CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5947|Reply: 27

Period

Assalamm mualaikum....lama dah ta masuk sini.
Para-para ilmuan minta tolong  jawab. Saya ditanya oleh seseorang. Boleh tak seseorang perempuan mengambil ubat untuk tidak datang haid pada bulan Ramadhan bagi tujuan untuk puasa penuh sebulan...

Terima kasih

aikkkkkk..kenapa lepas ke sini....tadi post kat thread soal jawab tu..

Reply 2# monorail

sila baca penjelasan di sini... http://drzubaidi.com/blog/?p=1788
harap membantu...

kenapa mesti  melawan fitrah

dan kenapa kebanyakan wanita

a) berfikir mudah dan tanpa pemikiran yg rasional dan mendalam
b) ambil semua perkara mudah
c) ingat semua ubat boleh ambil sewenang wenangnya
d) tahu ke kesan Oral contraceptive - OCP - ni ubat tahan haid lah / ubat cegah hamil actually { tengok istilah pun banyak or the PILL org putih kata - ni slanga sahaja}
- like your bloood pressure - tekanan darah  akan jadi persoalan utama
- berat  badan kena kawal
- kena buat  breast examination kalau yg usia 45 ke bawah atau ke atas
- ada risiko pembekuan darah /  DVT

so INI KENA TANYA PAKAR PERBIDANAN DAN SAKIT PUAN

jgn BELI TANPA BERFIKIR PANJANG AKAN KOMPLIKASI di  FARMASI

TOLONGlah guna otak

tapi kenapa rasionalnya amat 'simplistic' bagi saya  - i tak nak period la , i nak puasa

sedangkan ALLAH  pun dah memaklumkn yg wanita yg haid adalah dalam pengetahuan - KU  ...

kenapa manusia suka buat yg lawan fitrah ?

apa sebab? sebab tak nak haid?

gosh ...u tahu tak apa you buat kat badan you dengan alasan sebegini mudah

ni kita bermain / manipualsi hormon tau dan jgn ambil enteng ye

kalau u nak family plan tak pa { atas sebab kesihatan , i sangka baik }

tapi tu pun perlukan nasihat doktor , please

sebab ubat Oral Contraceptive OCP ni  bukan boleh ambil mudah

bila nak buat sesuatu sila tahu / dan baca ya

jgn pikiaq 12 saat sahaja.

kenapa mesti  melawan fitrah

dan kenapa kebanyakan wanita

a) berfikir mudah dan tanpa pemiki ...
mbhcsf Post at 13-8-2011 21:13

btw nak tau gak kenapa U too emotional ni...as though blaming me...please baca betul2...kan dah kata...saya ditanya oleh seseorang. saya tak tak tau nak kawab sbb tu minta penjelasan. and fyi saya tak period pun sepanjang hidup saya sbb saya lelaki..

pada saya kalau seseorang bertanya kita sepatutnya menjawab dengan cara yang baik.

sekian terima kasih.

Reply  monorail

sila baca penjelasan di sini...
harap membantu...
cingai Post at 13-8-2011 16:36

terima kasih banyak cingai...org macam ni lah saya suka...menjawab apa yang ditanya...terima kasih sekali lagi. Semoga Allah memberkati hidup matimu. Amin

Follow Us
masa mengerjakan haji dlu, ada yang guna cara ni....

TT, clah pernah mohon dr Allah, (masa bljr kat U..berdoa kat masjid u)....
nak tau bgm rasanya dpt puasa penuh...alhamdulillah...seronok sesgt..
itulah kali pertama dan kali terakhir puasa penuh sebulan...

kalulah dibolehkan telan apa2 ubat, utk halang haid...nak gak...
tapi...tentu ada side effect kan? jadi...ingat satu je la...redha..
tentu ada hikmah disebalik kedatangan period tu.....

cuma yg tak tahannya...bila period, sakit lain plk yg dtg/serangan....
seminggu terbaring...

