CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 9505|Reply: 112

Lelong! lelong! baucer buku 1Malaysia

Lelong baucar buku di internet
Oleh Magendran Rajagopal
magendran@bharian.com.my
2012/01/23

Pelajar IPT guna beberapa laman blog, forum untuk iklan tawaran jual BB1M

PUTRAJAYA: Jika sebelum ini ada pelajar institusi pengajian tinggi (IPT) menyalahguna pemberian Baucar Buku 1Malaysia (BB1M) dengan membeli bahan bacaan tidak berfaedah, kini ada yang menjualnya secara terbuka dengan potongan harga istimewa menerusi internet.

Berita lanjut dapatkan naskhah Berita Harian hari ini. (sumber: berita Harian online)

cayalah..usahawan pinter banget...nanti sudah kerja jual ja apa yang boleh jual..IC ka, surat beranak ka, tanah ka, permit ka...janji duit masyukkkkk....walau apaun alasan korang, beli jer la buku yang boleh dibaca paling tidak pun alat tulis ka...dah payah sangat beli buku yang sesuai derma kat perpustakaan, rumah anak yatim atau yang memerlukan.

wah, di mana boleh beli ni?
-aku bukan ahli mph, masa jualan lelongan mph 3 hari lepas, tak boleh potongan tinggi laa (mph mid valley)

Post Last Edit by CharlieDale at 23-1-2012 17:52

kucing, nak contact la kalau dapat salah seorang usahawan niaga pinter banget...

kalau dah tau tak perlu nak beli buku lagik..buat apa haritu p ambik? :@

buat apa nak jadikan issue hal nih...semua orang nak duit...ingat student ajer ke...taukey kedai pun nak duit juga...amik baucer convert ke duit...sendiri dah dapat jwpn...hidup rakyat terkini sudah hidup makin sempit...inilaa caranya...takat buku...leh pinjam...tu laa namanya knowledge sharing...adakah motif ni supaya rakyat perlu sebut terima kasih kat PM? atau nak kondem rakyat jenis rakyat tak mengenang budi? Ikhlas ke tak nak beri gula2 kat rakyat nih? ...kalo ikhlas tak perlu nak pertikaikan hak mereka...nie semua media jenis mencurahkan minyak petrol kat atas api jer...

janganlah bb1m ni dibatalkan... aku lom pi collect lagik huhu

Follow Us
ramai kata, timing bagi baucer ni tak kena... kebanyakkan, mereka dah beli buku . dan kerana ianya expired 31 march, so no point simpan....

dan bagi aku, tak salah derang buat macam tu. sebab dari derang beli novel ntah2 apa2, baik diberikan pada org yg akan gunakan utk membeli buku...

student u pun manusia juga, mereka ada barang keperluan dan kehendak masing2... budak sekolah dapat 100 cash (kenapa tak had kan kepada baucer kedai buku atau baucer yuran?), org tua 500 cash ( tak takut ke derang pi joli main tikam ekor atau mabuk itek salai di gemencheh sana?), kenapa budak u kena dapat baucer?

oh, kepada yg belum claim lagi... pegi la beli buku di Uya Bistro subang sana... kedai anak kawan saya... hehe

Alasan ja tu kunun kebanyakan dah beli buku..dapat masa semester dah nak habis...tapi cuba rujuk kepada takwin akademik univerisiti tempatan:

Pengesahan Pendaftaran Kursus :20 Februari - 21 Februari 2012 (2 Hari )
Kuliah :20 Februari - 7 April 2012 (7 Minggu )

kalau ikut dari tarikh kuliah pun ada sebulan lagi utk gunakan baucer tu. jadi apa masalahnya?

saya bukan kaki novel tapi kenapa pula novel dijadikan alasan pula? ok la tu at least dapat pupuk tabiat membaca, isi masa lapang, penerbit dan penulis tempatan pun dapat tumpang sama.  dan kenyataan "baik diberikan pada org yg akan gunakan utk membeli buku..." kalau diaorang pun pergi beli novel atau apa sahaja bahan bacaan yang mereka suka dan bukannya buku rujukan..sama juga ceritanya..jadi pusing situ juga...

