CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 13876|Reply: 136

taraf pendidikan vs taraf perkerjaan

Baru je jadi tadi..kisahnya saya tengah kerja, ada sorang pakcik datang..ok fine.. pakcik tu ajak borak2, disebabkan ade ramai orang me pun melayan la citer pakcik tu...sampai la satu tahap pakcik tu cakap, "ko ade degree tapi ko keje ni je ". ( wah pakcik...depan2 je ko serang aku ek...dengan memek muke yang x boleh blah..).. cheettt.. menyirap betul la darah me.. untuk pengetahuan korang, me keje bese2 jer makan gaji..gaji xde la banyak pun.... cite bab kawen, nape xkawen lagi yang tu boleh tahan lagi...bile masuk bab nak compare2 tarap pendidikan ngan tarap keje ni yang hangin jer... terus la me smash pakcik tu, "pakcik, kalau kite belajar tinggi, pastu kite kerja yang rendah, x semestinya kerja tu x baik untuk kite.. kalau Allah dah tentukan uintuk saya kerja ni dulu b4 saya dapat keje yang lebih baik, knpe saya nak mengeluh.. as long as sy dapat peluang, saya amik je dulu..peluang bukan senang nak dapat.. macam pakcik kate td bab jodoh kawen tu, sume nyer dalam perancanngan allah, dia dah tentukan sama la jugak mcm kerja saya ni..sume tu same jer.."  diam je pakcik tu..me sengaja guna ayat pakcik tu balik, sungguh2 nasihat aku pasal kawen..  lepas tu  malas dah me nak borak ngan pakcik tu..

- kalau nak ikutkan memang la me mula2 rase rendah diri bile me dapat keje yang bese2,( memang la segan sebab tu me menyirap bile pakcik tu cakap macam tu depan2 tanpa berlapik ape pun..) tapi selalunya orang akan cakap, " xper yang penting  pengalaman".. sejuk sikit hati..

- lagi2 kalau time hari raya, g umah sedara mara, ke kenduri2 kawen ke.. tanya keje ape...segan nyer la nak cakap...  memang potong mood la kalau tanya bab kerja ape ni.... rase malu je nak jumpe kawan2, sedara2, sepupu2...kalau boleh malas nak jumpe mereka..segan kot.

- kalau korang berada dalam situasi me ni ape yang korang buat ek.. macamner korang handle perasaan  & situasi tu..

Rate

1

aku pon degree holder,tp kje kilang je...nk wt cmne,blom dpt lg yg kje lbh elok..result spa pon gagal...huhu..tp aku percaya akan ade je peluang tu,kne usaha ckit la...

TT,

Semua tu adalah pengalaman yang paling berharga bila u dpt kerja yg lebih baik kelak.  apabila u dapat keje yang lebih baik, u sudah jadi leader yg memerlukan u memimpin org bawahan, masa tu xkan u nk tunjuk yg u tak reti buat kerja betul tak? sebagai leader u mesti yg menunjuk ajar kerja pada org bawahan.

Mmg betul, zaman sekarang ramai pakcik2 dan makcik2 bila berckap mcm tu sebb??? anak2 dia org terus dapat keje bagus2.. tpi adakah dia org sedar work performance anak dia org mcm mane? hanya majikan sahaja yang tahu...

Kesimpulannya.. jgn rendah diri, sentiasa belajar, yakin dan berusahalah...  

Rate

1

pedulikn apa org kata....bkn dia yg tanggung mkn minum pakai n segala bil kita...

aku pn mcm ko jugak dlu...umur 27 bru dpt keja yg di hire based on dgree aku....tp at least kita mula dr bwh tau susah sng mcm mna....kebarangkalian utk pndg rendah kt org bwh pn xde sbb da merasa situasi cmtu kn

bak kata forumer Girlpower kt ats, rezeki anak2 pakcik makcik tu dpt keja sng, setaraf ngn yg di blaja, tp performance dorg, mcm la mak ayah amek tau...ntah2 anak kaki ngular ke, kaki mc ke kannn

same goes with me.
degree holder but rasanya keje skang kelayakan diploma je kot.
or maybe sbb bidang aku ni mmg perlukan pengalaman so even ada degree pun still kena jadi assistant dulu.

xpelah, pelan2 kayuh kan.

sibuk je pak cik tu, x tau ke zaman skang dapat keje pun dah bersyukur tau.

salam TT.

haha. bila baca thread ni, terkenang balik masa zaman dulu2. aku pun lebih kurang macam ni la kot. seumur hidup aku ni asyik la dibandingkan dengan orang2 tertentu. lepas tu kena downgrade bagai. nak lagi masa dapat result SPM. result aku boleh kira teruk (amat teruk. haha). kena banding. lepas tu aku belajar pun masuk slow sikit banding kawan2 aku yg lain (sbb result yg teruk tu. haha). kena banding jugak. lepas tu belajar pun tak tinggi sangat (tapi Alhamdulillah pointer ok). kena banding lagi. bidang yg aku pilih ni pun, gaji tak la banyak sangat. kena banding la jugak lagi. haha. awal2 dulu memang la terasa sedih, tension. semua yg negatif2 la kan. sampai satu tahap, aku dah letih nak rasa sedih2 lagi. dah rasa malas nak tension2 lagi. lebih2 lagi bila dengar segala leteran, labelan & sesi banding2 tu. terutamanya daripada orang2 yg lebih tua la. orang2 lebih tua ni macam pangkat mak/pak saudara, opah/atok gitu la.