Post Last Edit by mbhcsf at 14-8-2011 00:12

Reply 5# monorail

u ingat i emotional ke . maaflah kalau awak interpret macam tu cuma saya bagi pnegasan dan awak pun tak perlu terasa bukan sebab awak pun yg tanya , ye tak ?  tak lah ini penegasan - just the content - bukan saya marah awak pun. Itu penegasan sebab

a) banyak kali umum mengingatkan yg ubat seperti hormones ye - OCP / cegaha hamil / tahan haid????  semua atas saya tak tahu depa pikiaq apa ingat macam memudah sahaja dan banyak kali saya dengaq , i mean you asked your mom sendiri  dan tanya  how many of her friends pergi umrah , depa  ingat  macam ni , nak sepanjang masa boleh beribadat di sana tanpa haid  dan depa pakai ambil ubat OCP dengan mudah dan tanpa memikirkan komplikasi.

persoalan saya :

kenapa nak lawan fitrah sedangkan Allah juga jadikan ritma kitar haid tu normal bagi manusia : ingat apa  apa pun badan anugerah allah , amanah kitajaga sebba tu atas dasar ini saya kurang bersetuju amalan memikirkan sesuatu dengan harapan nak buat baiklah okay itu tak apa tapi dari satu aspek you [ bukan awak TT ] memudaratkan sendiri , so adakah ini bijak????

do no harm to your body ( baca : bukan saudara )  sebab elok elok Allah itu selia kawal atur badan sistem semua so jgn ganggu keseimbangan yg elok ini.

lepas tu apa jadi ialah depa balik umrah depa complaint pulak aduhai  dan mengeluh - oh saya pening , oh saya pening sangat , sakit kepala , ini mmg kesan ubat ni pun pun ....dan susahlah , kesianlah depa ,  ini walhal atas kejahilan sendiri mengambil ubat  ini tanpa usul periksa dan membaca terlebih dahulu.
dah lah tu tanya doktor pun tak nak dan tak tahu apa  nak tanya sebab tak tahu apa kesan langsung  dan doktor kat malaysia ni [ bukan semua ] ada yg nak jer bagi atas dasar well duitlah dan bukan nak bagi info jelas  tentang kesan samoingan . komplikasi etc etc - ni seba tu lah saya suruh di ajumpa pakar sakit puan yg islam lah ...

b) dan ini amalan masyarakat Malaysia yg amat ambil mudah kalau pasal ubatan ni kalau boleh pharmacist tu dia treat macam doktor so ini adalah satu kesalahan apa apa pun rujuk pakar dulu , pakar prescribed dan ahli pharmacist adalah profesional  kesihatan yg ditauliahkan untuk mendispensing ubat dan semak dosage etc etc

c) ambil ubat OCP ni bukan main main

d) terlalu banyak sangat masyarakat islam khususnya ambil benda ubatan ni macam OCP ni dengan mudah dan depa ingat ini macam antibiotics walhal nak ambil ni kena tahu status  diri ada blood pressure ke tak, ada berat badan lebih ke tak , adakah merokok [ ni pun kena tanya ] etc etc , ada sejarah keluraga barah breast or cervix or not

oleh itu saudari mohon maaflah kalau saya terkasar bhs sebab saya sememangnya i dunno to describe laaa 'berpinau mata' bila lihat orang boleh terfikir yg ambil ubat OCP tu like : oh i tak nak periodlaaa , okaylah kan ambil OCP [ seolah olah tak kisah pun yg ini hormones dan bila hormones do not play with the normal physiological / sistem fisiologi you yg normal]

apa pun buat biarlah berilmu. baca dan baca . mohon.

dan atas dasar ini saudara , saya redha dikata apa apa saja dan saya maafkan mereka awal awal.
sekian.

btw nak tau gak kenapa U too emotional ni...as though blaming me...please baca betul2...kan dah ka ...
monorail Post at 13-8-2011 23:09

awak, saya kalau saya tak faham saya tanya soalan di atas, nampak siri soalan saya tanya  tuuuu , sebba saya tanya secara general dan bukan awak sebab saya mana tahu status jantina saudara.

saya punya polisi ialah : i tak faham i tanya ... sebab tu saya tanya soalan soalan di atas. itu penjelasan saya.

terima kasih banyak cingai...org macam ni lah saya suka...menjawab apa yang ditanya...terima kasih ...
monorail Post at 13-8-2011 23:12

terima kasih atas doa tu, semoga Allah merahmati hidup kamu juga...

terima kasih pada TT sbb tanya soklan nih, kalau tak, sampai bila pun saya tak google2 cari jwpnnya...

ada ppuan yg xnak haid ketika ramadan/haji bukan nak melawan fitrah, tapi sbb terasa cam sayang nak lepaskan peluang keemasan... ye la, bukan senang nak ke mekah utk haji, dan bukan tiap2 bulan adalah bulan ramadan... mmg boleh puasa ganti, boleh buat amalan lain spt zikir etc... tapi nikmat solat terawikh hanya ada di bln rmdn... seboleh2nya nak memaksima kan kelebihan dan keberkatan bulan ramadan...

as a woman, saya paham perasaan org yg betanya pada TT tu... cuma, saya tak berani la nak amik ubat2, takut side effect, cuma mampu bedoa agar dpt puasa penuh dgn kuasa Allah

awak, saya kalau saya tak faham saya tanya soalan di atas, nampak siri soalan saya tanya   ...
mbhcsf Post at 14-8-2011 00:05

Ampun cik doktor.  Jangan marah doktor.  Nanti boleh dapat hypertension (betul ke ni?).  Ke dapat hypertension dulu baru selalu marah......

