CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 28923|Reply: 173

About My Wife..need some advice plsss!!!!!

Salam sume warga parenting, 1st time bukak thread cite poblem my wife dlm ni....hope ada feedbackla dari otai2 sini....salam perkenalan jugak utk sume kat board parenting, boleh panggil aku shark je....

ok camni citenya, actually my wife baru lepas bersalin 06/08/2010 ari 2, sekarang dia dlm pantang kat umah, jaga diri sendiri kekdahnya, sebelum ni dia berpantang kat kg (mak aku jaga), tp disebabkan mak aku pong sibuk dengan bisnes baju raya dia, dia susah sket nak jaga + aku n wife sian tgk mak aku, dok menjaga dia lagi, basuh baju lagi, then bukak kedai dia lagi, takut dia sibuk jaga cucu n menantu dia smpi bisnes dia ntah kemana, so, kitorg buat keputusan utk berpantang sendiri je, masalahnya sekarang dia selalu menangis x tau apa sbbnya, semalam dia mcm nak meroyan (aku pong sebenarnya xtau camane meroyan 2)...pernah satu hari 2, anak aku menangis x henti2, dia pong menangis jugak, siap x bleh dengar budak 2 menangis n x boleh langsung pegang budak 2, jgn kata pegang, tgk muka pong x boleh....tp bila letak yassin sebelah anak aku, dua2 OK....aku xtau apa masalah problemnya....

kalo boleh, bagila advice or tips2 sket utk elakkan menda ni jadik lagi, aku dah xtau nak buat cemane, n nak tau gak sbb musababnya knp dia bley jadik cam2 bulan2 pose ni.....thx!

** utk pengetahuan korang, aku keje shift malam...huhuhuhuhu..

she needs support from u i guess,lagipun ni first birth for her(i guess)

maybe she just cant handle pressures alone.just spend more time with her

Rate

1

ye la..betul cakap demiqula tu....

aku dulu pun hampir  gak nak jadi macam tu. stress sgt sebab tak cukup rehat...malam2 tgh syok tido, baby nangis nak susu la..poo2 la...siang mmg mak aku tegah, tak boleh tido langsung. lagi pulak time tu laki aku tgh sakit, baru pas operate. tak lama pastu, anak aku lak sakit. dia kena admit wad lebih kurang seminggu. seksa sgt. aku bersalin c-zer, jadi kesihatan badan tu kureng sket berbanding yang bersalin normal.

yang penting SOKONGAN family...la...

Rate

1

Salam shark...
hhmmm...saya pun berpantang sendiri masa lahirkan anak ke-2
suami saya jugak jenis yang berkerja waktu malam..balik umah 1 pagi atau 3-4 pagi!
Seeloknyakalau balik dari kerja tu..jgn terus masuk rumah..baca AlFatihah & 3 Kul dulu..basuh muka atau kaki dan tanggalkan baju di luar rumah, lepas tu baru masuk rumah.
Ini petua yang ustazah saya berikan.
Alhamdulillah anak tak meragam waktu malam..tapi sesekali ada jugak.

Saya jugak pernah alami simptom ala ala nak meroyan tu...sebab utama...saya rasa sgt stress dan rasa sangat terbeban takde yang membantu jagakan baby!
Rasa boring dan rasa hati ini takde siapa yang peduli..
percayalah..time2 berpantang menag waktu hati wanita berasa sgt rapuh sebabnya..badan tak kuat dan hati selalu sensitip..nak suami layan sebaik2nya.
Jadi..shark kena tanya isteri hal2 yang dia buat seharian dengan baby.kalau boleh jugak, waktu shark ada di rumah..
ambik bahagian jaga baby..biar isteri berehat!

Rate

1

en shark, i think ur wife is stressed. first baby i assume? baru2 lepas bersalin ni, badan pun tak berapa segar and hormon badan pun berkecamuk. kena pulak bb meragam. memang stress. tambah takde orang nak temankan. bb mengamuk ni boleh buat sampai maknya tak boleh mandi, makan dan tidur. what I can suggest (suggest saja, terpulang nak ambik atau tidak)..
1. kalau takde masalah kos, upah temp helper sementara dia dalam pantang ni. at least dia ada time utk uruskan diri sdn selain urus baby.
2. tolong siapkan makanan dia, mgkn dia tak sempat nak masak masa dia sorang2 dgn baby. makanan org berpantang ni simple aje, tak banyak bahan.
3. tolong siapkan kerja rumah selagi terdaya such as kemas rumah, angkat kain semua tu. am sure it means a lot to your wife.
4. baca al quran setiap hari. bb kecik mmg mudah nampak benda2 x patut tu.

dalam keadaan macam ni, ur wife sgt2 perlukan sokongan. am no expert, just based on pengalaman bersalinkan 3 anak.

