CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 26049|Reply: 357

are we hyper-parent?

Salam parent, baru lepas tgk dokumentari pasal hyper parents kat tv...nampak mcm situasi ni makin menjadi dikalangan masyarakat kita kat sini. so just a thought, adekah kita termasuk dlm perangkap hyper-parent?

Hyper parent
adakah kita;
terlampau mengonkong anak2, over indulged, over protected our kids?
cth2nya
- seawal umur 4-5 thn, dihantar ke mcm kelas...art clas, mandarin, arabic, french russian class, piano, ballet,  babygym, swimming, gymnastic, etc...sehingga anak2 takde masa utk bermain, spend time on their own, to explore things and self learning...semua proses pembelajaran dia dgn intervention org dewasa?
-competition to send our kids for the best kindys, best private school, best tution class..takut anak2 ketinggalan, tak semaju anak org2 lain?
-birthday parties at hotel, restoran, hired clowns, designer cakes, banner & bunting, goodies bag dgn fancy stuff?
-fed them with super duper foods, pills & supplement to become genius?
-micro-parenting our child, sbb takut anak tersilap langkah dan jadi org yg gagal?

and how much is too much?

hah...compem aku ala2 tergolong dlm golongan ini coz nk make sure anak2 dpt yg terbaik tp aku msh blm over la. anak aku umo 3thn + da anta blaja tp aku make sure pembelajaran & ms enjoy dia seimbang.hr sekolah mmg aku xkua mlm, sbt ahad br jln2 mana je dia nk pegi,beli apa yg dia berkenan but still ada limit la.

Reply 2# merak7118

ha ah memang kita nak  yg terbaik utk anak2, cuma kdg2 kita pun tak perasan adakah kita dah terover limit...

benda ni dah lama berlaku kat barat...kat US diorang panggil helicopter-parent...parent yg terlalu "involved" dgn aktiviti anak2, impactnye, bila besar anak2 tu tak reti nak berdikari, survivor skill dia zero...
cth parent yg call cikgu skolah setiap hari, tanya pasal jadual , klass etc...malah ada parent yg buat mcm ni sampai anak dia masuk university, ade parent yg decide aank dia kena ambik course apa, modul apa for each semester....in the end lahirlah generasi stoberi, nampak cantik & elok, tapi tak tahan pressure, terus jadi buruk & lebam

hurm.. seb bek saye tak macam tu.. sy lebih suka anak pilih aktiviti atas minat dia sendiri.. kita beri galakan dan sokongan.. biar dia berkembang dan berdikari n berkembang sendiri..

memang ade kawan yg overprotected macam tu.. sian anak dia nak main pon tak bebas..

Salam parent, baru lepas tgk dokumentari pasal hyper parents kat tv...nampak mcm situasi ni makin me ...
misy Post at 22-3-2011 02:11 PM

Hyper parent
adakah kita;
cth2nya
- seawal umur 4-5 thn, dihantar ke mcm kelas...art clas, mandarin, arabic, french russian class, piano, ballet,  babygym, swimming, gymnastic, etc...sehingga anak2 takde masa utk bermain, spend time on their own, to explore things and self learning...semua proses pembelajaran dia dgn intervention org dewasa? ----> takde anto...byk main barbie, masak2,main pedang, ben10, ..ehhehe
-competition to send our kids for the best kindys, best private school, best tution class..takut anak2 ketinggalan, tak semaju anak org2 lain?--->kindy biasa je, tuition pun tak hantar..ajar sendiri jer..mmg susah sket ajor sendiri ni
-birthday parties at hotel, restoran, hired clowns, designer cakes, banner & bunting, goodies bag dgn fancy stuff? --->goodie bag buat sendiri je, kek buat sendiri tu pun sbb kesian besday kwn2 kat kindy gitu....tak pernah buat birthday party....
-fed them with super duper foods, pills & supplement to become genius? --> supplement vit c je & multivit sbb pemakanan tak seimbang...
-micro-parenting our child, sbb takut anak tersilap langkah dan jadi org yg gagal? ---> micro-parenting, kene google maksud luks heheheh

contohnye... kalo my daugther call ckp tertinggal kertaspenting, buku ke ape, baju sukan ke, nangis le air mata berdarah pun, I won't send to her(walaupun umah dekat je dgn sek)....biar dia rase bertanggungjwb sket, biar die kene marah atau kene rotan...baru die sedar sket....ini semua nak kene ingat..kene ketuk baru jalan...

kami ni, jenis laid-back sikit la dlm hal2 gini....ade buruk/baiknya gaks...

