CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: marmar

Mcm Mana nak cakap kat BOSS

Reply  darkcloud

company aku kerja ni mmg sdb bhd. Syarikat mmg mencarum bahagian aku dan bahagi ...
marmar Post at 2-7-2010 10:32

Maknanye kompeni mmg dah tipu ko... dan menipu auditor.. ko boleh semak dgn Akta Kumpulan Wang Simpanan Pekerja

kalo tak apa beza nya dgn potongan majikan dgn potongan pekerja.. kalo dua2 dipotong dari  gaji ko... melainkan sebelum ko kerja dia dah letak dalam kontrak pelantikan tulis gaji basic ko berapa.. campur dgn OT, elaun, EPF majikan

Dlm kontrak tak tulis. Tp kalau aku cakap pasal benda ni kat diorg nanti diorg akan putar belit mcm2 dan silap2 aku kena berenti. Buat masa ni aku xnak berenti lagi. Aku cuma nak gaji/kenaikan dan bonus aku dipertimbangkan. Next step baru aku nak ungkit pasal epf tu.

tak kisah la kalau taknak berenti.. tu hak ko.. tapi kerja lah selagi daya mengkaya kan bos kau.. bila ko dah berenti dah dpt keje lain ke besok pun.. ko bole buat laporan ke jabatan buruh utk tuntut hak EPF majikan sbb dah rasa tertipu.. byk je org yg buat komplen.. ada jgk akaun yg aku buat akhirnya syarikat terpaksa berhutang byk bahagian epf pekerja lepas org ROC dtg cek.. sbb dulu dah menipu

ko kena faham sistem ekonomi... gaji pekerja tu sgt2 penting.. dan mempunyai pekerjaan tu sgt penting.. sbb tu pengangguran tu bermaksud ekonomi negara mundur.. sebab kalo sume org takde duit sbb tak dibayar gaji.. market takde... sape nak beli barang kompeni ko.. kompeni ko pun takde bisnes.. bila bisnes takde lingkup la bisnes ko.. bile bisnes bos ko lingkup, die pun tak kaya.. pasal apa, pasal dulu suka menganiaya org..

ko kena faham sistem ekonomi... gaji pekerja tu sgt2 penting.. dan mempunyai pekerjaan tu sgt pentin ...
darkcloud Post at 2-7-2010 10:54

Follow Us
pendapat aku.. kalau ngko berani take the risk ler...

ngko bagi je surat resign, just to test your boss...
katala dah dapat better offer, gaji double... bonus sekian sekian....

aku rasa sure boss ngko suruh pikir...
masa ni la try to counter offer ngn boss..
mentioned u loved working there, but with the amount of salary
dah takbleh support your life...
since u have better opportunity in other place (kononnye la.. )
so u chose to leave

mesti boss ngko "kan cheong" punya...
kalaula kata boss ngko approve you to leave..
ingat senang nk cari new staff
yg dah faham company???
gaji new staff paling koman pun dah lebih dari gaji ngko punya
for Manager level lah kan
exec pun tak hingin kerja kalau skop kerja dari ke clerk punya brg nk take care
sampai la ke hal hal nk manage kilang punya........

then let them decide
bagi dalam 2 mingu sudah dan tengok reaksi boss whether they had put the advertisement for your post,
kalau they really interview org, dan tak nampak boss nk appeal you to stay..
(but trust me, nk recruit new suitable candidate is not an easy and cheap la)

kalaula worse kes, boss buat derkkk jugak
then u kena humble to see your boss la
ckp u nk withdraw your resignation
bcoz blaa blaa bla... kelentong ler....tranpport ke, hape ke...
then ask them to accept you back le...

aku banyak terima kes mcm ni (sbb aku in HR line)
dan most kebanyakan kes boss akan accept balik
unless kalau org tu yg mmg hampeh la tak mendatangkan faedah to sykt
mmg boss kata sorry ... yo better go...

but bg kes u , kalau u withdraw the resign letter pun, sure boss kau melutut punyaaaa

pendapat je la... nk ikut or not terserah..

Reply 25# darkcloud

bos 2 org ni suka cakap belakang. Kalau aku buat silap sikit diorg mmg buat aku teruk2 la..dulu ada sorang pernah kerja sini, pastu masa org tu nak berenti dia mcm x bagi tp budak tu mmg nekad berenti. Dia cakap kat org luar, bila budak tu dah berenti dia xnak ambik staff lain ganti sbb aku blh take over kerja2 budak tu dan dia kata drp byr gaji dan bonus kat budak baru baik bg gaji tu kat aku...tp dah dekat 5 thn, satu sen pun tarak. Kalau kat org luar, diorg ni bercerita seolah2 aku ni untung gila kerja dgn diorg..anak emas la..apa la...pastu org pun ingat yg aku ni mesti gaji hebat + benefit + bonus berbulan2. tp nak dpt bonus sebulan pun sakit. Tp diorg gak dok joli elaun yg berpuluh2 ribu tiap2 bulan (aku tau sebab aku prepare payment voucher)..tu blm masuk bonus...

