CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 9067|Reply: 41

Kelantan & Prejudis

Salam warga Johor,
Saje nak tanye, kenape ramai org johor teruama dr muar, batu pahat, tak suke org kelantan.

Ade ape2 sejarah ke atau cume sekadar prejudice.

Sekadar bertanye...

knp tt tanya.........tt ni org kelantan ker..?

Reply 2# noremz

saje la nak tau, blh kate org kelantan gak la

TT maksudkan dari segi pergaulan ke? atau tak suka cmna? cth mcm ni ke? kalau si A ni kita dah tau dia org kelantan, kita jgn berkawan atau bercakap dgn dia? macam tu?

Reply 4# minipuff

contoh member aku (name sebenar)

pad: cun siot awek tu, bleh buat awek
jawe:yg tu ke? budak kelantan tu
pad: ye ke, xjadi la

contoh lain aku bg, macam lepak kat mapley, diorg bleh campur ngan ane2 tu, tapi klu lepak kat kedai tomyam ke, diorg xleh nak lepak ngan org kedai tu, lepas makan balik

setahu aku cek mek klate ni hrp muka je lawa tp pengotoq..yg jantan nye plak berpuak2..

Follow Us
setahu aku cek mek klate ni hrp muka je lawa tp pengotoq..yg jantan nye plak berpuak2..
tagas Post at 21-2-2012 21:36

haha, yg pengotor tu aku xtau la, same je aku rase mane2 negeri pon, tapi bab berpuak2 tu aku ngaku diorg memang agak berpuak2, sampai ade sorg member aku yg skinhead ckp mat kelantan ni unite mengalahkan skinhead, tapi sebab tu ke?

tapi kan..korang ingat tak satu filem yg berjudul "budak kelantan", mini rasa tak patut la buat filem macam tu...dah macam menambahkan rasa prejudis kat orang2 kelantan..

Reply 1# Alf_Ramsey

Rasanya tak semua beranggapan begitu..Mungkin hanya perasaan prejudis saja..Tak boleh dan kurang molek sekiranya kita menganggap bahawa semua individu dari sesuatu daerah atau negeri bersikap sedemikian walhal yang bersikap demikian mungkin hanya segelintir..Wallahualam~

Bagi saya secara individu walaupun saya dari batu pahat, saya punyai ramai kawan2 yang berasal dari kelantan..Tak ada bezapun dari mana mereka berasal, yang penting pembawaan diri dan tak melewati batas-batas dan norma-norma hidup..Mungkin saya berkawan dengan kawan2 kelantan kerana saya senang berbahasa seperti mereka dan mereka tidak menyakitkan hati saya..Saya memang orang jati johor..Saya juga punyai saudara-mara dari terengganu..

Rate

1

Reply 8# minipuff

Yupp, kawan2 saya yang anak jati kelantan pun tidak gemar dengan cerita tue..Mereka rasa seolah-olah mereka dipandang dengan imej yang jahat sangat..

Reply 9# 7teen

betul, tak semua org, cuma segelintir yg bersikap prejudis, kebanyakannye adalah lelaki yg berusia awal 20an atau lebih muda, dulu aku blaja kat poli jb, memang ade sikit prejudis keatas org kelantan

Reply 11# Alf_Ramsey

Mungkin kowt..Kawan2 saya pun cakap macam tue bila kitorang berjumpalah..Saya baru 18 tahun..Hehehe..
Maybe rasa prejudis neyh berasal dari imej buruk yang sering ditonjolkan orang-orang yang tidak sepatutnya..Ada jugak orang-orang kelantan yang baik taw?Rajin bekerja,pemurah,tak mudah mengalah sampai impian diorang tercapai dan suka tersenyum..

Mungkin kita patut buat something sebab sebenarnya benda macam neyh tak patut ada dalam diri rakyat Malaysia yang mengaku bersatu padu walaupun berbilang kaum..Kalau dengan warga negara sendiri pown nak prejudis,apatah laei warga negara luar kan?

Rate

1

Reply 12# 7teen

baru 18 rupenye, tapi i rase prejudis ni bukannye datang dari sikap segelintir org kelantan, tapi dr kabar angin ngan cite yg org lain bawak,
contohnye die kate org kelantan pau org kat CS, padahal die xpenah kene pau pon, kawan2 die pon tak penah kene pau, sedara2 die pon xpenah kene pau, tapi org cakap

Reply 13# Alf_Ramsey

Betul...Ada jugak yang pandang serong pada orang2 yang berkawan ngan orang2 kelantan..Pelik kan?

tak mau cakap aper aper tapi banyak pengalaman buruk bile berkawan dengan org kxxxxxxn nie.... tuttt..................................... serius serik.......

tagas Post at 21-2-2012 21:36

yg ni aku memang ade dengar org cakap...kawan2 kat U n kawan2 keje..pernah cakap benda yg sama....  bila dah lebih daripada sorang yg cakap..kemungkinan bende tu betul......

Reply 15# lincute

cerite la skit, nak tau gak, bukanye kite kenal pon

segelintir je lah TT...sama gak cam prejudis orang Kelantan kat orang Johor..
same gak cam prejudis kamen rider kat ultraman sebab ultraman leh besar..

yang penting....kerjasama...

Reply 18# Kamen_rider

hahaha, mungkin sebab tu ultraman lg femes dr kamen rider

Suka tgk mek kelate....muka putih gebu merah2.....