memang la buku boleh pinjam..tapi kalau boleh beli sendiri belilah...ni kawan beli, sendiri kedekut duit  nak kuar modal..pinjam kawan ja..kalau yang jenis rajin boleh la pinjam di library..yang malas....harharhar....ni dah dibagi peluang beli buku dijual pula...pandai betul...

kalau nak bercerita pasal hak...banyak lagi,contoh bantuan persekolahan RM100...tapi tgk murid atau pelajar yang jenis parent tak peduli sama ja mcm sebelum dan selepas bantuan dapat. tetap juga alat tulis tak lengkap, baju lama,selekeh, comot, kasut koyak dan sebagainya...jadi disini yang hak adalah budak dan kalau dah hak pun disalah guna mcm mana?

bab politik aku tak campur...

x silap haritu ada tnampak ade org post kt bod n tred mna ntah nk let go voucher ni jugak..

adik aku bru dpt voucher ni..tp dia bru hbs final sem da...suh dia beli novel je or bg kt adik yg bongsu yg bru nk reg bln 2 nnt...

aku dah amek baucer nie, tapi x tebus lagi.....duk pikior nak beli buku rujukan apa sebab semua buku aku dah beli sebelom dapat baucer nie

Reply 7# toki_rompin

sempat lagi toki  iklan itek salai gemenceh dan kedai buku Uya subang.  mmg otak entrepreneur lah toki ni.

yang mana ada adik beradik yang masih bersekolah ka boleh dibelikan buku tuk diaorang..tak semestinya utk diri sendiri. yang penting dibelikan buku atau kalau dah tak tau sangat beli bahan bacaan lain atau alat tulis. tu hari aku pergi ekdai buku ramai ja yang beli kamus, novel, bahan bacaan selain rujukan dan alat tulis. bagi aku itu lebih menepati matlamat sebenar daripada ditukar jadi duit..ada jaminan ka duit tu digunakan 100% utk pendidikan?

adik aku bru dpt voucher ni..tp dia bru hbs final sem da...suh dia beli novel je or bg kt adik yg bongsu yg bru nk reg bln 2 nnt...aechae Post at 23-1-2012 20:15

setau aku adik bongsu hang tak boleh guna, cuma adik hang ja yang boleh guna sebab kat belakang tu kena isi nama dan no matrik dan didepan sudah ada no register atas nama penerima semasa ambil.

setau aku adik bongsu hang tak boleh guna, cuma adik hang ja yang boleh guna sebab kat belakang  ...
CharlieDale Post at 23-1-2012 20:26

xde la bg trus kt tangan adik yg last tu..i mean guna voucher tu tp beli buku2 utk yg si last tu guna...yg tukang hulur kt kaunter tu stil tuan punya voucher la jugak,pkai name dia...tp kata kwn adek i MPH kt midvalley x accept voucher tu...my dad suh komplen kt najib

ada yang sem last pun dapat, diaorang nak beli buku apa lagi...

aik leh jual ke? nanti  no reg leh traise nama weh...ni pon leh jual...ALI BABA punya student

Reply 14# aechae

Komplen yo...setau den semua kedai buku besar terima baucer ni...seharusnya la...takkan gerai buku tepi jalan pula yang mau terima...setakat majalah MANGGAng nampak papaya tu banyak la..Hahaha

Reply 15# B.K

jgn la jumud sangat..kalau ada adik beradik yang masih sekolah belikan ja depa buku rujukan ka, alat tulis ka...settle. tapi kalau dah tahap anak tunggal ka bongsu ka, apa kata belikan buku yang sesuai dan sumbangkan kepada perpustakaan sekolah tempat belajar dulu-dulu atau rumah anak yatim atau pelajar di sekolah tahanan yang ada calon PMR/SPM. kan berkat tu...

Patutla ramai gila orang kat kinokuniya skang ni. Rupanya dapat voucher.

Lelong baucar buku di internet
Oleh Magendran Rajagopal

2012/01/23

Pelajar IPT guna beberap ...
CharlieDale Post at 23-1-2012 17:46

bukan setakat baucer buku, tp biasiswa jpa yg beribu2 dorg dpt tu ko ingt dorg pkai utk benda berfaedah ke??