CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 10105|Reply: 18

Bawa kucing berpindah

Salam

Sorry kalau dah ada thread macam ni, dah search tapi x jumpe, kalau da jumpe merge je ka

Cerita dia macam ni, saya baru pindah rumah.

Masalahnya sekarang ni kucing saya takut dengan rumah baru.

Tadi dah lepaskan dia dalam rumah, dia menyorok bawah kabinet tv, penat mengalihkan balik kabinet yang berat macam gajah tuh.

So masukkan dia dalam cage je dulu.

Agak2 berapa lama boleh dia bertahan dalam cage tu ek?

Cage tu kecik je, ngam2 badan die je.

Lgpun sebelum ni dia memang lepas je sebab rumah lama lamannye beso, umah skang lamanye limited.

Ingat nak beli cage tapi tak mampu nak beli cage beso sekarang sebab budget pindah rumah da costly giler!

So agak2 berapa lama dia akan jadi penakut macam tu?

teringat dulu masa baru pindah rumah. masa tu ada comot, puteh dengan kitty je. kitty dan puteh cam kucing TT le asyik membau, ronda ronda rumah, 3 hari jugak lah mengiyaw tanpa henti. lepas tu okay.

comot pulak lepas pindah je konon konon taknak bagi dia stress dsok dalam cage, lepaskan lah. sekali dia lari ntah ke mana mana. dah la rumah kat situ sebiji sebijik jauh jauh. belakang rumah pulak kebun getah. depan pulak kawasan lapang. seminggu comot tak balik balik rumah. merajuk kot. ntah makan ke tak. orang panggil balik taknak. last last balik jugak. terus pi dapur makan

normally kucing akan setia kat rumah.  So bila pindah saya rasa perkara terbaik adalah kurung dalam sangkar dan hapus kan bau bau yang ada...mcm i penah buat spray kandang sangkar kat umah baru tu dengan perfum supaya dia tak berapa ingat bau rumah yang lama...and i normally kurung kucing dalam seminggu dua la jugak...bila dah habis period tu lepas lak dalam rumah tapi make sure pintu tingkap semua tutup...takut dia lari...kalau dia dah selesa duk dalam rumah tu, mcm dah tak cium cium bau..tak terlalu nak explore sgt means dia dah ok...

Haritu abg sy bg kucing dia kat saya maka buh la dlm cage 2ekor tu 1cage setiap sekor.
Perjalanan lebih kurang 6jam.

Mula2 tu keluarkan dari cage sambil pegang, takut tak pegang, kot2 dia lari.
Tu pun dorg gigil2 takut.
Kasi dia hidu sikit2.
Macam takut2 lps tu saya lepaskan je dlm bilik & kurung dia situ kejap sementara sy pasang cage besar.

Risau gak mula2 tu tapi pegang dia & kasi dia hidu setiap genap rumah tu (jenuh la jgk sebab kawan umah luas- umah kg), kasi hidu sikit2 lps tu kurung le dlm cage.
3hari lps tu lps kan tp dah tak pegang... ikut je mana dorg pergi utk memantau... kot le bdk2 tu lari kan.
Dorg pergi dekat2 dulu tapi makin lama makin kenal tempat berani la dorg gi tapi tak kuar dari gate.

Tido dlm cage la mlm2, letak luar rumah.
3 minggu lps tu decide lepaskan je & mlm pertama yg sekor tu hilang & tak balik sampai sekarang adoiiii tensi!
Sbb abg bgtau.. yg sekor tu pelik sikit.. lompat ke rumah jiran sebelah pun tak reti nak balik walaupun dia dah nampak abg duk panggil dia.. tak reti pulak lompat blk huhu lembam kot

Yg sekor tu masih ada sampai skang, penghibur sekeluarga walaupun kdg2 dia pergi rumah sebelah.. geram sungguh!
Tp dia balik la.. mlm2 tido dlm umah.. siang jd kutu rayau
Harap nya semoga yg sekor ni kenal rumah sampai bila2

k leo penah bawak kucing seramai 12 ekor pindah rumah... carrier siap pinjam dgn bespren ata_jane.. forumer kat sini gak dulu.... so pinjam carrier ata adalah 3 biji, carrier sendiri 1 biji.. cage kecik tu isi gak seramai 3 ekor... mmg huru hara..adehhh....
bila sampainya rumah baru, nak pindahkan semua kucing2 tu ke dalam cage 3 layers tu mmg x muat... so yg mane carrier agak besar tu biar je dlm tu...
bila sehari 2 kesian la.. dok mengiau2 nak kluar.. sbb diaorg biasa lepas bebas kat rumah lama...
bila akak kluarkan kucing kesayangan akak si bubu, mcm x cukup tanah dia larikan diri kluar pagar... akak nak pintas cekup pon dah tak sempat dah... badan bubu besar, kuat pulak tu...  lesap entah kemana.... esok tu npk gak kelibat kat depan pagar rumah jiran... dok panggil2, dia wat bodo... bila kita dekat dia lari..ishh..itulah kali terakhir akak tgk bubu.. smp skg bubu tak dijumpai... sedig sgt... sbb bubu sgt rapat dgn akak...

inilah bubu akak... huhu

lepas tu sekor2 kucing akak hilang... kucing akak ni bukan la beli memahal.. kebanyakan strays je... ada gak org bagi suruh belakan... lelama byk...
semuanya silih berganti.. yg hilang ada, yg mati pon ada, yg dtg adopt pon ada.. gitulah kekdahnya..

moral of the story, kurung la dulu kucing tu sampai dia bole kenal bau rumah baru... kalau tak nnt tak pasal2 hilang anak bulu...

