CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 3201|Reply: 30

Kesal cabut gigi bwh geraham 1st

Post time 14-6-2022 02:54 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode

mlm tu b4 mkn dh gsok gigi, listerine. pas tu mkn bgkus nc kandar stong. lepas minum coke tu tiba gigi bwh graham knan sakit. dh lama x rasa sakit gigi sjak drjah 6 kot. xde history tmpal ke apa2 ke. 3 hari la juga. x tpikir pulak nk mkn panadol ke, sensodyne ke. pgi tu otak duk pkir nk cbut gigi je. ntah knapa aku jadi bodoh masa tu tak tpikir ke, google ke, akibat kesan cabut gigi masa mur 40 ni

masa tu cuti agong 6.6.22 klinik private je buka xde org. msa pjalanan ke klinik pun otak bodoh ni asik pkir nk cabut je x buat research. jmpa dr je suh chek. dr kta gigi tu dh retak skit tpi xnmpak cermin. dia kta ada mkn yg keras ke. aku kta sjak 2 bln ni mkn gula2 tpi habit gigit gula2 msa tinggal half. aduh kesalnya aku ingatkn gigi kuat hari2 gsok gigi 2x. dr kta nk cuba selamatkn dgn tampalan or cbut? otak aku yg bengap ni x pkir trus kta cbut. masa cbut x sakit. ok setel dh tpi kesalan mula terasa msa kt umah.

ni dh seminggu. gusi geraham yg ada space 0 tu msih nk pulih. msih sakit skit. mkn nasi, mi tiap kali kunyah belah kiri masih akan sgkut kt kanan tmpat cbut tu. nk brus kna pndang cermin. nikmat biasa kunyah mknan dh xde sbab biasa kt knan. tiap2 hari google/yt psal cbut gigi ni. ktanya pas cbut kna ganti if x tulang gigi lari. aah sudah! knapa dr tu x bgtau kesan buruk. tpi silap aku sbab x cuba buat tampalan. kesal!!. dh trauma ni.

now tgh tunggu tulang gum tu pulih harap2 dlm sbln dua ke. tpi lepas tu dh buntu xtau nk buat apa. rasa nk biar je, takpe ke? pilihan lain gigi palsu, bridge atau yg pling mahal dental implan 5k-10k dengarnya sbiji gigi tpi implan kna buat sbelum setahun dengarnya. x sangka berubah hidup aku kerana gula2, dan yg paling kesal, terus cabut x pkir. huhu

siapa sini ada pengalaman dan solution? pro n cons. mekasih

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

Rate

1

Awal2 je rase janggal lama2 ok

aku punye 2 btg kiri kanan lg la pulak

time mkn rase kunyah angin

hilang rase nikmat dunia

begitula dunia hanya sementara

aik kte cuci gg 2x sehari...plak penuh juga..heeheh jgn mare TT...nmpak kt gambar tu

1 je advise...tggu lg seminggu...baiklah tu...jgn risaulah pasal lari2 tulang gg tu...xde hal besar
pasal terasa kehilangan masa makan tu...lelama ok

btw g lh cuci gg tu doktor bleh bgtau mn lubang perlu ditampal bagai...nk get ready je...

Edited by rospinki at 14-6-2022 04:18 PM

saya pulak baru2 ni lepas online appointment dkt kkm utk cabut gigi gagal saya dengan tak puashti marah petugas di klinik gigi kkm sebab buat penat2 saya tunggu 3 minggu utk dapatkan slot ini dan tunggu lama pastu masuk bilik chek2 semata nk bagitau say 'gigi awak kena tampal bla bla bla..'sedangkan gigi yg sakit tu tak ditangani. lepastu dia ckp ok buat appointment lagi dan dtg utk cabut / tampal..what??? saya keluar dan marah doktor yg jaga depan. baik jgn suruh org buat appointment mcmni. buang masa!! so saya belah dan tinggalkan begitu saja,

malam itu balik keje saya pergi klinik swasta nasib baik dia tak cabut dia cuma tampal dan buh crowing. cost rm1100. saya baru buat 1st stage lagi 2 stage hingga crown. nmpknya saya tak perlu teruskan 2nd and 3rd stage sebab skrg amat lega dan tiada masalah langsung dgn tampal. kalua dia pecah nti saya bole je pegi lagi sekli. kalu tak kena attend 2 appointment lagi. tapi utk pemeriksaan biasa gigi adalah amat dinasihatkan utk kita selalu jaga gigi.

sekian pengalaman dari saya.