orang2 tua ni la kan, kalau ko betul2 perhatikan & kaji, ada beberapa sebab kenapa mereka tu macam tu. 1, risau. 2, ambil berat. 3, lepas geram. 4, saja suka2 nak membebel. yg #1 & #2 tu sebenarnya kadang2 cara mereka projectkan kata2 & memek muka tu, memang agak kurang sesuai. mereka concern, tapi tak kena gaya, cara, tempat & masa. ada yg jenis cakap lepas juga. agaknya fikir yg kita ni hati keras sangat kot, pdhal sebenarnya boleh tahan lembik jugak. jenis yg #3 tu pulak, mungkin ada something yg mereka tak puas hati la kot. tentang anak2 sendiri agaknya. macam kita ni dijadikan tempat lempias perasaan la lebih kurang. yg #4 tu memang dah sejak azali kot perangai macam tu. haha.

cara2 supaya kita sendiri tak rasa sedih atau tension? kawal diri sendiri. itu saja caranya. kita kena control hati kita sendiri. apa yg kita rasa. kita memandang sesuatu itu (komen/bebel/banding) sebagai apa. kalau kita pandang ia sebagai merendah2kan, maka down la kita kan? kalau kita pandang sebagai motivasi, mungkin kita akan rasa ter-motivate. kalau kita pandang/dengar kosong saja, maka tak ada la kita rasa apa2. macam diangin lalu saja.

mulut orang, kita takkan boleh tutup. tak akan boleh. kita tak boleh control orang lain. tapi, kita ada control ke atas diri kita sendiri. telinga kita. mata kita. & hati kita. so, biar kita yg control semua tu. jangan bagi kuasa tu kepada orang lain. jangan.

kalau agak2 rasa rendah diri tu bila dengan saudara2 atau kawan2 tu, tak perlu la. orang kan, kalau mereka nak accept diri kita, mereka sepatutnya terima diri kita seadanya. bagi nasihat. bagi semangat. bagi sokongan. kalau ada kawan yg rasa malu nak kawan dengan kita sbb kita kerja tak bagus, eh, kira kawan ke tu? rasa malu sbb kita belajar tahap degree je? rasa malu atau tak boleh nak 'masuk; sbb kita ni belum kahwin lagi? kawan ke agaknya tu? kadang2 tu, semua tu dalam fikiran kita je. kita sendiri je yg terasa macam tu, sedangkan kawan2 tu tak ada rasa apapun. tapi kalau benar mereka ada rasa macam tu, anggap saja la kawan2 tu macam kenalan2 biasa je.

tapi yelah, aku faham. kalau kita ni umur dah banyak, lepas tu kawan2 pun semuanya dah kawin & beranak, kita sendiri pun akan rasa macam tersisih secara automatik. macam kalau lepak ramai2, semua pakat cerita pasal anak. kita nak cerita pasal apa? kucing? haha. adoi. umur2 dah banyak ni, kadang2 tu ada orang yg ada mindset (yg sempit), mesti kerja dah pangkat tinggi2 atau besar2. nak buat macamana. ada sesetengah orang yg (buat2) tak faham yg rezeki & jodoh ni ketentuan Allah. kita dah berusaha, tapi mungkin masa kita belum lagi tiba. kan?

aku kan, sekarang ni, setiap kali ada sesiapa yg nak membebel pasal kerja/kawin, memang aku senyum saja. sbb memang itu saja yg aku mampu. malas la nak berbalas2 kata dengan orang2 tua ni. karang kalau kita melebih2 sangat nak pertahankan diri, keluar la pulak skrip2 drama kata kita kurang ajar la, anak (saudara) derhaka la, dok kata mak tak pandai didik anak la, lepas tu start la pulak label2an lain macam "kuat melawan, patut la tak kawin2". haha. ishhh. so senyum je la.

tak perlu rasa down. sangat2 tak perlu. selagi bukan mak sendiri ataupun sesiapa yg kita kena sara atau beri/kongsi nafkah tu yg tegur, tak perlu. kalau rasa2 nak upgrade, boleh upgrade. boleh sambung belajar kalau nak. boleh cuba gandakan usaha dalam kerja kalau nak. tapi jangan biarkan 'orang2 yg tak berkaitan' tu memandang rendah kepada diri kita. dan jangan benarkan kita sendiri memandang rendah kepada diri sendiri. okay? semoga bertabah.

Rate

1

Follow Us
Post Last Edit by faraway1 at 26-5-2012 08:54

me ada diploma tapi me keja kilang aje dulu lepas habis study,
ingat tak ramai umpat nak nak jiran tetangga yang kata
anak anak dorang keja kilang lepas spm, tak perlu nak study
sampai cam me ambil stpm then diploma..

tapi me happy dengan perjalanan hidup me..
hari ini me lihat itu semua sebagai pengalaman hidup paling berharga.

so kesimpulan jika u happy dengan hidup u,
itu paling penting, pandangan orang
dorang umpat ke, keji ke ngutuk ke,
tak kemana pun, suara suara tu cam angin lalu aje..

