CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: in_love

sakit ati and berdendam dgn mak mentua...

Reply  IceCream_Soda

suka hati kau lah Temah...Bedah..
jazaa Post at 3-3-2011 22:27

hahahaha.. gelak guling2 aku baca.. nama2 klasik neh ada lagi ke zaman nanti??

Reply 40# IceCream_Soda

Jap ek....skrg umur icecream 20thn ek?...kenapa lak  lagi 40thn?.

Tapi tak pe...masa tu icecream pun dah tak larat, salah gaya ada penyakit 3 serangkai....mmm...mesti dah tak blh perang dah...simpan dalam je nanti...

Yang penting kita sebelum tua kena bersiap sedia mental ,fizikal  & RM untuk hari tua icecream....

RM- supaya tak menyusahkan anak2 bila kita sakit pening, ada duit nak byr rawatan & ambik nurse untuk jaga kita...
Mental - sentiasa memaafkan perbuatan anak2 jgn sampai terasa/tersentap takut Allah bagi balasan kat diorang pulak...
Fizikal - jaga kesihatan supaya tak menyusahkan anak2 nanti & boleh beribadat...kalau dah terlantar tak blh bangun, tak ke    menyusahkan diorang....

Kita hidup  bukan lama pun....

Reply 42# jazaa

haha suka suki jer aku letak 40thn... ntah2 lg 20thn aku dh ada menantu... thn ni dh 31 dh pun
betul2.. bagus tazkirah akak Jazaa di mlm jumaat ni..

Reply 42# jazaa

haha.. aku pun baru nak tanya soalan yang sama..

aku neh.. kalau anak2 aku ikut umur aku kawen dulu2.. lagi 10 tahun merasa lah ada menantu..

apa lah nasib aku masa tuh eh?

Sedih bila tengok menantu2 yang kurang ajor dengan mertua....

Bayangkan, kamu kenal anak lelaki diorang, anak tu dah berjaya, dah jadi orang, dah berpangkat, sedangkan mak dia lah yang mengasuh dari kecik, bersusah payah basuh berak kencing mendidik sehingga berjaya, tetiba bila dah besor, nak cari gaduh dengan mak dia pulak....nak control semuanya....kononnya, laki aku, peduli apa, yang penting laki aku sayang aku....

Cuba kita bayangkan kita di sisihkan mcm tu....

Orang tua ni bukan diorang nak duit ringgit kita pun, diorang nak kasih sayang & hormat je...kalau nak lawan sapa hebat, memang kita hebat lah sbb kita muda lagi, badan pun cun, rambut boleh kaler2...punggung pun bleh lentik2 mcm ziana zain...tapi nak kemana semua tu???....Kalau kita rasa kita hebat, ada orang yang lebih hebat, kalau kita rasa kita cantik, ada lagi yang lebih cantik, punggung kita melentik, punggung ziana zain tu lagi melentik...takkan terlawan nya....

Cheq berdoa semuga dapat menantu yang beriman, tak kira bangsa apa, mcmana rupa yang penting BERIMAN.....

Reply 43# IceCream_Soda

Tak pe icecream....kalau skrg 31 lagi 40th dah 71thn....lagi le tak larat nak berperang dengan menantu!!!!...memang tak perang nya lah...

Follow Us
Reply 44# NURMIMIE

Masa tu, bila menantu mimie mengidam nak mkn ubi rebus, mimie rebuskan lah iya....sian dia nanti meleleh2 air liur...lagi pun, ubi rebus bukan ada sgt jual kat restoran...

