CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 7339|Reply: 151

Emma Maembong Meluat Asyik Kena Tegur Tentang Berpantang "Saya Sihat, Kemaluan Tak Koyak Dan Tak Kena Jahit"

Emma Maembong meluat selepas kerap menerima teguran dari netizen berkenaan pantang larang selepas bersalin.

Pada awalnya dia tak peduli namun lama-kelamaan makin berlarutan sehingga dirinya difitnah.

Foto: IG

“Saya tak faham kenapa isu saya berpantang ni beriya sangat. Sesiapa yang nasihat saya secara baik, saya okaylah saya fikir mungkin mereka sayang dan ambil berat.

“Tapi ada yang beriya-iya komen sampai macam marah macam dia duduk sebelah saya dan tahu saya berpantang ke tak.

“Alhamdulillah, saya sihat takda pun viral yang kata saya menangis ke tumpah darah ke semua tu fake. Saya berpantang, jangan risau.

“Saya berpantang dengan confinement lady. Saya dah buat dah semua benda bertungku, tangas, urut, sauna, pakai bengkung dan sebagainya,” katanya menerusi satu video di TikTok.

Tambahnya setiap wanita melalui proses berpantang yang berbeza-beza bergantung kepada kondisi para ibu ketika melahirkan anak.

Namun, dia tetap menjaga pemakanannya yang sihat ketika berpantang bagi memastikan kesihatan dalamannya turut terjaga.

“Alhamdulillah daripada anak first sampai anak kedua saya bersalin secara normal tapi tak ada koyak dan tak kena jahit. Jadi, saya geraklah sikit-sikit dia sebenarnya ikut atas badan masing-masing.

“Saya dah biasa kerja. Masa saya mengandung pun saya kerja dan aktif. Bila saya aktif saya cepat sihat dan cepat sembuh sebab pemakanan pun kita kena jaga. Semua manusia lain-lain, tak ada yang sama.

“Cuma saya tak adalah berlari dan join marathon. Takkanlah sebab orang lain tak boleh nak bangun dan bergerak, dia nak samakan dengan saya. Tak payah beriya-iya samakan cara orang berpantang.

“Macam banyak sangat yang komen dan bandingkan cara mereka berpantang sebelum ini. Macam saya, saya bersalin memang tak sakit luaran tapi dalaman saya tetap jaga dan makan makanan sihat,” jelasnya.

Emma turut mendoakan agar segala urusan wanita-wanita lain yang sedang berpantang dipermudahkan.

Malah, dia turut berpesan kepada netizen agar tidak berlebih-lebihan dalam memberikan teguran dan nasihat kepada orang lain.

“Doakan yang terbaik untuk satu sama lain. Jangan risau saya masih jaga pantang. Nasihat tu boleh, nak tegur tu boleh tak salah. Tapi kalau sampai sumpah-sumpah tu, itu yang salah.

“Jadi saya nak bagitahu tak perlu gaduh pun tentang saya berpantang. Banyak lagi isu yang pentang yang korang boleh ambil tahu kat luar sana.

“Saya tahu dengan video saya ni bukan semua orang setuju. Saya hanya nak bagitahu yang saya sihat je dan yang lain itu semua fitnah. Kena respect each other, masing-masing ada pendapat dan pendirian sendiri.

“Saya pun doakan yang terbaik untuk semua wanita yang sedang berpantang di luar sana. Badan masing-masing,” katanya. -CARI

ahahaha iols pun gigih meratib pasal acik2 chepit lobos tu...

gigih la seriau2 bagai tengok orang angkat anak lepas bersalin...
takut tertetas benang ke atau darah turun....

hello tu dia punya... biar la dia jaga... yang ko sibuk sangat dah kenapa...
che pit sendiri pun berkedut dan jenis rongga liang lahad tapi gigih sibuk pasal orang beranak...

tak semua orang badannya sama... lagi2 bukannya semua jenis stok2 dah lobos macam chepit ibu2 desa sekalian tu... yang ni mesti jenis nak ke bilik air kencing pun berterabur air menitik kat lantai...

no wonder jamu kak km tu boleh laku... rhopernyaaa masing2 otot kemut dah terputus... berpantang pun terpaksa mengcekik jamu timbang kilo yang di gentel sebelah jamban...

Acik bawang tu semua jenis terpaling...dia la terpaling jaga, dia la terpaling berpantang, dia la terpaling tip top serba serbi. Hal orang semua nak ambik tau. Masing2 ada cara masing2. Tk payah kalut sangat. Nanti dah ada anak sendiri...royan la banyak mana pun kat anak tu..

Apa tips ek nak biar tak berjahit masa beranak ni, kakak i sorang tu bersalin pun tak kena jahit tapi segan nak menanya

Terer lah Timoh...baby 3.4kg tapi tak koyak & tak jahit
Sheols badan kecik jer
Dalam pic2 kt atas ni nampak laki sheols suci je
Tak sangka dok berpeleseran kat club...peluk Mendosa selamba.. siap hangkut bini join bergumbira dlm club sekali

Macik² bawang asal menda tu dia xnapak ngan mata kepala or x dtunjuk sebijik² kt medsos means menda tu retis xbuat.
Kalo tunjuk a-z lain pulak sembangnya.
So so pathetic lar idop gini.

Follow Us
miszclassique replied at 18-5-2023 02:03 PM
Apa tips ek nak biar tak berjahit masa beranak ni, kakak i sorang tu bersalin pun tak kena jahit tap ...