TT tak perlu rasa down la ngan kata2 pokcit tuh,....jgn ler rasa diri tuh rendah sgt, padahal tt nih lebih beruntung berbanding ngan org lain,....mcm sy nih,..belajar pon tinggi2, tp ahernya pemegang status ibu sepenuh masa gak di umah,...

alah, utk org2 luar gitu, tak perlu bgtau detail2 sgt..lgpun kejap jer jumpa pacit tuh kan?
biar jer la dia nak ckp apa, kot2 dia tuh tgh besedih dlm hati..bila dia melaserkan mulutnya tuh maybe dia lebih gembira..biarkan jek..

iols pun kalo org kpg tanya kerja kat mana, iols jawab kerja kilang jek..
mmg ada mimik muka yg pelik2..tpi biarlah kan, as long as i know what i do and what i earn..
lgpun sronok bila nanti jawapan theyols "takpa la, kilang pun rezeki jugak"
iols senyum ja..mcm nih

kak bed dulu pernah kerja jap jd supervisor cleaner kat hospital sulatanah aminah... korang mampoo? ada dgree jd supervisor cleaner tahap STPM? atau tahap pekerja cleaner dah senior naik pangakt jd supervisor... sekian...

same goes to me. dr civil engineer, aku tukar career kpd cleaner, cuci jamban bagai. rmai x sangka aku ada degree tp buat kje mcm tu. yg pntg aku happy. x kisah pun apa yg org nk kata..

relax la TT.... benda yg sama yg iris lalui....
ade org ckp, ade degree keje mcm ni aje...
iris cume senyum.... n ini rezeki iris, mmg berusaha mencr kerja terbaik
ala, keje dr bwh nie benda yg paling best dlm dunia ade org dpt rase
sbb bila kita dh naik pegawai (sewaktunya) kita dh dpt tau ape yg terjd dibwh
skang iris jenis cuba aje semua ape dpn mata....
iris smpkan parents iris sendiri ckp, bila ko nk dpt keje best..... iris rase mcm nk lari aje dr umah
tp bila that at positive agar kita memperbaiki keadaan n kedudukan kita..... so bersabar la yer.... mulut org xleh tutup.. enjoy the life k....

same je mcm aku....ada degree tp keje kerani....sllu je kne perli2 dgn sedare mare...mula2 mmg aku kisah n sedih tp lme2 aku wt xtau jer...npe kalo aku keje kerani pn?aku xmintak duit diorg pun...yg penting rezeki halal....

Apart from mencari rezeki halal-- most important thing is to gain experiance and also connection.. Takpe keja dari peringkat diploma atau spm. Start from the bottom, learn the tricks of the trade and human behavior.

Yang penting jangan kena buli

Post Last Edit by apis88 at 27-5-2012 08:29

aku kje kilang pon ade gk dpt saving ckit,..drpd nk tggu permanent job yg sesuai ngn kelayakan kte,mmg bkurun la nk start menyimpan...

wat x tau jelah....

xpe bsabar...rezeki sumenya dh dtentukan...walau kite ada degree tp dh d ttpkan rezeki byk tu je ttp dpt byk tu je...sabar n redha...tp jgn mudah putus asa...berusaha untuk mendapat yg lbh baik lg....

pengalaman hidup tu penting jah....mana nak dapat kalau kite tak cuba....cobaan

Post Last Edit by mbhcsf at 27-5-2012 12:19

alahai  ...ignore je cakap pak cik tu....dia hanya seorang pak cik biaq pi kat dia laaaaa.....
hehehe you know....senyum sajalaa.....

the fact that you ditakdirkan bertemu dan berbual dengan pak cik tu pun satu ujian ALLAH, rasanya  yg pada saya nak tunjukkan  yang  awak punya pemikiran lebih terbuka dan lebih jauh dari pak cik tu , pak cik tu lihat sedepa you lihat 23 tahun akan datang insya ALLAH

so maafkan sahaja  sebab alahai org tetua  you know...dan nilai ijazah  yg awak perolehi sebenarnya  nak menunjukkan inilah  tahap pemikiran seorg siswa dengan seorg pak cik yg mungkin  kaya pengalaman dan ilmu kehidupan tapi dia mungkin 'trap' dalam kekangan prejudis pekerjaan dan  degree - tak palah maafkan saja  , pak cik ni mungkin tak tahu yg PhD holders atau profesor di   top notch uni  bila majlis konvokesyen hanya memakai t-shirt , trainers ( kasut sukan) dan jeans  SAHAJA dan wrobe/ jubah university - so  u know, banyak jer PhD holders  yg simple simple  jer ..tapi bila kat malaysia alahai ... ....
kat situ kita dapat menghayati apalah sangat pangkat dan tafsiran orang
dan sense of humility

senyum dan maafkan sahaja...

saya pun kena juga hehehe