CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: haznor

Bosannyer keje makan gaji........

Reply 27# koko2

sis, i seriously agree with u!!! ni nak bagi pendapat from someone yang dibesarkan from keluarga business..both parents sebenarnya started off as makan gaji juga until arwah my dad berhenti and start business sendiri.he was lucky sebab time dia kerja tu memang dah start his own network and time dia start his business competition sikit (this was back in the 80's). bila dah start business, u must pour all your sweat and blood into it. yer lah, u will be responsible to your creditors, suppliers, workers, the authorities etc. in business too,LUCK sangat2 important! ada org sangat2 disiplin and kerja keras tapi kalau takde luck business tetap tak jalan...

my mum lak buka her business bila my dad bagi dia modal. again it was luck and opportunity sebab business yang dia buka pun tak ramai competition during that time. BUT the 1st year mmg kurus la coz yang keluar subuh2 pegi pasar beli bahan mentah segala was my mum. belum dapat trusted worker lagi. and sampai kedai she was the one who monitored everything. tetap juga keluar subuh, balik malam.

tapi, bila business dah stable memang life i have to say easier for us esp the children. but when ur in the market, lagi banyak opportunities yang u nampak! macam jual burger, ramai yang cuma nak meniaga burger jer tapi those yang nampak the opportunities and nak kembangkan business will move further dengan cari tempat nak supply burger like school canteens, cafeterias etc. so, kalau dulu boleh buat sorang now mesti nak tambah workers. my dad pernah cakap there is no such thing as bila business u nak stay gitu jer..tipulah! and mmg kat tibi tu bagi tengok yang lawa2,wangi2 jer pasal business..yang ko bersengkang mata sampai subuh nak fikir pasal all the responsibilities tak pernahnya keluar. or time makan yang tak menentu coz customers ni datang bukannya ada time. and kalau awal2 lagi dah fikir business sendiri ni u nak suka2 hati buka or tutup, my advice is ur mind is not prepared untuk buat business yet. coz like i said earlier, bila u business all blood and sweat must be poured into it. arwah my dad cakap business halal, untung cuma nampak after the 2-3years (depends la business u kecik or besar). kalau business haram tu lain cerita

btw, kalau u memang start business and business tu berkembang and eventually can stand on its own name,it will be a pain kalau u dah elok2 established the biz n anak2 taknak take over. rather do their own thing coz bukan semua org mentalnya kuat untuk berdepan dgn these challenges. macam me now, tolong the family business but at the same time jiwaku meronta2 nak kerja
yer lah, macam kitorang ni mana ada specific clock hour. kalau ada problem kat office or kedai ko tengah makan n kena call, trus macam pasir jer ur food masuk mulut. n time vacation pun be prepared to receive calls ya...

this is from what i have observed from my parents punya lives. maybe orang lain different scenario la pulak. tapi mostly my friends dari family background business memang usually gini la. however,the sweet thing about business memang the money tapi it doesnt come easy. and jangan ingat my experience ni sebagai pematah semangat yer. tidak sama sekali!! cuma nak bagi some mental preparations to u guys yang nak open business sendiri.

btw, kalau betul2 serious nak business why not u venture into business yang tak ramai Melayu buat? burger dah biasa sangat...try jadi supplier la. fishball ke, tauhu, mee, air soya etc. kalau nak belajar sila contact MARDI. last but not least GOOD LUCK!!!

Reply 61# fairy_fairy

yeahhh! mmg btul kata ko..bisnes burger dah terlalu common.
tapi mcm kat tmpat aku ni (area Terengganu), mmg susah sgt nak jumpa stall burger.
paling dekat pun, jaraknya mcm antara  Sg. Buloh - Kepong!

aku ada plan nak buka kedai frozen, since kat cni susah sgt nak dapatkan brg2 burger...tapi modal blum cukup.
nak pinjam bank? aku x nak ambil risiko...baik aku kumpul modal sndiri, sikit2.

baca cite kt sini,susah nak decide samada nak continue keje makan gaji atau keje sindri sbb both way ada positif & negatif....ai buhsan keje makan gaji sbb ai rase cam takde apa2 perubahan selama ai keje makan gaji nih...but ai tak berani nak berkeje sindri sbb takut rugi bisnes tak jalan dsbg....ntahlah...hopefully i dapat decide which way i'm gonna go...tapi ai mmg nk berkerja sindri as i seen some of my fren's yg keje sindri,most of them are success with their work...tu yg memotivate ai nk berkerje sindri tuh...

aku tkde pengalaman mkn gaji...after grad trus venture insurance business...