Rate

1

Lepas bersalin, pompuan hilang byk tenaga, mana nak jaga anak, menyusukan, berjaga malam..etc.  Isteri/ibu perlukan sokongan family & husband.  Saya pun pernah melalui pengalaman begini, worst, my baby was colic...tiap2 hari menangis, especially at night, sampai pead pun tak tahu dapat cari puncanya, and it went on until the baby was 3 months old!  

Badan penat, kurang rehat, nak makan pun tak berapa sempat, tambahan pulak baby yg perlu perhatian 24 jam, kalau takde sokongan, rasanya mmg boleh meroyan! Make sure she has your support.  Kalau situasi tak berubah or bertambah teruk, mungkin perlu berjumpa doktor.

Rate

1

Follow Us
Post Last Edit by bacteria82 at 24-8-2010 12:12

Seperti forumer lain beritahu, aku juga beranggapan demikian, wife ko stress and x biasa lagi dgn baby.. Mmg banyak baca kisah2 mcm ni berlaku, so jgn risau sgt, perkara normal.. Sebenarnya amat elok kalau isteri ko berada di rumah samada parents ko atau pon parents dia. Better la berpantang situ. Lagi baik kalau ade helper..

Masa aku dapat anak 1st dulu, mmg aku berpindah ke rumah mak aku (mujur rumah aku n emak berdekatan dgn tempat keja), jadi masalah mcm ni mmg xde sgt, tambahan rumah mak ada helper. Anak kedua pon wife berpantang di rumah mak aku dgn tambahan aku sendiri pon ada helper.

So, maybe juga ko boleh ajak sedara mara ke, parents ke duduk sekali dgn ko if possible, selain ko sendiri selalu beri perhatian padanya.. Kalau mmg x boleh, mmg semua bergantung pada ko, kene selalu2 tolong2 wife.. Maybe gak boleh panggil member2 dia or ko or jiran ke datang hari minggu or hari ko x keja supaya dia bersosial dan mengurangkan stress dia.

Selain itu, maybe gak ko boleh melekakan dia dgn benda yang dia minati.. Contoh kalau dia suka baca novel, belikan dia novel2 baru. Kalau dia minat layan movies, donlot or beli dvd2 baru, so dalam masa dia jaga anak, dia juga boleh melayan benda yg dia minati seterusnya mengurangkan stress. Wife aku dulu suka layan porem, so bg dia netbook sebijik n internet access, mmg ok la.. Membeli buku penjagaan anak secara Islam juga merupakan idea yang baik supaya korang berdua boleh sama2 baca dan memahami serta mempraktikkan ilmu-ilmu yang berada di dalamnya

Situasi dan pengalaman aku maybe berbeza dgn ko tetapi aku harap, ape yg aku taip ni sedikit sebanyak dapat membuka minda or memberi sedikit idea untuk ko atasi masalah ini. Aku juga masih belajar dan byk lagi kehidupan berumah tangga ni yang harus aku explore.

Gud luck bro \(^_^)/

Rate

1

uwaaa...aku masa berpantang pon asyik sedey jek..sikit2 sedey..
tp masa mula jek dlm 2-3 minggu pertama, pastu okay jek..

takde pon mslh dgn husband, tp asyik sedey..
sampaikan bila husband kena ot pon bleh nanges tak hengat..
siap sambung nanges dlm bilik air..
kununnya takde sape nk membantu walhal mak mmg ada disisi
mak jaga mmg tip top abes..makanan siap hantar kt katil..
cukup time soh mkn..klu takmo mkn kena mrh g, takut masuk angin
keje apapun tak bg buat..
yg dia suruh bt..bertungku..tido bila ank tido
mak tak bg berjaga sgt..katanya duduk x elok, soh baring jek..

Tu pon aku bantai sedey..gilak kan!
Paling hampeh tengok drama semua aku bantai nanges klu cita sedey..
Padahal tak sedey lansung..Program bersamamu mmg aku banned la. Hahaha

Tp yg tak boleh blah, masa berpantang aku jd penakut gila2
magrib aku nk intai luar pon tak berani..klu kul 2-4pg bangun menyusu
mata aku melilau kiri kanan, ats bwh..lampu mmg pasang terang berderang
Aku jd takut bila nk mlm..aku resah, Gilak tol..tp sekarang dah ok dah..
Dah tak sedey, dah tak takut dah..

