CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: hanasakura

Pegawai Pendidikan Pengajian Tinggi DH41 - Version 2

Close [Copy link]
Post Last Edit by AnakBulan at 29-3-2011 11:17

Salam alaik

Utk yg baru nak iv, jangan gusar2 n takut...byk2 selawat..kelebihan setiap org brbeza2, ingat tu..fokus pada kelebihan diri...koreksila diri, apa dia kelebihan diri anda..tapi, klu iv ni kelebihan kena tunjuk bukti macam sijil2 yg da kita ada...klu x de pun, yakin je la menjawabnye..dont worry ek ;)

saya iv pada 3/3 ari tu bidang IT..alhamdulillah, penemuduga 2 org sgt2 friendly...mula2 masuk ketuk pintu n bagi salam..then mereka suh duduk...lepas tu dia suh kenalkan diri..org mana, adik beradik brp org..mende2 biodata dia tanya banyak kat saya n academic background..haaaa, mostly penemuduga byk tanya sy sal academik backround la..baru nak cerita lanjut sal diri saya, penemuduga trberenti tanya2 byk sal tu..hehe..mungkin juga sbb sy ni mmg dulu pelajar sijil poli, diploma poli baru ke degree..kebetulan plak 2hb sy baru balik dari kedah (iv kat kota kinabalu) sbb baru abis pengajian sy..baru abis antar tesis..diorang tanya lagi kat situ..

lepas tu, soalan brkaitan pengalaman kerja (masih perkenal diri tu)..hahaha..yg ni lawak..sbb kat borang sy x tulis pgalaman kerja..sbb sy x yakin yg tu pun kena masukkan gak..penemuduga suh tarik kerusi p depan meja..tulis pgalaman kat situ..baik2 depa, depa kata, tak pe sbb saya org trakhir gak...hehe..bila diorang belek2 file clear holder nak tgk sijil2 semua tu, sangkut kat situ lagi soalan...

Soalan seterusnya, dia bagi situasi..
1. "student poli dulu x sama dgn skrg, skrg semangat pljar sgt kurang, klu jd lecturer poli, mcm nk naikkan balik smngt dorang?"

2.  "ramai kata student poli klu pointer 3.5 pun, bila sampai uni pointer x sampai 3.5. Awak setuju?" (yg ni mungkin sbb saya x-student poli gak...sy jawabla x setuju n sebabnya)

Soalan sterusnya, isu semasa yg paling menarik prhatian saya...kebetulan masa tu sy baru baca paper semalam nyer masa kat flight..haha..isu guru wanita yg cuba menggoda student lelaki yg hensem..huhu..Lpeas tu penemuduga tanya, mcm nk slesaikan masalah tu, n mcm mana nak kenal pasti bakal2 guru yg ada perangai mcm tu..hehe..penemuduga gelak, sbb saya jawab "panel penemuduga la kena tanya banyak soalan persepsi kpd bakal2 guru" ...hehe.."wah, ni maksudnya kena tambah kerja kami la ye"..saya senyum je la..Mereka ok je..yg penting dia tgk kita yakin je masa jawab..

itu je la soalan2 yg diorang tanya..padahal, sy ni bagai nak rak baca n hafal point NKRA, dasar pendidikan, visi misi poli smua..hehe..

Kesimpulannya, banyak2 doa n solat hajat..spy dipermudahkan urusan temuduga..dpat panel yg baik2 masa iv...lepas iv, redha n tawakkal...mana yg trbaik, sudah pasti Allah dah atur utk kita kan.. {:1_125:}

itu saja..sekian..

ps: Jgn lupa kepilkan sijil2 yg anda rasa bernilai dan berharga utk diri anda..cthnye, sijil2 award...panel tu ada bg tau, kalau ada dpt international award, panel2 yg meeting kat pusat akan bagi markah penuh utk tu (seingat saya)

Rate

1

nak tanya en matrik.. perlukah PPPT DH 41 ni kena ambil diploma pendidikan?

sebab senior lecturer ...
buahpelaga Post at 28-3-2011 23:25

Tak perlu. Waktu dah dapat poli akan dihantar pergi kursus di Institut Aminuddin Baki (IAB).  Nam kursus tu adalah KURSUS KEPIMPINAN INSTRUKSIONAL DAN PEMBANGUNAN ANDRAGOGI (KIPA. Skrg nie Politeknik/kolej komuniti terletak di kementerian pengajian tinggi, jadi diploma pendidikan tidak diperlukan. Kalau ada cuma dapat naik tangga gaji je.

