CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 4399|Reply: 14

Aduan & minta pendapat: Security Guard hilangkan mykad

assalamualaikum,

just dapat call dr en hubby,
td dia ke medan mara utk hantar dokumen, sebelum naik kena tinggalkan mykad kpd pihak security utk dptkan pas pelawat naik ka area office

yang menjadi masalahnya sekarang, setelah urusan di office terbabit selesai, dia nak dapatkan semula mykad nya
rupanya makcik guard itu telah memberikan mykad nya pada org lain

so en hubby sgt marah, sbb ini mykad..dokumen penting
telah disuruh en hubby membuat report polis, katanya kalau dia lapor pd polis tanpa mwembawa makcik guard yg sebabkn kehilangan mykad nya, dia kena byr RM 300 ..betul ke?

so nak minta advice dari para forumer,
what should i do?

kesian en hubby..dah la esok sabtu..pejabat gomen tutup..

Rate

1

saya x pasti....tapi kalo x silap JPN Maju Junction buka kot......cuba risik2 kat sana....

Post Last Edit by ~boolean at 4-12-2010 01:45

Yang peliknya, takkan orang yg dapat IC tu x sedar dia dapat IC orang lain? Apsal dia x pulangkan balik?
Ntah2 makcik gad tu terhilangkan/jual  kat org lain...

Anyway, suruh je somi ko report polis...
Dulu aku wat report polis gak.. Dokumen2 hilang atas kecuaian orang lain...Tak kena denda pun...

sepupu aku penah kata dalam undang2 kita tak boleh bagi mykad kepada sesapa pun yang minta melainkan dia ialah polis ketika kita ditahan waktu polis tu bekerja.

selain dari tempoh ni memang x boleh.atau mungkin pihak berkuasa lain,aku pun xtau.

sebabb sepupu aku tinggal kat apartment yg ade security dan nak masuk tu kena tinggalkan ic atau lesen.sepupu aku kata bagi je lesen.

pasal bayar RM300 tu aku tak pasti lah.apa kata pegi dulu tanya pihak polis tu atau call.isnin nanti datang balik bawak makcik gad tu sekali.

sori tak dapat bantu banyak.

Rate

1

Reply 4# tabasco

betul! hanya polis berhak check ic kite.. kalo kene tgglkn id kat security should be lesen..

Nak dijadikan cerita, aku ke perbadanan putrajaya bebaru ni jumpa someone, discus pasal hal2 kontrak2 kecil ni. So dibawah kena la letakkan my kad seperti biasa. Pakcik makcik guard ni kebanyaakkannya senior, so tk pe lah, biarkan aja lah.
So masa aku turun tanpa aku sedari, aku telah diberi my kad mamat lain, cm bangla la plak. Aku yg naif ni tak semak pun terus je masukkan kat dlm wallet tanpa disedari my kad tu adalah kepunyaan mamat lain.
Esok harinya aku pun ke DBKL di kpg baru, urusan lain la pulak...so  kena tinggalkan my kad. Aku yg tak tgk my kad ni terus je serah my kad dan naik tingkat 10 atas urusan kerja sekali lagi......
Bila aku turun minta my kad, pakcik dan makcik guard serahkan my kad aku, baru aku sedar yg my kad aku dah tertukar. Puas aku interogate makcik guard tu , kesian dia, dia cm bersalah, tapi sebenarnya tak bersalah. So aku ckp kalau tak diserahkan my kad, aku kena buat lapor polis. Akhirnya pihak DBKL yg baik hati ni lah yg trace kat aku.....
dia org call aku juga hari tu, menyatakan yg bersalah, makcik guard kat perbadanan putrajaya...so my kad aku kat sana...terpaksalah aku ke sana semula nak ambil my kad aku. Si mamat yg my kad aku pegang ni, last2 kena ambil my kad dia kat DBKL...dia tinggal kat banting....
So, kesimpulan ada 3
1)Bila urusan, jgn serahkan my kad, lesen pun dah cukup baik sebab my kad bahaya kalau hilang
2)selalu semak diwaktu terima semula
3)Kalau tak terima semula my kad, kena buat laporan polis, sebab nanti my kad kau org disalah guna, manalah tahu yg ambil tu hantu ke, jin ke, adussss pening kau org....

