CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ammylaw

[Merged] All about Birds/burung (merpati,tempua,merbuk,ketitir,owl..etc)

JOM BORAK TENTANG BURUNG2 TEMPATAN

JOM KITA BORANG TTG BURUNG2 TEMPATAN NI. BURUNG DR LUAR TU LAIN KALILAH YE. CERITAKANLAH TTG APA2 SAJA MENGENAI BRG TMPTN NI, SAMADA DIBELA JINAK ATAU YG LEPAS LIAR.
AKU PERHATIKAN SEMAKIN HARI SPESIS BRG TMPTN NI SEMAKIN PUPUS DAN BURUNG DR LUAR PULAK YG MENGAMBIL TEMPAT.
DALAM BANYAK2 BURUNG TMPTN NI, AKU RUNDU BETUL DGN BRG BARAU. DAH LAMA TAK NAMPAK KELIBAT BURUNG NI. BURUNG NI TAK CANTIK. TAPI LAGU DIA BEST ( MCM ARTS MALAYSIA PULAK...) LAGU DIA MENGIMBAU ZAMAN KANAK2 AKU. TERINGAT KAMPUNG HALAMAN DAN TERIGAT KPD YG TELAH PERGI MENINGGALKAN AKU.(...SEDEHNYA.....)
MASA KECIK2 DULU, KALAU BURUNG NI BERBUNYI KAT BELAKANG RUMAH, RIUH RENDAH, TU MAKNANYA PISANG DAH MASAK. MEREKA SUKA MAKAN PISANG. DAN....BERMAKNA TIAP PAGI LPS TU KAMI ADK BERADIK SARAPAN PAGI DGN LEMPENG PISANG AJE LAH......HEHEHEH.....
SKG NTAH KEMANA PERGINYA SPESIS BURUNG NI. SAPA2 YG ADA INFO ATAU VIDEO YG ADA SUARA SEKALI, LETAKKAN LAH KAT SINI.LEPAS JUGAK RINDU INI. AKU INGAT MEREKA SEMUA DAH BERHIJRAH KE JEPUN LA.  BILALAH NAK BALIK MALYSIA????
MASA DLAM TAHUN 2003, SEMASA AKU JAGA PROJEK KAT DALAM ZOO TAIPING, ADA AKU DGR SUARA BURUNG NI. IKUT PUNYA IKUT....RUPA2NYA ADA SEPASANG YG DILETAKKAN DI DLAM SANGKAR BUAYA. ALAMAK...TU YG MALAS TU...DGR DR JAUH AJE LA. DAH 4 TAHUN DAH, NTAH ADA KE TAK LAGI??

OH BARAU, DI MANA KAU BERADA SEKARANG????

[ Last edited by  azam2066 at 12-4-2007 09:59 PM ]

Reply #1 azam2066's post

ok aku mulakan dulu.. barau spesies burung merbah yg besar.. punyai suara yg betul2 sedap dan menarik.. tetapi hanya utk jantan.. spesies burung yg dilindungi dan memerlukan lesen utk membelanya...

spesies ini semakin berkurangan.. jika ada pun harga sudah cukup tinggi.. aku ada membelanya.. aku jual dengan harga RM1000.. sebab aku bela anak n jinak.. tapi satu jer masalah kalau kita bela anak yg masih suap.. suaranya tak semerdu suara burung barau yg liar.. dan barau yg di bela anak akan meniru suara2 burung yg lain yg berada disekitarnya.. tu lah kelemahannya.. misalnya kita membela merbuk, ia akan tiru suara merbuk..

barau sangat top di utara semenanjung... dulu daerah baling sangat banyak burung ni dan di kaut abis oleh penggila burung barau nie... dulu aku penah join tangkap burung barau nie... denak diorang semua pakai betina...

sekarang dalam pasaran sekitar area kedah antara RM250-RM350 bg seekor barau yg baru sahaja ditangkap...

Tiong emas

tiong emas... sesuatu nama yg cukup comman utk peminat2 burung... tiong emas memang species burung malaysia yg juga di amcam kepupusan... ini di sebabkan atas permintaan peminat2 burung tiong ini semakin tinggi sehingga sarang2 burung ini digeledah utk mendapat anak2 burung.. harga yg cukup baik di pasaran menyebabkan ramai org tempatan atau org asli bertungkus lumus mencari anak burung ini di dalam2 hutan...

burung yg dapat meniru lebih dari sepuluh perkataan yg biasa di cakap oleh manusia... mempunyai suara yg tajam dan kuat... mempunyai rahang yg kuat beserta cengkaman kaki yg kuat utk tujuan mencengkam dahan2 yg tinggi.. selalu hidup berdua atau sepasang hingga salah seekornya mati... pasangan yg setia..

makanan buah buahan, bijiran dan kadang2 serangga kecil... di malaysia tiong emas ni bayak terdapat di daerah2 pahang...