Reply  NURMIMIE

Masa tu, bila menantu mimie mengidam nak mkn ubi rebus, mimie rebuskan lah iya ...
jazaa Post at 3-3-2011 23:26

kena tanam ubi kayu lah lepas neh..

anak jantan aku, dari kecik dah aku ajar buat kerja2 rumah gak.. so, idak lah nyusahkan menantu aku nanti.. aku boleh jah sayang menantu aku tuh.. tapi kalau dia tak sayang ngan aku, nak buek mcm mana.. pasrah jah lah..

sabo TT...aku pun penah alami
mmg sakit ati tp xperlu la sampai berdendam
buruk cemana skalipun dia tetap MIL yg setaraf dgn ibu kandung kita
klu ko stress sgt, ko luah jek kat sini
klu ko luah kat laki, takut jadi benda lain
aku dulu dok luah perasaan sini ja..legaaaa....

in fact, hubungan aku ngan MIL ade pasang surut
ikut tahap sejauh mana mulut tazer gun dia berfungsi
sbb dia lebih tua & dah menopause, aku masih lagi hormat
tade melawan kata apa, paling2 klu aku sentap, aku jadi patung
buat keje sendiri, dok dlm dunia sendiri
bg aku, klu takleh jg mulut, baik jgn berkata2
bak kata org tua2, kerana pulut bdn binasa (sila sambung seterusnya...kekeke)
itupun ade gak yg sentap  klu aku wat gitu

aku pun alahan juga, tp bila larat, aku kemas gak umah
tp bila ada anak umur setahun lebih yg tgh lasak &  tgh peknen & loya2, keje lagi & somi jarang ade umah
paham2 jelah keadaan umah tu cemana
takkan nampak cam umah dlm majalah Anjung Seri @ Impiana dah

baru2 ni BIL & SIL suh masak, depa nak dtg umah aku makan pasal MIL aku malas masak
dah byk ari tak makan nasi
wlwpun aku tgh sakit & alahan peknen tak hilang, aku tetap mengalu2kan depa dtg umah aku
ko bayangkan, sampai depan sliding door umah aku je
kitorg cakap la "sori umah sepah sket, xsempat kemas" (sepah ngan buku & mainan anak aku je)
MIL aku jawab "ah, ALWAYS sepah pun!"
huh..ikut hati jahat, nak je aku katup balik sliding door tuh
berani bet la yg umah dia walau tade anak kecik cam aku pun sepah gak, baju merata atas lantai gak
tapi mengenangkan org tua, telan je la sakit ati tu

pas kuar toilet, MIL aku dgn selambanya lempar sluar dlm dia yg dah dipakai tu kat bakul baju aku yg penuh ngan baju kurung yg aku xsempat iron & gantung dlm almari
kelu jap lidah aku weiiiiii...
eloo...sluar dalam yg dah diguna ok!aku ingat lagi mata aku nampak kondisi sluar dlm tu cemana.
nak kata dia salah anggap bakul baju aku tu baju kotor
sungguh la tak lojik pasal aku letak bakul tu dlm bilik tdo aku, dekat rak baju
(ya..dia takmo pakai toilet luar, nak pakai toilet dlm bilik tdo aku)
pas solat, dia amek pakai balik & blah.

aku xtau la klu korang blh tolerate dgn perangai gitu
bg aku sgt xmasuk akal buat gitu
rak penyidai aje je sebelah toilet tu, kosong je pun
kut ye pun tak nak pakai sluar dlm ms nak solat
sidai ar kat penyidai tu
watpe nak campur ngan baju2 yg bersih?
uwaaa...sabo..sabo..

seram sejuk aku baca thread ni, takut aku pun bakal jadi mertua yang dibenci menantu kelak.

teringat kisah seorang isteri di Cina yang mengadu pada tabib tentang MIL yg benci padanya.  Tabib pun bagi satu ramuan, racun katanya.  Bagi makan kat MIL sikit2 setiap hari.  Akhirnya racun tu akan terkumpul di badan dan dia akan mati, tapi takde sapa tau yg menantulah yg meracunnya.

Dalam masa sama kena layan MIL elok-elok, bagi makan sedap-sedap supaya takde sapa suspek dia pembunuhnya.

Hari demi hari dia ikut nasihat tabib tersebut, hingga akhirnya MIL  jadi lembut hati dan sayang sangat padanya.  Dia pun akhirnya sayang sangat kat MIL, tapi dah ada masalah baru.  Dia takut MIL akan mati lalu pergi berjumpa tabib semula.  Tabib kata don't worry MIL takkan mati.  Sebab ramuan yg diberi tu bukan racun sebenarnya.  Cuma nak latih perempuan tu je jadi menantu yang disayangi.

