CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 3433|Reply: 22

Masalah tido....

Salam sumer forumer...

aku just nak share to all yg ada masalah tdo ni... tak kira laa yg serius ker tak ker... aku mmg ada msalah tido tp tak laa kronik sangat... masalah ni jd biler aku keje malam (night shift) and kalu aku ke tempat baru (mende ni biasa terjadi)

kebiasaan kalu ada masalah tdo ni aku selalu amik ubat selsema atau ubat batok... mende yg bole mendatangkan drowsiness... penah gak amik valium dgn ubat yg aku beli kat kedai jamu, 'Lelap' -->  

tp sejak aku berbual ngan abg aku kat amerika... dia pun sama gak ada masalah tdo... dan dia rekemen aku 'Melatonin'.... masalahnyer skang ni melatonin ni tak di jual kat malaysia... biler aku tny kat farmasis... derang bilang belum diregisterkan lg... ada yg ckp kene banned... so aku pun tak sure maner satu betol... ikotkan aku sendiri pun tak tau melatonin ni bole kasi 'repair' masa tdo... dan yg pasti melatonin ni selamat laa berbanding ubat selsema ker ubat batok ker valium ker...

farmasis tu bilang kat spore ada jual... so dah mmg nasib aku baik pasal aku keje kat spore... jd bebaru ni aku singgah kat farmasi dan berjaya beli sebotol yg berharga S$13.90... ada 38 bijik dlm botol tu...

ni aku amik sket dari website pasal melatonin yg aku beli tu..

Melatonin, also known chemically as N-acetyl-5-methoxytryptamine is a hormone found naturally in the body that is made by a part of the brain called the pineal gland. Melatonin may help our bodies know when it's time to go to sleep and when it's time to wake up.   Melatonin used as medicine is usually made synthetically in a laboratory.
People use melatonin to adjust the body’s internal clock. It is used for jet lag, for adjusting sleep-wake cycles in people whose daily work schedule changes (shift-work disorder), and for helping blind people establish a day and night cycle.Melatonin is also used for the inability to fall asleep (insomnia); delayed sleep phase syndrome (DSPS); insomnia associated with attention deficit-hyperactivity disorder (ADHD); insomnia due to certain high blood pressure medications called beta-blockers; and sleep problems in children with developmental disorders including autism, cerebral palsy, and mental retardation. It is also used as a sleep aid after discontinuing the use of benzodiazepine drugs and to reduce the side effects of stopping smoking.

Ehsan : http://pureaidpharmacy.com/webshaper/store/viewProd.asp?pkProductItem=175

Dlm website tu tulis harga dlm RM... tak tau laa kalu ubat ni bole di beli secara online... huhuhu!! sesapa yg ada masalah tdo tak kat sini... kalu ada korang amik aper eh untuk senang tdo?

dan ada tak sesapa bole explain naper Melatonin ni tak bole masok Msia...?? Tenkiu...!

Rate

1

Aku kalau tak boleh tido....alu dengor je MP3 ayat Quran....
Cepat je lelap, tak dan habis satu surah, aku dah lelap....
Mungkin jin-jin dalam badan aku bagi aku terlena, jadi dia tak sakit.......

dulu aku memang ada pblm tido...
kekadang tido 10 minit pastu terkebil-kebil sampai lah ke pagi...
Tapi sejak aku amalkan dengor ayat Al-Quran, tido pun lena je....

p/s:  Mod cubalah....tak yah telan apa-apa pill....

aku kalau boleh tak tido sepanjang hayat dan sihat,aku pilih tak tido....

sbb byk keje aku boleh buat.....

skrg dapat tido 3 jam sehari pun aku syukur.....

doktor nasihatkan aku tido 6 jam spy sihat..aku cakap aku byk keje.....

takkan kita idop nak buat taik mata je?tido ala kadar cukup.....................

Farmasis kata aku stress keje... so aku kene gak tdo pasal kalu tak aku akan lg groggy... jd cara terbaik dgn makan melatonin... hehehe! (itu untuk aku laa... laen padang laen belalang.....)

tdo tu penting pasal tu kiter diberi tdo... jd kene laa bg kan masa utk tdo tu... wokeh!

dulu aku memang ada pblm tido...
kekadang tido 10 minit pastu terkebil-kebil sampai lah ke pagi...
...
jazaa Post at 28-3-2012 21:36

saya pon sama dulu..memang ada insomnia sampailah saya amalkan pejam mata sambil berzikir, be it di mulut ataupun dalam hati saja kalau tak larat..cara tu memang berkesan untuk saya

Follow Us
Salam,

Nak citer dulu masa anak kecik saya ada masalah tidur gaks..bila terjaga tu payah sangat dah nak tidur balik...

