CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2328|Reply: 4

Hibah Harta

Saya ingin mendapat penerangan kpd forumer2 yg arif ttng perkara hibah harta.  Masalahnya adalah seperti berikut:

Atan ada membeli sebuah rumah untuk ibu dan bapanya seraya berpesan bahawa ibu bapa dia boleh diam di rumah itu selagi ada hayat mereka.  Seorang adik Atan yg ikut duduk sama kemudian mengklaim bahawa rumah tersebut telah Atan hibahkan kpd ibubapa mereka. Pernah adik Atan meminta hakmilik rumah trs ditukarkan kpd ibunya tetapi Atan enggan kerana Atan berhasrat untuk mewariskan rumah trs kpd anaknya.
Juga tidak ada bukti guaman yg dibuat dlm soal hibah ini.
Sekarang pula, kedua ibubapanya telah meninggal dunia dan Atan ingin mengambil balek rumah trs kerana hakmilik rumah masih atas nama Atan.  

Soalannya, adakah hibah sah kalau stakat cakap2 saja kerana satu pihak saja yg klaim rumah dihibahkan (kerana adik dia nakkan rumah trs) sedangkan Atan sendiri tidak mengakuinya.
Mohon mendapat jawapan drp sesiapa yg arif.  |Terima kasih.

Saya ingin mendapat penerangan kpd forumer2 yg arif ttng perkara hibah harta.  Masalahnya adalah sep ...
nolya Post at 4-2-2011 17:02

Mana de berlaku hibah pun?

Saya ingin mendapat penerangan kpd forumer2 yg arif ttng perkara hibah harta.  Masalahnya adalah sep ...

hibah kena buat through proses undang2.

Atan ada membeli sebuah rumah untuk ibu dan bapanya seraya berpesan bahawa ibu bapa dia boleh diam di rumah itu selagi ada hayat mereka.  Seorang adik Atan yg ikut duduk sama kemudian mengklaim bahawa rumah tersebut telah Atan hibahkan kpd ibubapa mereka. Pernah adik Atan meminta hakmilik rumah trs ditukarkan kpd ibunya tetapi Atan enggan kerana Atan berhasrat untuk mewariskan rumah trs kpd anaknya.
Juga tidak ada bukti guaman yg dibuat dlm soal hibah ini.

Ini bukan hibah sebab syaratnya ialah duduk rumah berkenaan selagi ada hayat.  Nama pemilik pun tidak diubah.  Surat perjanjian tidak ada.  Masuk mahkamah pun tak boleh bukti is hibah.  Kemungkinan adik Atan risau sebab tiada tempat tinggal, mungkin Atan perlu bantu adik dia tu.

hibah ni utk mengelakkan pertelagahan pd belakang hari kenalah dibuat secara bersurat seeloknya... memadailah dlm surat tu ada akuan hibah, akuan terima dan saksi... (kalau guna loyar lagi baguslah...)
stail orang tua kita pulak... depa guna lisan... selalunya disebut di depan semua ahli waris waktu berkumpul... (macam hari raya, kenduri dsb.)... contoh, rumah yg aku duduk ni lepas aku tak ada, sapa yg duduk sinilah yg jaga... (macam ni saja dah kira hibah...), atau, contoh lain, barang kemas aku yg ada sikit ni, untuk hampa adik beradik perempuan bagi-bagi bila aku tak ada... (ni pun hibah jugak...) walaupun nampak macam wasiat... tapi kena ingat, tak ada wasiat kpd ahli waris... tapi ahli waris berhak dapat hibah!..
namun begitu, hibah lagu ni boleh lawan balik... maksudnya, bila orang tua tu tak ada, jika ada ahli waris tak setuju... boleh tukar jadi pusaka dan kena bagi ikut pembahagian pusaka... tapi kena pi turun naik court la... kalau harta tu banyak, ok lah, kalau ciput... sendirilah fikir!
dlm kes yg tt bawa... tak nampak pun ada unsur hibah di situ... rumah tu masih milik si Atan  secara undang2... adik dia tak berhak dari segi undang2... kebenaran Atan kpd adiknya/siapa sahaja utk duduk di rumah tu adalah ihsan...
kalaupun rumah dihibahkan oleh Atan kpd mak ayah dia... namun adik dia yg duduk sama2 dgn mak ayah dia, tak berhak sepenuhnya kpd rumah tu... sebab rumah tu dah jadi pusaka, kena juga bahagi ikut pembahagian pusaka... Atan pun ada hak dia pada rumah tu sbg ahli waris... tak adalah adik dia berhak 100%... kecuali yg menerima hibah tu adik si Atan, di sini penerima hibah... mak & ayah si Atan!... begitulah... (secara mudahnya.!)