CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: freekey

Pengalaman & Risiko Sebagai Seorang Penjamin...

means in this case...

1. restructure means u r no longer jadi penjamin kpd si peminjam is it? : ...
freekey Post at 16-6-2010 00:19

haku rase mcm kene soal siasat dek polis pencen lak...

1) restructure the payment schedule & payment amount, tapi aku still penjamin yg sah ( too bad rite..)
2) yes, aku tak payah bayar coz si peminjam terbukak hati call bank and kautim balik ( aku tak pasti camne deal yg die buat between bank coz pastu aku tak terima ape2 surat dah except for the yearly statement )
3) peminjam adelah my ex-officemate ...

Mmm..sorry interfere...What if we know exactly the place where he hide the car (yang dah almost 1 ye ...
Masuyo Post at 16-6-2010 08:28

Based on my previous experience, maybe repocessor (tukang tarik kete) tu ada connection @ dah kawtim dengan pemilik kete..so the repocessor akan bagitau pihak bank tak jumpa kete la..kete dalam kwsn pagar la..

What u can do, get @ employ ur own repocessor (yang berlesen), cari tukang tarik kete yg boleh dipercayai...tapi, u kena mintak kerjasama pihak bank keluarkan surat tarik kete (repocessor order) & beri kepada tukang tarik kete yg berkenaan...the repocessor order tu boleh diguna pakai selama 7 hari sahaja ...;);)

tak suka..tak suka nama zol...tu nama org giler kat kampung aku dulu...huwaaaaa  

...
FARRAZOOL Post at 15-6-2010 10:10 PM

abih nakl guna nama apa yek??

But still yang RM4000 tu kira duit med terpaksa abis untuk bayar hutang dia lah kan?  :tembak ...
freekey Post at 16-6-2010 12:09 AM

reaksi dia masa jumpa aku....

mcm muka kerang busuk....dan plg sadis ..mcm org yg langsung tak rasa bersalah langsung....aku ingatkan dia nak bayar 1/2 atau 3/4...tp ..huhuhuhu....RM50 jer...

pengajaran ntuk aku nih ntuk katakn TIDAK ntuk jd penjamin.. huhu

.

berkoyan koyan banyaknyer kes penjamin sampai bila2 pun tak mao bayar hutang si peminjam tu...l ...
FARRAZOOL Post at 16-6-2010 08:36 AM

biasanya camtu lah.....sbb derang tak merasa pun duit yg peminjam pinjam...peduli apa kan dia nak bayar....cuma bila sampai waktu yg penjamin nak wat loan atau apa2 yg ada kene dggn pihak bank...masa tu lah derang tahu yg nama derang dah kene blacklist...masa tu jgn cakap la kan camner reaksi derang...

Follow Us
terlau berat gak kan risiko jadik penjamin ni.xnak tolong,maybe org tu mmg betul2 nk
pakai duit/betul2 perlu nk wat loan n maybe die jujur.nak tolong lak,takut nanti akhirnya x
bertanggungjawab lak kan.yg teruk kite ni as penjamin.
so far aku x penah kene tanye ngan member utk jadik penjamin la.cume ade skali kakak
sedara penah kias2 kat aku nk mintak jadik penjamin.aku slamber je klentong ckp HR aku
x bagi staff jadik penjamin.huhu..bkn ape, aku tau die ni mmg jenis ade kad credit guna
smpi maksimum,loan kete pon kdg2 miss sbulan dua.takut la aku..menempah maut
namanye tu!!

Kepada sesapa yang ada niat nak jadi penjamin kepada scandal2 @ BF @ bakal laki dan yang sewaktu dengannya..fikir pro & cons betul2..tapi..demi keselamatan & kesejahteraan sejagat...better tak payah..

Based on my colleague true story..dia jadi penjamin  ex hubby untuk personal loan CIMB bank & penjamin untuk kete ..bila divorce jer..ex hubby terus lesap menghilangkan diri mcm halimunan..

Aku sendiri menyaksikan betapa hazabnyer dia kena kejar dengan bank tiap2 bulan, .bank pulak mintak payment mcm meroyan..col opis, col hp..tu tak termasuk surat saman & reminder letter lagi.

