CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 14813|Reply: 110

Macam mna nk tau kita dah bersedia utk kahwin???

Salam...i ada beberapa soalan la nk tnya utk wanita di luar sna, esp. utk yg dah berkahwin, bleh la kongsi pndapat/pengalaman anda....

Pagi td my Bf tnya psl dah sedia ke blum...seriusly, xtau nk jwb apa...katanya nk kahwin ni bkn bnda mudah, kna ready mental fizikal, zahir n batin..betul lah semua tu kn...so, soalan nya:

1. mcm mna kita (org pompuan) nk tau yg dri kita ni dah ready utk kahwin??

2. agak2, dlm berapa percent thp kesediaan utk semua tu perlu ada sblum ke arah itu??

3. klu kita x ready lg or x ckup ready, mcm mna nk jadikn or motivatekn diri ini bg ready ke arah itu???

4. apa lg yg perlu ready??yg lebih spesifik la..

5. tahap ke'bersediaan' org laki ngn pompuan sama ke??

Setakat ni saja soalan, kot2 ada lg, tmbah kemudian la ye...my bf tu ckp i ni x ready lg...ye lah tu...selesa duk solo 28 thn, igt bleh ready cmtu je ke nk tggalkn alam ni kn??

So, any feedback from me, i bleh reply mlm esok je la ye. kerjasama anda amat dihargai

P/S: Cik Mod, mcm biasa if dah ada yg lebih kurg situasi/soalan mcm ni kt bod ni, bleh la merge ke apa...TQ

ready tak ready tu bukan jawapan jenis objektif....atau bleh bagi percen brape dah sedia? brape lum sedia.... TT tau sendri ....sama gak kalu nak kawen tunggu duwet cukup ...tak de maknenye ....sampai bila pun duwet takkan penah cukup sama gak kalu asik tanya2 je ble ready

masa me memula kawen takde byk sgt yg brubah pun , keje ,kawan2...still outing ngan member tapi dah berdua la member2 pun ngan kapel memasing dan ada yg bwk anak2 derang gak...hujung minggu still balik kg jmpa mak....huhuhu seb baek mentua jauh kot tak nak kene jmpa mentua gak hujung menggu....

Rate

1

setuju dgn juita, bab kawin ni x de istilah sedia ke tak... once dh bergelar isteri tue... kira ready lah tue.... cuba bayangkan nenek2 kita dulu.. seawal umur 13 tahun dh kawin... agak2 derang ready ker? zaman skg pun, kawin dh umur 40 tahun pun still claim x ready.... so.. faham2 sendiri ler....

Rate

1

boring ni..sori ye aechee ..nak bg pendapat gak la...pendapat aku...

kalau nak tunggu semua sempurna bersedia segala2nya...sampai tua bangka pun takkan bersedia la..gamaknye....setiap perkara kena mulakan dgn langkah pertama....baru boleh langkah kedua....so ke alam perkawinan ...kena nikah dulu..baru boleh ke langkah kedua...ketiga dan seterusnya...yg penting...kenal pasti kesilapan dalam setiap langkah dan perbaiki...itu je..InsyaAllah berjaya...tiada apa yg sempurna....didunia ni..segala2nya kena perbaiki mengikut persedaran masa...

dan selagi kita tak melangkah..asik berfikir saja..kita tak kan tau apa didepan kita dan macamana untuk menangani....so...kesimpulanya..

1) Cari ilmu rumahtangga...sekadar untuk tau je dulu..at least tau teori sebelum nikah..
2) Nikah je...
3) sentiasa cari mana2 ruang yg boleh diperbaiki...based pada ilmu yg dipelajari sebelum nie..
3) sentiasa berdoa..semoga..Allah memudahkan segala urusan rumah tangga dan sentiasa bahagia hingga akhir hayat..dimurahkan rezeki....dicukupkan segala keperluan..

itu saja...

Rate

1

setuju dgn semua pendapat teratas....

Ready tak ready ni susah nak cakap. Sangat subjektif. Kalau nak citer bab ready masa yu nak falling in luv dgn your bf ader yu tanyer diri yu dah ready ke blum nak bercouple? Zaman ber "bf-gf" adalah fasa awal sebelum yu melangkah ke alam rumahtangga...Of course to all matured couple they want to tie the knot once its ready... Ready dlm konteks ni adalah ready dr segi mental dan fizikal.

Fizikal wise mungkin tgk pd segi ekonomi & stabil tak stabil you manage yourself. Mental tu yg nak kena kuat sebenarnyer. Kalau yu kaya & ekonomi kukuh pun tapi yu selalu cuak mcm... "betul ker aku  x salah pilih"... blh ke aku ikut terms & condition dlm marriage?"... betul ke dia takkan pandang orang lain?"... bnda2 mcm ni lar yg akan meracuni hidup yu...

