CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: renjer

Kenapa..

by Gunblade712

Betul ... kau datang dan kau menanya. Akan tetapi, bila aku menjawab, kamu menganggap yg aku berbuat demikian adalah utk melayani mu. SILAP ... perbuatan aku menjawab persoalan mu dr mula sampai sekarang hanyalah semata2 utk memastikan mereka2 yg datang ke sini dan menbaca thread ini akan tahu keistimewaan agama Hinduism dgn jelas.

whatever suits your ideology, Seph.

Tak ada tengah2. Dlm bab agama - samada kamu sanggup buat atau tak buat, samada kamu sanggup belajar atau tidak belajar. Yeah atau Tidak, TAK ADA MUNGKIN.

tiada tengah2. samada ya atau tidak. samada menerima hukuman atau tidak menerima hukuman.

dan kemudian kamu nak cakap KAMI, MUSLIM, extreme? :re:

Aku tak faham apa maksud mu. Adakah kamu menganggap Bhavagad Gita itu kompleks sangat sampai ianya mustahil utk dipakrikan dlm kehidupan harian? Ataupun kamu menganggap Gita itu sama dgn Al Quran - kompleks sangat sampai orang yg menbacanya pun tak akan faham apa benda yg dia baca?

saya tidak mempelajari Bhagavad Gita sepenuhnya, jadi saya tidak boleh mengatakan samada Al-Quran itu sama seperti Bhavagad Gita atau tidak, dan KAMU juga tiada hak untuk mengatakan samada ianya sama atau tidak kerana kamu sendiri mengaku kamu tidak pernah membaca Al-Quran.

Jadi, kamu ketengahkan apa isi ajaran Bhavagad Gita secara total.

Adakah ianya mengandungi hukum?

Adakah ianya mengandungi pelajaran Akhlak?

Adakah ianya mengandungi pelajaran Ketuhanan?

jika ianya mengandungi pelajaran tentang hukum, bagaimana pulak pengapplikasian hukum tersebut dalam harian? adakah terus di apply, kerana, menurut kami, tiada jalan tengah? (Either HUKUM atau TIDAK DIHUKUM)

Al-Quran mempunyai lughah dan bahasa yang tertinggi, lebih-lebih lagi jika kamu mempelajari bahasa Arab.

Siapa sangka, SATU ayat yang menceritakan tentang orang-orang yang sengaja menyekat hati dan pandangan mereka, juga menceritakan tentang hidayah, juga menceritakan tentang dasar laut, juga menceritakan tentang lapisan laut, dan juga menceritakan tentang binatang yang tinggal di dalam lautan dalam?

Ilmu di dalam Al-Quran tidak habis di kaji sehingga hari nih, dan kamu juga pasti setuju jika saya mengatakan bahawa ilmu di dalam Bhavagad Gita juga tidak habis di pelajari sehingga hari ini, bukan?

Menbaca sesuatu buku tak bermakna kamu akan faham akan sesuatu kaum. Bukan kah kamu sendiri yg mengatakan bahawa kaum tak ada kena mengena dgn agama mereka?

kaum merupakan nasab keturunan kamu, Sephiroth.

kamu boleh menjadi kaum India, tetapi beragama Kristian @ Hindu @ Buddha @ Islam.

jika kamu mengatakan bahwa "Muslim" = "kaum" , maka saya juga membenarkan apa yang kamu cakap. Membaca sesuatu buku tidak bermakna kamu akan faham akan sesuatu kamu. Ada beza antara ajaran yang di ajar oleh Al-Quran dan perangai Muslim pada masa ini.

jadi, untuk memahami ajaran Islam yang sebenar, kamu TIDAK BOLEH menilai berdasarkan perangai Muslims dan justifikasikan dengan pengetahuan tentang agama Islam kamu yang, -minta maaf-, SANGAT cetek.

Hukum karma tak buat seseorang itu perfect. Agama dan amalan spiritualism tak menbuat seseorang itu sempurna.

bagus. Apply kan kepada semua agam dan semua bangsa.

Jangan jadi bodoh ... dlm column ini juga, saya dah pun mentaksirkan Bhavagad Gita sepenuhnya utk jadi bahan bacaan utk semua.

saya memang bodoh. itu sebab saya tanya.

jika kamu boleh jawab, jawab. jika kamu TELAH menjawab soalan saya, bagi link nya.

jika kamu perlukan masa, cakap kamu perlukan masa. ini bukan sesi nak menghentam.

saya nak tahu, menurut pandangan agama Hindu, apakah peranan manusia di atas muka bumi ini?

Memang ada kaitannya. Kalau Sages memanggilNya dgn pelbagai nama, ianya bermakna bahawa kaum2 lain pun mengunakan nama mereka sendiri utk mengenalpasti Tuhan yg sama - oleh itu, adakah Nama serta Identity itu mustahak kpd Tuhan? Common sense lah.

Sephiroth Post at 21-4-2010 11:17

ayat kamu yang saya quote menggunakan istilah "siapa"

"Siapa yang kamu sembah tidak mustahak di dalam Hinduism" .

common sense juga mengatakan bahawa jika mengikut pendapat kamu, maka orang lain dari agama lain jugak boleh di isytiharkan sebagai Hindu, kerana mereka memanggil Tuhan mereka dengan panggilan mereka tersendiri dan SIAPA YANG KAMU SEMBAH DI DALAM HINDUISM TIDAK MUSTAHAK.

jadi, seperti yang saya tanya kepada bro tamilan, apa kriteria seseorang itu untuk dikenali sebagai "Hindu" ?

u can just worship any God, as long as this "God" is ONE God... ?

(dan menurut pendapat kamu, tiada penyembahan pengkhususan kepada "Satu Tuhan")
bro ayat u ni silap.................. saya kata hanya ada satu tuhan je di dunia ni...... cuma cara menyembah je berbeza, banyak nama diberikan, banyak rupa diukir pada patung ikut citarasa sendiri, tapi all is equal to one. jangan dok putar belit fakta saya.

untuk hindu ada satu sebutan je yang paling mulia iaitu (AUM or OOM). islam kata allah, hindu sebut OOM.

(dan menurut pendapat kamu, tiada penyembahan pengkhususan kepada "Satu Tuhan"
bro ayat u ni silap ...
tamilan007 Post at 21-4-2010 11:36

bro, saya tak putar belit fakta kamu. cuba amik ayat saya in full context. saya dah bagi contoh dah pun kepada kamu, bukan?

maksud ayat saya yang kamu quote itu adalah pengkhususan seperti Muslims menyembah Allah SAHAJA, tidak boleh memanggil Allah dengan nama yang lain yang telah tercemar, etc.

sebab itu saya letak perkataan "Satu Tuhan" di dalam inverted comma.

Sorry jika ayat saya membuatkan kamu tersalah tafsir.

anyway, boleh tolong terangkan kepada saya kriteria seseorang "Hindu"?

in other words, what makes a Hindu, a Hindu?
very easy bro.......... ikut je ajaran hindu to be hindu.
exp: vegetarian, x boleh bunuh sebarang makhluk bernyawa, karma, ect..............

Reply 43# tamilan007

rite on bro! thanks for the info...