Follow Us
Hyper parent
adakah kita;
cth2nya

- seawal umur 4-5 thn, dihantar ke mcm kelas...art clas, mandarin, arabic, french russian class, piano, ballet,  babygym, swimming, gymnastic, etc...sehingga anak2 takde masa utk bermain, spend time on their own, to explore things and self learning...semua proses pembelajaran dia dgn intervention org dewasa?
buat masa ni mmg x hantar, sebab rasanya hantar tadika jer

-competition to send our kids for the best kindys, best private school, best tution class..takut anak2 ketinggalan, tak semaju anak org2 lain?
mmg hantar kat taska, sbb kat taska dh mmg ajar membaca etc...

-birthday parties at hotel, restoran, hired clowns, designer cakes, banner & bunting, goodies bag dgn fancy stuff?
sambut kat umah jer..... x de nye nak ajar buat parti nih... kecik lagi, bukan nya dia tahu apa pun....

-fed them with super duper foods, pills & supplement to become genius?
so far, bg makan minyak ikan kod jer... x de yg lain

-micro-parenting our child, sbb takut anak tersilap langkah dan jadi org yg gagal?

setiap org akan mengalami kegagalan... jd biarlah dia tentukan hidup dia, sbgai parent, carly cuma bleh guide jer...

hurm.. seb bek saye tak macam tu.. sy lebih suka anak pilih aktiviti atas minat dia sendiri.. kita b ...
figurae Post at 22-3-2011 15:12

aku ni 50-50 la (xnk ngaku hehehe), aku msh beri kebebasan apa anak2 aku nk..cth yg sulung umo 3thn+ tu aku nk anta tadika cina tp dia request tadika Islam so aku ikut je alhamdulillah sbb minat dlm ms sebulan byk doa & surah2 lazim dia hafaz, respect ngn cikgu2 dia...ermmm aku suka wat spot check tgk pe xtvt anak kt tadika tu ..

bab xtvt mmg aku sgt strict, anak2 xblh main tanpa pengawasan cikgu @ aku hehehe...aku ada reason knp buat cmni.klu weekend anak2 nk main kt play ground etc boleh je no hal tp aku MESTI ada disisi depa, xder makna aku nk lepak2 ngn en hsbnd bia anak2 bebas bermain..even anak aku naik beskal pn aku ikut je blakang hehehehehe...

Post Last Edit by figurae at 22-3-2011 17:44
Hyper parent
adakah kita;
ct ...
carly_lah Post at 22-3-2011 17:26

haa.. kite same cam carly.. yang bab bermain tu tengok gitu je kalau kat kawasan tertutup  mcm dlm rumah sbb yg figu paham overprotected ni macam kawan figu dia tak lepas anak dia.. cth cam kitorg ade indoor game kat opis so figu memang biar anak figu bebas bermain dalam ruang lingkup pejabat ni tapi kawan figu ni dia tak lepas lgsung anak dia.. dia pegang je..
bile dia tegur baru figu perasan..
dia kate figu jenis laid back.. boleh kasik anak tu main-main dgn budak2 sebaya..main bola, main lari-lari. dia cakap dia tak boleh nk wat macam tu takut anak jatuh etc risau bebeno dia.. dia nak anak tu duk dgn dia je.. padahal usia anak kami sebaya..
and ape yg figu nampak, anak figu cergas n ligat tp anak dia tak.. bukan figu nak kutuk or kate cara dia salah cara figu betul.. tak sama sekali..tapi masing-masing ade cara masing2..so figu hormati tu.. pada figu budak jatuh tu perkara biasa.. figu suka anak figu explore..  