Rate

1

Sama saya pun menyesal gak hari tu lepas cabut gigi tempat sama dgn tt tu. Memang dok terfikir menyesal2. Tp sayangnya dah terlambat. Doc ada pesan utk buat gigi palsu tp meols tak dan2 lgi nak pi buat. Huhuhu. Baca luahan tt ni memang sebijik sejibun la apa yg berlaku kat meols hari tu.. Hmm..

rospinki replied at 14-6-2022 04:16 PM
saya pulak baru2 ni lepas online appointment dkt kkm utk cabut gigi gagal saya dengan tak puashti ma ...

Gomen memang camtu. Saya pun hari tu konon pegi sbb tampalan gigi dah tercabut. Alih2 dia buat full check up pulak masa 1st time datang tu then bagi tarikh utk review gigi2 lain tu pd bulan depan ye.. Hahaha.. Mujur gigi berlubang tu sabar & tak sakit sehingga tarikh nak dikerjakan. Haihh.. Sabar.. Sabar...

Saya rasa tt buat keputusan cabut tu sebab tak tahan mengenangkan saat sakit tu kot. Tu yg otak kite decide utk cabut je terus. Padahal kalau tampal pun insyaallah boleh je survive gigi tu beberapa tahun atleast.. Maybe.. :

Follow Us
tagas replied at 14-6-2022 03:48 PM

Hahaha.. Sama i pun camtu gak la hah. Pastu gigi yg renggang tu lg 10 tahun akan jadi rapat. I ade gigi geraham yg dah cabut 10 tahun lepas ruang kosong tu dah jadi rapat pulak skang. Leceh lepas makan dia tersangkut plak kat situ. Sbb dia ala2 nak rapat tp renggang la sket. Hahaha.. Harap faham maksud sis ye.

Sebijik aku pun baru cabut geraham situ la 2-3 minggu lepas. Sekarang makan gigit kt kanan je tak guna dah side kiri tu. Tapi takda option lain melainkan cabut tu yg cabut je. Tu la first gg yg lompong, tapi tak decide la nak buat gigi palsu ke apa lagi. Doktor cakap kat husb je suh buat gg palsu kt gg dia yg lompong, sebab dia lagi banyak geraham cabut, sampai 3

Edited by rospinki at 15-6-2022 11:21 AM
Farhaz replied at 15-6-2022 12:16 AM
Gomen memang camtu. Saya pun hari tu konon pegi sbb tampalan gigi dah tercabut. Alih2 dia buat ful ...

tak bole mcmtu..kita dah inform detail dlm online sakit apa. tu tahan 3 mgu taw tup tup sampai bole doc tu belek2 gigi lain. orang tengah sakit gig jgn main2..mujur gigi sebelah geraham sakit ngilu tu bertahan smpi malam lepas pegi klinik swasta trus lega. cepat betul..asal gigi pecah tak rasa apa..2 mgu lepas tu terus sakit..ya doktor mmng ckp kena selamatkan dari dicabut sebab bila cabut effect lain.

bila dh cabut payah sikit la..nak buh gigi palsu penjagaan dia lain pulak. ada jugak satu gigi geraham belah atas kena cabut tapi masih bole je makan kiri kanan. takde efek sgt. melainkan semua geraham tu dicabut mmng terukla.

nk jaga gigi ni guna ubat gigi yg colgate jenis ni. bila gosok jgn buh air gosok dan biarkan paste tu dlm mulut. jenis ni effective sikit dari yg biasa. kalau gigi sakit tumbuk lumat cengkih sumbat2 ke bahagian gigi yg belubang.

ada duit lebih pegi dentist every 6 month.

rospinki replied at 15-6-2022 11:20 AM
tak bole mcmtu..kita dah inform detail dlm online sakit apa. tu tahan 3 mgu taw tup tup sampai bole ...

Oh yeke? Boleh la nnti iols cari. Bkn apa.. Dah berumur ni sedih pulak kalau kehilangan gigi lagi. Tapi iols pernah jumpa orang yg dia tak kisah pun gigi dicabut. Sbb boleh pakai gigi palsu. Pelik..