P la tnya cheqq..
Rugi kalo xmenuntut
Doktor mmg puji melangit kalo yg branak xbejahit ni
Yg aku tau time meneran tu jgn diangkat ponggong.
Kengkdg tgh teran tu sampai terangkat² bontot.
Xsedar kan,walau misi pesan jgn angkat ponggong nnt koyak byk.
Tp yg 1st time mom aku xpenah jumpa lg xberjahit.
Kalo ada meh munculkn diri

Manja betul achik bawang. Iols pagi bersalin, petang discharged. Esok terus drive balik ipoh from KL naik manual car. Baby dalam car seat. Dah takde koyak ke apa. Jahit pun takde. Chill la  achik bawang oi. Tahu la Emma tu jaga badan dia sendiri. Aku nyampah tengok mak mak baru pas bersalin yang takde complication ni mengada, buat buat manja

dudaberhias replied at 18-5-2023 01:45 PM
ahahaha iols pun gigih meratib pasal acik2 chepit lobos tu...

gigih la seriau2 bagai tengok orang a ...

gelak aku bacà kmen ko ..bnyk nye mase acik2 kepam duk jga burit orang

miszclassique replied at 18-5-2023 02:03 PM
Apa tips ek nak biar tak berjahit masa beranak ni, kakak i sorang tu bersalin pun tak kena jahit tap ...

Adik ipar ai jahit 2 aje katanya. Ai Tanya macam mana tak banyak jahit dia ckp masa nak teran tu separuh duduk. Mmg tak koyak banyak.

keretapi boleh uturn. apalah sangat kepala budak 3.4kg tu sampai nak kene jahit.

Lavender_Violet replied at 18-5-2023 02:06 PM
Sheols badan kecik jer
Dalam pic2 kt atas ni ...

gynea ai cakap sebenarnya depends juga kepada bentuk badan kita. pelvic structure tu mainkan peranan. emma ni mungkin badan kecik tapi pelvic dia lebar, anak mudah keluar.. and position baby pun cantik agaknya.. sebab masa nak beranak second baby ai cakap kay gynea kalau boleh i taknak jahit sebab kawan ai anak pertama pun tak kena episiotomi.. tu yang dr ai explain camtu.. memang pun ai pun rasa pelvis ai tak lebar sebab bila berjalan paha bergesel walaupun ai tak gemuk.

Dalam hal ni iols sokong emma. Btl sangat... Makcik bawang yang sibuk org pantang atau tak tu la yang tua nanti, sakit sana sini. Tak sedar diri badan gedebeh, perut lebih tinggi membukit dari gunung. Untung emma xda koyak, xda jahit. Senang la gerak sana sini.

ai sokong fatimah dlm ni..kecoh tol netz mcm diorg pnye yg berjahit..tau la die nak handle bhgn masing2.

Sampai ke pepek bini org pun acik2 bawang ni nak menyibuk.
Jaga je la pepek masing2., jgn esok2 pepek ny bersarang dek tak dijolok laki
laki dah disondol dgn pepek betina lain.

Lavender_Violet replied at 18-5-2023 02:06 PM
Sheols badan kecik jer
Dalam pic2 kt atas ni ...

pokok pgkalnya rajin buat menicure dan pedicure rsnye..ahahha ai tmbh rasenye ye takut ade kecam

zallama replied at 18-5-2023 02:21 PM
gelak aku bacà kmen ko ..bnyk nye mase acik2 kepam duk jga burit orang

khen ahahaha...
nak jadi terpaling hujung2 memalukan je komen macamtu...
tak pasal2 orang dah tahu masing2 tu taraf acik desa terpaling lobos kat malaysia ni...
siap theyols komen nak ke tandas pun berterabur air kencing... choiii... bangga nak bagitau dah lobos la tu...

Ntahnya warga cikpet lobos kat fb tu gigiiihhh nak komen pasal orang lain pantang tak pantang... Acik2 bawang sungguh perangai.. lepas tu suka menakutkan org nanti umur 40 sakit sana sini baru tau... Hek eleh.. aku kenal je org yg beria jaga pantang sampai tak berkipas, pakai sweater lengkap dengan kain batik , stokin sampai lutut, berbengkung lagi 24 jam sampai kepam la bau bengkung tu tak berbasuh, param pilisnya lagi... Berkicap ketiak berpeluh2 tak berkipas dek berpantang punya pasal . Sudangnyamasuk umur 40 kencing manis juga ko dapat.  Tu jaga pantang habis la tu sampai umur 40 kena diabetis... Setakat makan ikan kukus  lauk rebus2 time pantang je x guna deeekkkkkk... Habis 44 hari pantang segala yg manis2 bercisssss2 semua ko telan tak guna ... Annoying btul aku ngan acik2 cikpet lobos yg suka2 nak lecture pasal pantang ni...

Edited by dewi_rina at 18-5-2023 06:59 AM

Isu retis berpantang ni malas nak cakap, susah nak kata.. sbb nya luaran mmg ok, badan ok tak koyak tak apa.. tapi dalam tu ko tahu ke luka mcm mana
Lantak ler, takyah campur.. nnti dah 30 lebih sakit badan, dia mcm ngilu kan.. sbb tak jaga
Sakit dia lain dari sakit badan biasa, mcm bisa-bisa
Masa pasha sandha dulu pun ramai risau, sbb dia tak pakai stokin, lepas tu baju dress bawah lutut tu.. mmg selalu isu retis berpantang ni naik

Thunderclouds replied at 18-5-2023 02:16 PM
P la tnya cheqq..
Rugi kalo xmenuntut
Doktor mmg puji melangit kalo yg branak xbejahit ni:l ...

Kakak i la tu pestime beranak tak berjahit
Sheols jenis berisi sikit, sbb punggung beso gamaknye eh takyah berjahit

Nanti la tunggu perut i kedepan sikit baru i menuntut, nak tanya sekarang segan lagi... Sekali dah menuntut hujung2 i kena czer lak waduhh