CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 22344|Reply: 55

Update:Kos Sara Hidup Di Kuantan(urgent perlukan rumah sewa atau bilik sewa|)

Saya buka benang ni sbb saya nak minta pendapat pada forumer terutamanya yang tinggal di Kuantan dan sekitarnya.Saya sebenarnya sedang mempertimbangkan keputusan untuk naik pangkat.masalah saya kalau naik pangkat kena tukar ke Kuantan dan tidak dapat bawa family.Kenaikan gaji pulak cuma dalam RM600 je.
   So saya nak tanyalah kat forumer dalam ni macam mana dengan kos sara hidup kat Kuantan.Kalau saya gi Kuantan sudah tentu saya kena sewa rumah.Berapa kos untuk sewa rumah yang paling murah kat sana dikawasana yg berhampiran dengan pejabat.untuk pengetahuan pejabat saya tu di Semambu.
  Kalau sewa kat sana mahal macam tak berbaloi la pulak nak pindah ke sana.Rumah yg kat sini pun nak kena bayar juga.Barang makan mahal tak?Macam mana pulak dengan sekolah?Sekolah yg terdekat berapa km jauhnya?
  Pening kepala memikirkannya.nak tolak atau terima.Tolong la bagi pendapat.Terima kasih. Last edited by zuraida8177 on 16-8-2012 09:58 AM

Rate

1

saya sudah setahun tinggal di Kuantan. Kos hidup ok. Sewa rumah lebih kurang RM450- RM600. Makan tak de la murah sangat.

saya sudah setahun tinggal di Kuantan. Kos hidup ok. Sewa rumah lebih kurang RM450- RM600. Makan tak ...
krulz7 Post at 3-9-2011 22:13

Untuk harga RM450-RM600 tu rumah yg macam mana?teres satu tingkat ke?Terima kasih sudi bagi respond pada persoalan saya ni.saya betul2 tengah pening kepala.kalau tolak buatnya nnt keluar arahan kena pindah juga tanpa naik pangkat n gaji lagi haru.

Reply 1# zuraida8177

boleh tau before ni kaka duk mana?

Reply  zuraida8177

boleh tau before ni kaka duk mana?
ciklala Post at 6-9-2011 12:27

Skrg akak duk kat Ipoh.kat sini dah hampir 10 thn.

Reply 5# zuraida8177

owh..taraf hidup kat kuantan ni sama je kot dengan ipoh.
tapi tak sure sangat la sebab saya tak pernah duk ipoh,

kos sewa paling murah rm300 kot. kalo pandai nego 280 dapat kot.
tu kat kawasan semambu la. dekat kawasan Rancangan Rumah Murah.
paling mahal pon tak sampai 1k. tu kalo mahal2 rumah yang baru2.

barang makan pulak tengok kedai la.
setakat ni yg saya tengok, kat semambu belakang restoren natam tu murah gile. sebab harga untuk student.
restoran natam pon ok. gerai dekat uitm. ala..dekat2 semambu tu banyak jugak gerai makan.
kalo nak beli barang basah, dekat eng hong ada. tunas manja boleh. kalo kat bandar giant or crefour la.

kalo sekolah rendah, dekat semambu tu ade. sekolah menengah tak pasti pulak.
kalo rasa nak dapat yg bagus sikit, gi la sekolah kat bandar kan.

ape lagi yg akak nak tanye.

Follow Us
Reply  zuraida8177

owh..taraf hidup kat kuantan ni sama je kot dengan ipoh.
tapi tak sure san ...
ciklala Post at 7-9-2011 10:08

Terima kasih banyak2 pada ciklala sbb sudi menjawab pertanyaan akak secara panjang lebar.Anak akak dua org sekolah rendah.Sorang darjah 2 dan sorang darjah 5.Yg no.3 pulak baru nak masuk 4 tahun.So thn depan ingat nak sekolahkan tadika.
        Ok akak nak tanya satu lagi.Kalau akak jadi pindah akak rasa nak bawa satu family.Maksudnya suami akak terpaksa pindah dan cari kerja baru kat Kuantan tu.Sekarang ni suami akak kerja swasta dan di kuantan tak der cawangan.Kalau nak cari kerja di Kuantan senang tak?kalau boleh nak cari kerja dalam industri perkilangan je.Sbb klu nak berjauhan ni susah la akak rasa.

Reply 7# zuraida8177

Semambu tu mmg Kawasan Perindustrian n byk kilang..cubala cari2..insyaallah adalah rezeki tu...
Bagi saya susah kalau suami isteri ddk berjauhan nie...byk masalah...hal anak2 lg...Ipoh ngan Kuantan lak tu...