Follow Us
in other words, what makes a Hindu, a Hindu?
very easy bro.......... ikut je ajaran hindu to be hindu.
exp: vegetarian, x boleh bunuh sebarang makhluk bernyawa, karma, ect..............
tamilan007 Post at 21-4-2010 11:40

i see.. tapi contoh kamu (kecuali vegetarian) adalah terlalu general bro...

mesti ada satu ajaran Hindu yang menunjukkan ianya adalah Hindu.

tak boleh bunuh makhluk bernyawa, rasanya semua agama ajar mende tuh.

karma jugak di ajar oleh semua agama (tapi definisi, panggilan nama mungkin berbeza).

aaaa kalau nak di mudahkan, pasti ada satu ajaran unik bagi agama Hindu, bukan?

oh, alrite.. something like "wahdatul wujud"...

saya faham pendapat kamu bro...

ok, jika ...
gunblade712 Post at 21-4-2010 11:20

I think I start to understand how you think.

In my opinion (which maybe wrong, so you need to correct it), you believe that what makes a Hindu is his religion, correct? He have to pray by a certain way, must have a specific named God which then follows a specific attributes which you could read about and understood. He must also have specific laws in how to live life and how to do things. Everything written and easy to follow without questioning.

Is this your understanding or is this your mental picture which you try to fit Hinduism into?

I think I start to understand how you think.

In my opinion (which maybe wrong, so you need t ...
Sephiroth Post at 21-4-2010 12:35

urmmm... not exactly what i had in mind, coz frankly speaking i do not understand Hindu more than what my friends explained to me. and they didn't actually explained it like how you and bro tamilan did.

so, i assume, that Hindu, like any religion that believed and prayed to a Supreme Creator, have a guideline given to them.

let's just say that it's the guideline that i'm trying to understand.

tanpa "divine guideline" nih, sesuatu "agama" hanya akan dinilai sebagai satu "fahaman" sahaja, aye?

by Gunblade712

tiada tengah2. samada ya atau tidak. samada menerima hukuman atau tidak menerima hukuman. dan kemudian kamu nak cakap KAMI, MUSLIM, extreme?

Macam mana pula cara ini akan menbawa kpd extremism? Contoh, walaupun berzina itu sesuatu yg ditegah dlm semua agama, sekiranya seseorang itu tak mampu mengawal nafsunya, dia tak patuh dipaksa mengawal nafsunya kerana lambat laun, ianya akan menbawa kpd kejadian spt rogol. Dlm bab ini, Kalau tak boleh buat (mengawal nafsu), jangan buat. Lepaskan nafsu anda tetapi dlm keadaan terkawal (spt berkahwin). Dlm Islam pun, sama juga.

Beza antara Islam dan Hinduism, berkahwin itu bukannya sesuatu yg diharuskan - bergantung kpd individual. Kalau si dia boleh mengawal nafsu, dia boleh menjadi sami dan pendeta. Dlm agama Hinduism, pendekataan ini di gelar "Brahmachari".

Jadi, kamu ketengahkan apa isi ajaran Bhavagad Gita secara total.
Adakah ianya mengandungi hukum?
Adakah ianya mengandungi pelajaran Akhlak?
Adakah ianya mengandungi pelajaran Ketuhanan?  

Kalau disingkatkan isinya, Bhavagad Gita merangkumi 4 bab :

Bab 1 - mengenai sifat2 Tuhan.
Bab 2 - Karma Yoga - Hukum Karma.

Bab 3 dan 4 merupakan dua cara berlainan yg boleh digunakan utk mengatasi Karma seseorang.

Bab 3 - Bhakti Yoga - cara seseorang mengatasi Karma melalui amalan ibadat (spt meditasi, Yoga, cara kehidupan yg sihat dll).

Bab 4 - Jnana Yoga - cara seseorang mengatasi karma melalui melakukan kebaikan - sbg amal ibadat. Seseorang yg tidak tahu macamana nak meditasi ataupun Yoga boleh mengikuti cara ini utk menbebaskan diri mereka dr Hukum Karma.

Ilmu di dalam Al-Quran tidak habis di kaji sehingga hari nih, dan kamu juga pasti setuju jika saya mengatakan bahawa ilmu di dalam Bhavagad Gita juga tidak habis di pelajari sehingga hari ini, bukan?

Ilmu dlm Bhavagad Gita adalah mudah utk difahami sehingga banyak orang2 termasuk orang2 asing yg datang dr Barat telah kaji dan menperjemahkan Gita dlm bahasa mereka utk dibawa balik.

Akan tetapi ada lagi rahsia2 yg berada dlm Gita, Mahabratha serta kitab2 lain agama Hinduism yg belum dibongkar secara sepenuhnya. Rasanya saya kena buat apa yg saya patuh utk tu.

bagus. Apply kan kepada semua agam dan semua bangsa.

Tidak boleh kerana agama mu tidak sama dgn agama Hinduism. Kamu tak menerima Hukum Karma sama spt agama Christian tidak menerima Hukum Karma juga.

saya nak tahu, menurut pandangan agama Hindu, apakah peranan manusia di atas muka bumi ini?

Jawapannya - HIDUP. Manusia di suruh HIDUP, itulah peranan manusia di atas muka bumi ini (setakat ini). Cara manusia hidup itulah yg akan menbezakan antara mereka di kemudian hari. Kamu mungkin keliru tetapi kamu kena ingat, setengah pengetahuan saya tak boleh cakap. Belum tiba masanya lagi.

common sense juga mengatakan bahawa jika mengikut pendapat kamu, maka orang lain dari agama lain jugak boleh di isytiharkan sebagai Hindu, kerana mereka memanggil Tuhan mereka dengan panggilan mereka tersendiri dan SIAPA YANG KAMU SEMBAH DI DALAM HINDUISM TIDAK MUSTAHAK.

Pernah tak kamu berfikir bahawa di Dunia ini, TAK ADA orang Hindu, Christian, Yahudi, Muslim dll? Yg ada hanyalah manusia? Dan yg menbezakan antara mereka hanyalah Ego dan pemahaman cetek mereka sendiri?

Macam mana pula cara ini akan menbawa kpd extremism? Contoh, walaupun berzina itu sesuatu yg ditegah dlm semua agama, sekiranya seseorang itu tak mampu mengawal nafsunya, dia tak patuh dipaksa mengawal nafsunya kerana lambat laun, ianya akan menbawa kpd kejadian spt rogol. Dlm bab ini, Kalau tak boleh buat (mengawal nafsu), jangan buat. Lepaskan nafsu anda tetapi dlm keadaan terkawal (spt berkahwin). Dlm Islam pun, sama juga.

Beza antara Islam dan Hinduism, berkahwin itu bukannya sesuatu yg diharuskan - bergantung kpd individual. Kalau si dia boleh mengawal nafsu, dia boleh menjadi sami dan pendeta. Dlm agama Hinduism, pendekataan ini di gelar "Brahmachari".

kerana kamu menghukum sesuatu berdasarkan dua keputusan sahaja. adakah agama Hindu itu rigid?

aiyoh, kamu menggunakan hukum jinayat di dalam perbahasan kita, memanglah samada bersalah atau tidak bersalah! skarang topic bermulanya isu ini adalah pada posting #34. kamu merumuskan bahawa Al-Kitab ada dua keputusan sahaja, samada ianya KOMPLEKS, atau TIDAK KOMPLEKS (untuk di fahami oleh manusia).

