CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 43319|Reply: 23

Saman dari Bank - mohon pendapat dan nasihat

Salam wbt,

aku juga menghadapi masalah kewangan yg serius disebabkan :
1. hutang kredit kad total 6k. tertunggak kredit kad selama 4 bulan. hutang ni mmg tiap2 bulan aku byr cuma jumlah tak cukup utk cover minimum payment. cth min payment rm 550 aku byr dlm rm 300 je..
2. PL. loan aku 45k.Tertunggak 7 bulan...ni mmg aku tak bayar lsng sbb ada masalh kesihatan mnyebabkan aku guna bnyk duit.  mnyebbkan aku terpaksa tangguh...baru ni aku bayar  1 bln installment utk PL aku...aku plak dok pindah randah jd letter of demand ke notice ke apa semua tu sampai ke alamat rumah lama..(mmg silap aku sndiri la sbb tak update kat bank)

basic gaji keja aku skrg kecik, mmg tak mampu nk cover smua utang tu...keta lagi, umah sewa lagi, dulu ms buat loan gaji aku dkt 4k..sbb tu la lulus PL. ada masalah kesihatan aku terpaksa berhenti keja tu dn wat keja skrg dgn basic 2k. aku dh cube nk jual keta aku tp loan kete bnyk lagi.

tapi kelmarin aku dapat surat saman drpd lawyer utk kedua2 hutang di atas. they all arahkan aku utk hadir di mahkamah pada tarikh yg tlah ditetapkan(hujung bln ni)..

aku dah kol bank, try bincang cmna aku nk wat. diorg suh aku bank in 2k dulu, kalau tak diorg akan serah kes aku pd HQ nnt melibatkan Agensi lg susah...aku dh clear 2k,,,so bln ni aku akan sambung la byr installment mcm biasa...tp yg merisaukan aku skrg ialah mcmana nak setel kes saman ni....??

aku tau surat arahan mcm ni takleh dibuat main2. masalahnya...aku akan bertukar tmpt keja ke jb minggu ni.dan..takkan la aku nk amik cuti utk attend court kat kl..2 hari berlainan plak tu..aku nk mohon nasihat sesapa yg arif, saman ni boleh buat rayuan ke mcmana ke? should i discuss with the lawyer? sbb lepas ni insyaAllah aku dh boleh setelkan bayaran tertunggak tu...alhamdulillah dgn gaji aku kat tmpt baru nnt aku boleh cover pelan 2 utk smua tu...adakah boleh setel antara kita dgn bank aje ke....first time aku jd mcm ni...bimbang sngt..

Rate

1

aku sarankan ko bawak berunding dengan Piha bank sampai lebam.....Bank ni biasalah....mana derang taknak duit....depa biasanya kasik gertak dulu...kasik takut......

Sedangkan ada member aku yg pernah deal ngan pihak Bank ( hutang leboih dr RM10K )....dapat buat installment selama beberapa tahun dengan Bank tu....

biasanya kat surat saman tue ada lampiran kat belakang tue kan..

nanti ko tulis kat belakang tue kat column2 yang disediakan..ko mampu bayar berapa setiap bulan...ko tulis je amaun ko mampu bayar..

pas tu ko post balik kat mahkamah yang buat kes tue..dah sertakan wang pos RM4 untuk kos mahkamah..

tapi ko kena buat sebelum 14 hari selepas ko terima surat saman...
pastu ko tak yah la attend court..
pastu ko cc kan surat dan lampiran kat lawyer bank..
maybe dengan cara ini ko dapat penghakiman persetujuan..tanpa datang ke court..iyerlah..jauhkan..

kalau nk selamat lagi..datang la court..nanti gi tau kat hakim/majistret tue ko nak mampu bayar berapa sebulan..lagi selamat...

kalau deal ngan bank mestilah diorang nak amount penuh..nak2 bila kes ko dah kena handle ngan agensi yang amat sengal..tak suke betul..

ok, kalau ada salah silap tentang keterangan aku nie.sorry yer..
ghehehe..(rasanye betul kot..)

Rate

1

ada buat loan rumah tak, kalo ade boleh pusing dgn KWSP

pernah teman kawan pi court sbb hutang credit card tak berbayo,RM 3K..surat bank mai suh dtg court..member cuak gile tp pi gak..takde benda pun..just dtg sana ngaku mmg ada hutang dan mintak selesai dgn bank,maybe come out dgn new installment plan ke..

sorry kalau salah ek..sbb ni tgk berdasarkan pengalaman dgn kwn2..

pernah teman kawan pi court sbb hutang credit card tak berbayo,RM 3K..surat bank mai suh dtg court.. ...
lilydandelion77 Post at 6-5-2011 05:07 PM

Aku percaya dan setuju...