TT kena pupuk kesabaran..
"Ya betul mak"... sematkan dalam hati..
tapi jgn diikut.. cuma sebut je. ...
tampinus Post at 3-3-2011 00:09

kau buang tebiat, part mana dikatakan normal?

wow ganas betul menantu sekarang ni??? hehehehe

tapi aku rasa kalau boleh cuba le bebaik.. wala ...
aza Post at 3-3-2011 17:19

aku kesian ngan hubby aku la aku banyak berdiam diri. kalu ikutkan, if staf aku or rakan sekerja or familiy aku sendiri begitu kurang ajar pada aku, siap main lempar2 barang, mahu aku sumpah seranah dah. tapi ni aku diam jer. dia kata apa pun aku banyak diam jer termasuk menghina keluarga aku. aku malas nak cari pasal n aku tak mahu hubby serba salah bila nak balik kampung kalu aku dah gaduh ngan mak dia. tapi last aku balik rumah dia, memang aku rasa cam terbakar sangat tapi aku diam gak. but deep in my heart selepas 6 tahun, aku dah tawar hati n rasa taknak balik dah rumah dia. tak sanggup lagi hati aku disakitkan. tapi nak kena balik gak coz hubby nak balik so i plan untuk tidak lagi menyakitkan hati sendiri lagi. tapi plan i takdelah sampai melawan or sumpah seranah dia but more to taktik halus kalu dia start cari pasal la. kalu dia tak start rasanya, semua yg diplan takkan berlaku...he...he...he....malas la nak sedih2. nak gembira lak supaya next baby ikut muka mama i lak...he...he....

tula. aku pun seram sejuk nie bila baca nie.
maybe aku suh anak aku tu jgn kawen ...
Hana Post at 3-3-2011 17:55

kalu kau berlapang dada ngan pilihan anak kau n kau tak berlaku teruk pada dia, aku rasa menantu pun takde saja2 cari pasal ngan mil dia. jaga mulut, kalu tak sayang pun, anggap macam tetamu biasa, mesti ko hormat jugak kan.dan orang tu pun takkan nak sakit ngan kau tak tentu pasal.jaga adablah, orang pun hormat kalu tak sayang pun.

pada figu, bebenda yang TT sebut tu normal. stendet r mak mentua. nak suh ikut cara dia. macam saya dulu saya jenis tidurkan anak tak suka sambil dodoi kuat-kuat. dia plak suh sebut kuat2 zikir sume. ye faham. zikir tu elok. tapi bab kuat-kuat tu. dahla dukung anak mengah!

pasal bagi anak makan, yela..kite ikut cakap doktor n nurse mase cek up. kan derang memang pesan jgn bagi makan pape sampai umo 6 bulan. kite ni kan ngikut je la. ye la wat yang terbaik untuk anak. MIL kite siap ambik nasik pastu buh air suap kat baby. hamik ko.. baby tu luah balik sebab tak pandai nak telan. pastu tersedak. pastu dia tak berani wat dah  

pastu kite nak anak tido atas tilam. takmo buai sbb leceh nak berangkut bagai bila kemana-mana. bygkan kalo tido otel, mane nak sangkut buai. MIL siap bagi duit suh beli buai taw.. kite tak beli pon. tapi seb bek dia duk jauh.. huhuhu.. sabarkan je bile dia ade. macam awak sebab dekat kan. tu yang tekanan sikit tuh..

cume bab dia paksa ngaku curi barang tu memang tak patutla.. yang tu kite pon sakit ati gak.

