CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 13965|Reply: 35

Dilemma: berbaloi ke refurbished balik kete waja wife aku?

Post Last Edit by tokeycarwash at 21-4-2011 11:18

Kete waja tahun 2004.... dah habis bayar lama dah....
Senario:

- Body keliling macam2 kemek/calar dikerjakan oleh wife aku dan ahli keluarga lain.

- Interior pulak, tak padan dgn lady driver..... maksudnya, comot sana sini. Tapi aku tak salahkan wife aku 100% sebab kete ni la dia bawak anak-anak aku 3 orang pergi dan balik sekolah. Korang fahamlah camana kereta yg utilise utk hangkut budak2 kecik baya tadika & sekolah rendah. Dgn sume keadaan seperti ini, mungkin wife aku pun makin kurang motivasi nak bela kete ni bersungguh-sungguh. So the vicious circle continues.

- Enjin pulak, bunyi menderam kuat... kuat vibrate. Bertahun2 dulu ada pomen suggest tukar engine mounting utk reduce bunyik tu tapi aku malas nak kuar kos, biarkan aje.

- Power window, cuma sebelah driver je yg function.... Tingkap2 lain sume dah kong. Handle pintu sebelah driver dah patah, kena cungkil baki pemegang baru boleh bukak pintu. Kedua-dua handle pintu belakang dah tak berfungsi, kena bukak pintu daripada dalam.

- Remote dan alarm system pun dah tak function

- Bunyi angin pun kuat time driving....ditambah pulak dgn bunyi vibration enjin + bunyi orkestra yg dihasilkan oleh fitting2 plastik dalam kereta ni

Pendek kata, kete bini aku ni kalau ikut aku memang rasa macam nak campak lombong je.

Sekarang dilemma aku adalah untuk buat keputusan sama ada:

1. Major repair/refurbished balik kete ni...... mungkin one time cost yg tinggi, katakan 5-6K siap dgn ketuk & cat semula....
- one time cost, tapi tak cipta hutang baru
- dibimbangi walaupun dah dibaiki, oleh kerana faktor usia kereta tua, akan muncul masalah2 baru yg lain...... cost jangka panjang tetap tinggi
- kesian gak kat wife aku, kena drive kete lama..... dia mesti seronok kalau dapat kete baru, kan

2. Repair ala kadar, dan trade-in dgn kereta baru yg lain
- dapat kereta baru tapi cipta hutang baru
- semangat pun baru....dan harap wife aku lebih bersungguh nak jaga kereta

- mungkin dgn anak2 yg dah lebih besar dari dulu, mereka lebih aware untuk sama2 jaga kebersihan kereta tu (9 tahun, 8 tahun, 4 tahun)
- tapi risau la pulak, wife aku tetap tak jaga kereta baru (take for granted)

Replacement car yg aku minat sebenarnya MPV.... specifically Grand Livina. Alza dah terlambat sebab anak2 dah besar panjang. Exora, aku dengar macam2 masalah dan kurang lawa. Yg balance, Grand Livina. Ada ke MPV lain yg baru keluar? Bajet aku below RM100K je.

Dari segi kewangan, insyaAllah ada kemampuan kalau nak beli kete baru. Cuma aku ni jenis yg fikir panjang dari segi praktikaliti dan  ekonomi. Maksud aku, kereta ni liabiliti, sedangkan dgn duit yg sama (untuk bayar ansuran bulanan), aku boleh je simpan dan buat duit tu beranak pinak. Untuk mencipta hutang baru, mesti ada sebab2 yg tak dapat dielakkan dan sangat berbaloi.

Tolong beri sikit insights...... Especially yg boleh beri aku weight option mana yg lebih berbaloi jangka panjang dan economic wise.

