CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: YgBenar

[Tempatan] Pakar Kewangan Azizi Ali kata Sikap boros punca RM1200 tak cukup.1200 boros???bayar hutang kete dan rumah apa yg tinggal?

Mikaella replied at 17-11-2021 12:06 PM
gaji minima 1200 boleh hidup dengan cara ini:

1. part time jual badan

agree somehow..

cuba gaji menteri byk tu. boros ke idokkkkk

terdesak kan sis. lobai je hidup di alam fantasi.

semua benda perlukan duit. bf kaya jelah yang terfikir itupun selepas puas buat perkara-perkara berikut:

1.accept pre-loved item dari kawan-kawan yang kaya - earing, kasut, handbag, baju
2.shopping di Parkson dengan kawan yang kaya, diorang shop satu handbag 2 ribu. dapat swipe Bonuslink tukar baucar 6o ringgit buat upgrade spender roti kirai kepada 6 helai Pierre Cardin.
3.jadi fun supaya sentiasa ada invitation ke party (high end social) tapi tumpang bottle diorang. penat jadi fun, kena banyak tenaga & idea untuk buat lawak
4.repair baju - jahit butang, potong kaki, alter jadi ketat
5.charger, litium beteri semua ambik opis punya
6.pagi bangun awal masak bekal lunch
7.malam tido awal nak bangun awal
8.teringin nak makan coklat Lindt, pizza or Spanish food ajak kawan yang kaya. tak bayar semua, some of it.
9.tak merasa gym or kelas yang best. jogging walaupun bosan lari sorang-sorang
10.ladies ajak kuar tak nak, sebab kena bayar sendiri. prefer kuar dengan guys sebab diorang take it. walau hakikatnya teringin kuar dengan ladies sebab more fun. tapi takde duit.

kesimpulan, aku benci Malaysia sebab gaji minimum tahap bodoh. terpaksa aku hidup macam babi

Mikaella replied at 17-11-2021 03:17 PM
terdesak kan sis. lobai je hidup di alam fantasi.

semua benda perlukan duit. bf kaya jelah yang t ...

nak makan dinner yang mahal- lamb chop bagai.kalau keluar dengan gegirl.kena bayar asing-asing. kalau keluar dgn bf.harus la bf yang bayar kan?ah gitu..malam belakang kira

Jiji ali ni laki norma norell ke? Minta maaf kalau tersilap.

Gianna111 replied at 17-11-2021 03:21 PM
nak makan dinner yang mahal- lamb chop bagai.kalau keluar dengan gegirl.kena bayar asing-asing. ka ...

tak semestinya bf la. ko mesti tak reti bersocial.

aku ada group of guys yang ada whatsapp group update mana diorang drink petang tu.

Follow Us
nak makan dinner yang mahal- lamb chop bagai.kalau keluar dengan gegirl.kena bayar asing-asing. ka ...

kalau bf sorry la dapat aku kalau setakat sepinggan lamb chop

bf aku bawak aku ke Paris baru-baru ni. barulah berbaloi aku spend a few months date dengan dia plus keperluan aku kena repsond.

dengan lelaki Melayu? memang sepinggan mee goreng je nilai kau

group of guys semua sayang aku sebab aku lawak. tak semestinya bf.

Mikaella replied at 17-11-2021 03:26 PM
tak semestinya bf la. ko mesti tak reti bersocial.

aku ada group of guys yang ada whatsapp group  ...

la ko ni trigger kenapa?

Mikaella replied at 17-11-2021 03:28 PM
kalau bf sorry la dapat aku kalau setakat sepinggan lamb chop

bf aku bawak aku ke Paris ...

up to you baby. your personal life after all

kalau msk sendiri pun bahan mentah mahai skrg yg bujang ok la, yg fmly ada anak 2 pun sakit dgn gaji 1200 terutamanya dok di bandar. bergerak je duit mengalir. celah mana membazirnya

1.2k ni utk bujang yg duduk rumah parents, pakai kereta parents, minyak pon swipe cc parents boleh la nak boros beli baju makan hipster. kalau semua kena bayar sendiri2 mmg nyawa ikan la oiii celah mana nak boros. si sengal ni kalau ada 1.2k je utk sebulan sara diri silap2 pilih tido tepi jalan.

