yg ada title ni,

"Aku pun dalam proses mencari seorang guru"
Last edited by Pendekar_Penyu on 6-8-2012 02:20 AM \n\n

perangsuci posted on 5-8-2012 10:07 PM
taufik &hidayah, iman, terbukak hijab semua tu kata2 retorik org agama utk tutup kelemahan besar y ...

mungkin pada ko semua tu kata2 retorik...

ok lah kalau fantasi ke apa ker...

ko penah dengar Deja Vu? how do u explain it?

dalam pengalaman aku dulu, i got a message in a dream (sepotong ayat yg aku tak pernah kaji sblm ni - aku mana hapal nama surah, tapi bila check dlm al-quran surah tu mmg wujud)..pastu aku dpt satu tanda... how do u explain that?

masa tu mmg aku kira awal remaja la...orang tua2 kata hijab aku terbuka masa tu...skrg toksah citer la kan...but the mark is still clear

p/s: iman dan hidayah tu anugerah Allah untuk hambaNya yang terpilih Last edited by mynameisdot on 6-8-2012 02:32 AM \n\n

InVendeTTa posted on 2-8-2012 12:31 PM
nak tinggalkan tabligh agak berat coz dah rapat gak jemaah kami ni
plus, bapak aku gak yg tarik a ...

Salam...

Nasihat saya, teruskanlah istiqamah dalam usaha meningkatkan Iman....

Kalau boleh terus bersama Jemaah Tabligh, Alhamdulillah.... ia merupakan kaedah Jamaah yang cukup bagus dalam mengislahkan diri

Ketika tidak bersama jemaah, cuba jaga amal harian (solat 5 waktu + ikut kemampuan zikir, tilawah, doa), dan pilihlah kawan2 yang dapat memberi suasana agama melebihi dari kawan2 yang melalaikan..

tp sebenarnya tabligh ni takdelah berat.. Solat 5 waktu on time, makan/tidor cara Rasulullah, baca/dgr tafsir dan bayan segala.
baca quran dan berzikir pon by own choice.
so far takde elemen sesat malah membantu
cuma aku sendiri yg sesat dlm pencarian aku yg mungkin 'tak betul'/ Wallahualam.

Tentang pencarian tu, ia adalah normal. Boleh minta nasihat dari ustaz2 dalam Jemaah Tabligh. Ilmu Fadhaail ditekankan semasa berjemaah, Ilmu Masaail pula masa infiradi (individu). Jika timbul kekeliruan, gunakan masa infiradi untuk menuntut lebih ilmu.

Nota:

Jemaah Tabligh bukan satu mazhab dalam Islam. Jemaah ini berlandaskan aqidah Ahlussunah wal Jamaah. Di Malaysia kita ikut Mazhab Syafi'i. Di tempat2 lain, ikut mazhab (Syafi'i, Maliki, Hanafi, Hanbali) di tempat tersebut

WAllahu a'lam

So ape yang aku dapat buat sekarang untuk mengelakkan aku ragu2 serta menjurus ke pemikiran yg menidakkan hadis2 or worse Rasulullah SAW dan Allah?
Tolong aku. Aku takut nak tanya org2 yang aku kenal takut mereka fikir aku mcm2 pulak.
Kalo boleh, korang suggestkan buku2/hadis2 yang dapat mengembalikan my total faith kepada Islam yang kita amalkn di Malaysia ni. Or bagi nasihat ape2 yg korg penah dgr untuk kuatkan iman korang kepada apa yg kita amalkan setiap hari kat Malaysia.
Insyaallah.Jazakallahu khairan.

Tentang kitab Fadhaail Amal, seharusnya anda tidak perlu khuatir kerana ia kitab FADHAAIL (kelebihan).

Berkaitan ganjaran2 yang luar biasa, tiada yang mustahil. Dalam Al-Quran Malam Lailatu Qadar disebut sebagai lebih baik dari 1000 bulan. Ini pun luar biasa juga kan?