Last year, colleague aku dapat tawaran kerja dengan goverment..dah pegi medical check up, pegi course sana sini..bila dah dekat 6 bulan kerja..tup tup..dia dapat surat dari Putrajaya, member aku diarahkan letak jawatan coz nama dia blacklisted tahap teruk ..amount terhutang dengan bank berada pada paras kritikal..

ps : Dalam akta @ goverment order, kerajaan Malaysia berhak untuk melucutkan jawatan kakitangan awam berkenaan jika gagal melepasi mana mana 3 jenis tapisan dan colleague aku terpaksa tinggalkan keje Gvmt coz dia masih dalam probation period (confirmation period dalam Gvmt +- 3 years)

1) Tapisan kasar -          Semasa temuduga
2)Tapisan keselamatan - Gvmt akan refer Bukit Aman untuk rekod jenayah kalau ada
3) Tapisan Halus -           Antaranya, gvmt akan refer kat Bank Negara berkaitan hutang piutang penjawat awam

Keterhutangan Kewangan Yang Serius
    Keadaan keterhutangan seseorang pegawai yang mengambilkira amaun hutang yang ditanggung olehnya, telah sebenarnya menyebabkan kesusahan kewangan yang serius terhadap dirinya. Antara faktor seseorang pegawai awam boleh tergolong dalam keadaan keterhutangan yang serius ialah apabila jumlah hutang dan liabilitinya yang tidak bercagar melebihi enam kali emolumen bulanannya

Rate

1

pengajaran ntuk aku nih ntuk katakn TIDAK ntuk jd penjamin.. huhu
mrbotak Post at 16-6-2010 09:56

memang betul...kalau dah blacklist @ bankrupt..anak2 nak buat loan study pun tak lepas...think about it

Reply 43# medangmru

Post Last Edit by hidden_fear at 16-6-2010 11:38

jadi penjamin mmg berisiko...
ayah kawan hidden pernah naik mahkamah sebab peminjam tu tak bayar hutang..
kesian betul..
peminjam tu senang lenang je..pakai barang branded, pergi melancong kat oversea tapi hutang tak bayar..teruk betul
patutnya dibuat undang-undang yang protect penjamin..
apa kes lak nak bayar hutang orang lain..

haahla....takkan takde law yang dapat melindungi penjamin ni?bukan 100% salah dorang kan?

Reply 52# tabasco

undang2?
hmmm....bertandukla
so far aku tk ade pengalaman sbb tk penahpun jadik penjamin
w/pun dah 5..6 org dtg nk mintak aku jamin....sorry
jwpn aku aku rela bagi pinjam dari nk jamin
sedara aku penah jadik penjamin sampai dia nk wat pinjaman bank tak boleh!
tu salah satu risikonya
mang kesian, tapi dah terlambt!

haahla....takkan takde law yang dapat melindungi penjamin ni?bukan 100% salah dorang kan?
tabasco Post at 16-6-2010 11:52 AM

aku masih ingat dulu dalam paper ada suarkan pasal protection utk Penjamin....last2 kes tu lenyap dgn sendiri...telah dibawa angin yg lalu...takder apa2 tindakan sbb mende ni melibatkan kepentingan hampir kesemua bank di Malaysia..hatta mungkin didunia...bank Negara pun mungkin takleh nak apa2 sbb kalau dipinda...maka Bank yg akan merana...

cuma sekarang ni byk gak Bank yg offer loan tanpa ada penjamin....tp dengan beberapa syaratlah ...

tabasco Post at 16-6-2010 11:52 AM

setahu aku...mmg masih takder....kalau ada,...bank yg akan rugi...

aku masih ingat dulu dalam paper ada suarkan pasal protection utk Penjamin....last2 kes tu lenya ...
medangmru Post at 16-6-2010 13:18

syarat yang macamne tu?

syarat yang macamne tu?
tabasco Post at 16-6-2010 01:28 PM

anatra salah satu contoh pinjam tanpa penjamin :-

1.  Sudah bekerja di Company tersebut sekurang2 5 tahun ....ada Bank yg bg syarat 10 tahun. Motif???..ye lah...biasanya pekrja yg dah bekerja lebih dr 5 tahun baisanya mereka akan kekal bekerja di tempat tu.

2.  Gaji pokok mestilah RMX,XXX dan ke atas ( RM2500 sbg contoh ) .
3.  Potongan Gaji Majikan

1.  Sudah bekerja di Company tersebut sekur ...
medangmru Post at 16-6-2010 13:32

ooo gitu...thanks

sama2 tabasco....

1.  Sudah bekerja di Company tersebut sekur ...
medangmru Post at 16-6-2010 13:32

new info ni...thank you mod