Rate

1

Reply 1# nameloo

boleh cuba petua mat saleh ni : sapu marjerin kat tapak kaki kucin. so, bila dia jalan2, bau kaki dia akan lekat kat lantai n rumah tu. repeat 2-3 hari smpai dia rasa okey (bau dia dah lekat dlm rumah tu).

Rate

1

Follow Us
Hurmm

Tadi dah lepaskan selepas semalaman kurung. Alhamdulillah dia ok je.

Memula je die cium sepelusuk umah, lepas sejam macam tu dia dah ok da. pelik juga.

Siap buat macam rumah sendiri da. Kejap2 keluar umah, lepas tu masuk balik.

Duduk kat dapur je. Maybe sebab perabot kat dapor tu ada bau dia lagi kot sebab perabot dapur masih kekalkan perabot lama, so maybe dia rasa selamat kat situ.

Sekarang ni dia dok lepak kat living room sahaja sebab dah jumpa sofa yang dia suka lepak masa kt rumah lama dulu.

Tapi x berani lagi nak lepaskan dia keluar dari gate, takut x jumpa jalan pulang.

Lgpun die sendiri penakut. dah jalan separuh perjalanan ke gate, berlari balik masuk dapur....

Puteh Puteh...

hi tt..

klu anak toet2, stkt ni xde mslh..mase mule2 kiko dok umah toet2, abes smue tmpt die survey..dr hall, masuk bilik smpai la ke dapor..tp toet2 xbg kiko survey bilik hosmet..takot nnt melepak kat ctu padahal tuan bilik xsuke..skrg kiko dah pandai..kdg2 kami bwk die jln2 blk kg bf @ kg toet2..pastu bile da blk umah toet2@bf, die da taw mane tmpt die bley masuk@x..

klu tmpt baru die mmg cmtu..sbb xknal lg..tp seminggu due okela..borak2 dgn die ckp cmni - ni rumah baru kite..lepas ni kite tgl kat cni-biasenye kucen ni paham ape kite ckp..cume kene amek masela..mcm kite gak..klu tukar tmpt baru pong mesti rase len mcm gak..

Salam.. dulu saya tinggal di ampang.. tapi bila pindah rumah baru.. (rumah sendiri).. 7 ekor tu saya pecah kan ke 2 tempat.. cage isi 4 ekor.. carier 3 ekor.. pastu lilit ngan plastik yg orang selalu balut perabut (utk elak calar tu).. disamping balut keliling tu.. utk elakkan dari pintu cage dan carier terbukak.. cuma ada ruang udara/permukaan atas cage je yg bukak.. naik lori .. depa letak kat buntut lori lak.. fuhhh.. kita suh depa letak ke dalam sikit.. kang terbang lakk kucing akuuu....  dan ada sekor lagi.. baby yg baru 3 minggu gitu.. (dalam kotak kecik) dok ngan kita sebelah driver lori..sampai rumah baru..  semua ala ala nak terbarai dahh.. terus saya kurung kan depa dalam bilik.. kesian.. semuanya berapat rapat menggigil ketakutan..  bila dilepaskan semua nya pandang ceiling.. dinding.. dengan badan depa yang ala ala tikus mondok tu.. saya biarkan kat rumah baru kat seminggu.. utk biasakan.. sekarang dah ok.. tapi depa memang indoor.. tak pernah saya kasi keluar rumah.. sebab keliling rumah jalan raya..

Rate

1

tumpang sekali lah yer tanya kat sini...

hari raya yang lepas saya bawak kucing balik kampung coz malas nak tumpangkan kat boarding...abis jer cuti raya saya terpaksa tinggalkan kucing tu kat kampung sampai lah sekarang...dekat 5 bulan jugaklah yer...dalam masa 5 bulan jugak lah saya tak jumpa kucing saya tu...

cuti chinese new year ni saya pikir nak angkut balik kucing tu...ada apa2 tips tak?kucing saya tu umurnya dah 10 bulan...

nk tumpang tanye jugak ler...hihihi....

ok, dulu wana ddk landed, so si bulu mmg bebas giler2 ler...
so last 2weeks wana just move out to new place hse - apartment...
masa mula2 pindah tuh:

Case 1
wana bukak tingkat bilik sbb nak kasik angin masuk, baru toleh sekejab, die dah panjat meniti tepi tingkap tu..adoi...nak luruh jantung wana nie....

Case 2
Bukak sliding balcony, mula2 tgk die ok, die dok usha je pastu terleka kejab, tgk die dah nak panjat tembok...adoi maaakkk...anak ini....

