CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 8019|Reply: 31

buaian baby....suatu kewajipan?

semua baby mmg kena letak dalam buai?

bkn pe,aku tensen btol bila MIL,ipar & biras2 aku soh aku mula masukkn baby aku dalam buai.skg baby aku baru 1month++. baby aku tu bknnya kuat nangis pn.nk tdo pn tak susah.asalkn perut dia kyg,dia bleh tlelap camtu je.tak merengek pn.kdg2 tu bila tepuk2 sket,dia pn tdo lah. buat ms ni,dia mmg xde masalah klu nk tdo. tp aku tensen bila famili inlaws aku ni paksa2 aku letak baby dlm buai

mmg kita mesti letak baby dalam buai ke?

TT nak kan kawan persetujuan ye

saya dah 3 anak, semua tak letak dalam buai. takde masalah pe pun.

yang tgk ada masalah is, my old jiran. kat rumah satu buai, kat rumah babysitter satu buai, kat rumah MIL satu buai, kat rumah mak dia satu buai, semua 4 buai. punya lah leceh nak pergi mana2 kena ada buai.

kalau baby takde masalah nak tidur buat apa nak ajarkan buai.. takde masalah, cari masalah pulak nanti.

tapi bukan semua bayi lah, dah biasa buai, nak buai sentiasa. ada jugak bayi yang tak kisah, tidur buai pun ok, bila tak letak pun ok. cuma kita tak tau bayi kita tu nanti mcm mana perangai nya... buatnya jenis sentiasa nak buai, susah lah kan.

kalau dah ajar berbuai.. mgm kena le heret ke mana2.. buai bukan satu kewajiban pun..

aki dulu pun kena juga macam ni..aki tak peduli...aki bila nampak anak aki dalam buai jer aki terus amik..pastu kekadang buat muka serius..klau tak amik aki biarkan sampai diaorang perasan aki tak suka...alhamdulillah anak aki memang senang tidur..

1st bb..anak i nangis2..x tau kenapa..asal malam jek nangis...so belikan buai..bg naik..sama jugak...tp dia berbuai sampai 7mths jek..lps tuh xnk dah...

2nd bb lgsg xnk buai..penah try masukkan sj2..dia nangis..mcm gayat..sudahnya x berbuai..dia selesa tdo bawah n mitk tepuk2....

asenya bb tuan umh masih awal utk berbuai..
kalo bole xyah ler ajar..mmg org tua2 kata bb tdo buai neh lama tdonya...
tp nanti kita sbg parents yg ssh nk kemana2..sbb anak nk tdo kena ada buai..

buai tak wajib...mcm mil ku pun dulu mmg mcm tu..tp ku ckp.ku tak mau..dia org tak paksa..

tp lama lama..anak ku makin semangat.x larat nk mendodoi..aku akur gak buh gak dlm buai...tp anak ku pandai bijak sana kan..dia tido je dlm buai..sampai beberapa bulan je..pastu duk berbuai kat umah bbsitter je.

.balik umah sndiri tak nak pun berbuai.. takde mslh nk angkut buai ke mana mana...sbb mmg dia taknak pun...ko jgn risau la...bg aku takde masalah besar ni...ko jgn dgr ckp org yg kata naik buai nnt susah nk g mana mana kalau tido..ikut budak jugak.kalau jenis budak susah nk tido..pastu mak bapak tak tau nk set taim tido budak..ko pujuk suh tido waktu bila pun..tak kan bdk nk tido..

pastu salah kan buai..kata sbb takde buai budak tak nak tido....

