CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: InVendeTTa

Masalah! Aku slalu sangat pandang negatif or pk yang terburok!

Reply 17# InVendeTTa

salam.

hmmm. paranoid tu bagus sebenarnya, dalam situasi & keadaan yg tertentu. yg itu, aku pun akuinya. bagi aku, paranoid ni kadang2 buat kita lebih bersedia untuk hadapi apa2 yg tak pasti atau yg buruk. ia buat kita lebih sedar & aware akan bahaya, risiko & pelbagai kemungkinan2 yg negatif. tapi... memang ada tapinya la kan. tapi kalau terlalu paranoid, itu yg susah. & akan menyusahkan kita juga. kerisauan, kegelisahan & ketakutan tu akan affect mental, emosi & fizikal kita. dalam jangkamasa pendek & jangkamasa panjang. sbb tu kita kena kawal. kena tahu bagaimana nak kawal ia. biar kita yg mengawal ia, jangan biarkan & benarkan ia yg mengawal kita.

macamana nak buang self second guessing? cuba hentikan. kalau tentang kesihatan tu, kalau rasa sakit, terus saja jumpa doktor. itu lebih baik daripada bertangguh2, berfikir2 & bermonolog2 ataupun self analyze berdasarkan maklumat2 kat tv/majalah/internet. & jangan fikirkan yg buruk2, macam kalau batuk saja, terus fikir "ohh, aku ni kena infection kat paru2 kot", atau "mungkin kena tonsil. alamak! nanti kena bedah!", atau "mungkin aku ni dah kena kanser paru2 kot". jangan berspekulasi. jumpa saja doktor. spekulasi sendiri2 ni bukan saja akan memenatkan kita, tapi akan buat kita rasa lebih sakit kalau kita benarkan rasa kesakitan tu menguasai diri kita. kalau nak lebih pasti & lebih tenang, kerap buat medical check up. ya, akan keluarkan belanja yg mahal. tapi untuk kesihatan sendiri, ada orang yg tak kisah untuk berhabis duit. kalau ada apa2 yg tak kena pun, boleh dikesan dari awal. tapi kira bagus juga sbb ko takde whitecoat syndrome. ke ada sebenarnya?

takut akan kematian itu bagus sebenarnya. kalau rasa takut itu disertai dengan rasa takut & cinta kepada Allah. semua orang pasti akan mati. cuma bila, di mana & bagaimana saja la yg membezakannya. mati accident? mati sakit? mati lemas? mati kena bunuh? ataupun mati dalam tidur? kalau nak difikirkan paranoid, memang setiap masa kita terdedah kepada bahaya & kematian. setiap saat yg akan datang ni mungkin masanya kita akan dicabut nyawa. tapi kenapa kita takut mati sebenarnya? takut akan kesakitan masa sebelum mati? dok risau nanti kita dah mati, orang gi selongkar kita punya diary atau handphone yg ada tulis benda pelik2? haha. ataupun takut sbb rasa2 macam amalan kita belum cukup?

kita tak akan tahu bila kita akan mati. kecuali kalau la kita sakit yg teruk2 yg doktor boleh predict berapa bulan lagi kita akan hidup. tapi itu pun tak tentu pasti ataupun tidak. boleh jadi lebih cepat. boleh jadi lebih lambat. itu bagi orang2 yg diuji dengan kesakitan. itu bahagian mereka - mungkin mereka tahu yg mereka tak lama. tapi bagi kita yg sihat segar bugar ni? teruskan saja la hidup sebaik2nya. & bersedia untuk menerima takdir kita.

dalam hidup ni, kita sentiasa berhadapan dengan sesuatu yg tak pasti. bukan saja tentang diri kita. tapi melibatkan semua benda. semua perkara. semua orang. setiap orang adalah berlainan dengan orang2 yg lain. jadi kita tak boleh nak jangka apa persepsi atau reaksi orang lain kan. walaupun kita tidur sebilik sekatil sebantal dengan seseorang tu pun, masih - kadang2 tu kita akan rasa kita tak kenal & tak boleh jangka orang tu. sama juga dengan apa yg kita buat. dalam kerja misalnya. kerja yg melibatkan pihak lain, kita tak akan tahu outcomenya macamana. respon orang tentang kerja kita. boleh jadi baik, boleh jadi tidak, boleh jadi so-so sahaja. apa sekalipun, kita kena terima. kalau ianya bagus, jangan cepat berpuas hati atau mendabik dada. kalau kurang bagus, cuba lagi lain kali.