Memula mmg payah nak suaikan diri. Ibarat kita bekerja jugaklah.. mula2 tukar kje baru mesti kita segan2, malu2 dan kekok dgn suasana persekitaran. Nak semua bnda tu sgtlah berhati2.. Even kdg nak guna mesin photostat pun dok pandang kiri kanan... Macam tu gak ar bila baru berkahwin... segalanyer jadik kekok... Kadang nak tukar baju dpan hubby pun kita suh hubby kuar sbb malu...Tapi bila dah lama2 bnda jadik biasa...

Once kita step in to alam rumahtangga automatically kita akan familiar & sooner jadik expert dlm idup kiter... Macam tu gak bila dpat ank... dari terkebil2 tgk orang lain dok besarkan anak2 dorang and dari zero kita automatically tau caner nak tukar lampin & berapa sukatan susu anak kita...

Yang paling penting, orang sekeliling akan support dan bantu kiter... Family, sedara mara, jiran malah kawan2 yg lbih lama tak lokek berkongsi sebarang tips berguna utk kita tempuh alam berumahtangga.

Yang nyata, tepuk dada tanya selera.................

Rate

1

agak2 mlm asek stim jer x leh tido..tandanya dah wajib kawen la tue..

Follow Us
Reply 1# aechae

salam aech...

kita takkan tahu..sehinggalah ada lelaki yang bernekad propose kita sampai akhirnya hati kita terbuka menerima dia..
tak dinafikan, orang perempuan sekarang mungkin bila rasa ready bila dah bekerja dan rasa boleh berdikari..

2. agak2, dlm berapa percent thp kesediaan utk semua tu perlu ada sblum ke arah itu??

sukar diukur dan dijangka....sebab...pasu penah tengok yang pompuan takat SPM, tak berkerja pun..tak lawa mana, tak pandai kerja umah sangat pun..tapi dia berjodohan dengan 'somebody' jugak...

masalahnya di sini..sebagai orang perempuan, kita bukan sahaja prepare anything untuk kawin sahaja..tapi kita buat preparation adalah untuk diri kita sendiri...

lelaki sebenarnya yang kena prepare nak kawin sebab..sudah fitrah dia bersedia untuk memikul tanggungjawab..
bukan perempuan..

3. klu kita x ready lg or x ckup ready, mcm mna nk jadikn or motivatekn diri ini bg ready ke arah itu???

kalau dah jumpa dengan lelaki yang serius, nekad dan ready..dan rasa dia boleh jaga kita dengan baik..
terima ajelah..kenapa nak tunggu lagi..

sikap boleh menerima apa juga yang bakal dihadapi sebaik sahaja SELEPAS akad nikah.
selepas akad nikah, baru kita kenal siapa lagi satu sisi rupa sebenar suami..

kalau boleh, untuk kebaikan diri sendiri..
biarlah kita bekerja dan ada punca pendapatan sendiri
boleh berdikari menguruskan diri sendiri dan bakal anak-anak..

mana sama aech..tak sama...

walaupun zaman sekarang ni seakan-akan macam sama..tapi tetap tak sama...
orang lelaki kena ada basic..nama pun 'imam'..
orang perempuan bersedia membantu kekurangan suami...nama pun 'makmum'..

pandangan duapuluhsen pasu..

Rate

1

bila da kawen baru tau ready atau tak.

nak tau ready ke tak... ni care aku tau aku dan partner aku dah ready...

aku tau aku dah ready
-study dah abes
- dah keje
- dah bantu ibu ayah mane yg aku termampu.. dan boleh ulur duit kt diorg
- dah tak ingat x-boipren aku
- aku dah gatal nak berlaki

aku tau partner aku dah ready
- dia dah ade keje tetap
- aku nampak dia mampu sara aku... mampu sara aku dan family
- dia dah tak heran ngan x-gilpren dia...
- dia dah gatal nak berbini

the reast aku berserah je lah ye... sbb kita takkan aku capabilities kita...  dan kita takkan kenal partner kita sampailah kita tido sekatil sebantal... susah dan senang bersame...,,, hehehe time tuh korg tau laaa... same ade korg ready ke tak..

sbb mende ni bukan tau result sehari dua... ianye komitment for the rest of ur life  ...

