CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: CARI-HBZ

Betul Ker Perit Berurusan Dengan Pejabat Tanah? - “Maaf Tapi Antara Tempat Paling Perit Nak Berurusan”

pernah praktikal di pejabat tanah, kisah2 sarapan sampai kul 10, kemudian balik ambil anak, lunch sampai jam 3, keje sejam sampai kul 4 dan 430 sesiap nak balik bukan kisah dongeng, okey. tak campur drama berebut jual kuih kain langsir dengan songlap barang opis

Melalui pengalaman sendiri memang susah berurusan sendiri di Pejabat Tanah..
Sorry to say, segelintir kerani kaunter perangai level DO..
Harapkan lawyer, kena pula lawyer culas, lambat buat kerja.. Lawyer bukan dilantik oleh saya tapi panel dari agent rumah. Memang mendapatlah..

hyie replied at 28-3-2024 12:38 PM
swastakan aje pejabat tanah ni, nanti barula cepat sikit kejenya. Meols takleh husnuzon yach dengan  ...

Lagi sial kalo kt pejabat tanah tu, dr pengarah smpi ke kerani,balaci opis sume spesis satu keturunan sedara mara......mmg pernah terjadi ya siap masuk news lg
Mmg tak perform lgsg sbb dibuatnya pejabat tanah tu mcm kampeni family lak
Staff pejabat tanah mmg plg banyak makan rasuah selain polis,immigresen

nono86 replied at 28-3-2024 08:10 PM
Majoriti muslim kerja situ.. aku selalu dengar  kalau nak buat apa urusan, kena hulur pengeras baru  ...

Ya..staff majoriti muslim mmg mcm tu
Mcm pejabat tanah la
Kalo ko nk speed up your case, kene la kasi pengeras/rasuah, baru depa akan buat keje
Aku dr dulu lg mmg pandang rendah kat org2 staff pejabat tanah ni smpi ke anak beranak diorg la
Sbb dah tahu diorg sume satu family mmg makan duit haram
Sama mcm yg keje polis,immigresen
Mana2 tmpt keje yg ada lubang utk diorg cekau duit org lain, mmg aku pandang jijikkkk
X kowser aku nk jeles korang keje tmpt2 mcm ni sbb dah tahu sume harta diorg ada tu sah2 dr sumber haram jadah

Sbb tu kalo aku kenal mana2 anak beranak yg parents diorg keje pejabat tanah, polis,immi, etc etc, kalo ada musibah bencana jadi pd diorg, aku padankan muka je
Kowser nk bagi simpati bagai

brurusan dgn pejabat tanah mmg free tmbah dosa sndri ye sbb byk mencarut. dokumen nk lulus nk settle mmg makan tahun smpai penama dlm dokumen dah mati pun xsettle2 lg. Tu blum lg dah lengkap dokumen p hntar kt A ckp camtu dpt ke org B ckp camni. Pastu p tendang kt C jnis keje xtau pape duk pusing2 gitu je la dokumen tu xsettle2. Bila call dh la line bz mnjang dah dpt main passing2 pulak. Aje gila yg kerja kt pjabat tanah korang keje mkn gaji buta ke hanat.

Dah settle dokumen btahun2 ttiba stuck xleh proceed psl hrta nk kena bhgi kt kepala mayat pulak. Ape vavi awl2 lg xde sekor pun kt pjabat tanah aware bnda2 mcm ni keje duk passing dokumen je mkn tahun xsettle.  

smoga yg keje pjabat tanah mkn gaji buta esok2 mmpus tanah kubur ko sempit yachhh

Follow Us
B40tastePosh replied at 29-3-2024 10:18 AM
Tak boleh masuk nama dia macam tu uols...dont worry.

Negara diorg punya law lagi ketat, patut dio ...

Alhamdulillah kalo mcm tu..iolss bukan pe dr dpt ke indon tu baik dpt ke cousin iolss yg ayah dia org meninggal dr kecik..x yah la dpt ke cousin iolss yg jd laki si indon tu...sepanjang kehidupan ni biawak hidup je..Kang abis reta pusaka di jual mcm kwn iolss..dpt duit Tah pe bt,rumah x beli,x sampai 10thn licin duit semua

nw111 replied at 29-3-2024 11:08 AM
Knp mak U nak U lepaskan hak?

Nak kaut ke dia la tu..bg alasan nk bg je adik iolss pulak..iolss check tanah kebun dia,x de pun dia letak nama adik iolss tu dlm geran....kalo btl nk bg adik iolss mesti dah letak nama adik iolss kan..Bab tanah,duit reta ni ssh nak percaya kat sape2..

ina_na replied at 31-3-2024 07:20 AM
Alhamdulillah kalo mcm tu..iolss bukan pe dr dpt ke indon tu baik dpt ke cousin iolss yg ayah dia  ...