Terima kasih.

pendapat aku....jual kereta waja....beli kereta baru....since ko kata ko mampu untuk budget below 100K..
mungkin bila dapat kereta baru, mungkin wife dan anak2 akan more appreciate...
bukan apa...takut lepas dah spend banyak utk repair....tup tup ada menda lain pulak muncul...
ape2 pun tepuk dada tanya selera

Post Last Edit by zzcbr at 21-4-2011 17:13
Kete waja tahun 2004.... dah habis bayar lama dah....
Senario:

- Body keliling macam2 kemek/cal ...
tokeycarwash Post at 21-4-2011 12:17 PM

kau punya buah delima hampir sama dengan aku. Apa yg aku boleh kata, repair lebih kurang aje lepas tu Jual (trade-in dgn hiace). Just want to share pasal Gen2 aku (tahun 2005) . Sebelum aku nak balik ni, aku suruh adik aku hantar repair dan bagi penaik seri balik kete tu. Pergi touch-up luar (yg kemek dan calar2 semuanya bagi ensem balik), dalaman (interior) bagi basuh bagus punya , semua kesan tompok2 cam air kopi semalam tu semuanya dah lenyap. Bagi ganti seat cover, tayar baru, bateri baru, alarm baru, dan macam2 lagi lah. Memang hensemlah Gen2 tu aku tengok masa balik cuti hari tu. Tapi bila aku bawak,  ada rasa satu lagi masalah yang nak datang, gearbox.  Jadi, aku rasa keta dlm umur ni yang digunakan secara lasak, kalau kita refurbished pun tak guna, coz dia akan jadi macam never ending story, lepas satu satu, lepas dua dua, lepas tiga tiga...

aku suggest pilihan yg. kedua sebab kete dah habis bayar so ada sejumlah downpayment yg agak besar lebih kurang dalam rm25k so banyak pilihan utk MPV dan dngn downpaymetn yg agak besar mgkin jumlah tahun utk loan boleh dikurangkan ant pilihan MPV

a) Grand Livina tapi tak de third row punya aircond
b) Exora pun ok ada third row aircond
c) wish 2nd dalam rm90k+++
d) Estima AR30 2nd dan rm90k++ juga

apa2 pun tepuk dada tanya poket hehehe

I think u should buy the livina especially u mmg mampu pun.

concern u pasal kebersihan kereta tu sangat kecil berbanding kalau waja tu tetiba problem masa yr wife ambik anak dr sekolah tgh hari panas atau masa hujan mencurah2...sian diorg..

tapi u kena jugak remind yr wife selalu pasal pemanduan. my hubby kalau nampak kemek or scratch on my car akan membebel jugak dan sehingga kini, kereta i x lah teruk sgt rupanya.

kalau mampu beli je yg baru ..
sbb makin lama keta tu makin usang & byk ragam..
lagipun, drp cite kau ni ... keta tu mmg dikira keta utama utk family kan ...
so, ape salahnye bg keselesaan pd family

Follow Us
angkat baru je.  mazda 5 tak minat ka?

bg ai pakai jer yg lamer.... repair sket2 pastu guna selagi bolee...
lps tu pastikan maintenance dan kebersihan kete kena sentiasa dijaga....
tk payah lh create new hutang memeningkan kepala jer.....
klu duit ader hati senang......

mnak datok ketok cat waja dekat 5k

repair jer selagi bulih... buat hutang baru nie.... mmg sakit kepala...

lagi pun.... kete tuh,,kalu dijaga elok2.... tak der la teruk sgt rupernyer....

sementelaah anak2 dah besor panjang... mungkin tabiat lama anak2 tak berulang kembali...

tadi aku dah pi hantar ke bengkel member (cina)..... bila dia check, dia kata kete bini aku tu sebenarnya kira dlm kategori good condition bagi kete usia 7 tahun.... yg nampak teruk lebih kepada body condition je.... enjin sume ok, just kasik servis kaw-kaw, memang masih sedap pakai.... overall dia advice tak payah jual, pakai je dan jaga maintenance ikut jadual. Tayar pun baru tukar bulan 7 tahun lepas, bunga masih tebal.

Kos untuk ketuk dan cat dia quote RM2,200. Lain2 just betulkan handle pintu, alarm system, kunci remote . Mungkin nak tukar engine mounting utk reduce bunyi bising/vibration. Lain2 aku suh dia check dan telefon dulu kalau perlu tukar.