Nyilunya rasa!

rospinki replied at 14-6-2022 04:16 PM
saya pulak baru2 ni lepas online appointment dkt kkm utk cabut gigi gagal saya dengan tak puashti ma ...

Better sis teruskan 2nd & 3rd stage tu
Mmg after treatment rasa lega
Tapi ada kemungkinan besar gigi tu patah lagi dan jd lebih teruk sbb condition sedia ada mmg dah rapuh dan tampalan tu hanya bersifat sementara
Kalau patah sekali lagi, kena buat lagi bnyk stage
X de tampalan dah, terus buat root canalling dan crowning utk sebiji gigi tu
Sebenarnya check 6 bulan sekali tu mmg sangat membantu utk monitor kesihatan gigi kita
Tapi masa budak2 & remaja always rasa gigi kita still kuat, xperlu nak check
Ai bnyk melalui prosedur root canalling & crowning ni masa mengandung & lepas bersalin sbb kalsium kurang, gigi cepat rapuh
Memang siksa masa tu...asal mengandung je sakit gigi...sampai kena operate buang geraham bongsu pun time mengandung jugak
Lagi satu, pergi klinik swasta memang dentist akan advise utk selamatkan gigi tu...buat root canal dgn crowning....it's all about money sbnrnya

nanti okey la tu
buat masa ni kau makana la bubur jer dulu
makan aiskrim sejuk2
inshaallah okey
xperlu mnyesal pun cabut

Lavender_Violet replied at 16-6-2022 10:41 AM
Better sis teruskan 2nd & 3rd stage tu
Mmg after treatment rasa lega
Tapi ada kemungkinan besar gi ...

ooo ye ar..hmm. igtkan bole chill2 jah sebab tak sakit. tu la doc pun ada pesan psal tampan tu utk temprary je for 2nd and 3rd process.gamaknya psal duit la..ni dah bayar sikit partially ikut stage.

kesian la uols masa preggy kalsium triggered eh..ada yg rongak terus pun ada. ikut jenis gigi juga la kan..gigi kan ada yg jenis mudah rapuh. masa kecik2 pun byk dah tanggal ni semua gig baru. udahla kecik suka makan gula2 gongak..takan dah tua pulak rongak. tu yg jaga betul2 tknak rongak. dahla caj dentist mahal nak pegi kkm gomen payah nau. merepek jah peralatan dan staff yg ramai takat gi keje balik keje jah orang yg sakit bawak gigi disuruhnya amik appointment lagi rasa nak eee geram..huh

tagas replied at 14-6-2022 03:48 PM

nak tgk pic mulut bleh? tq

musangbodoh replied at 14-6-2022 03:55 PM
aik kte cuci gg 2x sehari...plak penuh juga..heeheh jgn mare TT...nmpak kt gambar tu

1 je advise... ...

baik tq dh chek dh

Ok seram pula nak cabit gigi sendiri bila tgk ni

akuman1981 replied at 20-6-2022 02:50 PM
nak tgk pic mulut bleh? tq

2 bwh kiri kanan yilekkk

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

tagas replied at 20-6-2022 04:34 PM
2 bwh kiri kanan yilekkk

tq kongsi. masa cabut geraham bwah tu bila sembuh dan x sakit lagi? gusi dia ttup x? saya dh 3 minggu gusi x ttup lagi. dr dh bgi 3 antibiotik dan painkiller msih bdenyut2 tpi sakit dh kurang tpi denyut2 tu kdg2 ganggu juga la. ni nk mkn pun asik sgkut sbab lubang gusi tu bsar nd dlm (kt gmbar saya nmpak kcik je tpi bsar)

awak mkn mcmana? ke dh bleh biasa?

akuman1981 replied at 21-6-2022 09:55 AM
tq kongsi. masa cabut geraham bwah tu bila sembuh dan x sakit lagi? gusi dia ttup x? saya dh 3 min ...

happen about 6 years ago kalo tak silap
dekat 1.5k jgk terbang pi klinik swasta on dat time

biasa la awal2 br rase hilang nikmat pinjaman dr tuhan kan

selaras peningkatan usia

amek masa sebln dua jgk utk biasakan suma nih

lama2 mkn suma ok sbb otah badan suma dah bleh terima

ape2 pun syukurla ni baru gigi

ada org tgn kaki hilang

ujian manusia lain2

12Next
Return to list New