Ramai je yang jual tanah murah² 10-15 tahun dulu menyesal sekarang.

nw111 replied at 29-3-2024 11:22 AM
Kena mandrem ke mak long uols

Mak long iolss x kn mandrem iolss rs..sbb sampai skrg x jumpa mn dia letak geran tanah..tah2 dia srh lawyer uruskan bl sampai ms br keluarkan..sbb iolss penah tanye geran tanah dia org ckp Ade..tp x de bg gambo geran tanah pun..lps tu ckp dah jumpa suruhjaya sumpah tuk jual tanah n rumah maklong..iolss penah bl rumah x de pun jumpa suruhjaya sumpah..lawyer yg uruskan semua..iolss rs dia org x jumpa kat mn geran tu...kira tanah yg dia org duduk skrg ni kalo jual pun ala2 lot lidi

B40tastePosh replied at 31-3-2024 07:25 AM
Ramai je yang jual tanah murah² 10-15 tahun dulu menyesal sekarang.

Iolss tgk kan org Melayu kita bl dpt tanah pusaka mcm ape je p jual konon demi kelangsungan hidup..dpt duit melenjan ala2 orang kaya...bl bangsa lain bl lps tu usahakan jd kaya raya .duk kondem org tu pulak..pdhal ko dpt tanah pusaka x nk usahakan..x glamour duk kg..x glamour jd petani,peternak...

Edited by B40tastePosh at 31-3-2024 01:04 PM
kitaserupaaa replied at 30-3-2024 03:36 PM
1.6 juta penjawat awam tu termasuk cikgu, tentera, polis, petugas kesihatan etc. Mmg nampak banyak ...

Kakitangan awam sepatutnya dikurangkan kepada 50% sebab kita dah ada sistem automasi dan pembayaran online.

Sepatutnya lesen permit dan urusan tanah terus dibuat secara online.

Bekas bekas kakitangan awam patut diserap ke Kilang Kilang Public Listed Company untuk memacu ekonomi negara.

ina_na replied at 31-3-2024 07:27 AM
Iolss tgk kan org Melayu kita bl dpt tanah pusaka mcm ape je p jual konon demi kelangsungan hidup. ...

Kebanyakan yang jual tu menyesal sebab jual murah.

Btw Meols buat projek pertanian kat kampung sawit dan pisang.

cmf_premierleag replied at 30-3-2024 10:57 PM
Lagi sial kalo kt pejabat tanah tu, dr pengarah smpi ke kerani,balaci opis sume spesis satu keturu ...

Hehe...dah mcm thread petronas tu..tp mmg gomen mcm ni kan...semua cable...

B40tastePosh replied at 31-3-2024 07:31 AM
Kebanyakan yang jual tu menyesal sebab jual murah.

Btw Meols buat projek pertanian kat kampung sa ...

Bgs uollss x jual..jgn jual usahakan je...x perlu nk cpt dpt untung tp lps tu x de pe...kalo ikutkan tanah gan emas mmg sentiasa naik rege... Menyesal jual dl tp dpt duit tu x menyesal lak hidup enjoy2 kan..mcm kwn iolss,iolss mula2 pelik kehidupan dia nampak mewah dia pulak jenis bercerita bl tu ni dgn harga...iolss pulak pelik gaji suami dia 3k tolak kwsp,sokso jd 2++++ je mcm mn nk survive dgn membeli itu ini mcm duit gugur dr langit. . rupa2nye jual tanah pusaka .duit buat lenjan belanje...skrg gagau la..dah beberapa thn hidup mewah skrg ni kn balik kpd asal... Iolass dgr je la..x kan nk tlg pulak..cukup kene sekali..tlg tp lps tu dia p buffet gan anak2 n suami..kita yg bg pinjam ni makan berdikit2 la nak2 skrg ni semua benda naik rege...ni nak raya duk bising2 mcm mn nk bayo baju yg tempah..iolss sendiri pun baju raya x beli lg..dgr je la... hehehehe..