Cumanya dalam kitab tersebut terdapat beberapa riwayat yang DHAIF (lemah), namun riwayat lemah ini BUKAN PALSU, dan dianjurkan kita beramal dengan hadith Fadhaail (ini antara pendapat Imam An-Nawawi penulis kitab syarah Sahih Muslim, dan ramai Ulama bersetuju). Imam Bukhari sendiri pun ada menulis kitab Fadhaail bertajuk Al-Adabul Mufrad, yang juga ada memuatkan beberapa riwayat yang lemah. Ini menunjukan Imam Bukhari sendiri pun terima hadith yang lemah dalam bab FADHAIL

Memang ada masalah dengan segelintir ahli Ilmuan atau tokoh agama yang tak suka dengan Jemaah Tabligh, tapi itu kebiasaan dalam konteks akademik dan secara ilmuan. Kalau kita nak terjun dalam bab ilmu hadith, TERLALU BANYAK PERBAHASAN tentang riwayat hadith sampai orang awam PENING KEPALA, akhirnya balik rumah tidoq taktau nak buat apa.... adakah itu yang terbaik?

Ubatnya, kalau kita kurang berilmu atau tak tahu, maka bertanya kepada yang berilmu (An-Nahl, 43). Tujuan Jemaah Tabligh bukannya membuka perbahasan ilmiah dalam bab hadith, tetapi MENGISLAHKAN diri, belajar Sunnah dan Dakwah. Kalau nak belajar mendalam ilmu hadith dan riwayat bersanad, boleh masuk madrasah. Banyak juga madrasah yang berjalan uasaha Dakwah dan Tabligh. Usaha Dakwah ni umum, sesiapa sajaha pun boleh belajar, tak perlu jadi Alim Ulama dulu... tapi kalau nak bahas ilmu hadith... kena belajar bertahun-tahun dulu...

Abu Bakar RA, sahabat nabi, hari pertama masuk Islam telah bawa beberapa sahabat lain untuk masuk Islam... ramai antaranya Ashsyarah Mubashsyarah (10 yang dijamin masuk syurga). Hari pertama Abu Bakar masuk Islam bukannya bersyarat untuk tahu serba-serbi dulu, tapi persoalan Abu Bakar bila masuk Islam... apakah kerja aku wahai Rasulullah? Nabi SAW menjawab, lebih kurang maksudnya, kerja kamu ialah seperti kerja aku... dan Abu Bakr melihat Nabi berdakwah... maka dia (Abu Bakr) pun berdakwah sekalipun baru masuk Islam ketika itu...

Niat dalam usaha Dakwah bukan mengislahkan orang lain, tapi menerusi Dakwah, diri kita Insya-Allah akan diislahkan....

Anda juga boleh merujuk kitab seperti Riyadh As Solihin (karangan Imam Nawawi) dan Muntakhab Ahaadith (Syeikh Yusuf Al-Khandahlawi) sebagai rujukan tambahan kepada hadith-hadith Fadhaail yang terkandung dalam Fadhaail Amal

WAllahu a'lam

Last edited by mnm77 on 7-8-2012 10:58 AM \n\n

Sikit pasal Malam Laitatul Qadar... kalau nak ikut kiraan matematik..

Katakan secara mudah,
1 bulan ada 30 hari
1 hari ada 24 jam

Jadi satu malam (Al-Qadar), katakan lebih kurang 10 jam mula dari Maghrib sampai Fajar (Subuh),

Maka:
10 jam ibadat pada malam Al-Qadar diberi ganjaran lebih 1000 bulan
1000 bulan = 1000x30x24 jam = 720 000 jam

Ini seperti 1 jam ibadat berkadaran dengan LEBIH DARI 72,000 jam nilai ibadah pada malam tersebut.

72,000 jam = 3000 hari

1 jam ibadat lebih dari 3000 hari dari segi ganjaran!!!

LUAR BIASA!!! Last edited by mnm77 on 7-8-2012 11:41 AM \n\n

perangsuci posted on 5-8-2012 10:19 PM
bukan nak was2 atau tidak. factnya islam mempunyai pelbagai mazhab. yg popularnya cuma 4

syiah,sunnah sume tu cm sesat je aku nengok...