Follow Us
anak i yg 1st masa dlm pantang mmg meragam tapi x masuk buai... lps pantang blk ddk ngan PIL depa bising2 suruh masuk buai tapi we all buat dekkk... pastuh we all pindah ddk sendiri... x tahan dia nangis x mow ddk bila time demam... laki lak kerja mlm so beli buai siap dgn motor lagi... tapi dia ddk kejap je... 8 bulan x mow dah... x susah nak jln2 sbb dia bukan addicted...

anak 2nd langsung x nak buai... kalau letak dlm buai tido 5 minit jer sbb dia x bebas nak golek2....

anak xin dh sebulan...tido mmg tk pakai buai...
yg sulung pun tk pakai buai...
leceh sbnrnyer pakai buai ni...
kalo jalan, nk kena angkut...kalo tak, anak tk leh tido..

berbuai atau tak sebenarnya bergantung pada kerenah anak tu..
kadang ada budak yang kuat meragam masa kecik...so mak ayah masukkan buai dengan harapan kuranglah ragamnya..
kalau budak masih tak reti nak mintak buai (tak jenis meragam sgt) tak payah la di buaikan kalau masih terlalu kecil..
kot lah dah besar sikit....susah benor nak tidor nyenyak, agak2 tak keberatan masukkan jer dalam buai.

Anak saya yg sulung...dari dalam pantang, banyak peel..masuk dalam buai kurang sikit peel nya....+ kat umah bbysitter mmg depa buai jer..
so far tak perlu berusung buai kalau nak kemana>>?? sebab anak jenis menyusu badan ni..kalau dapat 'tek' dia senang nak tidor..

anak ke-2...hantar umah bby sitter mmg masuk buai....tapi sekarang dah 21 bulan..dah tak heran nak berbuai...boleh jer tidor sendiri kalau dah ngantuk sgt...sama kes ngan yg sulung..kami tak pernah ada masalah nak berusung buai ke sana ke mari...

Lagi satu..anak saya berbuai time siang atau napping time jer...
kalau tidor malam tak pernah berbuai.

org kate bdk tdo dlm buai, lama...anak2 aku x pun...paling lama si kakak 2 jam je...yg adik sebenonye xde nk sgt buai, tp bapaknye suke letak dlm buai, kes malas nak tepuk...aku mmg x bpe suke buai2 ni...sbb mase kakak dulu, puas la hangkut buaian tu especially balik kg, sib baik balik kg setahun sekali...jln2 pun x bpe sbb bile time nak tdo die ngamuk...

tp yg pelik & nasib baiknye kt umah bbsitter die xnak lak buaian...bbsitter ckp, die dpt susu sebotol, abis je, tepuk2 kejap, terus tdo...ade mase, x tepuk pun leh lena sendiri...kadang pe'el budak ni, mcm2...

me xbape suke buaian sbb banyak sgt kes jatuh buaian kat umah babysitter...
bukan nak kondem buaian or babysitter tp mencegah lagi merawat kan...

penah jugak masukkan my baby dlm buaian bile org keliling sibuk suh2 wat camtu...time raya
tp bukan tido pun, makin besar mata baby me ader la...jakun agaknya...

wawawa..my dotter ms kecik dulu, memg byk ragam sgt..time siang2, org sibuk berbual, dia bantai tdo..mlm2 kul 12 mlm org nk tdo, time tu dia bru nk bangun..baru nk main2..geram rasanye..sbb tu bila time mlm, aii bg dia tido dlm buai..time siang2, jarang letakkan dia dlm buai..sbb sensiang dh ramai yg mengeleknye..(aii berpantang kat umah mak, jadik ramai jiran2 dtg tgk baby sepanjang 44 hari tu..tk la rs boring sgt..)

lg satu, baby aii beso, tk larat nk dukung selalu..dr dia lahir sampai skang umo nk msuk 4 thn ni, badan dia tk pnh susut..dh 27 kg maaa...mana tahan kalo tk berbuai...

saya 3 anak semua tak tidur buai. masa anak sulung.... MIL berleter mcm nak terkeluar anak tekak pasal buai ni.  2 bulan dlm pantang tahan telinga je.....habis pantang saya bernasib baik jumpa babysitter yg sanggup bela anak saya tanpa buai sbb dia sendiri pun tak guna buai utk bela anak.

utk anak seterusnya saya terus ignore buai....malah masa mengandung pun tak pegi tempat2 jual buai ni. saya dan hubby kaki jalan.....so bila tak dak buai....free and easy. senang nak bawa anak2 ke mana saja.