Reply 27# manisah

manisah, TQ so much! betul2 mcm yg aku plan dlm kepala otak ni tp masih tak berani nak laksanakan atas faktor2 tertentu. Salah satunya sbb kalau husband aku sorang kerja buat masa ni mmg x blh nak cover semua la...company dia pun lebih kurang aku jg bab2 bab naik gaji dan jawatan ni..so aku kena tgg lagi 2-3 thn baru blh keluar surat resign (bkn nak berenti tp nak gertak je). Tp kalau husband aku dah betul2 blh cover semua la. Aku mmg nk bg surat tu tp aku takut kalau2 diorg mmg x kisah (tp aku rasa diorg mesti susah le nak dpt org baru, kalau dpt pun xkan kerja lama dan xkan blh buat kerja yg aku ambik masa bertahun2 nak expert ni).

2-3 minggu lepas aku ada cakap kat bos, xnak ambik new staff ke sbb aku susah nak cuti sebab kalau nak cuti kena make sure dorg x ke mana2 (ada kat ofis) dan x clash tarikh cuti dgn diorg. Bila cuti sekolah bygkan le..diorg masing2 dah booked tarikh best2 aku gak jd penunggu kat ofis. Pastu dia cakap, kalau mcm tu bila rasa nak resign nanti kena bg notis at least 2-3 bulan nak kena train new staff dan dia siap cakap lagi yg dia dulu selagi new staff x mahir, dia xkan berenti. aku tgg gak kalau2 dia tanya kenapa aku nak berenti atau dia cakap jgn la berenti.....tp hampehh.....

Manisah,

Kalau aku nak bg surat resign dan cakap aku dpt offer dr sykt lain, mesti dorg tanya sykt mana, gaji berapa, pastu mesti diorg call sykt tu punya tanya..last year ada satu sykt ni offer gaji 2x dr yg diorg bagi..mula2 aku ingat diorg risau le kot2 aku nak resign tp dorg confident yg aku mesti stay atas faktor2 yg dorg cakap kalau aku kerja sini aku blh ambik dan htr anak ke sekolah sbb ofis dkt dgn rumah dan sekolah. Dan ini aku x nafikan aku nak dekat dgn anak2..w/pun dpt offer 3x dr sekarang tp byk faktor2 lain yg aku kena timbangkan..kerja sini duit minyak, tol, transport anak mmg blh save byk...tu yg buat kaki aku terikat sebelah kat sini :-(

sian kt ko dh la kena buli,bos lak menipu caruman epf..mcm tu pun ko leh tahan lg ker,cari keja lain la,dhla nk cuti pun susah, time sakit pun kena keja,kebajikan staf xjaga la ni weii...

Reply 31# elok12

Ada sebab2 aku masih stay. Drp aku x kerja langsung lagi xde duit....Aku fikir faktor2 lain sama..kalau aku kerja jauh kos2 yg lain akan bertambah dan bila campur tolak hujung bulan silap2 lagi sikit aku dapat + bonus ( penat ). Kalau kerja sini aku keluar rumah pukul 8.00 blh htr anak ke taska dan tadika, lunch ambik anak sekolah rendah pastu htr ke taska pulak. Ptg pukul 5 aku dah boleh balik (bab ni bos aku dah faham aku mmg pukul 5 aku xkan tgg...sharp 5 aku blah).

aku plan nak buat mcm ni. aku nak htr surat resign. tp nak letak alasan apa ye?kalau aku kata dpt offer dr sykt lain, nanti dia tanya sykt mana?offer berapa?meraba2 lak aku nak menjawab...kang nampak lak mcm aku menipu (mmg tipu pun).

Reply  elok12

Ada sebab2 aku masih stay. Drp aku x kerja langsung lagi xde duit....Aku fikir fak ...
marmar Post at 2-7-2010 11:32

kalau itulah reason nya mmg munasabah la so aku rasa better ko slow talk la ngan bos ko,kalau ko ugut nk resign buatnya dia setuju xke kes naya,pastu ko merayu nk keja balik silap2 bos ko kata  kalau nk keja gaji ko kurang 2-3 ratus haaa sape yg rugi..pikir dlm2 sblm amik tindakan..better ko slow talk la bgtau ape yg ko pendam...bincang elok2 la bg win-win situation

Reply 34# elok12

errrr...betul juga ye...buatnya dia mmg tau aku saja nak trick kasi surat resign pastu dia pun cakap okla..u blh resign..hehehe..pastu bila aku tarik surat tu balik dia cakap blh tp kurang gaji 2-3 ratus mcm ko cakap tu...fuh!mmg kes naya gak tu...