Bila saya cerita problem saya kat sorang pharmacist dia recommend makan pil ini as supplement.

Ashvagandha drp Himalaya - boleh beli kat farmasi (saya tak jual ye!)...it works for me...

Sekarang saya tak ambil dah sebab anak2 dah besar n saya dah takde masalah tidur lagi...letak je bantal, switch on aircon, terus belayar...

Cubalah...kalau tak silap saya makan 2x sehari siang sekali, malam sekali...takde side effect...

menjelang malam je lepas dah penat2 keje tu InsyaAllah kita leh tido...

================================================================

ashvagandha (sumber google)

Ashvagandha in Sanskrit means "smelling like a horse ", probably originating from the odor of its fresh root which resembles that of a sweaty horse. Ashvagandha is a well-known antistress herb. The species' name   Somnifera   means "sleep-bearing" in Latin, indicating that Ashvagandha was considered a sedative. However, it has also been used for sexual vitality and as an adaptogen. Ashvagandha is popularly known as Indian Ginseng.
Action:

Ashvagandha is an unique herb with antistress, adaptogenic action that leads to better physical fitness and helps with stress management. It increases physiological endurance and protects against the effects of stress. Ashvagandha is especially beneficial in stress-related disorders such as arthritis, hypertension, diabetes and premature aging.
Indications:

General debility.
    As a daily health supplement to manage stress.
    In the prevention and treatment of many stress-related diseases like arteriosclerosis, premature aging, arthritis, diabetes, hypertension and malignancy.
    As an aphrodisiac.

Dosage*

One capsule, twice a day, before meals.

* Since Himalaya Pure Herbs are in capsule form, some children below 14 years may find it difficult to swallow them. Himalaya Pure Herbs are recommended for children who are 14 years or older.

aku plak hanya boleh tdo waktu malam jer ( normal la tu )....waktu siang....walau penat dan ngantuk sekalipun...mmg konpom takleh nak lena....mende ni aku alami sejak 6 tahun lepas....entahla...kengkadang tu mmg jeles nengok org lain yg letak je kepala terus lelap..

tadi siang aku refer dgn doktor aku... berkenaan dgn Melatonin... dia bilang melatonin selamat digunakan.... tp kene ikot dosage yg ditetapkan laa...

tentang isu melatonin tak diregisterkan tu... masih lg samar2... mungkin ada sebab disebaliknyer...

walaucamner pun... aku tak risau pasal bole ajer beli kat Spore... hehehehe!

nak tompang bertnya.. kuikuikuikui..

xle tido aka insomnia ko ni mmg penat lelah cemane pon mmg xle tdo eh? ape ko rase eh? x pnat lansung ke? fresh je ke? xde rse ngntok lnsg ke? or mmg penat n emosi tp xle tdo? cecite2..adeh.. aku tgh takot2 ni.. ade ure2 mcm kesituh je..

Errr...

aku plak hanya boleh tdo waktu malam jer ( normal la tu )....waktu siang....walau penat dan ngantuk  ...
medangmru Post at 29/3/2012 20:45

Aku lak hanya boleh tido taim ngantok jer... Kalau taim tak ngantok memang tak bleh tido langsong... Kira normal kan lar jugak tu kan...?

Pepe pong bagi yang susah mau tido aku saran supaya makang burger 10 bijik... Tengok lepas tu ada rasa mau lelap ke tak... Kalau boleh fries tu jangang lupa...

Jizzz... Klong! Klong!

Aku lak hanya boleh tido taim ngantok jer... Kalau taim tak ngantok memang tak bleh tido lan ...
AceHand Post at 31-3-2012 05:54 AM

10 bijik burger...maunyer tdo terussssssssss...x bgn2...

aku kalau tak boleh tido, akan baca buku yang membosankan...
dalam 10-15 minit dah mengantuk...
selalunya buku english ataupun yg berunsurkan fakta

aku kalau tak boleh tido, akan baca buku yang membosankan...
dalam 10-15 minit dah mengantuk...
se ...
mijot Post at 31-3-2012 12:41 PM

cer citer skit buku apakah yg membosankan itewwwwww

aku ni masalah senang tido kalu siang2 hari...pas balik keje je mesti nak tido... letak je pale atas bantal, tak lama pastu tertido la aku... tp bila somi aku ada kat rumah or bila balik rumah mertua, tpaksa lak aku kontrol waktu tdo aku... stress aku takleh nak tdo waktu siang...