Rate

1

bila da kawen baru tau ready atau tak.
nuryakmal Post at 13-3-2012 12:09

ringkas dan padat...aku mcm bersetuju jew...sbb kalau dh jodoh,sedia xsedia kena nikah gak sbb dh tertulis..pas dh kahwin/berumahtangga baru dpt rasakan sebenarnya kita nie dh sedia atau belum..tue yg kalau nengok yg baru kawin cerai sbb xready lg la tue

agak2 mlm asek stim jer x leh tido..tandanya dah wajib kawen la tue..
tagas Post at 13-3-2012 10:55

Reply 10# Balbo

kheennn... dah kawen ni baru tau. ya hammpooonnnn sangat tak ready.. masa nikah, cheeyyyy confident aku dah ready jadik isteri.....

sy ready je kalau dah sampai jodoh..masalah nya x sampai lagi kalau dah cukup dari segi kesihatan, kewangan, pasangan tu menepati ciri2 yg baik utk jd suami/isteri, family pon dah restu apa tunggu lagi.. dirikan masjid. besar pahala

aik..dapat kedit..?...terima kasih cmf_aniss...

banyak nyer dapat tacang free.... maceh mod aniss......

Reply  Balbo

kheennn... dah kawen ni baru tau. ya hammpooonnnn sangat tak ready.. ma ...
nuryakmal Post at 13-3-2012 14:25

perkahwinan itu ibarat satu proses pembelajaran kan? cuma term nya adalah panjang..tak mcm skolah malahan teda cuti pong..subjek nye pong byk sangat pingsannnn..

tp betul la..kalau nk betul2 ready ala2 mak2..pingsannnnn   ...sbb mmg proses pembelajaran ni adalah perlahan2 tp secara continous gitu..

Reply 16# siputsedut

tak tau la bila nak graduate ilmu sains rumahtangga nih

Post Last Edit by siputsedut at 13-3-2012 16:05

ready tak ready ni..subjektif sangat ler..ikut apa orang tu fikir lah..

dulu2 ada satu time tu..iols gatal sangat nk kawin sbb teruja tengok kawan2 kawin..time tuh baru tahun 2 kat uni..boleh? tp kalau difikirkan..kalau iols kawin time tu pon..iols boleh survive je jadik bini orang..tp kekangan kewangan lah kan....

bila suami iols melamar iols...time tuh iols terfikir gak..ready ke tak aku ni..pastuh time bertunang..dengan macam2 dugaan..lg la rasa mcm tak ready..tp sebenarnye iols ready je selagi kita tak mengalami sendiri..kita tak akan tau..bila dah kawin..baru tau..iols ready lah walaupon byk mende iols taktau dan kene belajar...

rasanya..susah nk capai tahap kebersediaan 100%...kalau ada kemahuan utk berpasangan secara halal tu pon..dah cukup kot

tak ready dr segi apa? kalau dr segi duit..uols saving la byk sket..takpon buat part time..kalau tak ready nk masak2...bincang la ngn somi..leh tak tapau je takpon rajin2 la belajar masak..kalau tak ready nk buat kerja rumah..ambik la maid..takpon uols rajinkan diri utk kemas2 rumah..kalau tak ready nk dengar ckp suami/tolerate dengan suami/bersabar dengan karenah suami..byk bykkan dengar ceramah agama psl suami isteri..kenapa isteri perlu taat..nk kene taat tang mana..tak ready nk share mcm2 dengan suami..kene bincang la..tengok apa arrangment...tak ready nk bersama..yang ni kawin dlu la baru tau ready ke tak pokok nya..jgn cari alasan..tp cari penyelesaian

mcm2... especially mental..dengan sedara mara ipar duai lg..nature keje suami lagi..pingsannnnnnnn

tak sama ler...

Rate

1

Reply  siputsedut

tak tau la bila nak graduate ilmu sains rumahtangga nih
nuryakmal Post at 13-3-2012 16:02

sampai ajal menjemput? tp kalau tahap nenek2 tu..mmg dah terer la kan? even makcik2 pon byk lg mende nk dipelajari...

ready tak ready tu bukan jawapan jenis objektif....atau bleh bagi percen brape dah sedia? brape lum  ...
juita Post at 13-3-2012 09:49

Tq ye bg pndapat
yg bab klu kwn2 tu xde msalah sgt, sbb kwn2 i sndri pn ramai da beranak pinak..smalam pn i ckp kt my bf, klu xberia nk kawin, smpai bila pn akan rsa x sedia...duk rsa x ckuup je

skang ni i pn jd xtau ape yg i x ready lg...sbb dia ckp i yg x ready...bluurr lg, buatkn i tertanya2 kt mna lg nk kna ada penambahan n pembaharuan..