Reply 17# mhafis

ni jawapan dr pengalaman iv yg lps...xsangka lak bleh dpt...huhu

1. Apa yg membuatkan penemuduga pilih korang? (ade pengalaman mengajar, mmg bekerja dlm bidang yg ditemuduga etc)

pengalaman mgajar x diperlukan...tp kalo ade tu kira bonus la kan..cam sy b4 ni xpnh ngajar pun...paling dkt pun jd fasilitator je...rasanya diorg lebih nak tgk keyakinan kita ms jwb soklan tu...kalo soklan fakta jgn try nak kelentong, mngaku dgn jujur tp dalam masa yg sama cuba bagi pendapat yg kita tau berkenaan soklan tersebut...kat situ diorg akan nmpk keyakinan kita utk cuba jwb soklan drpd student walaupun kdg2 kita xtau pe jwpnya...

2. Masa ditemuduga, ada x peristiwa yg membuatkan korang rasa "habislah! Mesti aku x layak utk jawatan ni (xpakai blazer ker, sijil x bawa ker, termaki penemuduga ker)

ade soklan yg xtau jwb...dia tanya sape menteri kpt...time tu gelabah abis...xtau nape blur xbleh igt langsung....wahaha...siap minta maaf kata xtau tu...bila dia tanya mcm mana bleh xtau, awk x study dulu ke website kpt?...sy jwb dgn ikhlas mmg xsempat nak study...almaklumlah busy dgn kerja dan salah sorg panel tu pernah keje di kementerian yg sy kerja..so mybe dia phm kot situasi kerja sy yg kerja sampai mlm kdg2...

tp mybe disebabkan tu myebabkan soklan sy lebih bkisar kpd pngalaman kerja dan situasi bkerja sy...hehe...ape2 pun kalo da rezeki x kemana...

bg pompuan xpyh pakai blazer pun xpe...laki kalo nak nmpk segak pakai la...bukan ssh pun...hehe...sijil bwk je semua...dr sek rendah sampai ke uni...sijil time kerja pun letak sekali..ade markah utk kt kat c2...kira nmpk la kita aktif..hehe

Rate

1

baru ja lps interview pagi td utk post dh41 pelancongan....2org panel (spp n ketua program mungkin), cuma xsedap hati soalan dr spp...tanya pasal GTP, 1Malaysia..n kait plak dgn perkauman, dia tanya pendapat aku tp at last dia yg bg ulasan lebih... mcm plak aku yg interview dia..
*mcm mana nak tau asal usul panel ne ya...dtg dr bhgn mana, rasa ketua program mcm familiar ja..any info?

Post Last Edit by tressele at 29-3-2011 15:21

Salam kawan2..maaf la sy beginner lagi..saya nak tanya sikit..currently saya student tahun akhir ukm, kejuruteraan mekanikal..dijadualkan akan tamat belajar awal bulan 5 dan konvo pada bulan 10. Boleh ke saya apply kat jobsmalaysia untuk post DH41 dengan status saya skrang?
sebab based on expericence resgistering haritu, dia ada mintak upload certificate kan..jadi kene tunggu konvo la baru boleh upload certificate ijazah ya? ke tak perlu upload pun takpe?

Reply 25# tressele

boleh je nak reg awal...dulu pun apply time final year gak...setahun lebih bru panggil inerview...lgpun x upload pun xpe cert tu...tp pastikan time interview bwk cert yg ori...

Follow Us
Reply 23# norsilawati12

thanks norsilawati n hisyam sbb sudi kongsi pengalaman korang...

Geng2 kat thread ni spoting2 belaka...

mcm mane nak apply erk ?

bukak website suruhanjaya perkhidmatan pelajaran atau melalui jobsmalaysia..(kalau bukak suruhanjaya pun link dia akan ke job malaysia..tp ada ler maklumat berkaitan skim DH ni serba sedikit..hehehe

Reply  buahpelaga

x perlu ada pun xpe...sebab nanti akan iberi kursus2 yg berkaitan sepanjang te ...
norsilawati12 Post at 29-3-2011 08:54

dulu memang kene amik diploma pendidikan kalau nak masuk tp sekarang x perlu sbb kita akan  ...
hisyam5789 Post at 29-3-2011 08:56

Tak perlu. Waktu dah dapat poli akan dihantar pergi kursus di Institut Aminuddin Baki (IAB).  Na ...
matrik02 Post at 29-3-2011 12:07

Okay.. Thanks a lot kepada semua yang memberi jawapan kepada persoalan tersebut..
Apapun, cuma tunggu surat untuk dipanggil kursus je laa kan..~

Salam sume..pd sape2 yg interview 31hb (for pelancongan),hope dpt jmpe ngn korg kt sane..hehehe..sbb nt dh smpai sane msti cam blur je..sib bek ade yg sudi nk anta..dh la agak nervous..mcm2 dh bace nih..tq so much pd yg share info psl interview  pppt dh41 nih..really appreciate it..

salam dilla3009....

wah bestnyer dh lepas. sy pn dpt iv dh41 pelancongan jgk.31hb in br ...
hanasakura Post at 29-3-2011 10:06

Salam hanasakura,date interview kite same la..n sy pun dpt pelancongan jgk tau..jmpe kt putrajaya nt ye..hehehe..