kalau dalam semua perkara & dengan semua orang pun kita nak terlalu fikirkan outcome yg kurang best, memang akan jadi tak best la. cuba lebih yakin pada diri sendiri. & juga yakin dengan orang lain. yakin yg sederhana la. kalau over confident pun tak bagus juga kan. negative energy yg ada dalam diri ko sekarang ni, cuba salurkan & imbangkan pula dengan positive thinking. cuba fikirkan yg baik2, doakan yg baik2, dan harapkan yg terbaik. kita dah berusaha, selebihnya serahkan kepada yg lebih atas. dalam hal kerja, bos la kan. dalam hal yg seluruhnya - Allah.

kadang2 tu kan, dalam pada kita tak sedar, sesuatu yg negatif itu terjadi adalah hasil perbuatan kita sendiri. daripada hasil pemikiran kita sendiri. bila kita dah ada mindset & pemikiran yg negatif, ianya akan dapat dilihat melalui tutur kata & tingkah laku kita. aku bagi contoh. misal kata kita ni berkawan baik. aku & ko. tapi aku ada satu rasa paranoid tentang ko & tentang friendship. aku pernah putus kawan banyak kali sebelum ni. jadi aku rasa tak mustahil kalau satu hari nanti, kita akan putus kawan. aku rasa takut. aku rasa risau. aku sentiasa berfikir yg negatif pasal ko atau pasal friendship kita. bila nak buat something pun, aku akan buat keputusan berdasarkan pemikiran yg negatif. ko rasa2 la kan, dengan sikap aku yg macam ni, friendship kita boleh kekal lama tak? tidak, kan? jadi kita kena belajar kawal & latih diri kita untuk bersangka baik dengan orang lain & bersangka baik dengan diri sendiri. & yg lebih penting, bersangka baik dengan Allah.

pemikiran yg negatif ni ko tak akan boleh buang serta merta. so cuba slowly. okay? belajar untuk balancekan negatif & positif. itu lebih baik. semoga berjaya.

sorry TT nak mncelah share jugak..

jangan kate u,kalau i pun lagi la orang nak tanye i jalan pun i boleh fikir buruk da(dalam hti tk boleh cakp lama dgn org ni tk boleh pndag mata dia takut kena pukau)

lepas tu kalau orang tu banyak tanye sikit dekat i,i da fikir lain jugak.tapi kalau yg tnye tu org lelaki la..dan banyak lagi la.

Reply 18# puji

susah kan kalo kat otak kita ni asek negatif jek.
    kdg2 cemburu tgk org lain happy hidup secare carefree tp kita lak belom wat action lagi dah pikir self-doubt.
    ntahla.mmg bettul2 nak berubah but somehow, what we are menjangkau what we want to be.camno?

Reply 19# kudajantan77

awek yang ngorat ko kira baguih ler
    ade orang kalo x wat ape2 memang sampai bujang le single
    tapi mmg aku rsa awek yg tackle laki ni agak kureng sikit
    aku pon got plenty of experience
    rsa pompuan camni x rsa nak dibuat bini. bukan sebab depa x senonoh ke ape tp entahlah..
    nak pompuan yg dibuat bini mmg kita kena carik sendiri kot

Reply 20# kelapamuda

aku penah jadi camni worh
    terdetik tuduh roomate curik wallet tgk2 aku yang salah letak
    siap bgtau my suspicious feeling to my other roomate lg
    malu lah..mmg tu wat pengajaran bagi aku la