Ramai yang buat semasa mereka perform haji/umrah. Tak boleh ke?

Assalamm mualaikum....lama dah ta masuk sini.
Para-para ilmuan minta tolong  jawab. Saya ditanya ol ...
monorail Post at 12-8-2011 23:49

Kawan tu dah kawin belum? dah ada anak belum? dah pernah makan ubat perancang belum? kalau sudah segala galanya - boleh jer

Mcm saya lah kan, dah kawin dah ada anak dan dulu pernah makan pil perancang tapi tukar kpd IUD sebab pill tu buat saya rasa loya nak telan. Kalau saya nak puasa penuh harus saya ambil sebab masa buat IVF doktor ada suruh saya telan pil perancang dan saya tak ada prob kesihatan bila ambil pil ini.

Kalau kawan tu anak dare suruh dia gi jumpa doktor dulu .. kalau tekanan darahnya bagus, kesihatan nya bagus dan pengambilan ni utk sebulan jer - tak ada apa yang perlu dirisaukan.

Post Last Edit by monorail at 15-8-2011 08:49

Reply 13# DARSITA
dia dah kawin...dah anak 3.......saya cuma memerlukan jawapan dari segi hukum sebab tu tanya kat thread agama, kalau bab2 berkenaan kesihatan kena tanya kat thread kesihatan .........

Reply 13# DARSITA

oh? the pill is nauseating? you loya makan pill tu ke/ i dunno this ? i know it could lead to headache, BP, and weight gain...

apa generic name ye : combined oral contraceptive ke?

Reply  DARSITA
dia dah kawin...dah anak 3.......saya cuma memerlukan jawapan dari segi hukum sebab ...
monorail Post at 14-8-2011 07:27

Orang gi haji pun ada telan pil utk elak dpt peod jadi boleh lah kan - kira nya kita berusaha/iktiar gituk.

Reply  DARSITA

oh? the pill is nauseating? you loya makan pill tu ke/ i dunno this ? i kno ...
mbhcsf Post at 14-8-2011 16:20

pil ni lepas ambil dua tiga keping .. boleh buat kita rasa loya just by looking at it. Mcm kembang jer tekak nak telan. Ada orang bdannya naik ada orang slim mlim kira tengok nasib lah kan. Mcm saya - bp tak naik, berat badan tak naik, pening tak ada tapi tu lah loya rasa tekak time nak telan.

Sini pil perancang bukan boleh beli kat klinik - kena dpt surat doktor baru boleh beli. Tu pasal ler remaja kat sini ramai terbunting.

Reply 17# DARSITA

remaja sana need more than just the pill, sistem nilai habis...tapikan ada jugak yg american do sambang yg depa pun bagi tau masyarakat sana [tengok tempat kot ye?] adalah conservative? yg depa selalu cakap kat org luar ialah jgn percaya apa yg dilihat kat tv tu hollywood, walhal depa still ...ada preserve nilai nilai? ni betul ke?

Orang gi haji pun ada telan pil utk elak dpt peod jadi boleh lah kan - kira nya kita berusaha/ik ...
DARSITA Post at 15-8-2011 09:32

mengikut ustaz yg memimpin kursus hj  tu diharuskan....yg ni saya dah tau...tapi yg saya tanyakan di sini tang puasa..mana lah tau kot2 ada para2 ilmuan yg boleh memberi hukum hakam dalam soal ini....tapi mestilah yg boleh diterima sebagai hukum. tak bolehlah ikut ketetapan kita jer...

btw terima kasih kerana memberikan jawapan dari segi kesihatan tu...

semasa kuliah subuh pagi tadi...sempat bertanyakan kepada Ustaz Abdullah Lutfi Al Fatani mengenai soal di atas...mengikut dia kalau untuk kebaikan dibolehkan; tapi kalau cam makan pil untuk mencegah kehamilan mmg tak boleh...

12Next
Return to list New