Rate

1

salam shark,
selamat datang ke parenting

shark kene byk saba tau bulan2 posa ni..dugaan..apa yg dialami oleh wife shark tu normal je..smua ibu2 lepas pantang akan alami..cuma bezanya leh handle atau akan mengalami kemurungan..lam kes shark ni, wife byk duk sorang2 ngan baby d waktu mlm..pengalaman aku ni, dua2 anak ku jenis tido siang, malam jaga...huhuhu penat woo...ku pun salu nangis2 gak..tambah2 time tu hubby balik weken je...

harap shark dpt byk input drpd posting2 forumer yg kat atas tu...byk pengalaman yg dikongsi..apa yg amminafeesa sarankan tu pon buleh cuba dipraktikkan..

ku pun rasa wife shark perlukan perhtian yg lebih..sb bila duk sorang2, mmg byk yg kita fikir n sedey lebih sket mcm forumer ji_ji ckp tu..

cth ye

kadang2 kan, hubby ni tak terperasan yg wife hanya nakkan perhatian je..bukannya perlu bagi yg mahal2...kadang2 hanya belaian or tanya kaba je pun dah buat wife rasa hepi n tenang dah..hubby salunye kalu blk keje, musti terkam baby dulu...layan2 baby..main2 ngan baby...mmg la niat hubby nak wife ni rehat...tapi kadang kita ni dr tadi duk layan baby suh tido..baby tgh tido, hubby balik keje g kejut2kan dia plak...pahtu kalu baby nangis nanti kita gak kene pujuk2 baby balik...ha dah wat wife stress...heehhee pahtu wife tunggu hubby balik, hubby bantai layan anak je...takde ke nak kasi cium syg kat dahi ke..pegang tgn kita sambil tgk baby tido ke..

pahtu hubby dh sibuk2 kemas umah,jemur kain,buat itu ini...kadang wife just nak hubby lepak jap ngan dia..dgr cite2 dia..perihal susah payah dia layan anak arini...anak meragam apa arini...

bunyi cam remeh...tapi bg wife, penting tau...

Post Last Edit by xette at 24-8-2010 13:22

salam..

ni anak ke dua ye shark...? Tahniah..
yg sulung bape taun?

rasa nyer ur wife stress tu..
org lepas bersalin ni..mmg need very large extra rest....hehehe
badan masih lom kuat nak handle baby sorg2..
pastu dgn kerenah anak sulung mayb..
tu lom masuk keje2 rumah or masak memasak..etc..

myself...bersalin yg no2 pon..berpantang sendiri..
tp hubby byk sangat membantu...
mlm2 if baby meragam ke...dia yg akan handle..smpai baby senyap
unless if dia sendiri dah mati kutu..baru la aku take ober...
siang plak..sumer keje rumah..masak memasak...keperluan anak no1..
mandi baby..etc..
hubby jugak yg handle..
even bertungku pon..hubby jugak yg tolong buat kan...
aku hanya bg baby susu..and siap2kan baby je..
tu sumer for the 1st and 2nd week..

3rd week dan seterus nyer..baru la mak aku jaga..
itu pon jaga masa siang je..
mlm...hubby take over back..

tp mak aku ada pesan...
org lepas bersalin ni..tak bole di tinggalkan sorg2...
tak kira waktu siang or malam..
mak aku tak ckp lak kenapa..
tp bila aku kisah2 kat rumah seram nun..
aku rasa aku tau nape mak aku pesan mcm tu...

ajak sesapa tema ur wife ms dalam pantang ni..
emosi ibu memang tak stabil time tmbh2 waktu malam and TT bekerja, so dia sorg kena handle anak menangis tak henti2, dengan mengantuk dan letih lagi...duduk sorg2 serba tak kena dibuatnya...end up menagis dn rasa menyampah nk hadapi sume tu...
at least kalau ada org teman, lega la sket kan...