Kamu tidak pernah terfikir ke bahawa perkara tersebut bergantung kepada pemikiran manusia yang mengkaji. Ramai orang pegi tafsir Quran (ataupun kitab agama lain) menurut hawa nafsu mereka (contohnya, kamu sendiri) dan mereka cuba justifykan dengan apa yang berlaku di sekeliling mereka.

mereka inilah yang extreme, seperti kamu. Mengambil satu ayat Quran tanpa penerangan, tanpa mengambil kira asbabun-nuzul, tanpa mengambil kira hadith nabi, tanpa mengambil kira ayat Quran yang lain, kemudian kamu menjatuhkan satu hukum berdasarkan ayat tersebut dan juga gaya pemikiran kamu.

adakah ini apa yang dikatakan "adil" menurut agama hindu? ini adalah "EXTREME".

cuba kamu gunapakai method kamu menghukum Al-Quran terhadap kitab2 kamu sendiri.

Kalau disingkatkan isinya, Bhavagad Gita merangkumi 4 bab :

Bab 1 - mengenai sifat2 Tuhan.
Bab 2 - Karma Yoga - Hukum Karma.

Bab 3 dan 4 merupakan dua cara berlainan yg boleh digunakan utk mengatasi Karma seseorang.

Bab 3 - Bhakti Yoga - cara seseorang mengatasi Karma melalui amalan ibadat (spt meditasi, Yoga, cara kehidupan yg sihat dll).

Bab 4 - Jnana Yoga - cara seseorang mengatasi karma melalui melakukan kebaikan - sbg amal ibadat. Seseorang yg tidak tahu macamana nak meditasi ataupun Yoga boleh mengikuti cara ini utk menbebaskan diri mereka dr Hukum Karma.

thank you! saya sedang membaca thread kamu yang bertajuk "Bhagavad Gita" . tak boleh letak sticky ke kat sini? thread itu bagus bagi mereka yang ingin memahami agama hindu.

Ilmu dlm Bhavagad Gita adalah mudah utk difahami sehingga banyak orang2 termasuk orang2 asing yg datang dr Barat telah kaji dan menperjemahkan Gita dlm bahasa mereka utk dibawa balik.

Akan tetapi ada lagi rahsia2 yg berada dlm Gita, Mahabratha serta kitab2 lain agama Hinduism yg belum dibongkar secara sepenuhnya. Rasanya saya kena buat apa yg saya patuh utk tu.

aaaa itulah, kamu sendiri percaya di dalam kitab kamu terkandung lagi banyak khazanah ilmu yang belum dapat dikupas. begitu juga dengan kami dan cara kami melihat Al-Quran.

Al-Quran juga dikaji dan di terjemah oleh orang-orang serata dunia.

Akan tetapi tafsirannya hanya boleh dirujuk kepada tafsiran mereka yang pakar dalam bahasa Al-Quran.  

Tidak boleh kerana agama mu tidak sama dgn agama Hinduism. Kamu tak menerima Hukum Karma sama spt agama Christian tidak menerima Hukum Karma juga.

jika "hukum karma" yang kamu katakan itu maksudnya "manusia akan mendapat balasan jahat di atas kejahatan yang dia buat dan mendapat kebaikan ke atas apa yang dia buat" , maka sudah tentu kami menerimanya!

jika tidak, mintak tolong kamu perjelaskan apa itu "karma" menurut pandangan agama Hindu. Rasanya lebih baik kamu mulakan thread baru supaya tak bercelaru.

atau kamu nak saya yang buka?

Jawapannya - HIDUP. Manusia di suruh HIDUP, itulah peranan manusia di atas muka bumi ini (setakat ini). Cara manusia hidup itulah yg akan menbezakan antara mereka di kemudian hari. Kamu mungkin keliru tetapi kamu kena ingat, setengah pengetahuan saya tak boleh cakap. Belum tiba masanya lagi.

alrite. menurut perspektif kamu (adakah boleh dikatakan ini juga menurut perspektif Hindu?), manusia di cipta untuk HIDUP.

Pernah tak kamu berfikir bahawa di Dunia ini, TAK ADA orang Hindu, Christian, Yahudi, Muslim dll? Yg ada hanyalah manusia? Dan yg menbezakan antara mereka hanyalah Ego dan pemahaman cetek mereka sendiri?

Sephiroth Post at 21-4-2010 12:58

maksud kamu, yang ada cuma manusia, yang mempercayai dan menyembah Tuhan yang Satu, dan yang memecahbelahkan manusia ini adalah ego dan pemahaman cetek mereka.. betul?

by Gunblade712

kerana kamu menghukum sesuatu berdasarkan dua keputusan sahaja. adakah agama Hindu itu rigid?  

Kamu menganggap Displin itu sesuatu yg rigid ke? Spiritualism BUKAN sesuatu mainan, ianya suatu latihan (Yoga) yg memerlukan penemuan minda, akal, pengawalan nafsu serta ketekunan. Bukan semua orang boleh melakukannya dan sembahyang shj tidak mencukupi utk menjadi seorang spiritualist.

Kalau kamu tak rajin dan cekal hati, kamu tak akan mendapat mencari kebenaran. Kamu kena berusaha payah, dan berusaha keras sebelum kamu boleh berjaya. Jadi YA - memang Hinduism adalah rigid kerana dlm Hinduism, tingkat teratas dlm Spiritual practise adalah penyatuan Roh dgn Tuhan, dan ianya tak boleh dilakukan oleh semua, hanya roh2 yg terpilih shj.

mereka inilah yang extreme, seperti kamu. Mengambil satu ayat Quran tanpa penerangan, tanpa mengambil kira asbabun-nuzul, tanpa mengambil kira hadith nabi, tanpa mengambil kira ayat Quran yang lain, kemudian kamu menjatuhkan satu hukum berdasarkan ayat tersebut dan juga gaya pemikiran kamu.

TIDAK ALASAN APA2 sekali pun yg menghalalkan sesuatu agama yg mengajar pengikut2nya yg mereka2 yg tak ikut itu adalah najis.

thank you! saya sedang membaca thread kamu yang bertajuk "Bhagavad Gita" . tak boleh letak sticky ke kat sini? thread itu bagus bagi mereka yang ingin memahami agama hindu.  

Dulu saya dah suggest kan kpd Fluerza, dia tak buat. Sekurang2nya ianya digest kan.

Akan tetapi tafsirannya hanya boleh dirujuk kepada tafsiran mereka yang pakar dalam bahasa Al-Quran.  

Adakah kamu nak kata, 1,400 tahun sejak Al Quran turun dan sampai sekarang tak ada penterjemahan yg lengkap? Adakah kamu tak dpt menguraikan Al Quran dgn perinci (sptmana saya lakukan dgn Bhavagad Gita) ataupun memang Al Quran tidak lengkap utk kamu melakukan penterjemahan?

Gita boleh dibaca dan difahami oleh semua, dan menjadi ikutan kpd orang ramai (bukan shj dr orang2 Hindu tetapi orang2 barat juga). Bezanya, ada rahsia2 tersurat di dlmnya yg banyak orang tak kenal (tetapi ianya tak penting bagi mereka2 yg hanya mahukan Gita sbg ikutan).

jika "hukum karma" yang kamu katakan itu maksudnya "manusia akan mendapat balasan jahat di atas kejahatan yang dia buat dan mendapat kebaikan ke atas apa yang dia buat" , maka sudah tentu kami menerimanya!