Reply 7# zuraida8177

my pleasure

sekolah rendah semambu tu dekat je dengan area semambu tu. dekat2 situ pon ade taska/tadika kot.
saya tak berapa pasti sebab tak sekodeng lebih bab2 sekolah ni.
kalo nak pindah satu family kena cari rumah dari sekarang la.
sebab kena cari rumah yang condition elok la kan untuk family.
kalo duk bujang tu kita boleh selit2 je kat mana kan.

kat kawasan semambu tu memang kawasan perindustrian.
so senang la kot nak cari. kalo tak dapat kat semambu, kat gebeng pon ade kawasan kilang.
cuma jaoh sikit je lah. tapi tak sampai sejam perjalanan pon.

kalo tak dapat rumah kat semambu, akak boleh cuba cari kat Indera Mahkota (IM)
nak pegi semambu lalu bypass je, kat IM tu pon ade jugak rumah2 sewa & sekolah.

nk menyelit gak....klu nak rumah yg murah2, ada bnyk taman perumahan sepanjang laluan bypass tu...mmg x jauh sgt pun dari semambu, tak sampai 1/2 jam dah boleh smpai.  klu compare dgn ipoh ddk di kuantan rasanya lagi aman damai...

nk menyelit gak....klu nak rumah yg murah2, ada bnyk taman perumahan sepanjang laluan bypass tu...mm ...
azzira Post at 7-9-2011 18:30

Ye ke?Bukan apa, saya bertanya ni sbb ada member yg tolak tawaran naik pangkat sbb katanya kos di Kuantan mahal.Katanya klu sewa rumah dlm RM650 ke atas.Tu baru rumah teres.Saya tak tahu pulak darimana dia dapat maklumat tersebut.Klu saya jadi pindah, agak2nya bleh ke klu saya minta tlg untuk dapatkan rumah sewa sebuah?

Reply  zuraida8177

Semambu tu mmg Kawasan Perindustrian n byk kilang..cubala cari2..insyaa ...
enie_74 Post at 7-9-2011 11:59

Akak pun rasa memang susah klu dah kahwin nak duk berjauhan.Klu ikutkan suami dia tak kisah pn duk kat Ipoh dan akak duk kat Kuantan.Dia nak jaga anak sorang dan akak dia suruh jaga 2 org anak.Klu dah bersuami tapi duk bujang rasa tak syok pulak.Alangkan sekarang ni pun klu dia balik kerja lambat, akak boring kat rumah walaupun ada anak2.Inikan pulak klu duk berjauhan..Tak tahulah macam mana nak bayangkan...

Reply  zuraida8177

my pleasure

sekolah rendah semambu tu dekat je dengan area  ...
ciklala Post at 7-9-2011 13:10

Cerita pasal aska atau tadika ni, ciklala tahu ke berpa harga normal yg selalu dikenakan.Klu duk Ipoh akak cadang nak hantar anak yg ke-3 tu di tadika swasta je mcm abg2nya.Bukan apa pengalaman akak hantar anak yg sulong dari umur 5 thn sampai 6 thn di sek tadika swasta prestasinya lebih bagus dlm BI berbanding dengan anak yg ke-2 tu.Anak yg ke-2 umur 4 dan 5thn je di tadika swasta.6thn akak hantar ke pra sek sbb sek pra tu satu sek dengan abgnya.bila darjah 1, BI dia teruk sikit.
    Kalau kat Ipoh ni tadika yg akak selalu hantar tu harganya dlm RM180 sebulan.Masa pendaftaran ada la dlm RM400 lebih termasuk uniform dan buku2.
     Memang betul klu  untuk family kena cari rumah yg elok sikit.Tambahan pulak anak2 semakin membesar.Kalau sorang atau berdua,duk sewa bilik pun tak kisah.

Reply 11# zuraida8177

kalo rumah rm650 tu rumah 2tingkat atau dekat dengan bandar.
kalo rumah kos rendah paling mahal pon 400.
sebab umah family sy kat balok tu parents sewakan dalam 280 je, bilik 2, tapi kecik lar.
tapi kalo family tak besar dah selesa dah tu..