i experienced apa yg ur wife dah alami...tp bila my 1st born dulu laa..dulu bila anak 1st aku pantang kat umah mak aku...tp apa kan daya..mak aku ni dah tak larat..die hanya masak kan tuk aku jer...lain benda die tak larat..so nak tak nak..mandi bay semua tu aku kene buat....aku memang tau la mak aku memang tak larat..so tak leh la nak paksa die kan..die dah nak masak kan tuk aku pun kira bagus dah tuh...
bila 1st week tu ok la..hubby aku cuti..tp bila hubby aku start keje..aku dah mula nangis..imagine..pagi bila aku nak pi keje tu aku nangissss..aku ckp ngan die..i can;t handel this alone...tp what to do...die kene keje..kena la let go...mak aku hanya cam tgk2 kan aku jer...ajau2 aku..tp dukung baby ka..apa ka..semua aku buat..sampai sapu sampah kat bilik pun aku buat..heheh.gila aku ni..marah mak aku mase tu...ye la kan..dr tgk bilk kotor..ngna ade baby..baik buatt.....
the worst bila bb nangis..kita tak tau apa kene...kembung ka...sakit perut ka...ade kene kacau ka...tp aku sabar..ade gak at one point aku nangis...sebab bukan apa..kita penat..ye la baby netek lagik...tidur tak cukup lagik...tp aku sabar...insyallah aku boleh buatt....and laki aku pun tolong2 apa2 patut...alhamdulilah..aku i went tru the pantang period..
pastu bebaru ni aku dpt baby 2nd..baby boy...means aku kene pantang sendiri la this time...tak nak susah kan mak aku..time dpt tau aku peknene jer..aku dah mula cari siapa nak urut..siapa nak masak....ok tu semua beres...
bila dah bersalin risau gak kan..kita tak dpt pantang sendiri...tp dgn ade support dr parents..adek badek..aku yakin aku leh buat..imagine..kene mandi anak sendri...mind eh...same time aku kene jaga anak 1st aku gak. yg dah 3 taun...mandi kan die..makan kan die...
ade gak la at a point aku letih and kenkadang nangis la...sebab letih kan..tp Alhmadullilah...sepanjang 45 hari aku pantang...anak aku tak meragam...compare anak 1st aku dulu..maybe Allah tu permudahkan aku...
and my hubby pun supportive gak...even die tak bangun bila anak aku nangis..tp bila die kat umah..die akan take incrharge of the house..dr basuh baju..handel anak aku yg 1st tu...
aku risau gak...aku royan ka apa ka...tp aku yakin kan diri aku...aku boleh buat..sebab aku nak bukti kan kat org...aku leh buat sendiri...
so TT...my advise to u is...do support ur wive..be with her as much as u can...esp kalo ni yg 1st born tuk u....sebab penat org pantang ni lainn...kalo die nangis tuh....ade la tu..maybe die letih...

Mase aku dlm pantang, jiwa tu rase kosong sangatt.. Huhuu.. ye laa kann.. mase tu kite dlm kotor.. Solat tkleh.. ngaji tkleh... Mase tu agak jahil sket bab2 nk mengamalkan zikir2 ni..

Pastu dgn rase tk selesanya.. nk gerak pon payah.. Belum lagi malam2 baby meragam.. Tkleh nk tido.. serba tak kena dibuatnye..  Dalam mase yg same, nk kena tengok2kan jugek anak sulung yg mase tu baru umo 3 tahun.. Mane tk tension.. Lebih2, nangis je laaaaa... huhuu

So pesanan utk TT, kalau boleh biarlah ade org temankan dia.. Dlm keadaan dia skrg ni, jgn biarkan die sorang2.. bab2 jiwa ni, kite tkleh nk main2..

salam cakir...

simpati rasa baca kisah ni sebab tak pernah mengalami...yr wife perlukan perhatian..mungkin ada perkara yang dia pendam dalam diam bercampur dgn keadaan baru lepas bersalin..betul kata bac..patutnya dijaga oleh orang yang lebih berpengalaman seperti ibu bapa atau mertua dan seboleh2nya jangan bagi dia tekanan ..cakir kena banyak membantu dia..dari semua segi..moral dan fizikal..kalau boleh buang kan segala perkara yang boleh membebankan fikiran wife..

apa pun ceq doakan yang terbaik buat cakir dan wife

Thx sume.....very appreciate it!!!

ok, 1st thing sesape yg kata anak 2nd tuh, pembetulan, ni anak 1st kitorg, baby boy, mmg kuat menyusu (mak n mertua aku pong kata gitu), ekceli dia nangis or rasa sunyi 2 siang2 hari je, mlm xde plak kena, yg lagi pelik, time aku ada kat umah pong dia cam2, aku dah pernah kata, tryla buat mende2 yg bley ilang sunyi cth cam bac ckp, buat mende yg dia suka, dia sendiri yg xnak, aku pernah paksa, dia sendiri xnak....huhuhu....