Kalau aku kata sembahyang minta maaf itu tak berguna dan satu2 caranya (selain dr merana kerana perbuatan sendiri) utk menbasmi dosa mu adalah dgn meminta maaf dr mangsa mu shj, kamu menerima tak?

jika tidak, mintak tolong kamu perjelaskan apa itu "karma" menurut pandangan agama Hindu. Rasanya lebih baik kamu mulakan thread baru supaya tak bercelaru.  

Karma itu adalah balasan - utk kebaikan dan keburukan. Sekiranya seseorang buat kebaikan, dia akan menerima kebaikan dlm bentuk pahala (Pooniam) dan sekiranya seseorang menbuat kejahatan, dia akan mendapat keburukan dlm bentuk dosa (Paavam).

Orang Hindu berpendapat kejadian baik yg berlaku adalah kerana pahala yg telah disimpan di hayat ini ataupun di hayat yg sebelumnya. Dan kejadian yg tak baik juga adalah kerana balasan dr dosa hayat ini ataupun hayat yg sebelumnya.

Ada juga manusia2 yg jahat, dan tidak melakukan kebaikan tetapi tetap mendapat kebaikan dlm hidupnya. Ini kerana dia sedang menpergunakan pahala2 yg telah disimpan dlm hayat ini juga dan bila dia mati nanti, tak ada pahala utk dia gunakan utk menperbaiki keadaan dan dia akan merana akibat perbuatan dia sendiri (di hayat yg akan datang).

Dan ada juga manusia yg baik yg selalu sangat mendapat kesusahan. Ianya berlaku kerana pahalanya banyak sangat tetapi dosanya sedikit shj (tak guna utk dibawa ke hayat depan). Orang2 macam ini kena habiskan dosanya di dunia ini dan orang2 spt ini kemungkinan besar tidak akan dilahirkan semula (bermakna dia sudah diterima oleh Tuhan).

Mungkin kamu tak faham dgn konsep yg mengelirukan ini. Kalau nak faham dgn cara mudah, fikirkan dosa dan pahala itu sbg "mata wang".

Tetapi kamu kena ingat, perbuatan mencari pahala dan menjauhkan diri dr dosa itu bukan menjamin Tuhan akan menerima kamu, terutamanya sekiranya seseorang itu hanya melakukan sesuatu utk mendapatkan pahala semata2nya. Dlm erti kata lain, kamu mungkin ada banyak pahala, tetapi kalau sifat kamu angkuh dan egoistic, Tuhan tak akan terima mu.

alrite. menurut perspektif kamu (adakah boleh dikatakan ini juga menurut perspektif Hindu?), manusia di cipta untuk HIDUP.   

Kalau mengikut perspektif Hinduism, manusia dicipta utk hidup dan cari jalan kembali kepadaNya (mencapai tahap Moksha) tetapi penjelasan itu terlalu panjang jadi saya memendikannya dan cakap - Manusia dicipta utk Hidup.

maksud kamu, yang ada cuma manusia, yang mempercayai dan menyembah Tuhan yang Satu, dan yang memecahbelahkan manusia ini adalah ego dan pemahaman cetek mereka.. betul?

Betul. Dan ianya kembali kepada memenuhi verse yg saya katakan sebelumnya - "Tuhan adalah Satu tetapi Sages (pendeta) memanggilNya dgn nama pelbagai."

Sebab inilah saya katakan yg saya sudah pun menberikan jawapan kpd anda. Manusia itu satu - tak ada Hindu, Christians, Muslims dll sptmana Tuhan hanya satu. Oleh itu, tak guna mengunakan nama2 khas kpd Tuhan sama spt tak berguna mengelarkan diri Hindus, Christians, Muslims dsbnya. Sebab inilah saya kata - Nama tuhan yg disembah itu tak mustahak.

Kamu menganggap Displin itu sesuatu yg rigid ke? Spiritualism BUKAN sesuatu mainan, ianya suatu latihan (Yoga) yg memerlukan penemuan minda, akal, pengawalan nafsu serta ketekunan. Bukan semua orang boleh melakukannya dan sembahyang shj tidak mencukupi utk menjadi seorang spiritualist.

Kalau kamu tak rajin dan cekal hati, kamu tak akan mendapat mencari kebenaran. Kamu kena berusaha payah, dan berusaha keras sebelum kamu boleh berjaya. Jadi YA - memang Hinduism adalah rigid kerana dlm Hinduism, tingkat teratas dlm Spiritual practise adalah penyatuan Roh dgn Tuhan, dan ianya tak boleh dilakukan oleh semua, hanya roh2 yg terpilih shj.

alrite, jika kamu mengatakan Hindu itu rigid.

TIDAK ALASAN APA2 sekali pun yg menghalalkan sesuatu agama yg mengajar pengikut2nya yg mereka2 yg tak ikut itu adalah najis.

kamu menolak SEBELUM kamu mendengar penjelasan, itu takpalah.

tapi menyebarkan ideology buruk kamu tentang perkara ini lah yang menunjukkan yang kamu mempunyai niat buruk!

kamu rasa, itu adalah ajaran Hindu ke?

bukan alasan, tetapi FAKTA.

KALAU ayat itu benar2 menyuruh kami melihat kamu sebagai najis in a literal sense, bermakna TIADA ORANG KAFIR YANG BOLEH BERJALAN DI TEMPAT SOLAT KAMI...

... tetapi kami dibenarkan untuk bersolat di dalam rumah orang kafir, asalkan tidak merosakkan tempat solat kami dengan alat2 orang kafir.

seperti biasa, KAMU, yang berpemikiran jumud, hanya mahu mendengar apa yang kamu mahu mendengar dan menolak segala penerangan/pendapat yang bercanggah dengan pemikiran jumud kamu.

rasanya, Hinduism sendiri tidak menerima pemikiran jumud sebegini.

Dulu saya dah suggest kan kpd Fluerza, dia tak buat. Sekurang2nya ianya digest kan.

aduhai.. thread yang bagus macam tuh sepatutnya di digestkan.. nasib baik kamu letak nama thread itu sebijik dengan nama kitab kamu tanpa typo.. kalau tak, mesti kene search satu2 page..

ada orang lain yang boleh buat sticky tak?

Adakah kamu nak kata, 1,400 tahun sejak Al Quran turun dan sampai sekarang tak ada penterjemahan yg lengkap? Adakah kamu tak dpt menguraikan Al Quran dgn perinci (sptmana saya lakukan dgn Bhavagad Gita) ataupun memang Al Quran tidak lengkap utk kamu melakukan penterjemahan?

Gita boleh dibaca dan difahami oleh semua, dan menjadi ikutan kpd orang ramai (bukan shj dr orang2 Hindu tetapi orang2 barat juga). Bezanya, ada rahsia2 tersurat di dlmnya yg banyak orang tak kenal (tetapi ianya tak penting bagi mereka2 yg hanya mahukan Gita sbg ikutan).

"terjemahan" dan "tafsiran" merupakan dua perkara yang berbeza, Sephiroth.

Untuk menterjemah Al-Quran, kamu perlu mahir dalam bahasa Arab, tetapi untuk mentafsir Al-Quran, kamu haruslah mahir di dalam bahasa Arab, selok-belok bahasa Arab, penggunaan kalimah Arab di dalam bahasa puisi dan bahasa harian. Kamu perlu mahir di dalam Asbabun-Nuzul (sebab-sebab turunnya satu ayat), kamu perlu mahir di dalam ilmu Hadith, dan banyak lagi ilmu yang perlu dipelajari.