tp bila dah tdo siang, otomatik malam jd susah nak tdo... n ni akan nyusahkan aku kalu esoknye mmg kene bgn awal.. jd utk paksa gak tdo wpun tak ngantuk, besenye aku akan siapkan tempat tdo, tutup lampu, pasang kipas, baring, tangan pegang henpon pastu msj/men fb/men game bodo dlm henpon sampai la aku tertdo.. kalu tak dpt tdo gak, aku akan terkebil2 sampai mata rasa pedih n akhirnye tertdo... takpun aku pejam mata sambil bace ayat kursi or zikir la ape2.. tu cara aku la...

tp hari tu masa aku join Di CAri La RAce kat bod MAsalah Peribadi, ada kene wat asgment pasal insomnia nih.. bnyk gk cara yg foremer listkan utk mereka yg bermasalah tdo nih.. antaranya ialah bersenam di waktu siang supaya badan cepat letih waktu mlm n senang tdo.. cara lain, pasang lilin aromaterapi or minyak wangi aromaterapi dlm bilik tdur supaya senang tdo... cara lain, minum susu panas kot kalu tak silap seblom tido.. cara lain, elakkan minum minuman berkafein selepas kul 2 petang..eh ke 5 ptg tah... cara  lain, bace buku2 sejarah or buku2 yg membosankan b4 tdo.. tp ni nnt ko akan tdo dlm keadaan berlampu la sbb mesti dah malas nak bangun tutup lampu lak bila ngantuk..

errr..try la salah satu cara yg dicadangkan d atas tu..hehe.. kalu tak berjaya gak, teruskan la makan ape2 pil tdo yg tak mendatangkan mudarat kpd tubuh badan...

Reply 14# medangmru

bagi aku lah, buku yg membosan adalah :
- buku2 berbahasa english...sbb english ku tak berapa sangat, jadi bila baca kekadang tak sampai 1 page dah ngantuk
- buku2 benbentuk fakta dan sejarah. contoh : alexander bukan zulqarnain, yakjut makjut dsbnya...

novel berbahasa melayu, aku tak boleh baca sebelum tido sebab akan menyebabkan aku bertambah sukar nak tido...sebab selagi tak abes baca, selagi tu tak boleh tido...

hat porumer atas tu bagi cara, minum susu/milo panas sebelum tido..
yang ni boleh dikatakan berkesan juga...
aku buat contoh masa aku pi SP naik train 2 minggu sudah...
masa pergi, tak minum milo panas, jadi memang terjaga sampai SP...
masa balik pula, minum panas masa tengah malam tu, tutup muka dengan kain, boleh lah tido walaupun terjaga setiap sejam...better drpd masa pergi langsung tak boleh lelap walaupun seminit...

samelh kite tt..
aku pnh x tdo 24jam..
pastu...pening2 jdnye.
dgn mual,rs nk muntah..sgl2nye ade.
perkare ni tjadi sjk aku blik cni slps abs study.
berlanjutan dh 10thn pun.
kalau tdo awl, mcm kul8 0r 9pm, kul 12 msti akn jg..pastu tdo blik kul3, pstu bgun kul6 or 630am utk pg keje.
sllunye mmg tdo lewat.
kul1 or 2.
itu pun, kne mnum susu pns b4 tdo.
tp sllunye miss.
skrg nk manage tdo dgn baik, sbb aku ade lower backpain.
kurg tido bdn jd skit.
yg aku perasan,bile ckup tdo, blakang kurg skt.
try mnum air coklat or susu.

Reply 10# saffianoprada

bergantung gak.... kalu aku even penat camner pun... kengkdg biler kat atas katil tu takleh tdo... bukan critical insomnia pun... aku just risau kalu time aku keje pagi... aku kene bgun seawal 4.30am... masalahnyer skang aku akan tdo tp lambat laa... kalu naik atas katil kul 9pm pun tp aku akan lena mungkin lepas kul 12am...

kngkdg kalu dpt tdo pun... biler bgun rasa mcm x tdo... haa ni lg danger... x sure laa bebetol tdo ke idak... time tu sure groggy ajer...

ada yg kata stress level tinggi... tp ntah laa... mungkin betol kot?

Reply 19# medangtamang

mak ai, naik tdo kol 9, tlelap nye lepas 3-4jam. kne byk temenong la ni? tpi aku cm risau2 gak.. makin umor meningkat ni aku ade gak ssh2 nk tdo. dah tdo plak xle bising2. dah tjga ssh nk tdo.lg 1 mcm ko ckp, klu bsok ade hal, mlm ni lg cuba tdo lg pyh. tp cm aku ble ngade2 aku tuh tibe, ble pg bgun kje, blk tuh penat gle n qada tido trus. alhamdulillah la. rse nye xde mslh x le tdo kot kn? kuikuikuikui.. tkot! tp cm ko ble tdo pendek2 tuh x sakit kepale ke? aku klu kne bnda2 cmni, aduhhh skt kepale gle2!

12Next
Return to list New