Aku letak bajet dlm RM5K sebenarnya termasuklah  niat nak tukar cover seat... Ingat nak tukar ke leather. Tapi baca2 macam ada masalah panas bila kete park dlm terik matahari dan berbau bila lembab. So, mungkin akan try material lain. Any suggestion? Kos pun boleh reduce, kan?  Aku bajet kete ni kalau dapat pakai dgn selesa dan selamat dalam 3 tahun lagi pun dah okay..... sebab lepas tu aku ngan wife nak sambung study kat oversea bawak the whole family.Time tu mungkin kami jual kete ni.

Terima kasih sebab sudi beri pendapat. Aku sgt menghargai.

angkat keta baru jer, kalau i ada bini i akan bg kereta baru or kiranya keta still waranty
kalau kita laki pkai yg buruk2 pun xpe, kalau ada mslah kat jln blh tgu, kalau perempuan pasti bhaya

kalau sekolah tak jauh...angkut kancil sudah bro... tapi kalau anak ramai haruslah kereta besar sikit. kereta ni kalau org pompuan yang bawak mesti enjin dia tahan so kalau u repair dan solek mana patut, 5K tu sikit aje...berbanding dengan buat hutang baru.

kalau kumpul $800 tiap bulan untuk invest pada kenderaan baru maybe u boleh buat benda lain dengan duit tu. pada pendapat saya, tidak semestinya ada kereta baru orang akan rasa 'syok' sbb bebudak ni dia tak kisah pun naik apa...asal boleh jalan unless anak2 u dah dari kecil diajar barang baru best, barang mahal best...

kalau sy... kereta lama pun okay as long as conditionnya baik, yang penting dapat shopping baju cecantik, kasut lawa2...beg tangan, pakaian dan leisure anak-anak...lagi syiokk woo

tepuk dada tanya selera, all the best!

jgn jual la..uatpa tnggung utang baru?abiskan duit rm5k ja pon..waja anda kembali cantik
utang xda..ati pon sng..

keter aku pon byk calar kat bumper & skirting tuh... seingat aku tade pon aku g gesel mane2..

tanye bini ade kene mane2 ke masa dia pakai... mule le muncung.. jadi wat dek je ler...

saya pakai waja tahun 2001.
saya ni pun lebih kurang cam wife u juga, angkut anak2
plan nak tukar keta baru, tapi tambah hutang pulak.
satu hari saya tekad nak cantikkan kereta.
first, saya tukar leather seat, sebab byk kesan2 tumpah air, tukar lapik kaki semua kasi itam.
second, baiki semua kemek2 dan cat
third, suh hubby tiptopkan enjin, tukar mana2 rosak, tukar mounting (sebab gegar, ) dan setting computer semula.
hasilnya.. tip top macam pakai keta baru.
saya anggap macam bawak bmw, pegi ofis senang hati, hutang takde, keta dah cantik (bagi saya) la.. biarpun bawak keta waja je. huhuhu
duit nak beli keta baru tu saya spend kat belanja anak2, buat kitchen kabinet rumah mak saya.

saya pakai waja tahun 2001.
saya ni pun lebih kurang cam wife u juga, angkut anak2
plan nak tukar  ...
anggerix Post at 22-4-2011 14:14

thanks for sharing
masalah kete u mirip dgn masalah kete wife saya. Agak2 lebih kurang berapa ribu RM refurbish balik kete tu?

Leather seat ok ke? Tak panas? berapa cost?

Tq

kalau aku baik ganti baru... kete lama prone to mechanical problem.. kalau dia pandai boleh tunggu buat pasal depan kedai woksyop je takpe.. ini tah kat mana2.. contoh tgh jem kat KL boleh kaput pulak fuel pump..  hujan lak tu.. memang menangis.. Waja ni memang popular masaalah fuel pump.. kalau bini.. solution depa senang je, call hubbyla.. sang hubby pulak.. satu hal nak kena amik half day / emergency leave bla bla..

ada 2 kategori..

satu jenih tak kesah bab2 keta buat hal.. better stick to old keta la.. kalo nak piece of mind.. ambik la keta baru..

ko angkut je la exora tu...bagi bini ko bawak, buat ape bila keter mahal2...

12Next
Return to list New