kalau nak slow talk..waktu bila agaknya paling sesuai ye?bos aku ni lain mcm sikit...kalau aku tak cakap benda ni mmg jgn harap le aku nak dpt..tp kalau aku cakap, diorg cakap "sebenarnya kita ada plan nak bagi u tp sebab u minta so kita rasa x jadi le nak bagi". Aku selalu dgr diorg cakap mcm tu kat client...ego tinggi..x blh sebarang cakap...aku taknak le nanti bia aku dah minta naik gaji nanti diorg dingin dgn aku..x syok le sebab aku nak kena mengadap muka diorg hari2. Lgpun alasan diorg gaji yg diorg bagi tu dah ok kalau banding dgn ramai lg lepasan U yg x dpt kerja :-(. Diorg sendiri pun tau skaran lepasan U starting pun dah hampir 3k..lebih pun ada aku rasa...(huhuhuhu....aku dah dekat 10 thn experinece ni pun merangkak2 nak sampai 3k...)

Ada masa2 bila dpt kontrak diorg akan cakap mcm ni "alhamdulillah.....dapat la sikit blh buat bayar gaji" sikit tu adalah juta2 gak...aku pernah balas balik cakap.."kalau bos mmg le sikit sbb dah biasa main juta2...tp utk I byk tu" dan bila aku cakap mcm ni bos aku senyum je...haissh...kalau le dia cakap "alhamdulillah....thn depan blh le bagi bonus 3-4 bulan" kan ke bagus....

Lain kali kalau bos aku cakap lagi mcm tu.,..apa ayat power aku nak balas balik ek?

bg aku la kan xproper kalau ko satakat balas2 ckp mcm tu..be in proper way,discuss mcm staf n bos..mukadimah ko ckp la ini luahan n permintaan ko as a staf yg dh lama, mula2 ko ckp la seronok n byk pengalaman yg dpt kt company ko tu n kelontong la bla bla ko suka ke ape,pastu ko ckp la yg ko ada permintaan nk mintak tambah gaji memandangkan company dh untung n ko citer la skill n pengalaman yg ko ada tu..but remember cari masa yg sesuai..apepun ko kena berani la,tegakkan hak ko..good luck ye

Post Last Edit by matrik02 at 2-7-2010 16:57

Pendapat aku ialah agak tidak profesional bagi seorang pekerja bersikap mcm tu. Pendapat aku ialah cuba ko bwk berbincang dgn majikan ko.

1) Ko luahkan masalah ko pada majikan. Majikan yang baik akan mendengar masalah org bawahan dan nasihat yang bernas.

2) Ko nyatakan sebab apa ko perlu naik gaji. Memandangkan ko kerja swasta rasanya lagi mudah untuk naik gaji asalkan ko ada cukup syarat. Kalau kat gomen merayu kat BOS pun, bukan dia ada kuasa nak naikkan gaji ko. ada PTK, mcm2 syarat kena penuhi byk sgt, SKT dan sebagainya

Reply 34# elok12

thx elok, aku akan kuatkan semgat dan cuba cakap kat bos...huhuhuh...doakan aku diberi kekuatan dan keberanian utk berdepan dgn bos aku...

Post Last Edit by marmar at 3-7-2010 07:44

Reply 37# matrik02

bos aku ni pandai...dia bagi aku gaji dan bonus minimum tp kerja maksimum....kalau aku bersuara, dia mmg dah ada ayat nak patahkan hujah aku. Kiranya dia dah sediakan payung sebelum hujan...tp apa2 pun aku akan cuba juga sbb ni hak aku...aku terasa di pergunakan. Memang aku ni jenis yg senyap je...selama ni bos suruh le apa pun...cakap le apa pun aku tak reti nak kata "tak". Kalau dia bg kerja yg bkn kerja aku, kalau aku dah x sempat nak buat, dia akan kata "takpe...buat slow2" dan problem aku ni... buat kerja xde tangguh2..selagi tak siap kerja aku akan pulun buat (mcm sykt tu aku yg punya) bos aku tau kelemahan aku...dia bg la byk mana dan susah mana pun kerja...dia tau aku blh siapkan on time...they take me for granted :-(

Makcik, aku rasa ko ni memang senang kena permainkan la...

10 tahun pengalaman kerja gaji baru 3K?

Aku rasa kalau ko apply kat tempat lain, senang-senang aje ko boleh dapat 4-5K. Dan 4-5K tu adalah jumlah yang bagi aku sangat sedikit. Dah le cuti tahunan ada 10 hari aje. Gila ke apa????????

Jangan biarkan diri anda dibuli. Depa memang nak perah anda buta-buta aje tu. Tolong la jangan seksa diri anda begitu. Aku yang membacanya ni pun rasa kesiian sangat...