Untuk menterjemah Al-Quran itu amat mudah berbanding untuk mentafsir. Sebab itu jika kami, Muslims, mahu mendalami agama kami, kami lebih merujuk kepada "tafsir" dan bukan "terjemahan" , kerana terjemahan itu hanya luaran sahaja.

kami juga menjaga kesucian dan keaslian kitab Al-Quran tersebut, sebab itu, walaupun kami boleh memahami ayat Al-Quran itu dengan jelas, kami masih menghormati dan mengambil kira pendapat ulama'2.

kami juga percaya bahawa untuk mentafsir kitab agama lain juga memerlukan seseorang yang mahir dengan isi kandungan dan sejarah kitab tersebut, bukan semua orang boleh tafsir kitab suci sesuka hati mereka.

sebab tafsir ikut suka hati lah, maka kamu dapat lihat bagaimana berlakunya fikrah-fikrah yang menyimpang daripada ajaran Islam sendiri.

Kalau aku kata sembahyang minta maaf itu tak berguna dan satu2 caranya (selain dr merana kerana perbuatan sendiri) utk menbasmi dosa mu adalah dgn meminta maaf dr mangsa mu shj, kamu menerima tak?

ye Seph, kami terima. (kita mengambil kira kamu mengatakan tentang manusia menyalahi manusia, bukan menyalahi Tuhan secara direct)

Karma itu adalah balasan - utk kebaikan dan keburukan. Sekiranya seseorang buat kebaikan, dia akan menerima kebaikan dlm bentuk pahala (Pooniam) dan sekiranya seseorang menbuat kejahatan, dia akan mendapat keburukan dlm bentuk dosa (Paavam).

yang ini ada di dalam Islam.

Orang Hindu berpendapat kejadian baik yg berlaku adalah kerana pahala yg telah disimpan di hayat ini ataupun di hayat yg sebelumnya. Dan kejadian yg tak baik juga adalah kerana balasan dr dosa hayat ini ataupun hayat yg sebelumnya.

yang ini, rasanya kamu pun tahu, tiada di dalam Islam.

Ada juga manusia2 yg jahat, dan tidak melakukan kebaikan tetapi tetap mendapat kebaikan dlm hidupnya. Ini kerana dia sedang menpergunakan pahala2 yg telah disimpan dlm hayat ini juga dan bila dia mati nanti, tak ada pahala utk dia gunakan utk menperbaiki keadaan dan dia akan merana akibat perbuatan dia sendiri (di hayat yg akan datang).

Dan ada juga manusia yg baik yg selalu sangat mendapat kesusahan. Ianya berlaku kerana pahalanya banyak sangat tetapi dosanya sedikit shj (tak guna utk dibawa ke hayat depan). Orang2 macam ini kena habiskan dosanya di dunia ini dan orang2 spt ini kemungkinan besar tidak akan dilahirkan semula (bermakna dia sudah diterima oleh Tuhan).

Mungkin kamu tak faham dgn konsep yg mengelirukan ini. Kalau nak faham dgn cara mudah, fikirkan dosa dan pahala itu sbg "mata wang".

Tetapi kamu kena ingat, perbuatan mencari pahala dan menjauhkan diri dr dosa itu bukan menjamin Tuhan akan menerima kamu, terutamanya sekiranya seseorang itu hanya melakukan sesuatu utk mendapatkan pahala semata2nya. Dlm erti kata lain, kamu mungkin ada banyak pahala, tetapi kalau sifat kamu angkuh dan egoistic, Tuhan tak akan terima mu.

kami mempercayai tentang balasan. Al-Quran menerangkan bahawa kita semua dapat apa yang kita kerjakan.

Keburukan akan diberi jika kita berusaha ke arah keburukan. Sebab itu orang merompak pon boleh berhasil rompakan dia walaupun dia buat mende jahat.

tetapi, kebijaksanaan Allah itu mengatasi segalanya. Balasan tetap akan diberikan kepada si pelaku kejahatan di atas segala kejahatan yang dia buat, selagi dia tidak bertaubat kepada Allah dan juga meminta maaf kepada mangsanya. (sebab itu ada hukum hudud).

rasanya mende nih kene bukak thread lain, pasal penerangannya boleh di bincangkan lagi.

Kalau mengikut perspektif Hinduism, manusia dicipta utk hidup dan cari jalan kembali kepadaNya (mencapai tahap Moksha) tetapi penjelasan itu terlalu panjang jadi saya memendikannya dan cakap - Manusia dicipta utk Hidup.

kalau "hidup dan mencari jalan kepadaNya" , maka itu juga apa yang di ajar oleh Islam.

Betul. Dan ianya kembali kepada memenuhi verse yg saya katakan sebelumnya - "Tuhan adalah Satu tetapi Sages (pendeta) memanggilNya dgn nama pelbagai."

Sebab inilah saya katakan yg saya sudah pun menberikan jawapan kpd anda. Manusia itu satu - tak ada Hindu, Christians, Muslims dll sptmana Tuhan hanya satu. Oleh itu, tak guna mengunakan nama2 khas kpd Tuhan sama spt tak berguna mengelarkan diri Hindus, Christians, Muslims dsbnya. Sebab inilah saya kata - Nama tuhan yg disembah itu tak mustahak.

Sephiroth Post at 21-4-2010 14:48

haaaa.. baru make sense. "Siapa" merujuk kepada satu "entiti" , tapi kalau kamu sebut NAMA TUHAN seperti ayat di atas, baru lah saya faham.

by Gunblade712

alrite, jika kamu mengatakan Hindu itu rigid.

Rigid itu lain, extreme itu lain. Extreme makna kamu tak ada pilihan dan sekiranya kamu buat pilihan yg tidak diterima oleh orang lain, maka kamu akan dihukum oleh masyarakat. Rigid di sini bermakna kamu yg kena buat pilihan - Buat atau Tak Buat, tak ada jalan tengah di mana kamu buat separuh hati semata2 utk memuaskan mata yg memandang.

KALAU ayat itu benar2 menyuruh kami melihat kamu sebagai najis in a literal sense, bermakna TIADA ORANG KAFIR YANG BOLEH BERJALAN DI TEMPAT SOLAT KAMI...  

Itu kerana kamu bersolat di tepi jalan. Kebanyakan masjid di bina di tepi jalan, manakala banyak juga kuil dan tempat ibadat orang Hindu di bina agak berjauhan dr jalan utama (mungkin kerana orang dulu2 dah tahu akan kesesatan jalan).

kami juga menjaga kesucian dan keaslian kitab Al-Quran tersebut, sebab itu, walaupun kami boleh memahami ayat Al-Quran itu dengan jelas, kami masih menghormati dan mengambil kira pendapat ulama'2.

Ini nak jaga kesucian ke ataupun memang kamu tak dpt buat?

Saya tak percaya sesuatu kitab spt Al Quran itu tidak boleh ditaksirkan dr bahasa Arab ke bahasa lain dgn sempurna dlm masa 1,400 tahun. Orang barat pun, datang ke India dan berjaya menafsirkan dgn sempurna kitab2 agama Hindus dr Vedas sampai ke Gita dlm masa kurang dr 100 tahun.

kami juga percaya bahawa untuk mentafsir kitab agama lain juga memerlukan seseorang yang mahir dengan isi kandungan dan sejarah kitab tersebut, bukan semua orang boleh tafsir kitab suci sesuka hati mereka.  

