CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: alya1

mcm mana aku tak sentap ngan mertua kalau.....

point no 5 tu memang takleh blahh

ala rilek arr.. ko tak duduk sebumbung nan MIL. dah sebumbung sok ko akan jadi makin ngam ngan MIL.. biasala bila dicemburui tentu akan cuba menyakiti.. cer buat baik ngan dia.. kalo nengok citer sinetron indon lagi sadiss.. ko ni kira kategori sadis tahap sederhana je tu

napa la aku rasa macam sama cam kes aku......hmm......

mcm my MIL pon gitu....cakap kemain la....lembut..konon ala2 bergurau...tp perli sebenarnye...

kami dok jauh..balik kg setaun sekali jer...MIL kemain la nak suh kami balik pindah dok dekat2 ngan dia...hai....kami balik setaun sekali ni pon ada je tak kena..apa lagi kalu dok dekat2.....?

somi saya pon mcm somi Alya..jenis tak melawan cakap mak ayah dia...apa2 je mak dia mintak..suruh..cepat2 dia buat susah cemaner pon....penah sekali mak dia suh kami balik rumah dia cepat2 dari kelantan (kg saya)....sbb nak suh somi saya htr adik dia balik asrama. Bukan dekat2 tu...8 jam drive.....mcm la dekat2 naik keta 2,3 jam jer...

dlm tak puas hati....somi ay ikutkan jugak permintaan mak dia...katanya tader org nak htr...padahal kat kakak ipar saya dok sebelah je ngan umah mertua...abang ipar plak dok kg sebelah...5 menet je naik keta....adik ipar sorang lagik dok situ2 gak....sanggup suh somi saya yg dok Kelantan ni balik port klang ......balik la jugak kami malam2 pon...dah mak suruh....nasib baik tgh2 jalan kami tak terbabas sbb somi dah ngantuk.....tp..ada mak mertua saya kesah ? sampai2 sana....kol 7 pagi...somi saya tak sempat rehat pon..nak kena htr adik dia ke asrama..bukan dekat2...sabak bernam nun......4 jam perjalanan pegi balik....sian laki den.....bila somi saya ngadu penat....MIL boleh kata... "mak lagi la penat..." saya dan somi diam je..malas nak cakap apa2.

tak mati pun kalau orang benci.
buat tak tahu.
jangan ambil berat sangat.
enjoy life coz its short.
learn to live life.

tt,
klau apa pun jgn la ofer kt mil nk carik org laen tuk somi..sian dia..sian anak2..
tt pun blk ...
siapalah-aku Post at 21-6-2010 11:19

seme yg disyorkn tu mmg dah buat...........adiah (wajib tiap kali balik), masak special (aku perasan je kot)...g jln2, bwk g beli2...cuma urut je tak.... sbb mertua ni ku pegang nk peluk cium pn dia cam segan...elak2 gitu. so salam tgn je la skg ni. so cam no?

point no 5 tu memang takleh blahh

ala rilek arr.. ko tak duduk sebumbung nan MIL. dah sebumbun ...
ParinAmat Post at 21-6-2010 11:32

dok sebumbung!!!......

tp thanks...perkataan 'cemburu' tu rasanya signifikan sbb mertua ni penah ckp ' masa dulu mak buat sendiri seme benda'. ya lalah...somi sy kan rajin nk nolong, ank2 pn pandai urus diri sendiri x myusahkn saya.

tang sadis tu..mmg la ok2 je..banding yg lain....sinetron indon jgn kira la.... melampau2 kisahnya. tp dr sederhana kang lama2 jg kronik......ade kang yg putuh kapala nanti. he3x

napa la aku rasa macam sama cam kes aku......hmm......

mcm my MIL pon gitu....cakap kemain la.... ...
hairanaz Post at 21-6-2010 11:45

kita serupa......

lega rs...igt sy je prob w/p mertua nampk lembut bagai.
mmg gitulah fenomenanya.....time nk minta tolong....somiku la....time senang2...somiku la org last yg tau apa2 hal.

dan mmg byk kali......endingnya akn brlaku................'aku dan somiku pn terdiam'

Follow Us
Reply 1# alya1

Tt nih kawan ahkak ke?:re:.Cerita kawan ahkak pun sama jah mcm cerita ko..cuma rasanya ko lebih bertuah lah sebab suami memahami.  Dia lagi kesian, suaminya asyik masuk belah keluarga jah.  FIL siap pesan lagi kat dia, kalau family in law buat apa2 baik diam jah, jgn cerita ke suami, sebab for sure satgi kena lempang..

cemburu org pompuan ni meleret2.. dari zaman anak dara, jadi istri orang.. smp dah bercucu pon sentiasa berjalan seiringan.. nak ubati hati orang yg cemburu? doakan ajelah..