Rate

2

Follow Us
Tahukah anda, bayaran maksimum untuk kehilangan Mykad adalah RM310.00? Manakala bayaran paling minimum pula adalah RM0.00. Siapa yang dikenakan bayaran sampai RM310.00? Dan siapa pula yang dikecualikan bayaran?Aku rasa, ramai dikalangan awam di luar sana tak tahu tentang perkara ni. Tiap-tiap hari ada je orang awam yang mengeluh kerana terpaksa bayar “denda” yang sangat mahaLSekali hilang kena bayar Rm110.00, dua kali hilang Rm210.00, dan tiga kali (maksimum) hilang kena bayar sampai Rm310.00..Di bawah ni di sertakan jadual mereka yang layak dikecualikan daripada dikenakan bayaran kehilangan Mykad

Harap Dapat membantu ya....

Rate

2

alhamdulillah en hubby dah dapat semula my kad nya
setelah ai call HQ company security itu mengadu ttg hal ini
siap bg nama makcik guard itu serta nomot staff sekali
kemudian staff itu berikan hp no pegawai operasi di MARA juga
alhamdulillah cara depa beroperasi sgt bagus
depa trace balik nombor phone mamat yg tertukar mykad dgn en hubby saya
still, tindakan pantas mereka ai puji

so kat mana ai leh letak appreciation letter to them?

Rate

1

setau gen pak polisi jah bisa ngambilin ic dongg.. huhu sekurity gad bese depa mntk lesen sbagai dokumen ganti diri.. paleng2 pong hanya tulis no ic amek ic smpn tak boleh... huhu

kalo macik tu terbagi ic hb tt kt owang len.. haruslahh owang len tu punya ic masih ada trtinggal kan?? napa tak cube carik owang len tu n terai kontek dia tuk pulangkan ic hb.. ataupung hadakahh ic owang len tu pong macit tu trclp bagi kt owang len yg len??

Post Last Edit by chaintea at 8-12-2010 09:59

Reply 9# genchi

ye betul tuh
i bebel habis2 kan en hubby supaya jgn sesuka hati bg mykad pd pakcik/makcik guard,,,
bahaya..itu dokumen peribadi yg paling penting..selain dari surat nikah dan surat beranak
lenkali just bg lesen je..

tp en hubby jawab

tgk org lain bagi mykad..isk en hubby nih..itu org lain..kita jgnla buat..mmg dlm akta dh kata cmtu
hatta nak bg ic kat polis pon kita kena minta id kad polis dia..xleh sesuka hati bg je

Reply  genchi

ye betul tuh
i bebel habis2 kan en hubby supaya jgn sesuka hati bg mykad pd pakci ...
chaintea Post at 8-12-2010 09:58

haaa taw takpe... kalo polis pki preman kene la tanya dia id polis tuh huhu.
abeh tu cemana la neh.. dpt ke tak?? better wat report cpt .. takot owang yg amek ic cik hb tu tak bertanggungjwb n buat sesuatu .. yelahh ic ori dlm tgn dia kan??

yg gen taw ilang ic neh kene byr 50 hengget kot...

btul tu... selain pihak b'kuasa, org len x de hak nak amik mykad kita...
pnah nak msuk 1 building kat PJ, guard minta mykad utk dpatkn pas.. aku x bg n nak bg lesen jek, tp guard x nak sbab dia kata syarat pngurusan dia mesti nak ic pelawat...
b'tekak jugalah ngan guard tu, smpai aku soh panggil manager dia, siap aku ugut ckp apa yg diorg wat ni salah.. aku bole buat aduan sume... bru la nak cool n trima lesen...

aku ada kemusykilan...kalau kite nak masuk base navy (tentera laut) mesti kena tinggal my kad kat pondok pengawal...melainkan kite ada pas kereta atau motor....so camana tu ek. PROTELA navy tu kire sama ngan polis ke...sume org bagi my kad, takkan kite tinggalkan lesen pulak...huhuhuh....kalau masuk ngan husband takpelah...pakai pas die ajer...