pernah dengar tak kes baby meninggal mengejut sebab digoncang secara berlebihan?  walau pun jarang terjadi tp masih berlaku... saya cari article pasal tu dan bg kat hubby. suruh mak dia baca. since then...buai dah tak jadi isu lagi...

saya secara peribadi pernah bersembang dgn doktor hal ini. doktor tu kata konsep buai ni cuma ada dlm eastern culture. dlm western country mana ada buai? so adakah anak2 di western country ni tak cukup tidor sbb tak berbuai?  

dr segi medical...buai ni boleh jadi bahaya jika digoncang secara berlebihan.  so doktor yg saya jumpa ada cakap.....kalau nak pakai buai jgn pakai buai elektrik tu yg dienjut sentiasa. pakai biasa je. sbb kalau buai dienjut secara berterusan....not good for baby.

kpd TT boleh le google pasal bahaya buai ni. beritahu hubby. suruh le dia explain kat famili dia.  kalau anak kita tak meragam....kenapa kita nak menyusahkan diri beli buai dan pamper dia. anak org putih tak tidor buai pun ok je kan......

Rate

1

pernah dengar tak kes baby meninggal mengejut sebab digoncang secara berlebihan?  walau pun jarang t ...
norzyy Post at 14-12-2010 14:44

saya setuju pasal bahaya goncangan yang berlebihan tu... tapi saya just tak setuju bab reference to western country tuh je... i don't know why certain people (in this case docktor yg awak refer tu) suka sgt bagi contoh western country... some of the examples mmg mengena... but some of it totally off.... in this case, western country ada je pakai buai or they refer to it as baby hammock... boleh je google bendalah ni...

jihah pun xbagi bby tido pakai buai. xde keperluan pun sbb bby senang sgt nk tido..
kadang pas mandi, bagi susu, trus tido. bangun dr tido, main2 jap, bg susu tido..
kadang xbagi susu pun, tgk dh terlelap sndiri. bila tah nk bagi buai..

tp MIL mmg nak sgt bagi pakai buai. kalu jihah kuar kejap, tgk bby dh de dlm buai.
jihah mmg angkat bby dr buai n bg tido bawah.
jihah ckp, "xmau la bg bby tido buai. nnt jd kuat tido cam AYAH nye plak.."
hubby pun mmg kuat tido dr kuat keje.. huhuhu

Reply 16# cyra

mmg western country ada pakai baby hammock. mcm2 pesen ada. design nya lawa dr kita punya buai.

tp budaya pakai hammock ni baru je melanda western country. tak le mcm kita ni yg mmg dr zaman tok nenek lagi pakai buai sampai ada yg beranggapan bahawa buai adalah keperluan wajib jika ada anak kecil.  masalah tuan tanah ni mcm masalah saya dulu gak. mak2 kita nak tidokan anak2 kita dlm buai which is unnessecerily kalau anak kita tu tak buat ragam.

bg saya buai ni sesuai jika anak ada masalah colic, tak boleh tido, parent yg jenis jarang travel. kalau mcm saya ni...tetiap minggu mesti bawa anak2 jalan2...kes haru gak la kalau nak bawa buai.

ni ha porem mat salleh pasal baby hammock
http://www.essentialbaby.com.au/forums/lofiversion/index.php/t747477.html
depa dok bergaduh pasai buai...sama ada ia bagus atau tak

bg aku xpyh dgr ckp org..anak aku xberbuai pun..senang tido..aku pekakkan telinga je bila ipar2 aku atau MIL aku bising2.

TT nak kan kawan persetujuan ye

saya dah 3 anak, semua tak letak dalam buai. takde masalah pe  ...
mclaren Post at 11-12-2010 12:11

aku bukannya anti buai.cuma skg ni rasanya blom ada keperluan mendesak utk guna buai.in future xtau la kan.tp rasanya buat masa ni baby aku tu senang je nak tdo.

12Next
Return to list New