Burung Serindit

Burung Serindit juga dikenali sebagai Burung Bayan Kecil merupakan salah satu daripada haiwan terlindung yang terdapat di Malaysia. Pemburuannya memerlukan lesen pemburuan
Burung ini berukuran kecil, dengan panjang mencapai 12cm. Sebahagian besar bulunya berwarna hijau dengan bulu ekor berwarna merah.
Burung Serindit jantan dan betina mempunyai warna yang tidak serupa. Burung Serindit jantan memiliki tompok di kepala berwarna biru dan bertompok di leher berwarna merah. Burung Betina berwarna lebih pudar dibanding jantan.

Pergam

pergam. nama enggerisnya ialah grey Silver Wood-Pigeon.. burung yg semakin berkurangan di malaysia.. dilindungi sepenuhnya oleh dunia. makanan buah n bijiran

to azam or any expert...
bole postkan gambar pungguk rindukan bulan tak?
teringin nak tau rupa burung tue..
kecik2 dulu ada kisah pasal burung nie dgn diri ku...ala ala mukhsin gitu

[ Last edited by  wiranordin at 27-3-2007 01:31 PM ]

Follow Us

Reply #2 putra_bengal's post

dah ku agak dah.....kau mesti orang yg pertama...heheheeh.....apa2pun terima kasih di atas sumbangan kau, semoga ianya menjadi rujukan untuk peminat burung atau adik2 kita yg masih di bangku sekolah tu yg tercari2 sumber rujukan, teruskan menyumbang!

Reply #6 wiranordin's post

wira, editkan ayat kau tu...heheehe....

fins This user has been deleted
burung kuang antara burung2 yang tercantik di malaysia nih..
ader satu pusat penjagaan dan ternakan (kot) kat tengganu.. dari kuala tengganu menghala ke kuala berang.. cantik2 burung dia..

wira, ni gambar burung pungguk tu, apa kisahnya tu????

Reply #9 fins's post

kalau ada gambarnya kan bagus,teringin nak menikmati kecantikannya tu.......

Reply #10 azam2066's post

apa beza dia dgn burung hantu?
sama la nampak...
owl jugak kan tue?

dah edit..tak sedar ar..type laju sangat..hehehe

Kuang raya

kuang raya.. ialah satu2nya kuang yg terdapat di malaysia yg betul2 diancam kepupusan... kuang jantan mempunyai susuk badan yg lebih menarik dari betina. biasalah nak tarik perhatian betina.. tp ingat semua jenis kuang yg ada kat terengganu tu bukan dari malaysia.. malaysia tak ada bnyk jenis kuang

Originally posted by putra_bengal at 24-3-2007 02:14 PM
Burung Serindit juga dikenali sebagai Burung Bayan Kecil merupak ...

teringat masa kecik2 dolu...sehari 3,4 ekor aku dapat burung ni...

Reply #14 Hetfield's post

dulu byk.. sampai satu kumpulan tu beratus ekor.. sekarang nie dah kurang dah..

putra, kuang raya dah ader dah kat tengganu.. dah dapat suntikan dari k'jaan utk majukan pusat tuh.. kira ok ler..
aku klu ader modal nak jek buat satu farm, suwoh ko jaga/consultant kat situ..

putra, kuang raya dah ader dah kat tengganu.. dah dapat suntikan dari k'jaan utk majukan pusat tuh.. kira ok ler..
aku klu ader modal nak jek buat satu farm, suwoh ko jaga/consultant kat situ..

Reply #12 wiranordin's post

beza pd nama je. pungguk kecik sikit kut. tempat aku orang panggil burung jampok. dulu masa kecik2 sebelum tido selalu dgr suara brg ni. pok...pok....pok....kalau kami adk bradik tak tidur lg( tergelak2 usik mengusik) maka mak n ayah akn takut2 kan kami, kata burung tu berhantu...mcm2 lah. dah besar ni baru tau sebab apa orang tua suruh kita tidur awal2....hehehehe...putra tu senyum dah......

[ Last edited by  azam2066 at 27-3-2007 08:29 PM ]

Reply #18 azam2066's post

huhu... malam jumaat perlulah kita beribadat.. amin....
off topic nie...

eh... azam.. penah dengar burung daun dak?

Reply #19 putra_bengal's post

baru jap tadi pi website malaysia bird forum.ada terbaca. kau ada gambar ke? tempek la kat sini