Dlm internet banyak bukti orang2 Islam (terutamanya dr Arab) yg kononnya kenal sangat dgn agama Hindu serta orang2 yg dulunya dr agama Hindu menafsirkan agama Hindu (dan agama lain) sesuka hati mereka. Kamu nak tengok tak? Ada banyak dlm Youtube.

ye Seph, kami terima. (kita mengambil kira kamu mengatakan tentang manusia menyalahi manusia, bukan menyalahi Tuhan secara direct)

Tetapi berapa kali kah orang Muslims pernah meminta maaf atas sesuatu kejadian di Malaysia (tak payah cerita tentang dunia lah). Setakat ini, jarang (itupun kalau ada) saya tengok orang Muslim minta maaf dgn orang bukan Islam walaupun bila melakukan kesalahan secara terang2. Terutamanya kaum lelaki islam kerana keegoaan mereka.

kalau "hidup dan mencari jalan kepadaNya" , maka itu juga apa yang di ajar oleh Islam.  

Diajar tetapi samada kamu boleh melakukannya itu adalah satu benda yg lain. Bagi kami, semasa hidup pun, kami mampu kembali kpdNya (melalui praktik Spiritualism). Manusia bila sampai ke satu tahap di mana dia sudah terlalu maju ke hadepan, dia mampu meninggalkan dunia ini tanpa menunggu saat mati dan kembali kepadaNya (tahap ini digelar Moksha). Tahap tertinggi di dlm proses spiritual manusia adalah ini. Dan ianya bukan sesuatu yg senang.

haaaa.. baru make sense. "Siapa" merujuk kepada satu "entiti" , tapi kalau kamu sebut NAMA TUHAN seperti ayat di atas, baru lah saya faham.

Dah faham? Good.

Rigid itu lain, extreme itu lain. Extreme makna kamu tak ada pilihan dan sekiranya kamu buat pilihan yg tidak diterima oleh orang lain, maka kamu akan dihukum oleh masyarakat. Rigid di sini bermakna kamu yg kena buat pilihan - Buat atau Tak Buat, tak ada jalan tengah di mana kamu buat separuh hati semata2 utk memuaskan mata yg memandang.

bukan ke, menurut pendapat kamu dan mereka yang ada sentiment anti-Islam, "extreme" itu adalah Muslim yang kamu gelar "terrorist" , bunuh orang non-muslims yang tidak berdosa di sana-sini? tindakan mereka, menurut pendapat kamu, mendapat kecaman dunia, bukan? tetapi mereka, menurut pendapat kamu, tak ambil kira, bukan?

Itu kerana kamu bersolat di tepi jalan. Kebanyakan masjid di bina di tepi jalan, manakala banyak juga kuil dan tempat ibadat orang Hindu di bina agak berjauhan dr jalan utama (mungkin kerana orang dulu2 dah tahu akan kesesatan jalan).

kami dibenarkan untuk bersolat di tepi jalan lah Seph... dan tengok, ayat saya pun kamu ambil out of context.. cuba tengok ayat penuh saya.. :

... tetapi kami dibenarkan untuk bersolat di dalam rumah orang kafir, asalkan tidak merosakkan tempat solat kami dengan alat2 orang kafir.

jangan ambil sesuatu out of context tau..

Ini nak jaga kesucian ke ataupun memang kamu tak dpt buat?

Saya tak percaya sesuatu kitab spt Al Quran itu tidak boleh ditaksirkan dr bahasa Arab ke bahasa lain dgn sempurna dlm masa 1,400 tahun. Orang barat pun, datang ke India dan berjaya menafsirkan dgn sempurna kitab2 agama Hindus dr Vedas sampai ke Gita dlm masa kurang dr 100 tahun.

a little bit of both.

menjaga kesucian kerana kita menghormati pendapat mereka yang terlebih dahulu berguru dan mempelajari Al-Quran.

tak dapat buat kerana saya mengaku ilmu di dalam Al-Quran masih tinggi untuk saya gapai sepenuhnya.

Kalau dah tafsir dengan sempurna, maknanya ilmu kitab tersebut sudah lengkap diceduk, ibarat satu baldi air yang kamu telah ceduk airnya sampai kosong.

adakah ilmu di dalam kitab Hindu telah habis dicedok, Seph? kamu biar betul... saya sendiri tak percaya ilmu di dalam kitab Hindu telah habis ditafsir...

mungkin kita dah salah faham tentang makna "tafsir" yang saya nyatakan ini.

Dlm internet banyak bukti orang2 Islam (terutamanya dr Arab) yg kononnya kenal sangat dgn agama Hindu serta orang2 yg dulunya dr agama Hindu menafsirkan agama Hindu (dan agama lain) sesuka hati mereka. Kamu nak tengok tak? Ada banyak dlm Youtube.

ada orang Arab pegi tafsir agama Hindu?

orang lain juga pegi tafsir agama Islam sesuka hati mereka. Mana yang salah, kita perbetulkanlah dengan ilmu yang ada. mana yang salah tetapi kita tak cukup ilmu untuk perbetulkan, kita berdo'alah supaya ada orang berilmu perbetulkan mereka.

kita mana boleh stop orang daripada menghina kita @ agama kita. kamu sendiri cuba menyebarkan pahaman negatif kamu terhadap Islam menggunakan siggy kamu. kami suruh kamu turunkan, kamu tak mahu (atas sebab apa saya pun tak tahu). jadi, biar aje lah.

Tetapi berapa kali kah orang Muslims pernah meminta maaf atas sesuatu kejadian di Malaysia (tak payah cerita tentang dunia lah). Setakat ini, jarang (itupun kalau ada) saya tengok orang Muslim minta maaf dgn orang bukan Islam walaupun bila melakukan kesalahan secara terang2. Terutamanya kaum lelaki islam kerana keegoaan mereka.

lahhh, apa yang mereka buat tak bolehlah kamu justifikasikan dengan ajaran Islam. Nabi s.a.w. sendiri mengajar supaya jaga hubungan sesama manusia, regardless of race and/or religion. kalau dorang taknak ikut, kami nak buat apa?

Nabi s.a.w. sendiri berpesan bahawa di akhir zaman nanti orang akan mula melupai apa yang baginda ajar, dan akan tinggal sangat sedikit mereka yang menghidupkan sunnah baginda.

sebab itu kami berpesan kepada kamu, jangan sabitkan apa yang Muslims buat dengan ajaran Islam.

Tengok apa yang Islam ajar in totality. Apa keseluruhan yang Islam ajar, jangan ambil SEBAHAGIAN daripada ayat Quran dan kemudian kamu justifikasikan dengan apa yang Muslims buat.

