CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: InVendeTTa

Aku x confident kat tempat keje..Huaaa

Reply 18# InVendeTTa

come on honey....u can do it.... semangat sikit... lebih agrasif.... boleh datangkn konfiden tu..
u kene bangga ngan pencapaian u... baru 1 year++ experience dah diberi tanggungjawab

mcm org yg dah keje 5 thn....u bijak.... so buktikn yg u mampu...u ni lemah semangat..

pakwe u tak bagi semangat ke...

Assalamualaikum.. Mohon sape2 yang interested tolong fahami masalah saya and please give solution or ...
InVendeTTa Post at 20-12-2010 17:22

hahah..rina dulu pung mcm nie..rina sorng je programmer malaysian..lelain semua import mari...dh laa rina dulu jump dr j2ee ke .net..tak pe la sbb masa tuh ada lead..after 1 year..sedar tak sedar rina dh tau selok belok application yg rina develop...mmg asalnya rina join masa pojek dh launch..sbb asyik sll kene buat support( bila ada issue, bukak code, check stored proc etc..etc...)..lama2 tau laa sedikit sebanyak...lead pulak sll pass incident kt rina..so secara tak langsung rina terbelajar benda2 baru..sedar tak sedar dr 0 knowledge, rina jadi sa ( dr design db ke prototype etc..etc) for any enhancement..sllnye rina jadi tukang debug + explain lead apa masalah and bg beberapa solution and let them choose...then suddenly lead tukar pojek..rina naik lead + kene direct contact dgn pm + client etc... mmg takut giler sbb mmg xconfident..jd tak confident sbb selama nie..ada lead yg jadi org tgh..so..apa2 solution...dia akan choose...laa nie..kita yg kene buat benda2 tuh..mmg tak confident pun..tp bila client tanya or ask any question...anggap je kita bercakap dgn org yg kita biasa...so tanpa disedari..kita dh jadi confidennt...sbb pusing2 ap yg kita inform lead dulu..yg tuh laa derang inform client..lama2..bila dh get used..tak terasa mcm takut sgt laa...dulu tak confident sgt sbb nk direct client etc kan..lama2  dh ok

Reply 21# akughi

alamak..aku jantan weyh.manade boypren
girlfriend bagi support lor
dia keje tempat sama
tapi dia developer while aku lak tech team

Reply 19# tuah_r

that's what i thought also
tapi tu lah
dah sume tanggungjawab aku, kenalah fully prepared gak
kalo dak mampos ler
so kena pikir camne nak sampai tahap level dia dalam masa sebulan.
giler ah

Reply 20# ntahhapehape

nak kena carik keberanian tu deep down in my soul
celah mana agaknya
celah teloq kot?

Reply 22# anizarina

actually kan, pengalaman awk ni menggambarkan my struggle skrg ni gak
bygkan kalo nak deal ngan user, kalo cakap ngan sama level ok gik
bila kalo dah escalate ke PM tuh, hamek ko aku jd xtau nak jawab apa dah coz x berani
so bg lead suh jwb jek
and memang mentor byk bagi issue kat sya tolong kasi solve so i get familiar so godam itu ini but in the end, aku tanya dia gak
lagi satu wat aku x konpiden, kalo cakap dalam phone
Adeh..boleh bayangkan x kalo cakap through phone ngan app team from India yang pelat pekat giler
aku lak terpinga2 suh repeat.kalo liaise ngan team dr Malaysia or HK or Britain ok gik tapi dr India, ya Ampon..
aku x paham
last2 aku chat or email jek dengan diaorg..tapi feedback through this medium a bit slow so my lead kata aku slow responsive lak and suh aku call gak..mmm.
memang aku x gemar le task mcm tu.dahler kena push and follow up orang manjang.

Follow Us
aku dah agak dah ko mesti amik bidang IT...aku pon ada prob mcm ni, tp aku lum keje lg la...aku amik IT gak...aku dpt rasakan yg keje IT ni ssh...siyes aku tak confident...aku pon xtau nape.....

benda keyakinan diri ni mmg berkait secara langsung dgn pengalaman...put aside apa yg kita tau masa belajar...tp apa yg kita hadapi semasa kerja tu yg akan polish apa yg kita belajar masa kat U..

bg aku benda ni takde ubat selain dari jumlah pengalaman/ projek/ masalah/ yg ko lalui...dari situ keyakinan ko dtg sikit2 sampai satu tahap...kalau org "tembak" ko dgn peluru penabur sekali pun...ko blh "sambut" satu2 sambil senyum je...