Reply  alya1

Tt nih kawan ahkak ke?.Cerita kawan ahkak pun sama jah mcm cerita ko..cuma ...
Ina_pk Post at 21-6-2010 12:44

konpom x. sbb sy x penah citer kt sapa2 mslh ni (kecuali kt somi). ni kali pertama sy luahkn. even mak sy pun x tau....x penah ngadu kt mak.....makkkkkk.......

huhuhu..sama le sy..tapi tu masa dok sebelah umah dia..hari2 jumpa busuk le kan..pastu skang ni dah pindah jauh sket ..ha baru rasa rindu kat cucu tu..

MIL sy pun org ganu..
org ganu mmg cenggini kot sikapnye..
malas nk citer..mcm2 sebenarnya yg terjadi..biarlah..

masalah TT nih sama laa ngan masalah aku
penyudahnye hubby takmo balik kampung dia dah
"daripada balik asyik bermasam muka, bergaduh adik beradik, baik kita buat hal sendiri je kat sini" kata hubby aku...

dan baru2 nih aku mimpikan MIL aku...dalam suasana yg agak mesra jugak laa mimpi tu
mak sedara aku kata, maknanye kalau MIL aku masih idup, MIL aku suruh balik la tu..
nak balik? pikir 1000x aku...  

MIL aku tu masa aku baru2 kawin dulu ok..
tp lepas anak lelaki dia merangkap abg ipar aku kawin, langsung berubah..
lepas abg ipar aku tu bercerai + tunang lain, lagi laaaaa kiteorg nih dipinggirkan
padahal kiteorg nih la yg banyak kuar duit tolong diaorg...

sakit ati wooo dapat family in laws camnih

dulu aku pk menantu yg bermasalah ialah menantu yg....

1. suka suruh2 mertua buat itu ini
2. melawan ckp mertua
3. cakap kasar, garang ngan mertua
4. kedekut, berkira. x penah beli apa2 kt mertua, x penah bwk jln2.
5. marah somi bg duit kt mertua
6. x menolong kt dapur, goyang kaki je kt rmg mertua
7. reta mertua buat cam reta sendiri
8. suka gaduh2 ngan somi depan mertua
9. x solat
10.
xx
xx (sapa bleh tambah....he3x)

tp .....rupanya klu x de feel cam tu pun bleh ade problem gak ngan mertua.

atau ...mgkin sbb xde ciri2 spt dibwh nih  .......so x pandang la kite...
1. kaya raya
2. cantik (sekurangnya kite mesti lebih lawa dr somi, cth...biar somi hitam legam, kite putih melepak...jgn kite hitam somi putih)
3. pangkt lebih besar dr anakn

donia...donia.....

papaiye pn kawin bkn pilihan mertua tp dh kata jodoh..so kawin gak wlpn sblm kawin adik dia yg ober maki2 bagai..tp mmg kuasa Allah skg nie mertua syg sgt kt papaiye sb baru dia tau yg menantu dia nie baik..time anversry siap kasi emas lg..pastu kalu g mana2 siap bg barang lagi..tulah xsangka..yg penting kena byk bersabo..kadang2 MIL nie xadalah kekwat sgt tp dek kena cucuk dgn ipar duai sedara mara lg tu yg jd mcm nie...

Post Last Edit by TheOne at 21-6-2010 14:33

sorry double post

Post Last Edit by TheOne at 21-6-2010 14:32

hmmm cuma terfikir... takder ke MIL kat forum ni? apa respond diaorang pulak.

aku juga suami kepada seorang isteri, aku juga anak kepada mak dan ayah. yang penting bagi orang lelaki yang sudah berkahwin, kena adil antara mak dan isteri.