ckp psl xde org temankan dia, sbb2 kitorg balik KL salah satunya sbb xde org teman dia even kat kg, 1st n 2nd week mmg ada org teman dia, adik pompuan aku, mak aku bley teman 1st week je (mcm aku kat 1st post, dia pong sibuk dgn bisnes dia sendiri-xkan aku nak kaco plakkan?), 2nd week aku balik KL, dia tido dgn adik pompuan aku, ni 3rd week dia pantang, adik pompuan aku pong dah start kelas, so, xleh dah nak teman...adik beradik dia pong sama, mak mertua aku keje jugak, adik pompuan dia sorg keje, sorg sekolah form 5....nak kata peneman, buat masa sekarang mmg susah sket, mlm tadi iye, ada member dtg teman, 2 pong, xkan nak suruh member dia teman smpi dia abes pantangkan?mak aku jaga dia mmg okla sume, mmg mak aku sendiri marah dia kalo buat apa2 cth bejln byk sgt ke, apa ke, maklumla, 1st cucu...?huhuhuhu

n pasal keje2 umah, honestly, mmg aku x bagi dia buat even sapu sampah, dari masak, kemas umah, sume aku yg buat (aku terpaksa habeskan waktu tido siang aku utk jaga diorg-even mlm 2 aku terpaksa pegi koje..nsb baik dah biasa x cokop tido siang...), dia just mandikan baby je (sbbnya baby lembut lagi, so, aku x berani lagi nak mandikan...huhuhu.), dia pernah kata kat aku, "dia kesian kat aku psl aku buat keje sorg2, dia x dpt tolong", aku pong balasla balik..."kalo betul nak tolong abg, jgn nanges, cuba kuatkan sket semangat 2, 2 je yg abg mintak, awak dok je diam2 smpi abes pantang, biar je abg yg buat sume..."....adeh!!!!nanges lagi, huhuhuhu..

** ni pong aku terpaksa bangun tido psl dgr dua2 menanges, nsb baik ari ni off day....huhuhuhuhu..

mmg macam tu la shark..

ko ckp lembut pun dia akan rasa bersalah...nangis
ko buat keje rumah pun dia akan rasa bersalah...nangis

pendek kata apa ko buat,musti buat dia tersentuh...nangis tu bknnye sedih...emm nape ek? tah la..huhuhu aku pon tatau nape aku nangis...cam mengalir2 jeee..hikhik...tp mmg gitu la..cuma, jgn layan sgt prasaan tu..masa terluang duk je diam2 sbelah dia..

Thx sume.....very appreciate it!!!

ok, 1st thing sesape yg kata anak 2nd tuh, pembe ...
Sh@rk_iR Post at 24-8-2010 15:17

Alahaiiiii TT.. kesiannye dengo...
Maybe jiwa your wife tu jadi very sensitive kott skang niii..
Ape kate suh die masuk forum kee.. hehe..
So bleh share ape yg die rase dgn forumer2 yg lain.. At least die bleh kurangkan sket tekanan.. atau ape2 je yg die rase buat mase ni..

Aku dulu pon, slalu gak masuk porem time jiwa tgh kaco.. atau tgh sedih..
Bile dh mcm tu, at least kite tahu.. sbnrnye ade org lain jugak yg mengalami mslh yg same.. atau kdg2 lebih teruk dr mslh kite..
Try ahh suh die...

Rate

1

Alahaiiiii TT.. kesiannye dengo...
Maybe jiwa your wife tu jadi very sensitive kott skang niii..  ...
mulberi Post at 24-8-2010 15:30

haaaa...ni betul...

dulu2 kan ku stress la n tatau nak buat apa sb tu masuk Cari ni...tu pasal la id jadik mamahusna...ekekeke sb stress pasal si husna ni la..

shark, ajak wife join sini...

haaaa...ni betul...

dulu2 kan ku stress la n tatau nak buat apa sb tu masuk Cari ni...tu pa ...
mamahusna Post at 24-8-2010 15:37

Kannnnnnnnnnnnnnn
Ramai otai2 kat sini.. bleh share suka & duka

Maybe ade sumthing yg menyentuh jiwa die.. Tp die tkleh nk xpress kat TT..

Kannnnnnnnnnnnnnn
Ramai otai2 kat sini.. bleh share suka & duka

Maybe ade sumthing yg  ...
mulberi Post at 24-8-2010 15:42

kadang2 gitu la...nak ckp lain kat hubby tapi tetiba dh tercakap lain plak yg takde kene mengene...dah hubby tak faham..ekekek...tah la..komplicated kekdahnye