12hb neh ada sedara kawen kat KL.. dah pakat2 ngan MIL n ipar duai berkampung kat KL.. kami sewa appartment hotel so boleh gathering beramai2 dengan bebas.. tak boleh numpang rumah sedara kat KL tuh, time2 kawen neh mesti sesak.. so, amik kesempatan neh poya2 ngan family kat hotel pula.. eeeee tak sabarrrr!
NURMIMIE Post at 3-3-2011 19:34

aku pun tak suka tinggal bersesak2 dlm 1 umah time kenduri kawen kat negeri lain (yang kena bermalam)
aku betul2 rasa leceh kalau part kat sini.
kalau bagi tau laki aku suh tinggal kat lain, laki aku tu buat dekkk ajer kat aku.

aritu, ada kenduri kawen kt negeri lain. homestay yang disewa 1 buah ajer -free la sebab dibayar oleh orang yang nak kawen tu.  kete yang pergi dlm 6 buah. dari kl aku dah terbayang2 dah mcm mana ler nak tdo & mandi. dah ler aku nie bukan jenis "jaga aurat sgt". tak kan ler nak bertudung 24jam. pening ler kepala aku niehh..
(mak mertua ada. - kena la jadi pelakun handalann..)
nasib baik aku ada adik ipar lelaki (baru kawen) sekepala dgn aku. dia pergi cari another homestay. dia tak ckp suh share bayar, aku yang offer nak share bayar. aku sgt setuju dia cari another homestay.
legaa aku. takyah nak pakai tudung 24jam. dah ler aku bukan jenis bertudung pun. lagi kena bertudung dlm umah. tak dapat aku nak imagine keadaan aku yang terover alim itu.
ala, aku pun tahu, adik ipar aku pun nak bagi "keselesaan" kat bini dia.
kalau ikut laki aku, takder pun ada sifat mcm adik ipar aku tu. malas aku nak komplot dgn laki aku tu. takder manfaat langsung.

aku nak komen no.1 tu sebab ko dan aku adalah sama.  jenis tak pakai tudung tapi, mak mertua ...
Hana Post at 3-3-2011 18:08

aku tak nak jadi hipokrit tapi aku terpaksa hipo jugak kadang2. bila ada kenduri kat rumah dia, aku pakai tudung cuma waktu biasa takde pakai coz dia pun tak pakai bila duk rumah. kat rumah diapun, aku pakai sopan. walaupun aku tak pernah pakai kain batik sebelum kawin, kat rumah dia sepanjang masa aku berkain batik dan bertshirt besar. aku pun tahu adab. duk kampung kan. bab mengumpat, dah jenis suka mengumpat semua topik pun diumpat termasuk benda yg tak patut diumpat termasuk kisah anak jiran yg cacat mental yang pada aku tidak sepatutnya diumpat. sangat teruk pernah aku dengar. tak sedarkah mereka, bahawa mereka punya anak dan bakal bercucu, kenapa budak cacat yang tak berdosa pun diumpat, so aku tak heran pun ngan mereka.semasa aku dipaksa or paksa rela berpantang dirumah mentua oleh suami, aku dengar macam2 topik yg mereka duk umpat n aku senyum jer. he...he...paku dulang paku serpih, anak mereka sendiri pun jadi tak belajar, tak kerja, jadi mat rempit, buat anak orang mengandung(eh...eh...aku lak mengumpat), tak sedar. masalah sosial kat kampung sebenarnya lagi teruk dari bandar. tapi diorang ni jenis tak sedar diri. yg bandar jugak yg tak elok.....tapi ader jiran2 dia yang sangat bersopan. lembut bila bercakap n hormat pada orang. selalunyer anak mereka ni jenis menjadi la jugak.

kalu kau berlapang dada ngan pilihan anak kau n kau tak berlaku teruk pada dia, aku rasa m ...
gticute Post at 4-3-2011 08:57

ko jgn ckp lebih2. ko pun ada anak jugak. mana tahu, besok lusa anak ko pilih 1 girl dan ko sgt2 susah nak "berlapang dada" dgn pilihan anak ko. kot2 ko "berperangai" lagi teruk dari MIL ko tanpa ko sedar. orang lain mmg sedarla.
lagipun, sifat buruk mmg susah nak dibuang.
kalau jadi pelakun handalan atau buat sesuatu yang pura pura yang "baik" pun tak boleh bertahan 48jam.