tepuk dada tanya iman....bayangkan korg 5-10-20 tahun lagi kat mana.........
Allah sruh kita nasib sendiri......insyaAllah....
JUST DO IT

Husband umi dah keje dalam bidang yang sama (forwarding company) hampir 40 tahun. Nak kata kaya dengan bekerja ni memang mustahil lah. Tapi dapat juga beli rumah kecil dan keperluan asas yang lain macam kereta. La ni umur dia dah 53 tahun. Umi tengok dia memang kesian. Dalam 1 hari dia naik motor kehulu kehilir (ofis kat bukit tinggi klang ke west port ke north port ulang alik) adalah dalam 80km. Berhujan berpanas dah jadi lali. Kami baru sebulan ceburi 1 business dan husband umi sgt serious untuk berjaya sebab dia cakap 2 tahun lagi dia mesti retire dari kerja dia sekarang. Sampai bila nak jadi mat rempit veteran (gelaran yang orang bagi kat dia). Semuga Allah SWT mempermudahkan business yang kami ceburi ini..

aku ni keje balik lambat .. x penah pun dpt o.t.. lagi kesian... org kata keje aku senang... aku yg menanggung je tau...

Follow Us
aku ni keje balik lambat .. x penah pun dpt o.t.. lagi kesian... org kata keje aku senang... aku yg menanggung je tau...

aku tkde pengalaman mkn gaji...after grad trus venture insurance business...

tepuk dada tanya ima ...
pojikun85 Post at 30-5-2010 10:05 PM

poji biz insuran ni so far camne? nk tau la cos aku dgr pn skrg ramai ejen insuran dh berjaya...bukan la kita nk kaya raya, tp kalo dpt menambah pendapatan tu pn ok

Reply  capiloton

kalau x silap aku...ada baca kat artikel kat UZAR..fatwa kebangsaan keluar ...
otokonoko Post at 28-5-2010 12:14 PM

penah baca pasal asb ni, kalo tak salah uzar cadangkn yg dividen tu kita sedekah kt anak yatim ke apa (xigt)...kalo nak selamat menabung kt tabung haji, insyaAllah halal sbb th bayarkn zakat utk pencarumnye

alamak bro/sis..

sanggup ker dah tua2 nati makan duit riba tu sampai ke mati?

bukan interest bank jer riba, dividen pun riba sama..
yg berhak ke atas kita cuma "pokok" yg kita simpan..
capiloton Post at 27-5-2010 22:10

cakap siang pandang2...
cakap mlm dengar2..

B4 cakap pikir dulu...
well..advise aku,..
lepas ni ko tunggu la sampai bongkok 8 kat badan baru beli rumah ye..
koz beli umah now ni majority pakai loan..
bila pakai loan akan ada riba..bunga..interest & segala benda haram yg berkaitan...
walapon ko beli umah dgn duit gaji hasil penat lelah kerja sepanjang idop..
Hanya org GILA je beli umah cash..

ingat tu tau..
beli umah cash..
takot nanti beli umah loan rumah jadi panas & tak berkat...

beli keta juga cash..
takot nanti amik loan..keta yg ko guna pi cari rezeki jadi syubhah pulak..
tiada keberkatan rezeki kat situ
koz seperti kata ko segala benda yg melibatkan interest adalah harammmmm....

Seronok baca posting korang. Aku br kawin 3bln. Bini ngandung 5mggu. Sjak kawin smpi tgh bln gj da abis
Nk wat bisnes? mn nk cr modal.. Pnah try skim duit dr tenet x jln lgsg nk kena adv kat org rmi bagai. Camno la nk cr duit lebih ni....

musykil aku...ni cite pasal keje makan gaji ker citer pasal riba...
anyway..aku mmg keje mkn gaji... masuk kul 8 balik kul 5..ambik anak ..balik umah masak.. hb balik makan..senang citer...tak yah fikir nak rolling $$ pn.. bulan2 dpt gaji... byr utang piutang..
loan...tu kira utang aku la.. umah n kete... nak wat cam ner.. nak beli cash duit tak byk..tak beli kang nak duduk mana?? tak kan menumpang mak bapak plak... kete tu pun beli utang sbb tak byk cash..itupun kete kecik jer sbb x nak utang byk..kalu tak der kete cam ner aku nak balik bawak 3 org anak aku.. naik bas... cuti 2 ari jer.. kalu naik bas dah mkn 1/2 hari... so gini jer la...tepuk dada tanya iman... rasa tak nak terlibat ngan riba jgn berutang ngan bank .... kalu leh elak..elak lah..aku pun kalu rasa dah tak yah keje ..berenti jer... tgu hb aku jadi org kaya sikit la ...