3 tahun pertama perkahwinan, rumahtangga aku goyang jugak, sbb masuk campur ipar, dan mak sendiri. sekarang ni pada yang aku rasa tak betul, aku tegur direct, tak kira mak,metua, ipar mahupun isteri.

sekarang ni pucuk pangkal adalah suami. kita sebagai suami kena tegas dalam perkara mak-isteri. kes yang selalu jadi; isteri tak paham apa yg dikatakan mak kita, mak kita pulak tak paham apa yg isteri kita cakap. sebagai suami kena terangkan apa yang mak kita-isteri maksudkan. adakala aku baking mak, ada kala aku baking isteri, adakala 2-2 aku marah (tegur). pandai-pandailah jaga hati mak kita dan isteri kita

sampai sekarang mak aku - isteri ngam.... aku pon seronok je kalau nak balik kampung

Rate

1

Reply 35# TheOne

betul. Suami kena jadi orang tengah.
Usaha bagi mak dia suka isteri dia dan latih isteri dia hormat dan sayang mak dia...
berjaya ni, rukun aman damailah rumahtanggah lift semua

Post Last Edit by Orange_7491 at 21-6-2010 15:36

alhamdulilah, stakat ni dah 7 thn kawin x pernah ada masalah ngan mertua. Sbbnyer orange jarang balik kpg. Balik pun 1-2 hari jer jadik x nampak yg buruk2. Tak tahulah kalo mentua ada memendam rasa  tanpa orange sedari. Setakat ni layanan dia ok jer. Tak pernah marah2. Tak pernah perli2 ker wpun spjng 7 thn orange balik kpg tu baru 3 kali orange masak

Cuma yg tensennya setiap kali balik mesti dia sound  ' Hai....makin gemok ko Na...''

kebetulan lah pulak mami pun skrg tgh makan hati berulam jantung ngan mertua...

hubby mami ni anak kesayangan mertua..anak mak lah..(hb ank lelaki kedua dr 3 beradik)..
tp mami and biras bukan pilihan mertua...so kami ni jadi seteru pd dia..
ada saja yg mami buat salah pd matanya....tk kena pd hatinya..
sikapnya suka menegur apa saja, and kalau boleh dia nak kontrol segalanya dlm rumah tu..dia nk kita ikut rentak, cara dia..
kalau kita tk ikut, jatuh salah lah sesuatu perkara tu..

tp yg paling sakit hati, dia suka memburukkan menantu dgn relatives diaorg..
so, thier aunties, cousins akan pandang remeh/sebelah mata lah kat kami berdua ni...
tp kat anak2 saudara, anak pompuan dia, dia puji melangit...
buat pi lah baik mcm mana pun...mesti ada yg tk kena....

mood dia berubah2.....kdg2 sembang tk hengat...kdg2 tarik muka 14 belas..
tk da angin, tk da ribut...buat muka mencuka..
kita pun tk tau salah apa....

rumah yg parents in law duduk skrg suami yg belikan..
pernah dia ajak duk sekali..
then, mami kata pd nya....i tk sanggup makan hati duk together wt ur parents...(dgr cm kejam kan...)...tp depa lagi kejam buat kat mami tau....

mami ni bukan pilihan dia, sebab time kahwin ngan anak dia last 2 yrs, mami ni ibu tunggal anak 2 org...anak dia pulak bujang terlajak..ehehe..
so, dia nk lah wanita single mingle jugak kalau boleh...
anak2 mami pun dia tk ambik kisah pun...tp bebudak ni tk heran pun..
ramai lagi yg kasihkan and sayangkan depa...

somiku confom x kn nk tegur mak dia. takut kecik hati katanya. mmg jaga sungguh hati mak dia. itu aku respek la. dan  aku pn fhm yg mertua ku tu mmg sensitip punya org. dan aku pn rasa klu somi ku tegur kang bkn tambah baik lagi melarat ade.....

sbb penah la...somiku nk bgtau perkara sebenar (yg aku x salah)....dia pn ckp 'ikut la ckp bini'.....pastu kelaku pn berubah. x leh terima.

kire aku ngan mertua ni..jenih perang dingin la...perang dlm diam. ni yg susah. kang klu tetiba somi ty apa yg mak x suka kt saya...maknya jwb...eh...mak x de ape2...nape ty...kot bini ko yg buruk sangka kt mak........susah ni....

sbb lg satu somi saya ni jenih yg x berapa pandai nk bermadah. sekali mak dia tembak terus diam. so baik toksah ckp.

