CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 25646|Reply: 118

Cukai Pendapatan....Share ideas

Bulan April semakin hampir, boleh share strategi untuk mengurangkan cukai pendapatan (income tax) untuk tahun 2010 dan 2011.

1. EPF max 6K
2. Medical insurance max 3K
3. SSPN max 3K
4. Alatan sukan RM300.  Beli reket dan bola tennis setiap tahun
5. Broadband RM500 - I guna RM110 package, 5 bulan dah cukup.  Mobile broadband wife yang guna, so dia claim RM500 juga.
6. Buku2 1K - semua I claim termasuk bil wife punya, kecuali wife anda gaji lebih tinggi.
7. Medical exam tak dapat claim RM500, sebab company dah buat.
8. Zakat ikut bayaran kita, adalah 2.4K
9. Nak buat Phd dah tak larat dan takde motivasi....
10. Pelepasan anak semua saya punya...

.....tolong2 sambung camne nak kurangkan income tax nih...

Rate

1

huhu aku memang blurr pasal income tax nih

berapa gaji minimum kita untuk kena income tax ni

kalau gaji tak sampai had minimum kena isi borang jugak ke?

ada tambahan lagi, aku dah siap buat e-filing.......ada rebet utk interest sapa2 yg sign s&p rumah dari 10/Mar09 to 30/Dec10 max 10K.

Rate

1

Bulan April semakin hampir, boleh share strategi untuk mengurangkan cukai pendapatan (income tax) un ...
Y_me? Post at 3-3-2011 23:12

bil hospital utk parents pun boleh tolak jugak, max 5k

...dan lagi, tambah anak ramai2..

Reply 2# al-asil

tak kira gaji berapa pun memang kena declared income kita kat income tax ni, kalau dia yg cari kita memang sakit sikit la.  aku dulu buat tak kisah je pasal income tax ni, sekali sampai surat dari dia, dah siap buat anggaran berapa gaji kita pastu kena bayar kat dia berapa. kelam kabut bawak fail pi income tax settle, pastu memang kena bayar la kat dia org.....buat degil lagi, tak nak bayar.  tup2 dia hantar surat kat company kena tolak gaji tiap2 bulan selama 6 bulan.  nak tak nak kena la jugak bayar sbb admin dah buat tolakan gaji.....:@

sbb tu la sekarang aku memang org yg terawal hantar e-filing....sblm dia org hantar fail kat aku.....

pegi je declared kat income tax, kalau selepas dia org buat taksiran tak kena bayar ok la, mana tahu silap2 income tax pulak bagi check kat kita....

Rate

1

halammak...camna nie....the last time aku hantar BE form tahun 2007..

aku dah fedup nak wat benda nie...perlu ker? apa akibatnya (selain dr kena bayar bila income tax hantar love letter? yg bkl aku hadapi kalau wat dek jer benda nie...??

last yer bonus aku kena potong 5 figures to income tax...lg kena submit form lagi ka...:@:@

Follow Us
Reply 6# amirul_nazri
memang pasti kena penalti sebab tak declare, sedia ajer kalau kena potong gaji bulanan selama 6 bulan...teruk akibatnya

Reply 4# Dynz

parents aku sehat, kalau sakit pun adik2 aku yg keje hospital kerjaan akan uruskan...pasal nak tambah anak untuk dapat potong RM800 tak berbaloi, perbelanjaan anak RM8000 setahun, potongan cukai hanya RM800,

Reply 8# Y_me?

ya la...anak punya expenses lagi tinggi dari mak pak....patutnya rebet tu kena naikkan lagi.....

Reply 5# Dynz
nak tanya..pekerja kilang yg gaji basic sbln hanya rm500++
wajib kena declare jgak kerr?

Reply 10# hirai_saza
tak ler...kalau x silap gaji minmum RM3500 baru kena bayar, tapi kalau nak declare pun tak apa....

Reply 11# Y_me?

bukan gaji minimum RM2500 ke?

based on my experience, kalo kita yg gi declare sendiri lagi senang segala urusan tax., kira mcm file tu clean la.. nak dapat refund pun cepat. last year submit e-filing bulan March, dlm 3rd week of April dah dapat refund cek. compared tu sorang kawan yg sampai dapat surat dr IRB br declare, sampai skang ni pun xdapat lg refund dia.. asyik dapat surat fail anda sedang disemak ja..

Reply 3# Dynz

mcm mana nak kira rebet tu?

lagi satu, baca dlm majalah personal money, dia mention yang individual relief dah dinaikkan dr RM8,000 ke RM9,000. betul ke?

Reply 10# hirai_saza

declare je untuk bukak file..tahun lepas my freind dah bukak akaun dgn lhdn nie..pastu tahun ni dapat surat dari lhdn cakap sekiranya gaji tahunan untuk tahun 2010 melebihi RM24K setahun baru isi e-filing tahun nie..kalau tak,tak payah submit...

lagi satu,kalau anda ade beli ipad pun boleh mintak rebate (dibawah komputer)...tapi sekali je untuk setiap 3 tahun...bulan depan rasanya dapat la check refund dari lhdn...full refund sebab saya dah bayar zakat dec tahun lepas...

Reply 14# yus262
betul le tu, saya bukan tax consultant, sebab memanjang kena bayar sampai 5 angka dah tak ingat minimum income tak kena bayar

Reply 15# yus262
betul2, selalunya saya beli bulan Dec, sebab kita nak declare bulan April, rugi kalau beli awal2 tahun, SSPN pun saya bayar dalam bulan Dec 3K, rugi bayar awal2....

Reply 13# queenhua
betul2, 9K for individual tax relief for 2010, tax bracket pun dah kurang 1%, 27%  ke 26%, cian kita orang, untuk setiap RM1.00, kita dapat RM0.74 jer....kerajaan sapu RM0.26.  Kalau buat projek sekolah, hospital takpe gak, kalau buat kempen dan PRK sakit hati betul...

tanya sket,

kalo gaji minimum kene tax 2,500

kalo keje gomen, dikira gaji + elaun2 atau gaji aje?

Reply 19# cursebreaker

gaji basic plus bonus(kalau ade)..semua jenis elaun dikecualikan...