Follow Us
utk personal loan -
dgn gubranya aku call bank....nasib baik la bank panggil datang office dia bawak bincang. saman ttp saman. kalau aku tak attend court penghakiman ingkar ttp akan dikeluarkan... pos balik surat saman tu pun ok gak. tp bank takkan proceed to the next step JIKA aku bagi kerjasama utk settle segala tunggakan dan buat pembayaran seperti biasa....huhu...

lagi aku musykil, saman personal loan tu aku tgk boleh bincang2 & mintak reschedule loan dgn bank. kalau kredit kad pun sama ke?

kepala aku dh makin serabut. jika pegi AKPK diorg boleh terima ke kes aku ni?

pernah teman kawan pi court sbb hutang credit card tak berbayo,RM 3K..surat bank mai suh dtg court.. ...
lilydandelion77 Post at 6-5-2011 17:07

abes ape cerita kawan ko tu....bank tu boleh ke wat installment plan?

abes ape cerita kawan ko tu....bank tu boleh ke wat installment plan?
reenter Post at 9-5-2011 09:50

dia buat personal loan dgn bank lain sbb nak settle hutang cc dia...tgh dlm process katanya.
tp masa bincang dgn bank yg menyaman tu, diaorang bg option gak nak restructure payment plan or bape discount if buat full settlement..pokoknya cuba berbincang..afterall bank mesti nak duit dia balik.

good luck,OK!

utk personal loan -
dgn gubranya aku call bank....nasib baik la bank panggil datang office dia bawa ...
reenter Post at 9-5-2011 09:49

en reenter klu boleh jgn lah pegi akpk selagi boleh setel sendiri. mengenai cc TT pun buat benda yg serupa. akpk is the very last resort. once u enter akpk its final no turning back.in future agak susah nk dptkan credit lagi.

btul ke, loan islamik kalu trtunggak sbab byar kurang dr spatutnye x bole brunding lg ngan bank ckp nk byr ikut kmampuan.. pngurus bank yg ckp..

mcm mane, kalau bank ckp lawyer dh hantarsurat tp surat x sampai pd kite, aku request nak surat ori tue balik,bank ckp nanti die hantar tpx hantar sampai sudah. skrg aku kena bayar
rm400 sbg lawyer fee. tp surat tue aku x penah dpt

mcm mane, kalau bank ckp lawyer dh hantarsurat tp surat x sampai pd kite, aku request nak surat ori  ...
daai_violet Post at 3-1-2012 23:00

bergantung pada jenis pinjaman atau apa yg u kena saman, klu CC atau HP dan may be sekrg semua loan diaorg boleh hantar (service of summons) melalui kontrak aje iaitu dgn menghantar melalui Registered atau Certificate of Posting dan andai dah 5 hari dihantar walau x sampai pada yg kena saman ianya dikira dah dihantar sbb dalam agreement said so so klu bank tue baik hati nak bagi yg ori oklah namun sekrg kat Ct dah ada efiling so whether it's original or not then very difficult to distinguished.

Reply 13# fatehana

thx hana, means kena bayar gak laa ek

Reply 1# reenter

salam,

ada beberapa cara :-

1. u gi bank sebelum tarikh sebutan tersebut, nego out of court direct, so bank boleh bagi arahan pada lawyer die untuk drag atau withdraw saman tu.

2. u attend court pada 1st date mention, dan record penghakiman persetujuan dimana u nyatakan di mahkamah berapa jumlah u mampu bayar bulan2.

3. u engage lawyer untuk attend dan handle case u di mahkamah serta buat nego with d bank`s lawyer

Reply  fatehana

thx hana, means kena bayar gak laa ek
daai_violet Post at 5-1-2012 19:31

yup still kena bayar tp ke Banklah

kalo kita dah bincang dgn bank dan setuju utk bayar mgikut jumlah yg kita mampu adakah nama kita tetap di black list ....

Reply 17# seroja11

Rekod burok, so susah nak buat pinjaman akan dtg

korang.. aku baru dapat

eh. tertekan post pulak.. korang... aku baru tau aku dapat surat saman dari bank rakyat.. aku x tau pun pasal surat tu sampai adik aku bg tau tadi. 28dec.. so skang aku da terlepas 14 hari tu.. mcm mana ya.. gila betul.. dlm tu tunttuan utk 700rm aku... aku ada buat loan rm90k.. tp ada satu masa dulu setahun aku x bayar.. so skang da settle.. and baru ni aku mmg mengaku aku miss laa bayar 700.. nie dia buat tuntutan nk total amount 130k++.   aku nk cite detail pun surat x de kat tangan aku.. esok baru adik aku nk scan antaq kat email.   so skang apa aku nak buat. aduihhh .. badan aku da seram sejuk nie... nk mintak tlg pendapat korang sume aku nk buat nie.. serius aku takut

12Next
Return to list New