Diajar tetapi samada kamu boleh melakukannya itu adalah satu benda yg lain. Bagi kami, semasa hidup pun, kami mampu kembali kpdNya (melalui praktik Spiritualism). Manusia bila sampai ke satu tahap di mana dia sudah terlalu maju ke hadepan, dia mampu meninggalkan dunia ini tanpa menunggu saat mati dan kembali kepadaNya (tahap ini digelar Moksha). Tahap tertinggi di dlm proses spiritual manusia adalah ini. Dan ianya bukan sesuatu yg senang.

yes, Seph, kamu mungkin tidak mahu mengaku, tapi kita mempunyai persamaan. Biar saya quotekan ayat kamu dan saya tambah sikit ayat/pendapat saya di dalam kurungan :

Diajar (agama) tetapi kamu boleh melakukannya itu (manusia/penganut/pengikut) adalah satu benda yg lain.

skarang kamu nampak tak kenapa berlaku perbalahan? Kita slalu sabitkan apa yang manusia buat dengan agama mereka, kemudian kita cuba ceduk BEBERAPA ayat di dalam kitab mereka dan justifikasikan dgn apa yang mereka buat.

itu tidak adil, Seph.

why don't we end this hatred, Ms Sephiroth? saya tahu kamu sebenarnya sudah mula faham tentang Islam, bukannya saya cakap kamu sudah SUKA Islam, tetapi kamu sudah mula nampak kat mana silapnya penilaian kamu tentang Islam.

Dah faham? Good.

Sephiroth Post at 21-4-2010 16:22

thanks.

Setakat ini, jarang (itupun kalau ada) saya tengok orang Muslim minta maaf dgn orang bukan Islam walaupun bila melakukan kesalahan secara terang2. Terutamanya kaum lelaki islam kerana keegoaan mereka.

ayat ni yg x tahan.................. saya rasa bukan semua org islam(melayu) dok mcm tu may be 1:1000 kot. saya pernah mkn , minum menggunakan mangguk sama n satu straw pun ada dgn org melayu. air dia saya minum, air saya dia minum, tidur rumah member melayu.
aku hindu dia islam melayu.... x de masalah pun.
setakat ni org melayu paling best kat mesia ialah org kelatan................ hidup tok guru.

ayat ni yg x tahan.................. saya rasa bukan semua org islam(melayu) dok mcm tu may be 1:1000 kot. saya pernah mkn , minum menggunakan mangguk sama n satu straw pun ada dgn org melayu. air dia saya minum, air saya dia minum, tidur rumah member melayu.
aku hindu dia islam melayu.... x de masalah pun.
setakat ni org melayu paling best kat mesia ialah org kelatan................ hidup tok guru.

tamilan007 Post at 22-4-2010 08:20

hahahah.. ayat podewin sehh.. tak boleh blahhh...

yeah, saya pun ada kawan2 hindu, yang lepak dengan saya, makan minum satu pinggan, lepak sama2 etc.. takde sentimen agama pun.. dia mau pegi sembahyang pun saya follow.. tarak hal punya..

nahh, kalau lah Islam mengajar kita yang non-muslims itu "najis" in a literal sense (seperti yang dipercayai oleh Sephiroth berdasarkan ayat Quran yang dia letak di siggy dia), takkan pulak saya boleh MAKAN SATU PINGGAN dengan kawan Hindu saya? nak kata saya tipu, bro tamilan pn pernah lalu mende yang sama...

jangan pulak ada forumer kat sini yang claim tamilan nih multinick saya pulak...

by Gunblade712

bukan ke, menurut pendapat kamu dan mereka yang ada sentiment anti-Islam, "extreme" itu adalah Muslim yang kamu gelar "terrorist" , bunuh orang non-muslims yang tidak berdosa di sana-sini? tindakan mereka, menurut pendapat kamu, mendapat kecaman dunia, bukan? tetapi mereka, menurut pendapat kamu, tak ambil kira, bukan?

Rasanya kamu tak faham akan perbezaan antara Rigid dan Extreme, walaupun aku sudah menberikan contoh bab zina itu.

Muslims yg menbunuh mereka2 yg tidak berdosa itu adalah extremist kerana mereka sanggup melakukan kejahatan di atas nama agama mereka. Mereka TAK ADA ALASAN apa2 pun utk perbuatan mereka.

Rigid bermakna seseorang itu memang teguh dgn prinsip dia dan tidak bergoyah dr pendapatnya. Walaupun dia bersifat keras kepala, dia tetap tahu apa itu kebaikan dan keburukan. Kamu suruh dia menbunuh di atas nama tuhan, dia akan tahu bahawa perbuatan menbunuh itu salah dan tidak akan menbuatnya walaupun ianya di atas nama tuhan.

Orang Islam tidak mahu berfikir yg apa yg mereka buat itu adalah salah dan mengunakan alasan tuhan dan agama utk menghalalkan kejahatan mereka. Oleh itu, mereka adalah extremist.

kami dibenarkan untuk bersolat di tepi jalan lah Seph...  

Apa yg kamu buat itu adalah pertunjjukan semata2 utk menarik perhatian orang bukan Islam, kononnya kamu itu beriman sangat lah. :re:

adakah ilmu di dalam kitab Hindu telah habis dicedok, Seph?  kamu biar betul... saya sendiri tak percaya ilmu di dalam kitab Hindu telah habis ditafsir...  

Yeah, semua kitab2 Vedas, Mahabratha, Ramayana dan Bhavagad Gita sudah habis ditaksir dan diperterjamahkan ke bahasa lain. Orang barat banyak menolong dlm bab menafsirkannya walaupun pada mulanya mereka anti-Hinduism.

Saya rasa Al Quran tidak ditaksir bukannya kerana orang Islam tak boleh, tetapi mereka TAK NAK. Mereka tahu sekiranya Al Quran ditaksir ke bahasa lain, kaum2 lain akan tahu akan kandungannya dan mula berfikir. Mereka tak akan menerima Al Quran yg bercakap secara kasar mengenai kaum Yahudi dan kaum2 lain. Orang Islam TAKUT Al Quran diperjemahkan. Sebab itulah, walaupun sudah 1,400 tahun berlalu, masih tak ada penterjemahan Al Quran ke bahasa lain selain dr bahasa Arab.

ada orang Arab pegi tafsir agama Hindu?

Tak payahlah kamu berlakun seolah2 terkejut sangat. Tak payah cakap orang Arab, orang Islam di Malaysian pun banyak juga.

Dulu TV3 akan menyiarkan rancangan2 khas di mana undangan khas dimana undangan khas mereka adalah "saudara Islam baru" - pengkhianat2 agama Hindu dan Buddhism dan akan datang bercakap petapa hebatnya Islam dan petapa merananya mereka hidup berpoya2 dan minum air kencing (arak). :re:

Nabi s.a.w. sendiri berpesan bahawa di akhir zaman nanti orang akan mula melupai apa yang baginda ajar, dan akan tinggal sangat sedikit mereka yang menghidupkan sunnah baginda.

Kalau kamu lupa, itu bukan masalah kami. Kami - bagi menpertahankan cara hidup dan kepercayaan kami, berhak menpertahankan diri kami dr pengaruh jahat kamu serta agama mu. KAU TAK BERHAK UTK MENYURUH KAMI BERLAGAK BODOH SEMATA2 UTK MENYENANGKAN KERJA MENJAHANAMKAN KAMI.

sebab itu kami berpesan kepada kamu, jangan sabitkan apa yang Muslims buat dengan ajaran Islam.  

Kalau begitu, Islam sudah tak berguna lagi. Dr saat ini, Aku akan menganggap kamu dan kaum Muslims sbg Atheist - mereka2 yg tidak menpunyai kepercayaan kpd tuhan.

Diajar (agama) tetapi kamu boleh melakukannya itu (manusia/penganut/pengikut) adalah satu benda yg lain.  

Maaf ... AKU TIDAK TERIMA ALASAN INI SAMA SEKALI. Identify sesuatu masyarakat bergantung kpd agama yg mereka anuti.