Ni ape yang aku tau la ye pasal pejabat tanah ni since bestfriend aku keje pejabat tanah

1.  Staf pejabat tanah ni majoriti lantikan negeri.  Yang lantikan federal ni tak banyak pun, level2 41 ke atas tu ramai PTD.  Tapi tu pun tengok negeri gak.  Macam Kedah dan Kelantan setau aku 100% lantikan negeri.  So memang tak dapat dinafikan masuk pakai kabel tu mungkin ada knowing negeri ada cara memasing nak lantik staf dia

2.  Urusan pusaka tu bawah JKPTG.  JKPTG ni bawah federal nun.  Pusaka bukan urusan pejabat tanah, cuma pejabat tanah ni sediakan bilik bicara dan kaunter bayar bayaran pusaka je. Kalau korang ada isu dengan pusaka ni, korang kene cari Pejabat Pusaka Kecil masing2.  Setau aku Pejabat Pusaka Kecil ni ikut wilayah bukan daerah. Contoh walaupun Penang ada 5 daerah tapi Pejabat Pusaka Kecil dia satu je utk cover 1 Penang

3.  Setau aku gak, beberapa negeri kt Malaysia ni dah ada sistem online tu. Tapi diorg still terima borang manual jugak. So suggestion aku sebelum nak buat urusan kt pjbt tanah tu cuba cek kat website pejabat daerah memasing.

4.  Sekarang ni pun kebanyakan urusan mmg pejabat tanah akan suruh korang lantik juruukur sendiri. Contohnye kalau nak pecah tanah.  Korang kena ukur sendiri, bincang dgn pemilik lain camne nak tentukan bahagian memasing pastu baru submit kt pjbt tanah pelan tu.  Takdak dah sekarang ni kena tunggu orang pejabat tanah pi site ukur, buat siasatan dgn pemilik lain, bla bla bla.  

5.  Korang kalau ada isu dengan pejabat tanah,  pi lah mengadu kat mysispaa.  aduan mysispaa ni adalah KPI YB SS negeri memasing.  Insya Allah sekejap je akan dapat feedback

6. Pastu kalau nak praktikal, tak payahla gi praktikal kt pjbt tanah tu. mmg takde mende pun budak praktikal tu bleh buat, takkan nak suruh jaga kaunter kot. Even kalau ada course berkaitan tanah pun, pi lah pejabat lawyer ke pejabat hartanah ke.  Ni nak keje kt pjbt tanah sebab dapat elaun, sebab dekat dgn rumah, pastu bila disuruh buat kerja rencam marah plak. Pjbt tanah memang akan terima je budak praktikal ni, tapi budak praktikal ni kalau niat korang memang mcm aku sebut tadi, so hadap jelah ye

7.  Lagi satu kekadang ni kawan aku cakap public pun bukannye btul sangat. contohla, nk sign penyaksian kat Penang, tapi geran dia geran selangor. suruh bawak carian rasmi terkini marah meletop-letop konon pjbt tanah menyusahkan die pulak. Samelah mcm urusan lain, tukar jenis tanah la, tapi tanah tu banyak penama, suruh dapatkan persetujuan pemilik lain taknak pastu maki2 pejabat tanah plak.  walaupun customer is king, tapi raja zalim raja disanggah ye

drpd aduan tu aku tengok banyak urusan pusaka. urusan pusaka skrang ni pakai online jah. even jemputan pun diorg akan send by email.  ada terima tak?

walaupun urusan pusaka online, tapi still jugak kene hantar borang akuan yang dah sign dpn pesuruhjaya sumpah pakai cop bulat tu dengan hardcopy lain mcm sijil kematian, sijil beranak, ic tu kat pjbt pusaka yang dipilih. ada hantar tak?  

Pusaka kecil cuma handle kes RM2juta ke bawah je, ada kemungkinan tak permohonan dia kena tolak sebab harta banyak sgt?  kalau lebih RM2juta kena buat permohonan pusaka di mahkamah

Kena sediakan duit bebanyak kalau nak deal dgn Pejabat Tanah ni.
Meols hire lawyer, sbb meols taknak mampos sakit jantung. Mmg tau, takkan settle punya, kalau buat sendiri.
Biarlah Lawyer tu yg mampos stress, meols nak jaga anak meols dulu

annehuda replied at 31-3-2024 02:31 PM
Ni ape yang aku tau la ye pasal pejabat tanah ni since bestfriend aku keje pejabat tanah

1.  Staf p ...

KPI YB SS tu kan, SS tu merujuk apa?

Pejabat tanah taiping setakat berurusan takde lagi susah nak berurusan.
Semua pertanyaan dijawab dgn cepat.
Cuma pernah la sekali,lepas lunch pkul 2 tunggu ataff yg handle tu xmuncul2.dia dtg je terus je tanya dia,lama eh staff pejabat tanah sini rehat?bukan sampai pukul 2 je ke?
Diam dia,mujur dia layan baik lepas tanya camtu