saya ni klu bleh nk ikhtiar baik ngan mertua semata2 utk somi. klu bleh saya x nk tgk somi serba salah dan tension setiap kali balik kmpg. bgitu jg ngan ank2. biar mereka enjoy semulajadi...ni bila balik rmh mertua saya ngan ank2 pn berubah watak. saya jd pendiam, ank2 berjaga2. nk buat apa2 x bebas. kesnya takut kena komplen ngan neneknya. sbb dulu sy pesan kt ank2...jgn nakal2 kt rmh mertua nanti mertua ckp ibu x pandai jg anak.
kesnya masa ank2 kecil dulu....biasala ank2 lasak, lompat sana, pegang sini....mertua sll ckp....'x ajar ke ank2'.....'ank2 ni kena jg pukul'.....lg panasssss...bila mertua ckp...'anak2 mak dulu x mcm ni....start la citer kebagusan ank2nya.......

tu la setiap kali balik...mesti la saya pesan gitu. sebenrnya pegi mana2 pn kite pesan kt ank gitu kan....as a mother seme nk ank baik. tp start mertua mgumpat fsl saya kt ank2 3-4 tahun lepas...masa tu mereka sendiri faham bagaimana keadaannya sebenrnya.....dan seme ank2 jd kaku dan suspen bila kt rhm mertua.

bila mertua dok dekat anak kedua, brcakap2.....ank sulung berpandang2.  nk jwb yg neneknya tanya ank kedua tu plak ...mata dok tgk ank sulung tu. gitulah sebaliknya.
x bebas nk ckp...sbb mereka fhm klu salah ckp saya yg akn dihentam

yg peliknya.....yg dok ty ank tu...mesti fsl saya. ty ank, ibu msk tak, kelr kul berapa, balik kul berapa, sapa masak....dll

cuti sek br ni....somi ajk saya g ceramah kt masjd. pas tu balik ank sy ckp....FIL ckp org pompuan (sayalah tu) x elok ker mlm.....pas balik malam2 terus tidur'
kebetulan....pas ceramah tu saya g mydin beli brg2 dapur. mlm tu jg terus masak utk esok. nasib x terus tidur.

hei....apa ke jadahnya.....ank dia x nk tegur..kite gak busuk. marah la ank tu jgn kelr mlm ni sindir kite kt ank. cam nak soh ank2 saya benci kt saya.

lg satu saya x suka ialah seme benda ni kan hal org tua. ank2 x patut tahu/campur. x bagus utk pembesaran mereka.

keduanya...hubgn somi ngan ank. jatuhlah maruah somi as a father. yg depa dok ckp tu makayah somi

ketiga...ank2 pn one day dah x hormat kt atuk neneknya. ringkasnya x hormat org tua.

selagi ade jln saya akn cuba.....sbb syurga seorg somi di bwh kaki maknya.
tp klu dah melampau......sya akn bertindak ikut cara saya la.

somiku confom x kn nk tegur mak dia. takut kecik hati katanya. mmg jaga sungguh hati mak dia. itu ak ...
alya1 Post at 21-6-2010 15:43

kalau suami tak berani tegur, atau tegur takut makin teruk, bincang dgn suami. korang berdua kena kuat, kena saling tegur menegur, ingat mengingat. korang berdua laki bini kena kuat dan tegas. ingat ini rumah tangga korang, bukan rumah tangga mak. pastikan rumahtangga korang kuat tidak diganggu pihak ketiga walaupun emak sendiri.
pernah dengar kan pepatah mak sorang boleh jaga 10 anak, tapi 10 anak belum tentu boleh jaga seorang mak. kenapa? sbb kalau mak jaga, anak dengar dan ikut cakap mak, tapi kalau anak jaga belum tentu mak dengar cakap anak. so mcm mana nak jaga mak??

kalau suami jenis tak pandai bercakap, kamu ajar dia mcm mana nak bercakap, ajar mcm mana nak tegur mak dia cara yang lembut tapi tegas. ko tadi ada cakap ko jenis happy go lucky kan? so ko mesti banyak idea. tunjukkan yang suami awak atau anak dia boleh berfikir dan control keluarga, ada kredibiliti jaga keluarga, yang paling penting adil antara mak dan isteri.... orait?

tapi ingat, jgn sampai kita kurang ajar dengan mak. kita tunjuk respect kat dia, dan pastikan dia pun kene respect kat kita. kalau dia tak respect, korang laki bini kene tegas make sure dia respect kat korang.