Reply 20# kelapamuda

mengingatkan aku pada satu cerita zaman sekolah

tido kat bilik tv, pastu bangun tido ada najis kat selimut aku

x tau kenapa aku duk saspek kawan yg tido sebelah aku (betapa buruk sangkanya pemikiran ketika itu tsk3)

pdhal ada sapetah sengal bawak masuk kucing time kami dah tido

last day spm baru aku cakap kat kawan aku tu yg aku ada terfikir dia yg buat, punya la dia marah gila2 kat aku

sejak dari hari itu, aku mula bersangka baik terhadap semua orang

Follow Us
TT, pasal penyakit ko tuu...aku rase ko patut g jumpe doctor psychology....maybe dorg leh tulun TT....ader sorg membe aku dulu g jumpe doctor coz dia mcm TT gak....n biler check tahap stress dia hagak tinggi gak larrr....naseb bek dia g cepat kalo lmbt.....i dunno.....coz dorg ade provide treatment....to solve ur problem....
lagi satu....aku rase TT serba boleh....fast learner kate khennn....tp TT krg keyakinan....so, better TT perlu byk involve khenn dlm xtvt riadah or sukan....yup...untuk tingkat khenn keyakinan TT...luang khenn mase bercampur ngan kawan2...maksud aku social life TT larr coz ia maybe dpt mmbantu TT drpd 'terlampau' pikir yg bukan2 (-ve)...
yg plg penting...TT kene ingat....dalam dunia niey x de yg sempurna....so, jgn terlalu merendah diri sgt....setiap manusia ade kelebihan masing2.....n TT pown ade kelebihan tersendiri yg org len x de.....so...have a nice day....smile always....

aku sajes ko baca ketiga2 buku makcik Rhonda Byrne. buku2 ni semua mmg sgt membantu untuk kita jadi positif tak kisah la pasal social life ke, health, $, relationships, etc2..

1. The Secret
2. The Power
3. The Magic

contoh latest buku The Magic ni bagitau kite camne nak jadi a grateful person..contoh paling simple kalau bangun tido pastu dapat berjalan dari katil ke bilik air je tu pun sebenarnye kite patut rase bersyukur sgt..sebab kalau nikmat kesihatan tu dah ditarik balik nak bangun pun x boleh kan..ape kene bersyukur dgn prob ko? sebab bersyukur ni dapat menarik positif energy dan menjadikan kite orang yang lebih gembire (salah satu contoh la ye)..peringatan: buku ni banyak bagi contoh "thank the universe" tapi kalau ko Islam ko bersyukur la kat Allah k..sekian..

oh lupe pulak harap kurang2kan la berpikir negatif tu ye sbb bende ni hanya akan attract perkara2 negatif je..cube alihkan pikiran ke bende2 yg menggembirakan wokeh

ni salah satu ciri egoistik  bastad nih

Reply  kelapamuda

aku penah jadi camni worh
    terdetik tuduh roomate curik wallet tgk2  ...
InVendeTTa Post at 1-6-2012 10:49

hehehe... kene positip la selalu.. aku paham... hehe..

Reply  kelapamuda

mengingatkan aku pada satu cerita zaman sekolah

tido kat bilik tv, pastu ba ...
awan_kelabu Post at 1-6-2012 11:11

gile la... bley plak ada najis time ko tido... hahaha.. lawak.. .. tu la kan, kene sangka baik... tapi nak buat tu yang payah..

aku pernah jugak macam tt mase dulu2. tapi skang ni dah senang tt, kalo agak2 ko ade penyakit je, terus cari incek google. terus cek simptom2 utk sakit yg ko saspek tu. kalo banyak yg ade kat ko, baru bawak gi cek dokto pakar bagai. kalo tak, bawak gi kinik sudahh

macam rumate aku jer..kalau kena ape2 kat dia,dia jadi panik n gelabah padehal xde ape pun..

Reply 1# InVendeTTa

u r a paranoid person.. agaknye kot... gi la jumpa psychiatrist.. yg ada bchelor of science psychology... biasa la tu.. smua manusia akan ada mental defect walaupun secubit

alamak takutnya...sbb ai pun mcm ni kalo bab driving..

contohnya kalo ikut jalan yg x biasa,mesti fikiran tu fikir yg bukan2..kot2 nanti ada motor x nampak kete,dilanggarnye ke...kot2 ada perompak menyorok kat semak ke...fikiran tu dah start membayangkan ai tengah drive pastu orang melompat depan kete dgn parang..

bahaya ke fikiran mcm ni..

12
Return to list New