Case 3
wana masak kat yard, so mmg open la...saje la kasik die rayau2...pastu trs die melompat kuar atas awning org bawah...ya allah...menjerit wana...camne nak amek die...pastu masa husben lalu, die kena tego, cpt2 die panjat masuk balik....

so lps 3 kejadian di atas, mmg seme tingkap/pintu mmg kena tutup...sampai kiteorg yg lemas...sampai bile kan...nie dh 2weeks kat situ...camne nak handle ekkk...sian si bulu asyik berkurung jek..takot plak die stress.... sapa ada xperience...pls advise....

Reply 11# newana

Saya ada 10 ekor kucing yang macam macam perangai.
Walaupun rumah hanya di tingkat 2 ajer..tapi saya prefer tutup tingkap.. sebab pernah sekali tu.. lepas mop rumah.. saya biarkan tingkap di buka utk angin masuk..  Lepas jer saya keluar dari bilik mandi.. menggigil gak kepala lutut saya bila tengok abby tengah meniti besi (lampu sport light orang tingkat bawah). Abby tengah usaha nak p tangkap burung yang hinggap kat palang besi tu .. yang kita ni dah jerit jerit panggil masuk rumah..

dia tengok kita dengan muka berani selamber ajer.. macam tak ada ape ape.. dia terrer..

last kepala otak mama dia teringat mangkuk melamine gambar tikus.. mangkuk faveret abby.. saya tunjuk  tunjuk mangkuk tu kat dia..  dia pun masuk rumah.. sekarang ni.. biar lahh rmh gedup.. tak aper la.. daripada depa ter keluar dari rumah.. sebab saya dok sorang ajer.. bila jadi aper aper.. kehilangan atau kesakitan.. saya yang sakit sama (sedih). Tak aman kita keluar rumah pegi kerja @ ke mana-mana kalau tingkap dibuka.

Hurmm

Tadi dah lepaskan selepas semalaman kurung. Alhamdulillah dia ok je.

Memula je die cium  ...
nameloo Post at 29-12-2011 06:31 PM

name kucing sama laa... da 3 generasi gune nama puteh...

mula-mula bwk pindah masuk Pache, dia makan tido dlm carrier dia lah.. lps tu dia sembunyi dlm stor bapak.. sampai skrg, dah 3 tahun. brg2 bapak aku yg kena pindah keluar dari stor tu.. Pache tgh lena skrg kat dlm, baru lps bagi makan td..

nk tumpang tanye jugak ler...hihihi....

ok, dulu wana ddk landed, so si bulu mmg bebas giler2 ler ...
newana Post at 2-2-2012 15:08

tingkap tak de gril ke? kalau ada gril wana bole beli netting kat hardware then pasang kat gril... jadi tingkap bole bukak, angin bulih masuk.. kucing selamat kat dalam...

sebenarnya boleh je nk bukak tingkap seluas2nye pon, moi pon dok umah flat tkt 2, apa yg hubby buat pasang netting kat semua tingkap, kita pon tak seksa terkedap 24jam dlm umah sdri, pening woooo...netting + cable tie beli kat kedai hardware tak mahal pon, hubby beli kos dlm RM30 lebih kurang la tah2 lagi murah kot, dpt la netting grill pintu masuk depan, tingkap, depan, tingkap bilik. dulu masa blm renovate tingkap masih tgkp nako so gemok zoro suka dok kat tingkap nako, dh la gemok takut pecah, last2 moi tukar tingkap sliding semua, kita nk berkebun pon senang, zoro nk amik angin pon senang...

Post Last Edit by leotazz818 at 20-2-2012 17:17
sebenarnya boleh je nk bukak tingkap seluas2nye pon, moi pon dok umah flat tkt 2, apa yg hubby buat  ...
moimed Post at 20-2-2012 16:34

btoi tu moi... kena usaha sikit je, insyaallah ada jln penyelesaian...

akak beli jugak nett tu tp bukan utk kucing.. tp utk anak jate ku Umar ni.. asik memanjat grill... tension tol..

hehehe terbalik lak, si umar makin lasak ye kak, bb moi pon bln depan masuk setahun dh lasak ya hamat, manjat2 sofa la, kalo naik walker abis dilenyek nye emor zoro, zoro gemok lmbt bertindak, pak itam cerdik sket nmpk adik naik keta terus nyorok bwk kusi heheheh, tp skrg sahara wat derk je kat kucing2, merangkak pon blh over take si zoro tgh jalan hehehe

hahhaha.....umah ada grill tp kan die masih boleh melepaskan dirinye dr grill etew...
pasal net tu wana dah usha...mmg terpikir nak pasang..cuma sbb baru kuar spital so seme rancangan tergendala....4ari masuk hsptl (hsben n wife) bulu pon mogok lapar..lgsng tk sentuh bile kakak datang kasik makan...bile kiteorg balik baru beria2 die makan....sian bulu...hihihihi....

skang nie dah bole bukak balkoni, die takde la nak terjun..cuma yard mmg tk bole...kalo die terlepas, musti terjun atas awning org...kecut perut wana...hihihih