Mikaella replied at 17-11-2021 03:33 PM
group of guys semua sayang aku sebab aku lawak. tak semestinya bf.

mmg ada yg sy kenal macam kamu, suka lepak dgn gang laki
bab order mknan dia lah plg hebat, oder yg mahal2 aje, air dia pun mesti plg mahal
tapi yg kuat mengata gang pompan jugak

c===8 replied at 17-11-2021 03:46 PM
mmg ada yg sy kenal macam kamu, suka lepak dgn gang laki
bab order mknan dia lah plg hebat, oder y ...

aku tak order makanan melainkan the guys yang order. makan pun malu-malu.

dan rasanya aku tak kenal kau sebab aku slim. tak buruk lantak.

doubleharmonic replied at 17-11-2021 11:54 AM
eh babi. 1200 tu ko hengat keja duduk kandang babi makan babi hari2 ke hah babi? 1200 tu nak simpan  ...

banyaknya babi..hahahha

creep_bite replied at 17-11-2021 01:47 PM
Naik kan gaji minimum penjawat awam dan pada masa yg kurangkan jumlah penjawat awam...multi tasking. ...

Ini mcm possible..gred 41 pastu gaji 5000..semua buat sendiri..takde pembantu etc etc...minimum requirement degree. Rasanya ramai akna apply

rm1200 tu boros apa..dia ni tinggal dlm gua ke

ala biasa la. pakar kewangan,pakar saham padahal dok promote buku dia.

PENJELASAN AZIZI ALI TENTANG ARTIKEL DI AKHBAR KOSMO PADA 16 NOV 21

1. Beberapa hari lepas, saya telah menerima panggilan telefon daripada seorang lelaki. Beliau memperkenalkan diri sebagai seorang reporter sebuah akhbar tempatan dan menjelaskan yang tujuan beliau menalifon saya ialah untuk mendapatkan pandangan saya tentang gaji penjawat awam yang rendah dan boros berbelanja. (Saya terlupa nama beliau but I assume ia adalah Fitri Hazim – salah seorang penulis artikel tersebut.)

2. Sebenarnya, panggilan ini adalah unusual kerana reporter selalunya akan emelkan soalan terlebih dahulu supaya saya boleh memberikan jawapan yang menyeluruh. Tetapi mungkin kerana beliau sudah kekangan masa, dia pun terus telefon dan minta pandangan saya.

3. Beliau membuat statemen yang ‘pendapatan penjawat awam adalah serendah RM1,200 sebulan dan mereka menghadapi masalah kewangan kerana boros berbelanja’. Jadi boleh tak saya berikan pandangan tentang situasi ini?

4. Saya jelaskan yang saya tidak tahu menahu tentang statemen beliau dan minta beliau menjelaskan sikit. Dia pun mengulang statemen tersebut beberapa kali. Hati saya pun tercuit: jika gaji RM1,200 sebulan, bagaimana orang itu nak boros berbelanja? Tetapi sebab beliau mengulang statemen itu berberapa kali, saya mendapat imbasan dan gambaran yang statemen beliau itu adalah fakta, dan beliau meminta pandangan dan bagaimana saya boleh membantu mereka ini.

5. Jadi saya pun memberikan solution kepada orang yang boros berbelanja – yang applicable kepada semua orang, dan bukan sahaja kepada penjawat awam. Solution saya:

a) Tambahkan ilmu kewangan dan pelaburan dengan membaca dan merujuk Medsos yang relevan.

b) Tambahkan pendapatan (salah satu daripadanya ialah kedua-dua suami isteri berkerja).

c) Menambahkan disiplin diri.

6. Malangnya, saya tidak merakamkan perbualan kami kerana beliau menalifon saya out of the blue.

7. Malangnya sekali lagi, bila artikel itu terbit pada 16 Nov 2021 (semalam), ianya memberi gambaran yang sayalah yang membuat statemen yang penjawat awam bergaji rendah, boros dan tidak menguruskan kewangan dengan baik – which I never did!

8. So, I have learnt my lessons:

a) Jika reporter minta pandangan saya, saya akan minta mereka emelkan soalannya dahulu.

b) Jika mereka minta pandangan saya melalui telefon, saya akan rekod semua perbualan.

9. Semoga penjelasan ini memberikan gambaran sebenar tentang komen saya di dalam artikel dalam akhbar tersebut. All the same, saya juga ingin meminta maaf kepada semua yang merasa kurang senang dengan artikel tersebut.

1200 duduk dgn parents mkn cangkul naik kapcai, single, tak payah bayar bil letrik, air, sabun pun mak bapak beli cukup la.