Reply 53# gticute

adat lah dear..

kalau tak de masalah dgn husband,akan ada masalah dgn mertua..

kalau dapat mertua baik,in laws pulak buat hal..

kalau ipar duai baik2, sedara mara pulak kaki cucuk..

benda2 ni tak boleh lari..pusing2 tang tu gak..

nak expect semua org sama cam kita memang susah..

memang sakit hati kalau suka sangat nak masuk campur hal anak menantu ni,bukan nak kata tak boleh langsung masuk campur tapi berpada2 lah..ni nasihat lepas tu expect anak menantu ikut bulat2 bagai dikata..tak boleh ingkar..

kalau i bagi silent treatment je..

nasib baik hubby you tak masuk belah mother dia,kalau tak you yang teruk!nak protes lebih2 lagi teruk kena..

so i rasa paling2 pun you buat cold treatment je la..org tua ni dia faham sgt kita buat cam tu..

lama2 dia akan rasa diri dia cam bodoh dok melalut sorang2 tak de org layan,hehehe

andai you protes as planned,nanti keadaan makin parah..tak sedap lah kalau sampai your hubby jadi serba salah..

dan lagi kena ingat gak kita pun ada anak2,dibuat nya dapat menantu hantu lagi teruk dari apa kita pernah protes kat mak mertua kita tak ke naya..

i kalau sakit hati ke apa luah kat my darling je,cause i know dia seorang yang adil..

lepas tu tingkah laku,kata2 hati2 je la..rasa tak mo dia ikut campur urusan you jgn kasitau..

i tau bukan senang you nak buat tapi kita ni kalau boleh nak kekal lama dgn husband kan,so layan lah mertua yang banyak songel tu dgn cara yang paling bijak,bukan dgn menambah2 supaya makin teruk keadaan..

been there done that,hehe

ko jgn ckp lebih2. ko pun ada anak jugak. mana tahu, besok lusa anak ko pilih 1 girl dan k ...
Hana Post at 4-3-2011 09:13

aku tak biasa nak menyakitkan hati orang saja2. tak sampai hati sebab tu aku plan, sebab kalu semulajadi tak menjadi. lembut hati sikit aku cam hubby aku kata la. mama, mama cakap kat sini jer, sampai masa mama tak wat pun. papa kenal la mama. cakap ye..ye tapi hati mama baik. tulah yg dia puji aku. sebab tu selama 6 tahu aku kawin aku tak pernah bergaduh ngan mentua sebab aku diam n mengalah, sampai hampir2 nak meroyan time pantang kat rumah dia dulu. kalu aku berkeras n melawan, dah lama bergaduh.

pastu kite nak anak tido atas tilam. takmo buai sbb leceh nak berangkut bagai bila kemana-mana. bygkan kalo tido otel, mane nak sangkut buai. MIL siap bagi duit suh beli buai taw.. kite tak beli pon. tapi seb bek dia duk jauh.. huhuhu.. sabarkan je bile dia ade. macam awak sebab dekat kan. tu yang tekanan sikit tuh..

figurae Post at 4-3-2011 09:02

aku duduk sekali dgn MIL.
MIL aku mmg tidurkan anak aku (masa dia kecik2) dlm buai. siang malam dlm buai. nak tidurkan pun henjut buai.
aku pun takut jgk sebab abisla kalau nak gi jalan memana kena bawak buai. tapi, aku pkir, lantakla.. kalau susah sgt anak aku tu, TINGGAL AJER.. aku pun ckp2 kat anak aku tu,"kalau susah nak tdo, mama tanak bawak jalan2..XX TINGGAL AJER DGN CICAK" (anak aku tu kenal cicak ajer )
pastu, aku pun try ler bawak dia jugak bermlm kat hotel (tapi, bawak bouncer la)
tapi, aku mmg byk kali bawak anak aku bermlm kat hotel. kiranya, tiap2 month kitaorg ada tido hotel. honeymoon pun ye jugak (yela..duk serumah dgn MIL mcm mana nak makaplove ..gila. sejuklah mandi pagi2 seblum subuh air kolah. takmau aku )
lama2 okla anak aku tu.

aku rasa, yang penting, kena "biasakan"

mcm ada setengah budak kecik, nangis2 masa kapal terbang nak naik dan turun.
"biasakan" budak tu sampai tak nangis.
ala2 dera pun ye jugakla.