Post Last Edit by capiloton at 31-5-2010 10:47
cakap siang pandang2...
cakap mlm dengar2..

B4 cakap pikir dulu...
well..advise aku,..
lep ...
koko2 Post at 31-5-2010 09:01

aiyo.. sentap pulak..
kan aku dah cakap, kalo taknak terima abaikan..

ayat quran jelas n terang..
hidup ni memang pilihan masing2..
org yg beriman adalah org2 yg PERCAYA dan YAKIN..

org mentaliti makan gaji memang heran dgn org yg beli rumah n kereta cash ni..

memang betoi la bab RIBA ni ramai manusia pandang ringan..
itu pasai ramai muslim akhir zaman di timpa penyakit Al-Wahn..
cintakan dunia dan takut mati..
bilangan ramai, tapi cuma BUIH BUIH di lautan..

ramai muslim yg mentalitinya rosak..
memerlukan MUJADDID terakhir untuk memperbaikinya..
tak perlu aku berdebat dgn orang yg jahil..
cukup aku share ape yg aku tahu.. nak terima atau tak tu lain cerita..

kesan Al-Wahn pada umat Islam seluruh dunia..

Reply 73# capiloton

tak sentap la yang...
aku cuma bukak penglihatan ko dari perspektif mata burung...
tgk dunia dari mata burung...bukan dari dlm lubang tempurung...

apa pun idop perlu diteruskan...
nak buat bizz pun tak byk..sikit musti pinjam bank...
opsss..riba lagi...berkatkah bizz tu nanti..?

tak mau riba..pinjam $$ org..
then buat2 lupa tak baya utang...
opsss...lagi besar dosa..roh tergantung kat langit...selagi tak baya utang..hmy3:

Post Last Edit by capiloton at 31-5-2010 11:04
Reply  capiloton

tak sentap la yang...
aku cuma bukak penglihatan ko dari perspektif mata burun ...
koko2 Post at 31-5-2010 10:45

aiyo.. bukan semua bisnes kena loan bank..
tak payah loan dgn bank pun boleh jer start bisnes..
kan aku dah cakap.. ni sumer mentaliti korup..
rasa macam tak sah hidup kalo tak boleh loan dgn bank..

dr rusli setup institut teknologi kulinari anjung utara pakai duit cash..
takde hutang pun dgn bank..
lain la kalo tiba2 nak setup company kerparat macam dalam drama TV tu..
memang sah ler kena pinjam bank..

ni ler mentaliti rakyat malaya..
kalo pinjam bank baru urban kah?

sila mengaji dulu bab RIBA dgn mata burung kamu tu..
kalo tak penting boleh abaikan..
hidup bukan lama pun..

Reply 75# capiloton

aku ske discuss pasai $$ dan kehidopan & kebutu*annya pada manusia..
aku nak tanya laaa...

ko dah beli umah lom..? dah beli..loan/cash..?
ko dah beli keta lum..?  dah beli ..loan/cash..?
duit gaji ko baya dgn apa ..? cash/ bank-in..?
ko simpan duit kat mana..? bawah bantal/tilam/tikar getah/dlm tanah..?

bunga itu tidak hanya berkisar pada dividen ASB jer yang ...
segala kebutu*an donia/idop yg tidak mampu di adakan secara tunai..loan bank adalah jln terbaik..
tapi loan bank ni kita galakkan pertumbuhan interest di kalangan pengamalnya..walapon nama pinjaman islam..
peminjam..dan pemberi pinjam..

interset = bunga=RIBA...
jadinya..riba berterusan.....bole halang kah..?

aku cadangkan masuk kan je duit2 korang yang ribu riban tu dlam bank islamik yg tak der riba'...  kalu betullah x der riba'.... simpan lah..kalu ader riba' tak dapek aku nak nolong... wat mcm aku masuk dlm bank Islam ..kad kredit pun BI...loan pn BI... kalu BI tipu aku...jawab la tokey BI kat akhirat nnt...

kepada kawan-kawan yang nak belajar buat bisnes tak kisah convensional, MLM or online, saya syorkan buku nih:-

Rich Dad Poor Dad

Kisah batang paip(aku tak ingat sapa tulis, tapi aku ada dan kasi orang pinjam)
-sesiapa nak buku nih training MonaVie ada jual dekat KKlub Taman Melawati
-err..bukan nak promote just beritahu kat mana boleh dapat

(Question and answers)
Alan Pease

those books will help you open your mind about the business..

ermm.. betul.. aku mmg dh jemu kerja mkn gaji neh.. tmbah2 dlm gomen ni...
aku dh try mintak skim PUNB.. nk bkk bookstore... harap2 berjaya