utk kes ko ni...aku cadangkan ko "redah" je, tp "redah" biar cerdik...jgn melulu...kena kerja kuat, study lebih...rapatkan perhubungan dgn team ko sendiri...dlm erti kata lain layan org2 asing tu mcm kwn2 ko yg lain...so dlm meeting takdelah janggal sgt...

kalau ko dah sampai tahap blh "bergaduh" dlm meeting dgn para alien2 tu...bermakna ko dah bersedia utk jadi leader.......cepat atau lambat tu bergantung pada ko....kuat kerja, lbh tekan tubi...cepatlah ko sampai ke tahap tu...

and memang mentor byk bagi issue kat sya tolong kasi solve so i get familiar so godam itu ini but in the end, aku tanya dia gak

ko bkn takde solution....cuma ko tak pasti solution ko tu bagus atau tidak....

baca buku self help

Reply  anizarina

actually kan, pengalaman awk ni menggambarkan my struggle skrg ni gak
bygkan k ...
InVendeTTa Post at 21-12-2010 18:13

hahahha..mmg klo ckp dengan programmmer dr india mmg aku pung xpaham...sbb slang tak sama...cukup 4 thn aku keje ngn derang dh dpt tangkap la..hikhikhik...aku mmg memula nk ckp dgn client mmg gugup gila..tp mebi sbb dh sll communiacte dgn derang..lama2 perassan tuh ilang..hehe..

Reply 25# InVendeTTa

Ko lelaki ek?..erm, msti ko leh buat pny..ingt sng ke company nk bg org baru pegang jwtn tue..so, ko kena la rebut peluang..buang sikap tkt2..lama2 msti boleh punye..dgr lah lagu Fikirkan Boleh slalu..insyaAllah sumenye alah bisa tegal biasa...cayok2...

Assalamualaikum.. Mohon sape2 yang interested tolong fahami masalah saya and please give solution or ...
InVendeTTa Post at 20-12-2010 17:22

TT beruntung dapat berkumpul denga norang yang EXPERINECE belajar la dari mereka.....x rugi!!!!

mmg hazab lah deal ngan counterpart dari india.. communication skill diorang mmg fail ah.. cakap berdepan pening kepala, lalu phone tak dapat tangkap, lalu chat tak paham... lalu email pun english berterabur berserabut.. satu je diorang ni ada masalah nak point the issue straightforward in simple, step by step easy to understand english, diorang suka pusing2 dulu tapi point utama tak dapat disampaikan dengan jayanya.. ai selalu hangin bila counterpart indian mari cuba nak berkomunikasi dengan ai.. baru dia start "hi" aje ai dah rasa mcm nak pms

Reply 34# mesmerize

hahah
ramai gak yang tensen ngan Indian ni
depa ni aku perhati mostly cakap pusing2 xnak wat keje or xnak dipersalahkan
kira jenih kiasu yang ckap x serupa bikin
kiasu2 org singapork or cina pon at least they get their job done but indian totally fail
nak kena follow up every second baru siap kot keje tu:@
aku pon seriously x paham ngape indian ni dipuji2 sgt dlm bidang IT
dari pandangan aku, indah kabor dr rupa-rupanya..

Reply 33# liez

tu lah.
memang rasa diri bertuah sangat2.
tapi bittersweet lah coz it comes with a huge responsibilities

Reply 32# ntahhapehape

hahah
lagu Boleh ni slalu cikgu muzik pasang dulu time sek rendah
x naik semangat pon kelaka adelah
bagi aku lagu yang penuh meaningful and menaikkan semangat is The Climb- Miley Cyrus

Reply  liez

tu lah.
memang rasa diri bertuah sangat2.
tapi bittersweet lah coz it comes with a ...
InVendeTTa Post at 22-12-2010 17:13

umo baru 25 tahun..kejer da mantap..memang lelaki idaman pompuan   - hahaha lari topik

Reply 27# kupu2siang

toksah risau
sya memula dulu takut bebenar nak keje dlm bidang IT
beranikan diri jugak, survive gak setahun
cuma tu lah..responsibilitiess byk so kena pandai manage
keje aku skrg in the middle.technical + managerial
kalo technical sajek boleh boring kot. kalo managerial saje leh tension
so keje aku skrg amatlah perfect cuma mslhnya nak become highly capable tu amatlah susah

tt boleh bg pendapat kalau xda major efect after impliment tp kena pastikan semua data ada jgn pakai agak je sbb dalam keje xleh agak2 semua kena ada data n fact.