Reply 13# zuraida8177

yuran taska saya tak berapa tahu pulak sebab saya ni bujang lagi. hehe.
try tanya pakcik google ke, takpon masuk page kuantan. tanya kat situ

Reply 11# zuraida8177

sy dah lama x ddk kuantan, cuma sekali sekala turun sana.  ramai yg ckp kos hidup dikuantan tinggi tapi saya rasa biasa2 jer. awk nk cari rumah yg mcm mana ? jenis apa ? nak tinggal di kejiranan yg mcm mana ? klu dikawasan semambu atau berdekatan mcm air putih, maybe sewa tinggi sikit tp klu area bandar damansara atau beserah sewa takder laa tinggi sangat, bawah RM500 boleh dpt rumah teres 3 bilik, berkenaan sekolah tadika, adik saya hantar anak dia ke sekolah affan, yuran dlm RM75 sebulan (nnt sy check semula) mmg sekolah tu bagus, anak dia dlm masa 3 bulan jer dh boleh membaca tp sy x sure sekolah ni ada di semua kwsn di kuantan atau tak sbb setahu saya ada di Balok & Beserah jer...sekolah swasta yg lain saya x tau pulak...

Reply 13# zuraida8177

Sepanjang enie masukkan anak ke sekolah tadika kat kuantan apa yg enie tahu..yuran nak masuk kebanyakkannye rm600++ termasuk uniform n buku2...tp x lebih dr rm700..kalau tadika affan d beserah monthly rm75, tadika assunta d jln tg muhammad (tak jauh dr semambu n ada van rasanye) rm100 per month..so far both tadika mpunyai rekod yg baik..anak2 enie blh mbaca english n BM semasa grad tadika...kena tgk you nak stay kat mana..kat Bandar Indera Mahkota pun byk tadika tp enie x berapa tahu fees nya tp blh kalau nak tye kwn2 coz enie stay kat Beserah tp bekerja d Indera Mahkota...

Reply  zuraida8177

kalo rumah rm650 tu rumah 2tingkat atau dekat dengan bandar.
kalo rumah kos  ...
ciklala Post at 7-9-2011 22:53

Oooo...rumah 2 tingkat rupanya.saya ni klu nak sewa pun tak nak la rumah 2 tingkat.rumah setingkat pun dah cukup.Nak naik turun tangga malas la.Nnt anak suka main kat tangga.Dulu sebelum saya beli rumah kat ipoh, saya sewa rumah 2 tingkat.pastu anak saya yg sulong tu main dengan adiknya.masa tu dia org kecil lagi belum sekolah.Adiknya tolak abg dia dan anak saya yg sulong tu patah tangan sbb jatuh dari atas ke bawah.Tak nak la dah serik dah..

Reply  zuraida8177

sy dah lama x ddk kuantan, cuma sekali sekala turun sana.  ramai yg ckp kos h ...
azzira Post at 7-9-2011 23:08

Saya memang tak pernah duk Kuantan.Tapi saya pernah bermalam di Kuantan.tak silap saya tahun 2005 rasanya.masa tu dari Kelantan nak balik beraya di johor.So dah penat cari hotel stay kat Kuantan.masa tu hari puasa.So untuk berbuka saya beli la makanan kat bazar ramadhan.memang saya rasa mahal la.sbb saya beli nasi kosong 3 bungkus dan ayam goreng 3 ketul je harganya RM15 tak termasuk air lagi.Kalau kat Ipoh masa tu tak la sampai RM15 pun.
   Dek kerana peristiwa itu saya pun dah macam fobia klu kena pindah ke Kuantan.kalau pindah ke Johor kos sara hidup memang la tinggi saya dah tak terkejut.tapi klu Kuantan sara hidup tinggi mcm tak dapat nak diterima pulak.Tapi klu dah forumer dlm ni bagi semangat kat saya dan sudi menjelaskan tentang kehidupan di Kuantan insya-Allah saya akan terima tawaran tu.

Reply  zuraida8177

Sepanjang enie masukkan anak ke sekolah tadika kat kuantan apa yg enie  ...
enie_74 Post at 8-9-2011 09:17

Boleh saya tahu kedua2 sekolah tadika tu tadika jenis apa?Tadika Cina,tadika biasa atau tadika Islam.Saya lebih prefer tadika Islam.Anak2 saya yg sebelum ni saya hantar tadika Islam.Di samping tu memang tekankan BI la kat tadika.Dia punya silibus pun up sikit drpd sek tadika Kemas atau Pra Sekolah ni.bila masuk darjah 1 kebanyakannya anak saya dah belajar di tadika dulu.
     Dan anak2 saya boleh menghafal bacaan dlm sembahyang sejak masuk tadika tu.Oh ya, klu harga yuran RM75 atau RM100 tu masuk sekolah jam berapa dan habis jam berapa?Macam saya ni klu nak hantar memang nak hantar waktu pejabat.jam 8 hingga jam 5 ptg.Berapa agaknya yuran dari pagi hingga petang.Klu boleh saya nak tadika dan nursery sekali.