haa.. kite same cam carly.. yang bab bermain tu tengok gitu je kalau kat kawasan tertutup  ...
figurae Post at 22-3-2011 17:33

kwn figu tu sebijik cm aku ni...anak2 aku nk main gelungsur pn aku pegang tgn dia ms nk gelungsur tu, main lasak2 pn aku x bg & aku x nafikn aku mmg over protected ....klu depa main kt mcd tu maka aku & en hsnd akn gilir2 jg depa...even klu anak2 buah dtg rmh/kami p rmh kwn yg ada anak2 sebaya aku tetap make sure anak2 aku main dpn mata aku..walau apa pn aku percaya pd qada' dan qadar, just aku & en hsbnd cb buat yg terbaik coz anak aku yg sulung x mcm budak2 sebaya dia, so kami kena alert setiap masa. tp wp aku & en hsbnd over protected anak2 aku ligat jer jenis active dr baby mmg xleh dok diam tu yg kena perhati btl2 ...tp mmg betul kita x blh terlalu kongkong anak2 & ayah aku pn nasihat cmtu kt aku..

Reply 10# merak7118

kalau main gelongsor besanya.. asben figu just diri kat situ je la.. anak figu naik sendiri..masuk sendiri.. slide sendiri.. cume tengok kalau dia nak jatuh ke baru pegang tapi kalau naik tangga memang pegang sbb bahye sikit..

betul tu, ada kajian ckp kanak2 yg main sendiri sesama diorang lagi berkembang otak dia compare to kanak2 yg bermain dibawah pengawasan org dewasa, contoh structured playgroups yg mana ada intervention org dewasa....osel2 otak anak2 ni lagi bersambung/stimulate kalau dia bermain bersama2 kawan sebaya tanpa diarah oleh org dewasa...kajian tunjuk gak kemahiran bersosial derang lagi tinggi

Reply 9# figurae

agree...mcm komen i kat atas tu

Hyper parent
adakah kita;
terlampau mengonkong anak2, over indulged, over protected our kids?  ...
MrsJohn Post at 2011-3-22 15:57

yeap..biar ada rasa tanggungjawab sket kan..at least derang tahu consequencesnya

err micro-parenting tu perkataan aku sendiri heheh...pinjam dari micro-managing

Reply 13# misy

kasi dia belajar berkawan dari kecik.. kang takdela anti sosial..{:1_137:}

Reply 8# merak7118

tak dpt dinafikan, dlm situasi skrg ni , dgn kisah penculikan, penyangak hari hari, we tend to be over protective kan

Reply 15# figurae

ha ah bukan stakat anti sosial, tapi dianye kebolehan utk menyelesaikan masalah secara spontan, problem solving semua tu..ni yg dicakap dlm documentary tu
kdg2 kalau kita tgk dlm playgroup, setiap kali ada isu among kids, mesti org dewasa akan masuk campur utk selesaikan

Reply 17# misy

mcm figu. ye la kadang anak figu mekak2 gak suh selesaikan masalah dia kan figu suh dia selesai sendiri....
cth cm semalam dia main basikal.. dia nak korner je tak boleh dahtu jerit2 suh angkat dia dgn basikal dia..huk aloh!
figu g kat dia cakap elok-elok, suh dia turun n angkat je la basikal tu sendiri.. huhu tricycle plastik je pun bukan basikal besar.. nak bising2 wtpe.. pastu elok je dia turun n angkat..pastu sengih2
hurm, ertinya dak2 ni boleh je selesaikan msalah sendiri cume cmne kita nak suruh dia wat.. or kite yg watkan.. kalo kite je watkan, sampai bile pon bile dia nak kite wat..tak boleh berdikari.. pastu elok je bila nak turn lagi dia akan turun n angkat sendiri basikal dia..selesai masalah..

Reply 18# figurae

ha ah..kdg2 tu boleh aje derang buat sendiri, tapi sebab dah biasa kot..
bayangkan kalau anak2 yg dididik cam ni esok2 membesar, masuk kerja ataupun ada family sendiri...takkan nak harapkan org lain kot utk selesaikan masalah dia... well mungkin org ckp tanggapan ni mcm tak logik sbb bila dah besar nanti pandai la diorang...tapi betul ke,boleh pandai sendiri, kalau dari kecik diasuh sebegini

kadang-kadang budak tu buleh je tapi kite ni sbg parent yg anggap anak kita tak boleh.. tak boleh tu, tak boleh ni nanti jatuh, nanti luka..  dulu figu macam tu gak tapi asben figu tensen.. skrg figu sendiri perasan.. budak-budak sbnrye pandai jaga diri.. n boleh wat bende yg kite tak expect dia boleh buat..  kite yg tak percaya kat anak kita..