Orang India - menpunyai banyak cabang dan orang Hindu hanyalah satu cabang tersebut, orang Buddha - menganuti agama Buddha, orang Christian - mengikut ajaran Jesus dan orang Yahudi mengikut ajaran Moses. Setiap kaum menpunyai agama mereka dan mereka kena ikut ajaran ini kerana mereka akan dihakimi mengikut ajaran mereka sendiri.

Masuk akal ke kenyataan yg kau berikan bahawa orang Islam itu tak harus dihakimi oleh agama mereka kerana apa yg mereka ikuti tak ada kaitan dgn Islam? Habis itu kaum kau itu apa? Anak haram di atas Dunia ini? :@

Semakin lama aku cakap tentang orang Islam, semakin bodoh mereka kelihatan di mata ku.

Setakat ini, jarang (itupun kalau ada) saya tengok orang Muslim minta maaf dgn orang bukan Islam wal ...
tamilan007 Post at 22-4-2010 08:20

Kita sedang berbual mengenai agama Islam secara keseluruhan, bukan mengenai berapa banyak orang Melayu yg meniduri kau. :re:

Orang Islam tidak mahu berfikir yg apa yg mereka buat itu adalah salah dan mengunakan alasan tuhan dan agama utk menghalalkan kejahatan mereka. Oleh itu, mereka adalah extremist.

now you generalized your statement. Orang Islam yang tidak mahu berfikir? Seingat saya, orang Hindu yang tidak mahu menerima penerangan kami tentang ayat Quran.

kalaulah ajaran Islam itu benar2 menyuruh kita menganggap orang kafir adalah najis dan memandang mereka dengan hina, malah membunuh mereka, apsal plak tok nenek kami (yang telah dahulu mempelajari Islam) membenarkan tok nenek kamu duduk di Malaysia?

kenapa pulak tok nenek orang arab membenarnya tok nenek arab yang non-muslims duduk di tanah arab?

Apa yg kamu buat itu adalah pertunjjukan semata2 utk menarik perhatian orang bukan Islam, kononnya kamu itu beriman sangat lah. :re:

dan kamu mengatakan sedemikian atas dasar apa? tiada bukti, bukan? kamu MENGANGGAP saya buat untuk menarik perhatian orang bukan Islam...

... dan kamu kata kamu boleh mentafsir Bhagavad Gita? Adakah Tuhan membenarkan orang yang mempunyai pemikiran negatif mentafsir kitab Dia? :re:

Yeah, semua kitab2 Vedas, Mahabratha, Ramayana dan Bhavagad Gita sudah habis ditaksir dan diperterjamahkan ke bahasa lain. Orang barat banyak menolong dlm bab menafsirkannya walaupun pada mulanya mereka anti-Hinduism.

Saya rasa Al Quran tidak ditaksir bukannya kerana orang Islam tak boleh, tetapi mereka TAK NAK. Mereka tahu sekiranya Al Quran ditaksir ke bahasa lain, kaum2 lain akan tahu akan kandungannya dan mula berfikir. Mereka tak akan menerima Al Quran yg bercakap secara kasar mengenai kaum Yahudi dan kaum2 lain. Orang Islam TAKUT Al Quran diperjemahkan. Sebab itulah, walaupun sudah 1,400 tahun berlalu, masih tak ada penterjemahan Al Quran ke bahasa lain selain dr bahasa Arab.

kamu cerita pasal apa nih, Seph? Kalau tafsiran, FYI, Al-Quran telah diterjemah, dan juga di tafsir di dalam bahasa Urdu, English, Melayu, dan juga bahasa Cina (ini berdasarkan apa yang saya telah jumpe, maybe ada lain, tapi saya tak pernah jumpe).

terjemah dan tafsir adalah dua perkara berbeza. kamu cerita pasal yang mana satu?

Tak payahlah kamu berlakun seolah2 terkejut sangat. Tak payah cakap orang Arab, orang Islam di Malaysian pun banyak juga.

Dulu TV3 akan menyiarkan rancangan2 khas di mana undangan khas dimana undangan khas mereka adalah "saudara Islam baru" - pengkhianat2 agama Hindu dan Buddhism dan akan datang bercakap petapa hebatnya Islam dan petapa merananya mereka hidup berpoya2 dan minum air kencing (arak). :re:

saya tak terkejut pasal ada orang cerita pasal Hindu.

saya terkejut kerana kamu cakap ada orang Arab bercerita tentang agama hindu. saya tak pernah jumpe, tak pernah terlintas pun nak carik. ada ke?

kalau ada, bagi lah link...

Kalau kamu lupa, itu bukan masalah kami. Kami - bagi menpertahankan cara hidup dan kepercayaan kami, berhak menpertahankan diri kami dr pengaruh jahat kamu serta agama mu. KAU TAK BERHAK UTK MENYURUH KAMI BERLAGAK BODOH SEMATA2 UTK MENYENANGKAN KERJA MENJAHANAMKAN KAMI.

dan, kamu pulak ada hak untuk menghina agama kami, begitu?

apa hak kamu untuk berbicara tentang agama kami, sedangkan kamu tidak pernah tahu tentang isi kandungan Al-Quran

Kalau begitu, Islam sudah tak berguna lagi. Dr saat ini, Aku akan menganggap kamu dan kaum Muslims sbg Atheist - mereka2 yg tidak menpunyai kepercayaan kpd tuhan.

aduhai, apa pulak yang kamu merepek nih seph?

apa yang Muslims buat tidak boleh di justifikasi kan terhadap apa yang Islam betul2 ajar.

kalau kita tengok daripada sudut lain, boleh tak saya sabitkan PERANGAI dan SIKAP dan jugak MENTALITY kamu dengan apa yang Hinduism ajar??

Maaf ... AKU TIDAK TERIMA ALASAN INI SAMA SEKALI. Identify sesuatu masyarakat bergantung kpd agama yg mereka anuti.

Orang India - menpunyai banyak cabang dan orang Hindu hanyalah satu cabang tersebut, orang Buddha - menganuti agama Buddha, orang Christian - mengikut ajaran Jesus dan orang Yahudi mengikut ajaran Moses. Setiap kaum menpunyai agama mereka dan mereka kena ikut ajaran ini kerana mereka akan dihakimi mengikut ajaran mereka sendiri.

Masuk akal ke kenyataan yg kau berikan bahawa orang Islam itu tak harus dihakimi oleh agama mereka kerana apa yg mereka ikuti tak ada kaitan dgn Islam? Habis itu kaum kau itu apa? Anak haram di atas Dunia ini? :@

Semakin lama aku cakap tentang orang Islam, semakin bodoh mereka kelihatan di mata ku.

Sephiroth Post at 22-4-2010 09:49

bukan, yang tak masuk akal adalah kamu cerita pasal kaum kemudian kamu sabitkan dengan agama.

abeh tuh, bagaimana pulak dengan orang India beragama Hindu yang tonggang arak buat bising menyalak kat tengah2 bandar? boleh lah kita cakap Hinduism ajar perkara tersebut?

cakap elok2 sikit Seph, kalau ikut mentality kamu, kita PATUT SABITKAN APA YANG KAUM ITU BUAT DENGAN AGAMA DIA....

... nah, adakah HINDUISM MENGAJAR KAMU MENGHINA AGAMA ISLAM @ AGAMA ORANG LAIN?