CariDotMy

Forgot password?
 Register

View: 7654|Reply: 12

claim insurans lepas accident..

saye pelajar uitm shah alam baru accident 18/9/2010 aritu..

tp xde insurans nyawa....tp saye nak claim insurans dari kete yng langgar saye tu

agak2.... kalo kaki patah...collar bone patah ...pastu facial bone fracture...bape claim leh dpt ek??

try refer ngan company insurans kete yg u ambik...

sye xpakai kete pon....saye pejalan kaki...kete yng langgar....sob2

kene masuk hospital tak ?...biasanya agen insuran akan datang kat mangsa2 accident nih.....masa aku xcident dulu lebih 5 org agen approach aku kat katil hospital utk jadi wakil fight insurans kete yg aku langgar tu.....

proses nye lama.....aku xcident thn 2006 dapat duit thn ni.....settle court tahun lepas tapi biasa insuran co mesti bayar lambat nye.....tapi x yah gi court pon.....sign masa aku agree utk appoint lawyer and lagi skali masa collect cek

tp member aku ckp..lepas dpt medical report skejap je....1 bulan je...tu la aku heran lawyer die settlekan cpt

tp member aku ckp..lepas dpt medical report skejap je....1 bulan je...tu la aku heran lawyer die set ...
komengfx Post at 27-11-2010 08:11

tu bende lain kot......bukan fight insurans co .....member2 opis aku ramai xcident.....bila fight kat court x penah lak kejap2......semua makan tahun.....kalo settle luar court pon lama gak......claim socso je yg dapat cepat.....

Follow Us
Salam sejahtera semua..
Aku nak kongsi sket pengalaman ttg claim insurans keta ni.kalau dapat membantu org lain..Alhamdulilah..
Accident pada 5.10.12.kete aku kat tempat parking.aku tgh keje.tiba-tiba ada org panggil bgtau ada org dah hentam dpn keta aku.yg bestnya aku baru beli keta Honda city tu pd 15.8.12.aku pegi dgn muka selamba tak marah pun sbb muka org yg langgar keta aku tu sgt sadis.air mata dia bergenang.bila dah tgk dia mcm tu aku kesian lak,aku just mintak no. phone dia,dan bg je kakak tu balik.( aku berani buat macam tu sbb aku tau nama dan tempat keja dia ).lagi pun kakak tu kata dia tak nak buat report polis,nak bayar sendiri. aku pun rasa senag hati sket.

So pd malam 5.10.12,aku pun call kakak tu.nak berkenalan sket sbb nak tau dia mmg boleh dipercayai atau tak.Kali ni aku gabra sket sbb kakak tu bgtau dia ibu tunggal.hati dah rasa tak sedap sbb sku cepat kesian kat org.
Esok pd 6.10.12,dlm pukul 11.00pagi,aku pun pegi Honda,nak tanya brp estimation kerosakan. Honda bgtau dlm RM1500.aku call kakak tu.dia kata dia tak mampu.alamak camne ni..aku suggest utk report polis dan claim insurans dia ( knock to knock,not fault).tapi ada sedikit kerisauan la sbb  insurans kakak tu third party yg aku lak first party NCD penuh 55%.
Aku bg kakak tu rehat ngan pikir dulu. Tgk2 dlm pukul 3pm kakak tu call dia dah kat balai polis dan nak buat report.polis kata perlu dua-dua org buat report.Menyirap gak aku sbb dah smpi balai baru call.
Tapi takpe aku pegi gak dgn muka selamba.Dah smpi balai kena jumpa Sarjan utk ambik statement. Tgh2 ambik statement sarjan tu dpt call ada eksiden teruk kat town. Jadi Sarjan tu suruh kita org datang malam.aku risau sbb report mesti dlm 24 jam.Sarjan tu suruh tukar time eksiden pada 6.10.12.(boleh plak camtu )

So dari sini kesalahan pertama aku tak tegas.
Utk peringatan semua,sepatutnya lepas eksiden ambik gambar keadaan eksiden tu,ambik no. plate kereta dan no.phone org yang langgar.
Kalau org tu nak settle sendiri minta duit on the spot.kalau dia kata takde duit terus pegi report polis time tu jugak.
Sambung cerita..
Lepas dah report,polis akan ambik gambar kereta. Dan kita perlu ke kaunter permohonan report.Report akan siap dalam masa 2 minggu. ( kes aku,aku tak tahu report kena pohon,aku just tunggu 2 minggu,bila nak pegi ambik report dia kata spttnya kena pohon,jadi aku tambah lagi tunggu 2 minggu ).

Sambil menunggu report ambik borang claim insurans dari company insurans,bg kes aku ,aku download je dan claim knock to knock ( not fault ). Dalam kes ni,NCD kita selamat.Sediakan dokumen yang perlu.
1.        Borang claim yg lengkap
2.        Police report ( kena beli RM4)
3.        Third party police report ( kena beli RM4)
4.        Police investigation ( gambarajah kejadian ,gambar kereta,report saman third party )-semua kena beli kat balai dan perlu  
                dipohon akan siap dalam masa 2 minggu.
5.        Fotokopi IC/lesen memandu/road tax/insurance kita
6.        Fotokopi IC/lesen memandu /insurans third party

Settle semua,hantar dokumen lengkap pada panel workshop yang dah ditetapkan oleh pihak insurance dan company kereta.Tunggu sampai kete siap.( untuk kes aku mcm2 jadi, keta aku berjaya disiapkan sepenuhnya pada 11.1.13). Bila dah siap semua aku call insurance company just to make sure NCD aku tak effect. Sekali dia kata ada effect. Aku tak puas hati cakap dengan officer dia.dia minta masa utk check.Tak lama lps tu dia call NCD dah return. Alhamdulilah. Lega.jadi aku harap apa yg jadi kat aku tak jadi la kat org lain.

Minggu lepas keta saya pun kena langgar kat tempat parking, teruk gak la keadaannye pintu sebelah kanan kemik, bumper depan & belakang smpi mcm nk tercabut kena lak tu sbb parking keta "bumper to bumper". Yg x best nye bumper depan keta saya melanggar keta depan lak tu....mmg parah laa. Nasib baik la saya nmpk org yg langgar tu, dpt la bincang baik2 ngn org tu. Lepas sejam bincang, pastu saya ngn owner keta yg satu lg gi buat report kat balai polis.  Kitorg mmg dah pakat nak claim insurance kat keta org yg langgar tu. Org yg langgar tu gi buat report esok nye.

Dokumen yang perlu. Ada soalan sket....
1.        Borang claim yg lengkap
           Telah dilengkapkan sebab terus antar keta ke bengkel HQ
2.        Police report ( kena beli RM4)
           Dah beli kat balai polis jalan bandar pastu terus mohon untuk dapatkan keputusan kes. Tunggu 2 minggu
3.        Third party police report ( kena beli RM4)
               Di manakah saya perlu dapatkan report ni sekiranya org yg langgar tu tak mahu bagi kat saya?

4.        Police investigation ( gambarajah kejadian ,gambar kereta,report saman third party )-semua kena beli kat balai dan perlu  
                dipohon akan siap dalam masa 2 minggu.

Berapa semua bayaran yang dikenakan ?
5.        Fotokopi IC/lesen memandu/road tax/insurance kita
           Dah lengkap
6.        Fotokopi IC/lesen memandu /insurans third party
           Yang ni, saya tak tahu nak dapat dari mana sebab owner tu mmg x mahu bagi ?