Reply 29# hisyam5789
aku dah buka web tu..tak perasan plak skim DH tuu
tapi kalo permohonan pegawai perkhidmatan pendidikan (PPP)...bleh isi utk applykan?

Reply  hisyam5789
aku dah buka web tu..tak perasan plak skim DH tuu
tapi kalo permohonan pegawai  ...
hirai_saza Post at 30-3-2011 07:51

kat dalam tu dia ada 2 jawatan iaitu pppt dan pppp(x silap kot hehe) yang forum ni pppt (pegawai pendidikan pengajian tinggi)

Tahniah kepada yang berjaya.Semoga berjaya kepada yang bakal iv.
Selamat menunggu kepada yang sudah iv. Saya tergolong dalam yang ini. Agak-agak bilalah keluar result nie... Hope ada rezeki PPPT nie. amin

Selama ini saya silent reader. Seronok baca dan bnyk info di sini. Terima kasih.

As salam. Sblm ni sy silent reader je. so skrg sy nk share pglaman interview pppt. Sy intv kt putrajaya smlm bg bidang pengurusan perniagaan. Sy kena intv kt bilik 12. Ada 2 org penemuduga. sorg lelaki n sorg prmpuan.
Ant. soalan2 yg ditanya:
- kenapa result spm sy angka2 besar tp trnskrip poli n u sy result bgs? hahaha. Soalan ni mmg agk sensitif bg sy tp sy jwb je. Ms ni mmg neves sgt2 smpai penemuduga dpt prsan n suh sy kwal prsaan..huhu.
- pastu dia tnya npe kt sekolah sy x aktif dlm ko-k tp kt ipta sy seorg yg aktif.
- apa kelebihan dlm diri sy?
- apa isu-isu local @ global skrg?
- apa pndpt awk bila kerajaan hadkan pengmbilan matapelajaran utk SPM. Kalo dulu smpai 20 lebih subjek leh amik tp skrg had sampai 12 sbjek je. Fuh agk mcabar soalan ini tp ak goreng je...haha.
- bagaimana nk tingkatkan lg kualiti pljr2 poli w/pun semua tahu ramai pljr2 poli yg berkualiti. Ms ni ak blsh je. Ape yg kuar kt fikiran ak ckp je. Ntah betul @ x...hehe.
- bagaimana kamu nk atasi masalah gejala sosial di klgn pelajar poli.

Rsenya tu je kot soalan2 yg ditanya. Sori r kalo ade yg tertggl..huhu. Dorg tnya dlm BM & BI. Ade gak kwn2 yg lain dorg tnya dlm BM je n ade dlm BI je. depends r. Soalan fakta 1 pun x ditnya. Jenuh r ak dok pulun hafal fakta...huhu. Tp kwn2 lain ade gak dorg tnya fakta cthnya falsafah pendidikan negara, modal insan etc. so korg prepare je r ya. Drpd pglaman intv smlm, kebyakan penemuduga akn tnya soalan yg ade kena mgna ngan kita. contohnya kalo korg pnh jd cikgu, so dia akn tnya more to education. Hopefully info sy ni dpt mbantu korg utk prepare 4 the intv. sy hnya berserah pd Allah S.W.T. Sbnrnya sy agk kecewa ngan intv smlm sbb perasaan "neves" betul2 mbunuh idea2 sy..huhu. Yg pnting skrg, sy msti terus berdoa n bfikir sec positif. Never give up ok! Good luck sume

Rate

1

semoga berjaya cikefa...hehe

da aply  tp xdop ape2 berita lg ni

apo bezo 2 ni
Pilihan Keempat :        Pegawai Pendidikan Pengajian Tinggi DH29
Pilihan Kelima :        Penolong pegawai perkhidmatan pendidikan pengajian tinggi DH29

apo bezo 2 ni
Pilihan Keempat :        Pegawai Pendidikan Pengajian Tinggi DH29
Pilihan Kelima :        Penolo ...
otomen_taro Post at 30-3-2011 13:03

kalau pilihan kekempat tu singkatannya PPPT maka pilihan kelima tu PPPPPPPPPPPPPT...amboi bnyaknya P..hehehehe tunggu yer en matrik bg maklumat..aku pun x tau rasanya penolong tu mungkin pengurusan kot...eh papandai je aku ni.hehehe