Reply 13# aku_blur

aa..ni i x pandai nak ckp apa
dulu masa masuk rumah makcik kt kem tentera kt gate..MP depa dh suh daftar kt pondok guard
i leave my driving license to them
depa x ckp apa pon

Aku ni keje dgn gomen di putrajaya..disebabkn aku di bwh pengurusan,jd aku tau la serba sedikit psl pas pelawat dan IC ni.

Ada setengah kementerian/jabatan, di kaunter, xkisah la pak guard or customer service yg jaga, mesti ada buku pelawat. Setengah buku pelawat yg kaler biru gelap siap ada jata negara. Setengah lg tu hanya pakai buku nota besar yg kena garis sendri.

Tujuan aku bgtau psl buku pelawat ni, klu yg pernah tulis tu, tau lah yee. Yang xpernah amik kisah tu, dlm buku tu ada ruang utk pelawat isikn. Aras yg pelawat ni nk pegi, no. pas pelawat yg pelawat ni dpt, masa msk, nama,alamat, no. IC, NO. TELEFON, urusan, masa keluar dan tandatgn.

Jadinya, perkataan yg aku besarkn tu adalah amat penting. Apabila kami di admin ni semak blk buku tu, ada yg xtulis. Kenapa ye? Sehinggakan ada staff kaunter ckp pelawat xnk tulis, konon2 ingatan kuat. Lepas tu bila dh settle urusan, dgn konfidennye keluar xingat tinggal IC ke,lesen ke,kad kahwin ke.... Dan aku penah tgk yg berpangkat Dato', Tan Sri, penah tulis dlm buku ni. So, maknanye yg berpangkat tau benda ni penting.

Mcm ni la senang cite, kami ni keje nk memudahkn pelawat. Tp klu pelawat ni,xnk tolong diri sendri, mcmana kami nk tolong pelawat? Di kementerian aku ni, mmg kami utamakan lesen, atau apa2 ID yg lain kecuali IC. Tp klu pelawat insist jugak nk bg IC, kita kena la saling tolong menolong. Tulis buku pelawat tu bkn susah....

Kitorg ni ada je kes IC tinggal, lesen tinggal, pas pekerja tinggal, tp sbb pelawat ni bagus, tinggalkn details dia, kitorg contact. Ada yg dh terbwk blk pas pelawat smpi ke Melaka, Pahang. Sapa yg ada driver, diorg pesan kt driver. Yg dtg sendri pun ramai.

Lupa nk bgtau,pas pelawat di putrajaya ni dikeluarkan oleh Jabatan Perdana Menteri. Maksud aku, nilai penting sama dgn IC. Jd seandainya pelawat dh lupa nk pulangkan, kami pun kena la buat repot polis jugak...

Benda ni aku xtau la klu kementerian lain mcmana. Tp kt tmpt aku, klu staff terlupa/tertinggal pas pekerja diorg kt umah ke...hapa ke...staff aku still mtk ID. Mean, xde pilih kasih de...

Bg la cite mcmana pun, ID tetap ID, bkn IC k...sbg cth: lesen memandu, slip renew lesen memandu, pas pekerja (klu dr TM ke, Maybank etc.), kad kahwin (mmg ada yg bg k). Tp make sure kena la isi buku pelawat jugak.

Ok, info ni utk sume forumers, bkn utk TT saje.

Sharing is caring